Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Color LaserJet 1600 - Czy to uszkodzona grzałka?

macko-777 08 Sie 2017 14:48 741 2
  • #1 08 Sie 2017 14:48
    macko-777
    Poziom 15  

Witam,

od jakiegoś czasu potrzebuję kupić drukarkę do większej ilości wydruków, ale przypomniało mi się, że mam prawie nową HP Color LaserJet 1600. Drukarka już wiekowa, ale wydrukowała łącznie może z 2500 stron, więc jest mało używana. Ostatnie 5 lat stała bez użytku. Kiedyś zostały zainstalowane w niej nieoryginalne kasety z tonerami (poza czarnym) i jeden (Cyan) się wysypał. Przy okazji zaczęła wtedy drukować słabo przy marginesach, więc zaniosłem ją do serwisu gdzie stwierdzono, że uszkodzona jest grzałka i naprawa jest nieopłacalna. Jednak zastanawiam się czy tak naprawdę to wina grzałki czy może jednak słabych kaset z tonerami. Chciałbym kupić nowe kasety, koszt około 100 złotych sztuka więc wychodzi 400 zł za całość, plus trochę pracy własnej z oczyszczeniem drukarki, rozebraniem układu optycznego do czyszczenia itp. Trochę szkoda by było gdyby jednak 400 zł poszło w błoto, lepiej dorzucić drugie tyle i już kupić nową drukarkę.

Moje pytanie jest takie: czy niewyraźny tekst i wyblakłe kolory drukowane na marginesach stron to może być efekt uszkodzonej grzałki drukarki? Poniżej zamieszczam wydruki przykładowych stron. Niebieski pas to wina zepsutej niebieskiej kasety, ale po jej wyjęciu nie da się drukować. Kolorów nie ma bo zapewne nieoryginalne tonery po 5 latach nieużywania zdechły. Na zdjęciu trochę słabo widać, ale da się zauważyć różnicę w jakości liter po lewej stronie a jakości liter w czerwonych prostokątach. Pamiętam, że jak drukowało się w kolorze to obrazy w tych miejscach były takie jakby "przypalone".

HP Color LaserJet 1600 - Czy to uszkodzona grzałka?HP Color LaserJet 1600 - Czy to uszkodzona grzałka?

0 2
  • Pomocny post
    #2 08 Sie 2017 15:55
    anty35
    Poziom 26  

Z tego co widać to masz ją do wyczyszczenia i musisz umyć lustra w laserze. Brak koloru czerwonego to wina zabrudzonych luster.Oczyść wszystko i wymień tonery i będzie grać.

0
  • #3 08 Sie 2017 16:02
    macko-777
    Poziom 15  

Do wyczyszczenia jak najbardziej, niebieski toner zasypał wszystko, łącznie z taśmą transmisyjną, stąd te paski na wydrukach. Lustra też wyczyszczę, znalazłem tutorial na YT więc nie będzie problemu, tylko potrzeba wolnej chwili. Największe pytanie jednak to te krawędzie stron, które drukują się w gorszej jakości. Serwis stwierdził, że zepsuty jest element grzewczy, ale jakoś nie ufam temu serwisowi.

EDYCJA:

Znalazłem chwilę czasu żeby pobawić się drukarką. Wyrzuciłem cały toner z niebieskiej kasety tak żeby można było drukować a żeby nie brudził drukarki. Wyczyściłem drukarkę od strony komory z kasetami, całe wnętrze, rolki, pas transmisyjny. Po tym zrobiłem czyszczenie z menu i kalibrację. Luster jeszcze nie ruszałem bo to dłuższa robota i nie mam czasu. Po czyszczeniu jest dużo lepiej, szczególnie przy druku z komputera, poniżej przykładowa strona z tekstem. Sprawa komplikuje się przy próbie wydruku w kolorze - kolor w ogóle nie idzie a na dodatek na pasie transmisyjnym powstają jakieś brudne kreski, najprawdopodobniej z tonera. Druk obrazu w skali szarości idzie ładnie, obraz ma wysoką jakość, tylko powstają te zabrudzenia.

HP Color LaserJet 1600 - Czy to uszkodzona grzałka?HP Color LaserJet 1600 - Czy to uszkodzona grzałka?HP Color LaserJet 1600 - Czy to uszkodzona grzałka?

EDYCJA 2:

Wyczyściłem lustra i jestem pod wrażeniem jak wiele to zmieniło. Wrzucam wydruk strony CMYK, można porównać z poprzednią stroną. Na wydruku brakuje Cyanu. Na wydruku rozjeżdża się kolor czarny o około milimetr w lewo względem innych, popróbuję z kalibracją, zobaczymy czy będą efekty. Niestety nadal występują zabrudzenia widoczne na zdjęciu, ale myślę, że to już po prostu wina kaset z tonerem.

HP Color LaserJet 1600 - Czy to uszkodzona grzałka?

EDYCJA 3:

Po dobrym wyczyszczeniu soczewek i luster oraz instalacji świeżych kaset drukarka drukuje jak nowa. :) Jako praktyczną poradę na przyszłość napiszę, że powyższych elementów nie można wyczyścić za pomocą powietrza czy odkurzacza bo na nich zbiera się taki jakby osad, który skutecznie przykleja się do powierzchni. Trzeba to czymś wyszorować a najlepiej wymontować i umyć.

0