Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica PA 5560A411 - uszkodzona blokada drzwi.

08 Sie 2017 17:40 1176 6
 • Poziom 11  
  Pralka w połowie cyklu prania zatrzymuje się, sygnalizując trzema mrugnięciami problem z wypompowaniem wody. Po resecie programu i ponownej próbie włączenia - po kilku sekundach zaświeca się dioda Koniec, a dioda mruga jeden raz co 15 sekund, co sugeruje problem z blokadą drzwi.

  Po kilku zamknięciach/otarciach drzwi i próbach uruchomienia program rusza normalnie i cykl prania zostaje zrealizowany poprawnie do końca. Moja diagnoza to uszkodzona blokada drzwi. Na pierwszy ogień poszła sprężyna języka w drzwiach - dogiąłem ją by mocniej dociskała język - problem nadal występuje. Następny etap to wymiana rezystora 22Ω na płycie sterownika. Jakiej on ma być mocy?
 • Poziom 33  
  Moc tego rezystora mieści się w przedziale 1.5-2W, ale z reguły on jak pada, to na amen. Wtedy blokada wcale nie działa, bardziej mi to wygląda na uszkodzenie zespołu blokady drzwi.
 • Poziom 11  
  Znalazłem w sieci opis, kiedy dopiero wymiana rezystora (który sprawdzany wydawał się sprawny) pomogła. Wymianę mechanizmu blokady zostawiłem sobie na koniec.
  Moje pytanie wynika stąd, że oceniając po wyglądzie/wielkości sprzedawca w sklepie elektrotechnicznym określił moc tego rezystora na 3W. Z kolei tu:
  http://www.pralkoporadnik.mkwe.pl/blad-1-blysniecie-problem-z-blokada-drzwi/#comment-2892
  w komentarzach pada wartość 0,5W lub 1W.
  Problem w tym, że w sklepie są tylko 2W (mniejsze gabaryty niż oryginał) lub wielgaśny, kostkowy 5W.
 • Poziom 33  
  Wnioskuję że, rezystory dostawały przerwy po nagrzaniu. Jest to prawdopodobne, aczkolwiek rzadko spotykane. W mojej praktyce padały na amen przy uszkodzeniu pastylki termospieku w ryglu. Czasami padał też triac sterowania tego obwodu. Rezystory zawsze miałem ze starych programatorów, triaki też. Jeśli masz możliwość podstaw za niego inny rezystor, wydaje mi się że nawet 33 om powinien zadziałać, tylko żeby miał te 2 waty.
 • Poziom 11  
  Niestety - wymiana rezystora nic nie dała. Pralka przeszła jeden cykl prawidłowo. Drugi - ten sam objaw. Po ~ pół godzinie, pierwszym wirowaniu i odpompowaniu wody program się zatrzymuje - coś tam w pralce delikatnie pyrczy (to nie jest dźwięk żadnego z etapów prania), po ~10 min zaczyna mrugać 3 razy dioda (problemy z odpływem). Po wyłączeniu pralki i ponownym wystartowaniu tego samego programu - bardzo szybko kończy i dioda mruga 1 raz. Drzwi się wtedy nie blokują. Myślę, ze czas na wymianę blokady.
  Edit: po wyłączeniu, odłączeniu od prądu i odczekaniu ~ 15 min - pralka po wybraniu poprzedniego programu prawidłowo go kontynuuje. Tym razem po naciśnięciu przycisku start następuje po chwili stuknięcie blokady i program rusza.

  Jeśli to jednak nie blokada - będę wdzięczny za sugestie.
 • Specjalista AGD
  Kelso napisał:
  Wymianę mechanizmu blokady zostawiłem sobie na koniec.

  Czyli że zacząłeś naprawę od d. strony. Rezystor sam się nigdy nie uszkadza, a powoduje go zwarcie w blokadzie.
 • Poziom 11  
  Zakupiłem nową blokadę - koszt 25 zł z przesyłką. Po zamontowaniu pralka od jakiegoś czasu działa prawidło. Przed wymianą na nowa blokadę, po zdemontowaniu starej nie byłbym sobą, gdybym nie zajrzał do środka. Tam wszystko zdrowe i tylko lekko zaśniedziała pastylka grzejna. Przeczyściłem jej ścianki papierem ściernym 800 i założyłem na próbę. Niestety - pozornie nastąpiła poprawa, bo jak już program ruszył (zadziałała blokada), to szedł ładnie do końca. Niestety jednak nie zawsze chciał ruszyć, a to tak dla wiadomości innych, ciekawskich jak ja naprawiaczy.

  PS.
  Wymieniony wcześniej rezystor wlutowałem do płyty ponownie - skoro jest sprawny, to lepiej niech będzie oryginał 3W, niż nowy 2W.