Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.

keseszel 07 Sie 2017 23:16 1248 6
  • #1 07 Sie 2017 23:16
    keseszel
    Poziom 26  

Witam.
    TV jak w temacie, DVBT Aviva, bo brak wbudowanego tunera. TV 10 lat, 22 tys godzin włączenia, tak wskazuje tryb serwisowy.

Rozjechane kolory, mnóstwo zielonego, mocna biała poświata tak jakby podciągnięto jasność czy gammę na maksa. Taki obraz z tunera, przy odtwarzaniu z USB też.
    Filmy sprawdzane na innym TV ok.

W trybie serwisowym dokonałem Factory reset. Nie pomogło.
    Próbowałem zjechać manualnie ustawienia. Nie pomogło, więc wróciłem do poprzednich wartości. Przed jakimikolwiek manipulacjami robiłem zdjęcia ustawień aby pamiętać wartości początkowe.

Jakieś pomysły? Moja sugestia- widać pulsowanie jasnej poświaty, tak jakby przetwornica miała jakiś problem. Może rozjechały się ustawienia fabryczne? Użytkownik nie kręcił - tu jest wiarygodny. Wejście w tryb serwisowy nie jest proste bądź przypadkowe.

Sprawdzone na dwóch kablach - HDMI ( na jakich standardowo działa ) oraz SCART . Takie same objawy.

Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.

Jak widać na dołączonych zdjęciach jest duża mora - ???
    Obraz jest może przeskalowany, ale raczej to nie problem, bo przy oglądaniu tv naziemnej jest podobnie, może mora jest niezauważalna. Generalnie wygląda to tak jakby rozjechały się kolory.
    Jutro postaram się podłączyć lapka z obrazem kontrolnym, ale nie sądzę by coś to dało. Obstawiam usterkę fizyczną. Jeśli będzie konieczność mógłbym zamieścić krótki film przy normalnym użytkowaniu.

Czyżby osławiony AS15-F uległ uszkodzeniu?

0 6
  • #2 08 Sie 2017 09:13
    GanCegall
    Poziom 29  

keseszel napisał:
    Czyżby osławiony AS15-F uległ uszkodzeniu?

Wymień, kosztuje grosze i będziesz miał pewność.

0
  • #3 08 Sie 2017 09:41
    keseszel
    Poziom 26  

Wiem. Muszę go tylko dostać. W Poznaniu nie ma, przez neta dostanę w ciągu 3 dni..Trochę późno.. ;-(

0
  • #5 08 Sie 2017 15:45
    keseszel
    Poziom 26  

Oj Ty złośliwcze ;-) .. Zamówiony RM5101, czekam za dostawą. Użytkownik poczeka... Ceny nie zachęcają w serwisach do naprawy ( od 220 do 250 ) , cóż wiedza i doświadczenie kosztuje. Spox. Jeszcze taka moja droga na skróty- co to jest ten T-con , tak ludzkim głosem i bez złośliwości? Moduł sterujący matrycą? I dlaczego ten układ padł? Co na to szklana kula ?

0
  • #6 08 Sie 2017 16:08
    mirex
    Poziom 43  

keseszel napisał:
    Ceny nie zachęcają w serwisach do naprawy

No to przecież oczywiste, że korzystniej wydać 2200 - 2500. ;)
    keseszel napisał:
    Jeszcze taka moja droga na skróty- co to jest ten T-con , tak ludzkim głosem i bez złośliwości?

Skrót od timing controller. Wiedza i w pigułce, i bardziej szczegółowa, poprzez Google na przykład lub specjalistyczne pisma z zakresu elektroniki użytkowej.
    keseszel napisał:
    I dlaczego ten układ padł? Co na to szklana kula ?

Bo mu się tak spodobało, bo się zmęczył ze starości, bo były przyczyny zewnętrzne? (Po naprawie niepotrzebne skreślić.)

------
    keseszel napisał:
    Użytkownik poczeka...

A Urząd Skarbowy i ZUS też się doczekają? ;)

0
  • #7 23 Sie 2017 19:17
    keseszel
    Poziom 26  

W którym miejscu jest T-con bądź jakie ma oznaczenie typu IC coś tam , bo nie mogę znaleźć..Lub schemat tv bym nie kwitł w nieskończoność..help me ;-)..aha, RM5101 kupiłem.

Po wymianie na RM 5101 brak obrazu. Tv można włączyć z pilota wyłączyć, brak OSD.Mozliwe, że źle wpialem tasmy.

Jutro sprawdzę docisnięcie przewodów..

