Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kabla do piekarnika do puszki 3-fazowej

08 Sie 2017 13:36 2205 13
  • Poziom 4  
    Witam,

Mam u siebie w kuchni piekarnik i płytę grzewcza ( póki co ceramiczna, która będzie wymieniona na indukcyjną)

Zajrzałam do puszki żeby zadać pytanie odnośnie długości kabla do piekarnika ( o tym pózniej) i tak tam było podłączone : Podłączenie kabla do piekarnika do puszki 3-fazowej

Przyznaje się, ze to ja podłączyłam piekarnik ( biały kabel) ale zrobiłam to dokładnie w te same zaciski, w których był poprzedni... wszystko działało bez zarzutu, ale czy tak nie jest poprawniej?
    Podłączenie kabla do piekarnika do puszki 3-fazowej

Wracając do pytania o długość kabla: ma 1,5m ... Kupiłam nowe meble i chcę zeby piekarnik stał w innym miejscu wymiana kabla jest dozwolona w instrukcji... nie wspomniano jednak o jego długości. Czy jeśli byłby on 4,5, max 5 metrów mogło by to powodować jakieś problemy? ( podczepiony odpowiednio żeby nie został zniszczony lub nie miał kontaktu z woda.

Przepraszam za zamęt w tym co napisałam i proszę o pomoc

PS: wiem, ze takie rzeczy powinien podłączać elektryk (tak piszecie na forum) i zapewniam zostanie on wezwany wkrótce, kiedy juz skończę wszystkie remonty, żeby sprawdził czy wszystko jest bezpieczne.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Kamila G-S napisał:
    ...
    Wracając do pytania o długość kabla: ma 1,5m ... Kupiłam nowe meble i chce zeby piekarnik stał w innym miejscu wymiana kabla jest dozwolona w instrukcji... nie wspomniano jednak o jego długości. Czy jesli byłby on 4,5, max 5 metrów mogło by to powodować jakieś problemy? ( podczepiony odpowiednio zeby nie został zniszczony lub nie miał kontaktu z woda.
    ...

Długość rzędu kilku metrów nie ma znaczenia. Ważny jest przekrój aby nie był mniejszy niżo ryginalny. Co do podłączenia. Jeżeli działąło i działa dobrze to nie wiem czy jest sens być bardziej papieskim od papieża. Jeżeli masz podstawy techniczne do zmiany podlączenią (na zdjęciach ciężko cokolwiek zobaczć) to Twój wybór i Twoja odpowiedzialność.
  • Poziom 4  
    Dziękuję za odpowiedź

Po kliknięciu na miniaturkę widać lepiej. Zmiana dotyczyła podłączenia fazy z piekarnika do tej wolnej po prawej u góry, zamiast razem z płyta.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Radziłbym nic nie zmieniać aby nie było nieszczęścia.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 42  
    Ile przewodów przychodzi do puszki ze ściany?
  • Poziom 4  
    5 : trzy fazowe (dwa zielone, jeden żółty), neutralny ( po prawej u dołu ) i ochronny ( środek )

Sa chyba 2,5 mm2 ( jak w reszcie mieszkania) ale jakieś takie "grubiutkie" mi sie wydają

Bezpiecznik jest do tego C20... Nie za dobrze? ( tak przynajmniej czytałam)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    C20 niepotrzebny. A nawet niewskazany. B16 powinien być ok. Ale tylko powinien. W tej chwili nie możesz użytkować tej instalacji. Kilka metrów przewodu 2,5 w wątpliwej lokalizacji, to się prosi o pożar. Wezwij elektryka już teraz, lepiej zrobić porządek już teraz niż później szafki odstawiac do poprawek. Czy do tej puszki będzie dostęp po ustawieniu kuchni?
  • Poziom 38  
    Kamila G-S napisał:
    zapewniam zostanie on wezwany wkrótce, kiedy juz skończę wszystkie remonty,

To chyba po nieczasie. Elektryk potrzebny jest teraz żeby z rozdzielnicy doprowadzić obwód dla piekarnika bez stosowania "przedłużek"

Kamila G-S napisał:
    5 : trzy fazowe (dwa zielone, jeden żółty), neutralny ( po prawej u dołu ) i ochronny ( środek )

Sa chyba 2,5 mm2

Nie wiem czy to wina fotki ale mam wrażenie że przewody zasilające są aluminiowe.
  • Poziom 4  
    To mnie Pan przestraszył :(
    Teraz kabel do piekarnika jest krótki, pytałam czy mogłabym go zamienić na (dłuższy - 5 m)

Wszystkie bezpieczniki w mieszkaniu są C20 tylko do łazienki jest C16... Powinny być zmienione?

