Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działa układ na arduino

andrzej228 08 Sie 2017 19:34 522 4
  • #1 08 Sie 2017 19:34
    andrzej228
    Poziom 3  

Witam , zrobiłem układ, zasilanie 12V, zasilanie przez prostownik 5V do arduino , oraz użyłem tranzystora TIP122 j ako klucza . No i przycisk oraz potencjometr do sterowania ATMEGĄ. Nie podaje żadnego schematu do weryfikacji, bo wiem , że wszystko jest dobrze podłączone. Ale pomimo tego nie działa mi porawnie układ. Czy może rezonator kwarcowy musi być bezpośrednio przy wejściu podłączony? Czy może być oddalony na płytce?

• #2 08 Sie 2017 19:42
    edberg
    Poziom 30  

Jeśli tak samo dobrze to podłączyłeś jak piszesz po polsku to...nie może działać .
    Podeślij schemat będzie prościej. Wsad ?

• #3 09 Sie 2017 09:50
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

andrzej228 napisał:
    Nie podaje żadnego schematu do weryfikacji, bo wiem , że wszystko jest dobrze podłączone. Ale pomimo tego nie działa mi porawnie układ.

Lekarzowi także mówisz, że jesteś chory, ale nie dasz się zbadać, bo wiesz że nie jesteś chory?

Schemat, pcb, program, zdjęcia + dokładny opis problemu ... tym bardziej, że pytasz o to:

andrzej228 napisał:
    Czy może rezonator kwarcowy musi być bezpośrednio przy wejściu podłączony? Czy może być oddalony na płytce?

co sugeruje, że jesteś bardzo początkującym: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/stopery-timery-itp.html

• #5 11 Sie 2017 05:55
    emarcus
    Poziom 34  

andrzej228 napisał:
    Witam , zrobiłem układ, zasilanie 12V, zasilanie przez prostownik 5V do arduino...
    Nie podaje żadnego schematu do weryfikacji, bo wiem , że wszystko jest dobrze podłączone. Ale pomimo tego nie działa mi porawnie układ.

Załóżmy że tak jest.
    Jeżeli dysponujesz gotową płytką arduino (?) ,to kwestia rezonatora kwarcowego i towarzyszacych temu, ustawienia fusebitów należy pominąc!. Ten etap jest już poprawnie skonfigurowany i nie wymaga żadnego kommentarza.
    Gotowe płytki arduino nie wymagają spesjalnych układów prostowniczych na 5V. Wystarcza je zasilic napięciem 12V DC. Mają wbydowany 5-voltowy stabilizator i dostatecznie zoptymalizowany układ kondensdatorów filtrujących, nie wymagający dodatkowych zabiegów.

Jeżeli jednak ‘twoje arduino’ zawiera ‘goły’ processor, to należy tu poświęcic kilka słów, poza „’ bo wiem , że wszystko jest dobrze podłączone.’
    Na nieszczęście nie wszystko jest tak dobrze (!). Nie tylko należy podłączyc rezonator , lecz także trzeba zmienic ustawienia fusebitów, tak aby processor go wykorzystał w tworzeniu sygnału zegara taktujacego, zamiast wewnętrznego ukladu RC.
    Na pytanie: „Czy rezonator może być oddalony na płytce?”
    Tak, może byc oddalony,... nawet na kilkanaście milimetrów.

e marcus

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME