Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka pompa cyrkulacyjna jest dobra do kotłowni?

gustywer33 08 Sie 2017 22:53 1944 6
  • #1 08 Sie 2017 22:53
    gustywer33
    Poziom 6  

Witam. Jako, że lato w pełni już prawie trzeba zabrać się za wykonanie instalacji hydraulicznej w domu. Planuję założyć kocioł gazowy + piec drzewno-węglowy, pewnie zębiec. Moje pytanie dotyczy pomp co, które mam wybrać? Wiadomo, producentów dużo od wilo po lfp czy invena. Wiadomo, że hydraulik też coś doradzi, ale jednak chciałbym zapytać, co wybrać, aby po prostu to sprawnie działało? Dom 120 metrów kwadratowych z małym poddaszem użytkowym.

0 6
  • #2 08 Sie 2017 23:34
    Plimko
    Poziom 2  

Ja używam pomp omnigena ,działa bez problemu , dobra cena do jakości.

0
  • #3 09 Sie 2017 00:03
    mnichu13
    Poziom 9  

Na pewno nie kupować najtańszych. Czasem jest tak, że jak bierzesz do ręki taką czy inną pompę to od razu widać jakość wykonania. Jak jest słaba, nie warto. Jeśli nie jesteś fachowcem, nie orientujesz się w hydraulice, raczej specyfikacja techniczna ci nie pomoże. Co wybrać? U mnie wiele lat jest pompa Wilo i działa bez zarzutu. Jaki model to ci nie powiem dokładnie, ale działa, nic się z nią nie dzieje i to jest dla mnie najważniejsze.

0
  • #4 09 Sie 2017 09:44
    dariofestyn
    Poziom 2  

Osoba wyżej ma rację. Poszukaj przede wszystkim dobrego hydraulika, on na pewno ma rozeznanie. Co do wilo to teraz od niedawna u mnie jest wilo yonos pico. Taką doradził fachowiec. Kosztuje około 400 zeta. Przy takiej instalacji jaką opisujesz potrzebne chyba są dwie :) Więc około 900 zeta, ale masz dobry sprzęt moim zdaniem. Poczytaj sobie o niej, zapytaj też ewentualnie osobę, która ogarnia temat. Najważniejszy instalator, mój powiedział żebym wziął Wilo i się nie kłócił bo dodatkowo może dać gwarancje na 5 lat (dać to duże słowo bo kosztowała mnie ona 100 zł.. mam jednak problem z głowy jak się zepsuje w ciągu 5 lat to instalator wymienia…chyba że zmieni numer tel. ;)

1
  • #5 09 Sie 2017 10:05
    BUCKS
    Poziom 33  

W kwestii formalnej.
    Po temacie sądziłem, że chodzi o c.w.u., więc pompa cyrkulacyjna jest do c.w.u. a do c.o. jest pompa obiegowa.

Co do pomp to tylko markowe czyli np. WILO, GRUNDFOS, znajdzie się jeszcze parę polecanych ale ja z pamięci znam te dwie. Aktualnie to tylko pompy elektroniczne, bo są energooszczędne i wydajne względem starych pomp. Wydatek 400-500zł za jedną sztukę może niektórych odstraszać ale nie warto oszczędzać, bo chytry więcej traci.
    W przypadku Grundfosa to wybór sprowadza się w zasadzie do serii Alpha2, gdzie na wyświetlaczu masz podaną moc albo przepływ wody w m3. Wybierasz wysokość podnoszenia, czyli w grę wchodzi model np. 25-40 albo 25-60, bo mocniejsza pompa jest zbędna.
    Wszystko najlepiej załatw ze specjalistą o ile jest to godny zaufania specjalista i powinieneś być zadowolony z działania instalacji, a jeśli finalnie pompa 40 będzie za słaba na Twoją instalację to specjalista hydraulik powinien Ci wymienić na 60, jeśli sam kupisz to potem możesz mieć problem z wymianą.

0
  • #6 09 Sie 2017 22:41
    Plimko
    Poziom 2  

Pompy omnigena używam w szklarniach od 6 lat ,eksploatacja w trudnych warunkach i intensywna. Pompy działają bez awaryjnie a kosztują coś około 100 zł sztuka. Nie ma co inwestować w pompę 900 zł bo nie wiadomo co będzie za 10 lat. Nawet gdyby pompa zepsuła się po 5 latach, to wymiana jest banalna i tania.
    Te takzwane markowe pompy nie oferują tak wiele jak kosztują.

0
  • #7 09 Sie 2017 23:30
    BUCKS
    Poziom 33  

Jeśli masz pompę sprzed 6 lat to na 100% ma duży pobór prądu.
    Z kolei Alpha2 25-40 ma pobór 3-18W, a 25-60 3-34W.
    Zakładając 25-60 i II bieg to przy przepływie 1,4m3/h pobór mocy będzie gdzieś na poziomie ok. 22/23W, stare pompy miały np. 75W.
    W zależności od rocznego przebiegu i różnicy w poborze to na samym zużyciu energii można rocznie zaoszczędzić co najmniej kilkadziesiąt złotych, więc np. po 8 latach eksploatacji pompa będzie "za friko". Nie mówiąc o tym, że nowe pompy są znacznie cichsze od starych. O ile przy działalności koszty energii można pominąć i w szklarni hałas nie robi różnicy to jednak w mieszkaniu te aspekty mogą być istotne.

Nie znam tej marki Omnigena, więc nie wiem na ile to dobry sprzęt i nie wiem, czy oferują aktualnie jakieś energooszczędne modele.
    Ostatecznie to inwestor decyduje co kupuje i za ile.

0