Piekarnik jest A+ ... Nie wiem czy to ma jakikolwiek wpływ na zmiejszenie ryzyka pożaru.

Dostęp do gniazdka będzie ( wytnę dziurę w szafce, za która jest zlokalizowany) a kabel chciałam prowadzić pod szafkami ale przyczepionym do nich, nie na podłodze... (proszę nie myśleć, że chcę aby mi przyklaśnięto)

Inna opcja, o której myślałam to nowy przewód tylko do piekarnika, ale miałam nadzieję tego uniknąć... Elektryk, kucie ... plus nasza szafka bezpiecznikowa jest pełna...

Dodano po 7 [minuty]:

przewody są miedziane, tylko te do piekarnika mają końce sklamrowane aluminiowymi blaszkami ( tak było, nic nie kombinowałam :)
  • Poziom 42  
    Przepraszam cie Koleżanko ale tak się nie da.
    Kamila G-S napisał:

Dostęp do gniazdka będzie ( wytnę dziurę w szafce, za która jest zlokalizowany) a kabel chciałam prowadzić pod szafkami ale przyczepionym do nich, nie na podłodze... (proszę nie myśleć, że chcę aby mi przyklaśnięto)

W ten sposób niszczysz sens instalacji w mieszkaniu. Przecież można kabelki pod dywanem puścić po całym domu. Dobry elektryk, pomiarowiec a nie jaś z czerwonym nosem, umiejętnie przedłuży ten obwód we wskazane przez Ciebie miejsce. Nawet kuc nie trzeba, są listwy natynkowe.
    Ale nie przewód do drewna.
    Kamila G-S napisał:
    Wszystkie bezpieczniki w mieszkaniu są C20 tylko do łazienki jest C16... Powinny być zmienione?

Dopóki nie zobaczę protokołu z odbioru tej instalacji będę twierdził że powinna natychmiast zostać wyłączona z użytku.
    A pewno nie zobaczę
  • Poziom 4  
    To nie protokół odbioru , ale coś w rodzaju testu bezpieczeństwa (wymagane przez prawo) wykonane tuż przed naszą wprowadzką:

Podłączenie kabla do piekarnika do puszki 3-fazowejPodłączenie kabla do piekarnika do puszki 3-fazowejPodłączenie kabla do piekarnika do puszki 3-fazowej

Listwa natynkowa mnie nie urządza ... Będzie więc kucie

Ps:chcę aby piekarnik był gdzie na planie jest lodówka (plan jest nie do końca aktualny: dodałam kilka gniazdek, kilka zlikwidowałam - kuchnia, przedpokój... Chciałam jeszcze zmienić troche w oswietleniu.... Właściwie to światła są prowadzone po strychu... Drewno :( idą w rurkach plastikowych)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    No tak, cały czas zapominam że mieszkasz w Belgii. Ale jednak przeprowadz ten obwód w ścianie. Nawet nie ty. Człowiek uprawniony do tego.
  • Poziom 4  
    Juro będę dzwonić, chcę spokojnie spać w nocy...

Też zwróciłam na to uwagę na schemacie, "kawałek salonu" to jedno gniazdko, które było przebite z kuchni na wylot przez ściankę dzialowa... Ściankę rozburzył mój tata likwidując przy tym gniazdko, zaizolowalismy kable, zamknęliśmy w puszce końcowej i zalaliśmy cementem... Tylko ono nie było podłączone do obwodu w kuchni ...
    Jakiś byk sie wkradł w schemat... To w holu wejściowym D1 też zlikwidowałam, było podłączone do E8, które przebiłam na drugą stronę...

Kontrola schematu nie była najwyraźniej bardzo wnikliwa... Muszę narysować nowy i jeszcze raz wszystko prześledzić