Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieprzezroczysta, twarda, gęsta zalewa do elektroniki

08 Sie 2017 22:00 2907 13
 • Poziom 18  
  Witam,

  mam w produkcji pewien układ i klient zażyczył sobie, aby pewną jego część zalać czymś, co utrudni "dobranie" się do układu. Normalnie wziąłbym jakąś zalewę epoksydową i po problemie, ale tutaj kwestia jest taka, że płytka nie jest zalewana w obudowie i nie ma być zalewana cała ze względu na pola kontaktowe, więc normalne zalewy, których używałem (rzadkie, żeby dobrze wpływały w szczeliny) się nie nadadzą.

  Szukam jakiegoś specyfiku, który:
  -jest nieprzezroczysty, kolor nieważny (jak już to czarny preferowany)
  -po związaniu jest twardy, do usunięcia mechanicznego, preferencyjnie w miarę odporny na standardowe środki ataku na coś takiego (aceton, nitro, MEK, nitrobenzen, ksylen)
  -na etapie aplikacji jest na tyle gesty, że nie rozleje się po płytce
  -kompatybilny z elektroniką (tzn. nie dostanie takiego skurczu, ze mi zerwie SMD z płytki)
  -miło by było, jakby podczas wiązania nie produkował jakichś bardzo toksycznych oparów, bo nie mam budżetu ani miejsca na pomieszczenie/kabinę z wyciągiem
  -nie musi być wysokonapięciowy, niskoupływny ani nic z tych rzeczy, ma tylko wytrzymać jakieś 85 *C bez utraty właściwości.
  -dobrze by było, jakby był jednoskładnikowy, w jakimś sensownym pojemniku (np. kartusz 330ml), ale to pobożne życzenie (chyba)

  Znacie i/lub używaliście czegoś takiego i możecie polecić?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Poziom 1  
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 34  
  Czy ta płytka wytrzyma przez chwilę 140°C ?
 • Poziom 42  
  poorchava napisał:

  mam w produkcji pewien układ
  trymer01 napisał:
  Obszar który ma być zalany "obudować" jakąś łatwo usuwalną masą - choćby modeliną.

  Za chwilę się okaże że nakład 1000 szt.
 • Poziom 18  
  kortyleski napisał:
  poorchava napisał:

  mam w produkcji pewien układ
  trymer01 napisał:
  Obszar który ma być zalany "obudować" jakąś łatwo usuwalną masą - choćby modeliną.

  Za chwilę się okaże że nakład 1000 szt.


  1000 nie, ale miesięcznie ze 150-200 może być, więc niestety tego typu rozwiązania odpadają. Szukam chwilowo firmy, która może dostarczyć taki glob-top w ilościach mniejszych niż wiadro (tam potrzeba z 0,7cm^3 na raz).

  Ważne jest, żeby w przypadku żywic epoksydowych nie dostawały one skurczu, bo zrywają elementy z PCB (a najbardziej lubią uszkadzać kondensatory MLCC).

 • Poziom 26  
  Może coś bardziej szalonego ale i taniego.
  Beton syntetyczny. Mieszanka żywicy epoksydowej o niskim skurczu z kilkoma drobnymi frakcjami wypełniacza czyli czystego piasku kwarcowego.
  Do tego barwnik do żywicy.

  Konsystencja gęstego ciasta (przed związaniem), twarde jak kamień, ciężko to spiłować, nawiercić. Jak z mieszanką pasków z włókna szklanego to młotkiem też ciężko to rozwalić. Bardziej odporne na temperaturę.

  Worki wypełniacza wysuszonego to 30-40zł za 25-30kg
  Żywica koło 250zł / 5l.
 • Poziom 18  
  To by nawet miało sens. jak wygląda proces przygotowania takiej mikstury do użycia? jest potrzebny jakiś dodatkowy sprzęt typu wibrator, komora z odciągiem, pompa próżniowa albo coś?

  Pytanie tez na ile to się grzeje podczas żelowania i jaki jest czas pracy? Masz może jakiś konkretny typ takiej żywicy? Wybór jest kolosalny, a ja - przyznam się - jestem ciemny w tym temacie.
 • Poziom 18  
  Specyfik opisany przez kolegę oskar777 przypomina mi kotwę chemiczną dostępną w kartuszach.
  Gęstość przed związaniem co prawda wydaje się mniejsza, ale mieszanina nie powinna jednak płynąć.
  Stosunkowo szybko wiąże do etapu utraty elastyczności.
 • Poziom 2  
  Trzymaj się z daleka od materiałów nie zaaprobowanych do elektroniki, jeśli nie chcesz problemów.
  Jeśli poszukujesz materiału twardego, odpornego na chemikalia i kompatybilnego z elektroniką, to wybór ogranicza się do epoxydów i niektórych poliuretanów, oba zazwyczaj są dwukomponentowe. Często dostępne w podwójnych opakowaniach, gdzie dopinasz mikser, wyciskasz i gotowe. Każda firma ma w ofercie wersje w różnych lepkościach, czyli zdolności do płynęcia, ale nie zawsze otwarcie je wszystkie promuje.
  Szukaj, pytaj o kartę techniczną materiału TDS, nie o kartę bezpieczeństwa MSDS. Znajdziesz tam wiele parametrów w tym twardość, czas reakcji, lepkość (rozpływ) i najważniejsze: skurcz. Te dedykowane do elektroniki są tak skomponowane aby skurcz podczas utwardzania był jak najniższy, oraz mieć jak najbliższy do płytki i komponentów współczynnik rozszerzalności cieplnej.
  Z profesjonalnych materiałów szukaj: Peters, Huntsman... Twoje zapotrzebowanie plasuje cię w zakresie zainteresowania ich dystrybutorów.
  Zdecydowanie odradzam eksperymenty z typowymi epoxydami do laminowania typu Epidiany.

  Pozdrawiam
  Muminek

 • Poziom 26  
  Zyongoo moim zdaniem trochę przesadzasz, co niby profesjonalni producenci wsadzą do żywicy jako wypełniacz? Masz do wyboru, sproszkowane metale (odpada bo może robić przewodzić prąd), wypełniacze mineralne, włókno węglowe i włókno szklane.
  Masz taki Epolam 2002 bardzo niski skurcz, niska temperatura sieciowania, niska lepkość.
  Za 180zł 3.4kg można wyrobić z 15-18kg masy. Masy takie są używane do odlewów CNC a to jest o wiele poważniejsze przeznaczenie niż zalanie płytki.

  poorchava poszukaj w google "beton syntetyczny cnc", "granit syntetyczny cnc" jest tego sporo, lektury na cały dzień czytania.

  Takie jest moje zdanie.
 • Poziom 1