Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Notatnik dla Linux na zasadzie struktury drzewka

Vansen1 08 Sie 2017 21:56 1491 7
  • #1 08 Sie 2017 21:56
    Vansen1
    Poziom 9  

Znalazłem w internecie wspaniały edytor, właściwie notatnik pod system Windows,
    w którym możemy gromadzić notatki na zasadzie struktury drzewka.
    Edytor tego nie trzeba instalować, charakteryzuje się bardzo małą ilością zajmowanego miejsca na dysku (3,5 MB), oraz rozbudowaną możliwością konfiguracji wyglądu:
    - zmiana koloru tła okna edycji
    - zmiana koloru tła okna drzewka
    - ustawienie własnej czcionki nie tylko w oknie edycyjnym ale również wyglądu struktury drzewka
    - wybór wyglądu ikony katalogu i dokumentu tekstowego w oknie drzewka
    - itp?
    Notatnik dla Linux na zasadzie struktury drzewkaNotatnik dla Linux na zasadzie struktury drzewkaNotatnik dla Linux na zasadzie struktury drzewkaNotatnik dla Linux na zasadzie struktury drzewka

Czy jest odpowiednik tego programiku, o takich samych bądź lepszych możliwościach konfiguracji wyglądu, pod system: Linux Debian KDE lub Mint KDE

Proszę o przykłady... :wink:

0 7
  • #3 10 Sie 2017 00:48
    MCbx
    Poziom 28  

Osobiście polecam dwie rzeczy:
    - Jak wyżej podano CherryTree. Uwaga - wersja domyślnie dorzucona do Debiana może w niektórych środowiskach nie zapisywać pozycji i widoczności pasków narzędzi, nowsza nie ma tego problemu, a o ile pamiętam to był gotowy pakiecik z nową wersją.
    - W przypadku gdy mamy KDE (i tylko wtedy, bo ciężkie!) możemy zainstalować od dłuższego czasu nierozwijany program Basket, umożliwia on nie tylko ustawianie notatek w drzewach, ale decydowanie czy to ma być jedna notatka, lista notek czy dowolnie układane obiekty (tekst, obrazki, linki, ikony itd.). To ma zdecydowanie mocne możliwości konfiguracji, można np. stworzyć własny przełączany typ a'la "checkbox", ale pokazujący np. zaawansowanie projektu w postaci pewnej ilości stanów.

Osobiście kilka lat korzystałem z Basket, jednak pojawiły się problemy gdy zacząłem synchronizować przez Syncthing - przerzuciłem się więc właśnie na CherryTree.

0
  • #4 10 Sie 2017 21:13
    Vansen1
    Poziom 9  

Cytat:
    Spróbuj uruchamiać przez wine

Czy to znaczy że w Linuxie można emulować niektóre programy z Windows ?

Programy: CherryTree oraz BasKet to żeczywiście programy godne uwagi.
    Szczególnie BasKet, wyróżnia go rozbudowana możliwość konfiguracji.

0
  • Pomocny post
    #5 10 Sie 2017 21:32
    MCbx
    Poziom 28  

Cytat:
    Czy to znaczy że w Linuxie można emulować niektóre programy z Windows ?

Tak, do tego służy program Wine (jest nawet baza programów, które działają). I używałem go nawet raz w podobnym celu - uruchamiałem windowsowy program TreePad, z którego eksportowałem notatki. Było to co prawda w czasach Debiana Wheezy, ale mogę potwierdzić, że wówczas ten freeware'owy TreePad działał bardzo dobrze, więc po sprawdzeniu w bieżącej wersji może to być kolejna propozycja programu, choć jest w nim mniej konfiguracji.
    Należy uwzględnić również to, że programy używane przez Wine zajmują trochę więcej pamięci (trzeba uruchomić odpowiedniki Windows'owych bibliotek).

0
  • #7 18 Sie 2017 22:44
    zen3x
    Poziom 30  

Proponuje super program Emacs i dodatki neotree,dirtree.el, CEDET. Program powstał z 40 lat temu, a możliwości przeogromne. Do vima też jest taki dodatek nazywa się nerd tree. Jest jeszcze taki edytor TrEd 2.0.

0
  • #8 19 Lis 2017 19:33
    JacekCz
    Poziom 36  

Romansuję z programem sieci Evernote, m.in. zwany GeekNote na terminal linuxa.
    Za darmo backup naszych uporządkowanych notatek do clouda, smartfona, windowsa. jak to generalnie w Evernote

Rozkręcam się, więc mam jeszcze zdania ostatecznego. Chętnie usłyszę uwagi

0