Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zmniejszyć obroty silnika cd-romu na stałe do minimum??

02 Sie 2005 21:43 2360 23
  • Poziom 21  
    witam!! mam pytanie odnośnie cd-romu chciałbym na stałem zmienić jego obroty by otwierał sie tak gdzieś 5sekund czy to możliwe???
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    O chyba bedziesz miał problem bo ten silnik najcześciaj słóży jednocześnie do poruszania układu z soczewkami i laserem. Więc nawet jak wsadzisz szeregowo z silnikiem jakis rezystor w celu zmniejszenia jego predkości, to niewiele Ci to da, bo co z tego że otwiera powoli skoro nie czyta płyt.
    A nawet jak by czytalo, to może byc inny problem: Na poczatku otwierania silniczek musi najpierw podnieśc soczewki z laserem, przesunąc jakieś zębatki aby zachaczyc o szufladkę i dopiero jak o nią zachaczy to zacząc otwierać. Więc jak wsadzisz rezystor to nie będzie miał on siły do podniesienia lasera i reszty tych trybów.

Ale możesz zrobic tak:
    Potrzebujesz jakiś mały przełącznik (przełącznik - choć i włącznik się nada)

Jak szyfladka jest otwarta to ten przełącznik łączy silnik do zasilania przez rezystor. A tużprzed końcem zamknięcia szufladki przełączkik przełącza tak aby silnik był podłączony bezpośrednio, bez rezystora (albo włącznik zwiera rezystor).

Czyli ten przełącznik musisz umieścic w takim miejscu aby go załączyc podczas gdy szufladka juz prawie sie zamknie.

Czyli jak szufladka bedzie w środku to będzie działał szybko i ładnie.
    Podczas otwoierania ładnie i szybko podniesie laser i zacznie otwierać. I jak juz wystarczająco otworzy szufladkę to przełączy sobie zasilanie i teraz do samego końca bedzie jechał powoli.
    Spowrotem tak samo, tyle że powoli do zamknięcia, a po zamknięciu już szybko z tym laserem.

Ale to jest bardzo trudne do mechanicznego wykonania!!!

A rezystor będzie potrzebny pewnie około 10...100R Jego wartość trzeba dobrac taką, żeby silnik jechał wystarczająco powoli, ale żeby miał jeszcze siłę jechać i otwierac szufladkę.

Ten rezystor będzie się troszeczkę grał, więc powiniem mieć moc powiedzmy 1W.
  • Poziom 21  
    dzieki!!! w sumie to nawet cd-rom nie musi działąć ma to byc pomocne jako mechanizm do mojego projektu!!! zapraszam na

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic336600.html

Dodano po 2 [minuty]:

aha a może wiesz jak zrobić sterowanie do tego mechanizmu z cd-romu bez użycia elektorniki z niego???? tzn zeby po jednym przyciśnieciu przycisku tacka wyjezdzała a po drugim chowała????
  • Poziom 43  
    W takim razie sposób z rezystorem nie jest najpelszy, bo to chyba nie będzie miało siły wyjechać. Widze tylko jeden pewny sposób - zwiększyć przekładnię. Ale to wymaga dużej ingerencji w mechanikę CD-ROMu.
    MI jako niezbyt normalnemu elektronikowy pewnie by sie udało, bo ja dosyc cześcto bawię się w mechanikę, ale normalnym elektronikom to nie bardzo.

A jak sterować silnikiem przy pomocy przycisków to wiem. Tylko że będziesz potrzebował do tego dwa przełączniki oprucz dwóch przycisków. I bedziesz musiał te przełączniki przymocować tak do tego wynalazku, żeby tuz przed całkowitym zamknięciem przełączał jeden, a tuz przed całkowitym otwarciem drugi.
  • Poziom 16  
    Ale co do silnika od tacki - silnik ten nie napędza mechanizmu soczewek w większości CD-Rom'ów, prawde mówiac nie spotkałem sie z tym w nowych kostrukcjach, do tego celu służą dwa odrędne silniki.
  • Poziom 21  
    może jakiś schemat podłączenia??? byłbym wdzięczny
  • Poziom 43  
    Uwaga!!!
    W poożeniu przełącznika takim jak na rysunku silnik ma poruszać szufladkę w stronę przełącznika krańcowego 2!!!
    Gdy go osiągnie to ten przełącznik rozłączy prąd.

[Jak bedzie jechał w drugą stronę to nie zatrzyma go przełącznik Krańcowy 1, bo nie jest on wtedy podłączony do obwodu silnika. Jak komuś się tak zdarzy to powinien zamienić miejscami końcówki silnika aby działało prawidłowo]

S1 - przełącznie kiedunku przesówania szyfladki. Jest to przełącznik dwupozycyjny dwuobwodowy.
    Zastosowanie przełącznika trójpozycyjnego pozwoli na zatrzymywanie szufladni w połowie drogi. - Jeśli komuś to potrebne to proszę bardzo.

Krańcowy 1, Krańcowy 2 - przyciski normalnie zwarte (rozłaczają przy wciśnięciu)
    NO - Normal Open.

Układ ze zwykłymi przyciskami zamiast przełącznika S1 byłby dużo bardziej skomplikowany, ale jak ktoś chce to mogę zaprojektować.
    Być może da się go uprościć stosując przekażniki.
  • Poziom 21  
    dzieki wielkie za pomoc napewno sie przyda!!! pozdrawiam
  • Poziom 18  
    we wszystkich cd-romach sa min 3 silniki.

