Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skladowa stala na wyjsciu OPAMP

08 Sie 2017 15:33 612 15
  • Poziom 4  
    Witam wszystkich, jestem tutaj nowy. Przepraszam z góry za literówki, ale pisze z niemieckiej klawiatury.
    Mój problem to napięcie stale na obydwu kanałach WO ne5532. Jest zasilany symetrycznym 22V czyli jego maksymalnym. Offset jest na poziomie 4,3 v. Jest podłączony do DAC na kości ak4490. Wcześniej posiadał niesymetryczne zasilanie i był offset około 2V. Wzbraniam się przed kondensatorem, a całość gra naprawdę wyśmienicie. Pozdrawiam.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 10  
    Witam,
    leopold77 napisał:
    Witam wszystkich, jestem tutaj nowy. Przepraszam z gory za literowki, ale pisze z niemieckiej klawiatury.
    Moj problem to napiecie stale na obydwu kanalach opampa ne5532. Jest zasilany symetrycznym 22v czyli jego maksymalnym. Offset jest na poziomie 4,3 v. Jest podlaczony do dac na kosci ak4490. Wczesniej posiadal niesymetryczne zasilanie i byl offset okolo 2v. Wzbraniam sie przed kondensatorem, a calosc gra naprawde wyjmiemicie. Pozdrawiam.
    a gdzie przedmiotowy schemat ideowy tego 'ustrojstwa', o czym mamy tu merytorycznie dyskutować?
    Wróżki i Jasnowidze wzięli urlop, a Szklaną Kulę - ostatnią jaką miałem - potłukłem... :cry:

Pozdrawiam

P.S. Brak dostępu do polskiej - amerykańskiej - klawiatury nie zwalnia Ciebie od poprawnego pisania jednostek wielkości fizycznych.
    Wszak - co widzę - Caps Lock (Shift) działa na Twojej klawiaturze poprawnie.
  • Poziom 43  
    leopold77 napisał:
    Przepraszam z gory za literowki, ale pisze z niemieckiej klawiatury
    Od czego jest klawisz "pisownia"?
    leopold77 napisał:
    Jest zasilany symetrycznym 22v czyli jego maksymalnym.
    Napięcie 22V to nie jest symetryczne zasilanie. Byłoby takie, gdyby zasilić ±22V.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 43  
    Freddy napisał:
    Napięcie 22V to nie jest symetryczne zasilanie. Byłoby takie, gdyby zasilić ±22V.
    Tyle tylko, ze +/-22V to graniczna wartość dla tej kostki. Napięcie zasilania zalecane wynosi +/-15 do +/18V.
    Offset na poziomie 4,3V wskazuje na : albo błąd w schemacie, albo niesymetryczne zasilanie.
  • Poziom 4  
    Nie mam do tego schematu, jest to razem na chinskiej plytce. Bezporednio wpialem sie z wlasnym zasilaniem zarazem odcinajac niesymetryczne. Uklad wyglada na proste ujemne sprzezenie zwrotne. Kosc dac ma symetrycznym wyjsciu na kazde plus i minus te 2V. Nie awiem co w takim przypadku zrobic, fabrycznie byly kondensatory wyjsciowe. Calosc gra dobrze ale gdyby nie potencjometr z glosnikow byl by dym, przy cichym graniu jest te 100mV na wyjsciu wzmacniacza.

Zasilanie mam +- 22V swoje wlasne z pominieciem starego, kosc dac zasilona ma osobne trafo, mostek, stabilizator. Nie wiem z kad to stale na wyjsciu dac. Pomierze to wieczor raz jeszcze, dziekuje!
  • Poziom 43  
    leopold77 napisał:
    Bezposrednio wpialem sie z wlasnym zasilaniem zarazem odcinajac niesymetryczne.
    Ale pozostawiłeś układ sztucznego zera/masy...
  • Poziom 4  
    Masy zasilania sa razem na tej plytce wlacznie z masa sygnalu wyjsciowego.
    Jeden transformator - mostek - kondensator - stab. -kondens. - 6,5V na dalsze stabilizatory fabryczne, gdzie dac i xmos sa zasilane.
    Drugi transformator, ale juz symetryczne - mostek - kondensatory - diody(po trzy na galaz dla spadku napiecia bo przekraczalem 22V na strone) i dajej male kondensatory i wprost na WO. Zero do masy plytki. W trakcie mam w planach dwa stabilizatory na WO.