TV ruszyło. Taśmy były powpinane dobrze. Było zwarcie od kropelki cyny między Vss i Vdd , piny 21 i 22. Upaliła się nóżka 22. Odlutowałem RM i koniec. Bez płytki TV wyświetlał biały obraz bez żadnych przebarwień. Chyba normalne. Nie wiem, nieistotne. Wsadziłem AS15G z płytką radiatora. Pod radiator na spodzie dałem kropelkę pasty termo od kompa. Pozycjonowanie układu było trudne, przynajmniej dla mnie. Generalnie poradziłem sobie wkładając w "trzecią rękę" bardzo silne szkło powiększające kupione na giełdzie za "śrubki". Oryginalne szkło było beznadziejne. Lutowanie hotem masakryczne, zmiana dyszy na najmniejszą pomogła mi usunąć kropelki cyny pozostałe na niektórych ścieżkach. Potem lutownica z małym grotem umożliwiła mi ustawienie z grubsza , a potem dokładnie układu. ROzrobiłem denaturat z pyłem od kalafoni i patyczkiem do czyszczenia uszu zanurzonym w gęstym roztworze smarowałem nóżki. Potem lutowanie. Lutownica 3mana dwoma rękoma ze względu na "wibracje" od użytkownika ;-) . Potem mycie płytki z kalafoni denaturatem. Płytka przechylona tak by płyn nie ściekał na złącze taśmy.

Nie obeszło się bez hm strat. Ścieżka na płytce do nóżki nr1 uległa oderwaniu.

Na układ naniosę pastę, potem oryginalna gąbka, potem pasta i metalowa pokrywa , która przykrywa całą płytkę.

Telewizor złożony, działa. Nie jestem do końca zadowolony.
    Na niektórych jasnych tłach ( twarze ) występuje różowe przebarwienie. Dziwne. Próbowałem ściągnąć kolory, nasycenie jasnego w trybie serwisowym. Obraz jest ciemniejszy, ale chyba trochę zniknęło. Zastanawiam się czy to nie wina problematycznego przelutowania ( wymiany ) jeszcze raz tym razem znowu na RM. Chociaż został mi jeszcze jeden AS15F.

Pytanie- do czego służy nóżka 1 w tym układzie? Z manuala wynika, że jest podłączona przez zworę do jakiegoś Mo dalej i wpięty w obwód kondensator.

Niestety tv wytrzymał tylko dwa dni. Usterka powróciła w innej postaci- jasne części obrazu mają prześwietlenie liliowe, różowe, fioletowe. Kolejny AS15-F zdechł?

Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.[/url]Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.Samsung LE37A551P2R rozjechane kolory, mocna biała poświata na ekranie.

Po wymianie na RM5101 był obraz monochromatyczny. Możliwe, że przegrzałem scalaka bądź źle dolutowałem jakieś nóżki.Generalnie odeszło kilka ścieżek, ale tragedii nie ma. Muszę odlutować RM, sprawdzić ścieżki, podejrzane dokleić może na poxipol jeśli tego wymagają. Jeśli nie, możliwe, ze wystarczy sam mostek z cienkiego drutu. Układ lutuję na RM 800 ale w moim mniemaniu to g.. Lepiej sprawdza się kalafonia rozpuszczona w denaturacie. Ewentualnie pył z kalafonii na patyczku do uszu.Masakryczne jest posadowienie układu, bo prawie zawsze kosi i mnóstwo czasu zajmuje pozycjonowanie go. Jeśli będą takie problemy użyję butaprenu , jakichś małych ilości bądź kalafonii z denaturatem. Został mi jeszcze AS15-F jedna sztuka, jak ten RM będzie uszkodzony założę tamto. Po przylutowaniu nakładam pastę termoprzewodzącą na gumkę, potem kolejna porcja pasty na blachę przykrywającą moduł. Inna opcja zakłada kupno używanego modułu, ale to loteria.

Po wymianie na RM mam nieduży problem z regulacją w trybie serwisowym. Green gain jest na 127 lub 129.Innych wartości nie mogę ustawić. Podobnie z offset green. Brak regulacji. Albo normalne albo jakieś mini zwarcie..Sugestie?
    Wymieniłem po raz kolejny RM. Niestety trochę ścieżek poszło, musiałem je nadsztukować. Nie wygląda to pięknie, ale działa. Dałem najtańszą pastę na gumę jaką jest przyduszony układ. Na razie działa, ale kolory rewelacji nie robią. Możliwe, że to kwestia regulacji, ale użytkownik odpuścił sobie.. Może jestem po prostu przewrażliwiony..

0