1 od tacki,( normalny silnik ) DZIALA NIE ZALEZNIE OD INNYCH !!!!
    2 od krecenia plyta ( krokówka)
    3 od posuwu lasera ( normalny sinik w starszych a w nowych juz krokówka)

nie moze byc inaczej :( soczewka sie porusza na elektromagnesach ! )
  • Poziom 43  
    Ależ skąd!!!
    Gdybym ja sam projektował CR-ROMy to rzeczywiście nawet nie wpadł bym na inne rozwiązanie.
    Ale inni jakoś wpadli!!!
    Rozkręciłem juz chyba ze 20 napędów, i to wcale nie takich starych (z około 2000 roku) i ŻADEN nie posiadał 3 silników! Wszystkie miały jeden wspulny do wysówania szyfladki i poruszania lasera.
    Chociarz oczywiście zawsze produkowało się takie z 3 silnikami.

A soczewka to co innego. Mi chodziło o soczewkę i laser, czyli całość. Soczewka poruszana jest za pomocą cewek, ale względem lasera!

Nie wierzysz to rozktęć swoj, może akurat sa 2 silniki!
  • Poziom 18  
    ehhh

jeden silnik wysuwa i wsuwa szuflade i co za tym idzie podnosi i opuszcza laser ,(mechanika)
    posow lasera w przod i tyl musi byc precyzyjny i dlatego jest tam silniczek ze slimakiem,

wiem co mowie, chcesz to podaj adres to ci wysle ok 50 rozebranych cd-romów to se zobaczysz ze tak jest.

mam przed soba nagrywarke LG GCE-8523B i ona ma 3 silniki !

a jaka twoim zdaniem jest zasada dzialania na 2 silnikach ?
  • Poziom 43  
    To że nigdy nie widziałeś napędu na dwuch silnikach to nie znaczy że takich nie pradukują. Czekaj zaraz rozkręce swój napęd to zobaczysz.
    [Ale to może trochę potrwać.]

Dodano po 59 [sekundy]:

Ale adres mogę dać.
    Chętnie przyjmę za darmo te 50 CD-ROMów :P
    Szczególnie że mają po 3 silniki!
  • Poziom 28  
    Ja też troche CDków widziałem i wszystkie miały po 3 silniczki tj.:
    - Napęd krążka
    - napęd szuflady
    - przesów laser (krokowy jakiś zwykle na ślimaku)

Dwa to trochę coś nie tak :!:
  • Poziom 18  
    atom1477 to na jakiej zasadzie niby to dziala co ?

posow lasera musi byc dokladny ! tak ja wiem ze jak szuflada wchodzi to sie koszyk podnosi, ale jak pisalem wczesniej to jest czysta mechanika,

silnik od posowu jest taki maly z dluga slimakowa osia i ma najczesciej tasiemke 4-6 zył.

Dodano po 10 [minuty]:

Cytat:
    Na poczatku otwierania silniczek musi najpierw podnieśc soczewki z laserem, przesunąc jakieś zębatki aby zachaczyc o szufladkę i dopiero jak o nią zachaczy to zacząc otwierać. Więc jak wsadzisz rezystor to nie będzie miał on siły do podniesienia lasera i reszty tych trybów.

a nawet jak on sie bedzie b.wolno krecil to sie nie martw , podniesie koszyk, przeciez tam jest przekladnia !
  • Poziom 43  
    No gdyby małe obroty zapewniała przekładnia to podniesie. ale jak z mała przekładnią działa to z tą samą przekładnią i jakimś rezystorem tak dużym że jałowo silnik się ledwie kręci to jasne że nie podniesie.

Ja widziałem jak silnik do przesówania lasera przez niewielką przekładnie od razu przesówał pasek zębaty do którego jest przymocowany laser!
    Ja sam nie moge uwierzyć jak to ma zapewnic dokładność skoro jedden obrót silnika zapewnia przesów lasera na całej długości. Ale przecierz widziałem że działa!
    Widziałem też w Discmanie jak do napędu obracania płyty wykorzystano normalny silnik szczotkowy. Też nie wierzę że to działało!
    Ale skomplikowana elektronika potrafi to obsłużyć!
  • Poziom 18  
    ale zauwazyles ze on sie nie kreci o 1 obrot ?! obraca sie szybkimi precyzyjnymi malymi kroczkami :)
  • Poziom 43  
    No jasne że zauwarzyłem!!! I dlatego tak trudno mi uwierzyć że możńa zmusić silnik szczotkowy do tak prezyzyjnej pracy!!! NOwoczesna elektronika to potrafi! (Może ma zaprogramowane parametry silnika. Bezwładność, odpowiedz wirnika na bardzo krótki impuls prądu itd. itp.)

PS. Tak silnik ma szczotki!!!
    Tak - działa na prąd stały - sprawdziłem!
    Tak jest to normalny silnik szczotkowy - typ nawet jest taki sam jak w walkmanie - taki mały okrągły z czernym i czerwonym przewodem zasilającym.
  • Poziom 18  
    o ktorym ty mówisz ?

ten silnik nie ma szczotek , zaden krokowy silnik nie ma szczotek vbo by nie mialo to sensu chyba ze sie myle, nie zagladalem do srodka silnika
    :(
  • Poziom 18  
    tak sa wyjatki gdzie ta krokowka jest zastapiona normalnym silnikiem, ale w cdromach sa krokówki
  • Poziom 18  
    ja sie nie kłuce

gadamy poprostu :)