Dodam ze na plytce wymienilem wszystkie kondensatory. Miejsca polaczen sprawdzalem. Nie ingerowalem w droge sygnalu dac - WO oraz jego sprzezenie zwrotne. Na wyjsciu WO zlikfidowalem kondensatory. Mam w planach dalsze zmiany ale jak uporam sie(zrozumiem) obecny dosc duzy offset. Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Napięcie ±22V jest napięciem "absolute maximum".
    Napięcie pracy według karty katalogowej to ±5V - ±15V max.
    Mogłeś uszkodzić układ.
  • Poziom 4  
    Zmienialem na inny WO, narazie to wykluczam.
  • Poziom 43  
    Freddy napisał:
    Napięcie ±22V jest napięciem "absolute maximum".
    Napięcie pracy według karty katalogowej to ±5V - ±15V max.
    Gdzieś to już widziałem... ;)
    398216 Usunięty napisał:
    Tyle tylko, ze +/-22V to graniczna wartość dla tej kostki. Napięcie zasilania zalecane wynosi +/-15 do +/18V.
    Freddy napisał:
    Mogłeś uszkodzić układ.
    Może jeszcze nie, ale jest na dobrej drodze.
    leopold77 napisał:
    Masy zasilan sa razem na tej plytce wlacznie z masa sygnalu wyjsciowego.
    No właśnie. Porównaj układy WO zasilane z pojedynczego napięcia z zasilanymi symetrycznie. Przy pojedynczym zasilaniu musi być wytworzona "sztuczna masa" - przez wstępne spolaryzowanie wejścia WO dzielnikiem oporowym. Z tego co zrozumiałem z Twojego opisu, pozostawiłeś układ tworzący sztuczną masę a zasiliłeś układy symetrycznie. Nie dziw się więc, że masz offset.
  • Moderator Projektowanie
    Sztuczna masa robi swoje, ale to nie miałoby większego znaczenia, gdyby nie to, że kolega uparł się
    leopold77 napisał:
    fabrycznie byly kondensatory wyjsciowe

leopold77 napisał:
    Wzbraniam sie przed kondensatorem

i zrobił sprzężenie stałoprądowe.
    W ogóle to kolega robi dziwne rzeczy, kombinując jak "koń pod..." - ale co gorsze - bez pojęcia, bo poza tymi wspomnianymi "modernizacjami" - co niby miała poprawić zmiana zasilania na symetryczne?
    Bo +-22V to proszenie się o awarię, a podawanie na wejście końcówki mocy napięcia stałego to wręcz proszenie się o nią.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Moj problem to napiecie stale na obydwu kanalach opampa ne5532. Jest zasilany symetrycznym 22v czyli jego maksymalnym. Offset jest na poziomie 4,3 v. Jest podlaczony do dac na kosci ak4490. Wczesniej posiadal niesymetryczne zasilanie i byl offset okolo 2v.
    AK4490 ma wyjście symetryczne ze składową stałą VDD/2 do tego podłącza sie wzmacniacz różnicowy i problem offsetu "sam" znika, przykłady są w dokumentacji tego układu.

Cytat:
    Nie ingerowalem w droge sygnalu dac - WO oraz jego sprzezenie zwrotne. Na wyjsciu WO zlikfidowalem kondensatory. Mam w planach dalsze zmiany ale jak uporam sie(zrozumiem) obecny dosc duzy offset. Pozdrawiam.
    Elektroniki nie przerabia się na pałę bo tylko dym wtedy leci, chcesz przerabiać musisz poznać obecną konstrukcję - odrysować schemat wszystkiego co jest pomiędzy wyjściami AK4490 a wyjściem z płytki.

Cytat:
    W ogóle to kolega robi dziwne rzeczy, kombinując jak "koń pod..." - ale co gorsze - bez pojęcia, bo poza tymi wspomnianymi "modernizacjami" - co niby miała poprawić zmiana zasilania na symetryczne?
    Bo +-22V to proszenie się o awarię, a podawanie na wejście końcówki mocy napięcia stałego to wręcz proszenie się o nią.
    Kupił chińską płytkę z audiofilskim "32" bitowym przetwornikiem i chce doprowadzić ją do stanu zgodnego z upodobaniami i fobiami audio-voodoo - np powszechnie wiadomo że audiofile boją się kondensatorów w torze sygnału, nie ma to żadnego uzasadnienia, nie słyszą różnicy, świadomość istnienia kondensatora w układzie powoduje u nich dyskomfort. Definicja poniżej doskonale to tłumaczy :)
    ->Link

P.S. Napięcie zasilania AK4490 też można podnieść i audiofile to robią - do "absolute maksimum ratings" - 7,5V na VDDL/R, nie rozumiem - ale nie muszę rozumieć.
  • Poziom 10  
    jarek_lnx napisał:
    Cytat:
    Moj problem to napiecie stale na obydwu kanalach opampa ne5532. Jest zasilany symetrycznym 22v czyli jego maksymalnym. Offset jest na poziomie 4,3 v. Jest podlaczony do dac na kosci ak4490. Wczesniej posiadal niesymetryczne zasilanie i byl offset okolo 2v.
    AK4490 ma wyjście symetryczne ze składową stałą VDD/2 do tego podłącza sie wzmacniacz różnicowy i problem offsetu "sam" znika, przykłady są w dokumentacji tego układu.

Cytat:
    Nie ingerowalem w droge sygnalu dac - WO oraz jego sprzezenie zwrotne. Na wyjsciu WO zlikfidowalem kondensatory. Mam w planach dalsze zmiany ale jak uporam sie(zrozumiem) obecny dosc duzy offset. Pozdrawiam.
    Elektroniki nie przerabia się na pałę bo tylko dym wtedy leci, chcesz przerabiać musisz poznać obecną konstrukcję - odrysować schemat wszystkiego co jest pomiędzy wyjściami AK4490 a wyjściem z płytki.

Cytat:
    Kupił chińską płytkę z audiofilskim "32" bitowym przetwornikiem i chce doprowadzić ją do stanu zgodnego z upodobaniami i fobiami audio-voodoo - np powszechnie wiadomo że audiofile boją się kondensatorów w torze sygnału, nie ma to żadnego uzasadnienia, nie słyszą różnicy, świadomość istnienia kondensatora w układzie powoduje u nich dyskomfort. Definicja poniżej doskonale to tłumaczy :)
    ->Link

P.S. Napięcie zasilania AK4490 też można podnieść i audiofile to robią - do "absolute maksimum ratings" - 7,5V na VDDL/R, nie rozumiem - ale nie muszę rozumieć.
    Prawda, sama prawda, i tylko prawda.
    Jest dowiedzione na tym - i nie tylko na tym - forum, iż Wyznawców OKAPO - Ortodoksyjny Kościół Akustyków Prawdy Objawionej - nie przekonają żadne rzeczowe argumenty przedstawiane przez Wyznawców innego OKAPO - Ortodoksyjny Kościół Akustyków Prawdy Obiektywnej - odnośnie wyższości projektowania/konstruowania układów akustyki stosowanej zgodnie z zasadami naukowymi nad zasadami wynikającymi z widzi_mi_się.
    Wobec powyższego, jedynie słusznym tu postępowaniem moderatora będzie założenie na ten temat kłódki. :idea:
  • Poziom 4  
    Ok dzieki za zainteresowanie i poprawe humoru, ale przegladam dokladnie teraz pod lupa i wejscia nieodwracajace w WO wisza w powietrzu. Nie martwie sie spaleniem WO, na wzmacniacz uwazam bo dopiero naprawiony, jeszcze w czesciach(czekam na zarowki do wzkaznikow). W tej plytce sa takie przejscia w srodku z tego scalaka na WO ze ciezko zbadac, wiec moze jednak nie sa w powietrzu te piny.
    No i zapewniam o pozytywnych efektach zmiany zasilania, WO jak i reszty (slyszalnych).
    Dodano po 17 [minuty]:
    Ludzie mam problem z aplikacja WO, a tu rozwody nad moimi fobiami akustycznymi. Nie nie jestem wyznawca audiovoodu jak to mnie okreslacie. Chce sie pozbyc offsetu aby uklad dzialal poprawnie, w miare czasu ogarne normalne napiecia dla WO i po sprawie.

Piny jednak nie wisza w powietrzu ale sciezki sa nie widoczne.

Ok. Do zamknięcia, nie będę się doktoryzował nad tym wynalazkiem. Wyciągnę na zewnątrz sygnał z dac. Dzięki
  • Poziom 10  
    leopold77 napisał:
    Ok dzieki za zainteresowanie i poprawe humoru, ale przegladam dokladnie teraz pod lupa i wejscia nieodwracajace w WO wisza w powietrzu. Nie martwie sie spaleniem WO, na wzmacniacz uwazam bo dopiero naprawiony, jeszcze w czesciach(czekam na zarowki do wzkaznikow). W tej plytce sa takie przejscia w srodku z tego scalaka na WO ze ciezko zbadac, wiec moze jednak nie sa w powietrzu te piny.
    No i zapewniam o pozytywnych efektach zmiany zasilania, WO jak i reszty (slyszalnych).

Dodano po 17 [minuty]:

Ludzie mam problem z aplikacja WO, a tu rozwody nad moimi fobiami akustycznymi. Nie nie jestem wyznawca audiovoodu jak to mnie okreslacie. Chce sie pozbyc offsetu aby uklad dzialal poprawnie, w miare czasu ogarne normalne napiecia dla WO i po sprawie.

Piny jednak nie wisza w powietrzu ale sciezki sa nie widoczne.
    To w imię czego chcesz poprawiać producenta tego 'ustrojstwa', pytam?
    Takie Twoje postępowanie znamienne jest dla Wyznawców tego pierwszego OKAPO ... :D Patrz wyżej.
    Jak dotąd, to nie przedstawiłeś tu schematu ideowego tego wzmacniacza, a o co Ciebie poprzednio prosiłem.
    Nie znamy też dokładnej nazwy, ani modelu, tego urządzenia, abyśmy mogli poszukać we własnym zakresie o nim informacji.
    To więc czego możesz od nas innego tu oczekiwać?
    Dyskusja w tym temacie zaczyna zmierzać do typowej dyskusji o Rzyci Maryni - nie widzieli, a dyskutują.
  • Poziom 4  
    Chcę pójść inną drogą. Dzięki.