Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ESP8266 - inCan - moduł do puszki

Espablo 09 Sie 2017 00:56 38397 97
 • ESP8266 - inCan - moduł do puszki
  Witam
  W chwilach wolnych i z potrzeby, zaprojektowałem i wykonałem moduł do puszki - nazwałem go inCan ;). Wykonany został na bazie modułu ESP8266, a konkretnie ESP-12. Zasilanie to zwykła przetwornica AC230V / DC5V. ESP-12 potrzebuje do poprawnej pracy napięcie 3.3V, więc użyłem tutaj stabilizator MCP1825. Wcześniej miałem LM1117 ale strasznie piszczała ta przetwornica i zamieniłem na tego MCP. Teraz jest cisza i spokój. :)

  Co na pokładzie PCB?
  - 2 przekaźniki,
  - 2 wejścia typu BUTTON do załączania lub wyłączania przekaźników,
  - 2 przyciski typu button (Reset i Config),
  - 1 dioda LED
  - 1 wyjście na czujnik temperatury (DS18b20 lub DHT),
  - złącze Flash - do wprowadzania modułu w tryb programowania,
  - kilka nie wykorzystanych wyjść z ESP-12 zostały wyprowadzone w postaci goldpinów,
  ESP8266 - inCan - moduł do puszki
  Pliki gerber do pobrania:
  GERBER_Sup...a_V2.1.zip Download (83.74 kB)
  ESP8266 - inCan - moduł do puszki

  A teraz Soft
  Całością zarządza soft oparty na nowym i cały czas rozwijanym projekcie SUPLA. Można nim sterować oświetleniem, gniazdkami, można otwierać bramę garażową, wjazdową, domofon, furtkę. Razem z moim modułem inCan zastosowałem go do sterowania roletami. Mam odczyt temperatury i wilgotności.
  Wykorzystując dodatkowe złącza można do modułu podpiąć 2 krańcówki, które mogą informować o stanie zamknięcia okna, drzwi, furtki, bramy itp.
  Poniżej moja kompilacja softu do tego modułu SUPLA-inCan.
  inCan_Firm...re_2.2.zip Download (210.2 kB)
  Jeśli wykorzystuję moduł do załączania światła, to nawet gdy nie mam połączenia z internetem mogę manualnie załączyć światło wyłącznikiem na ścianie. Podłączony jest on do wejścia typu BUTTON.
  Moduł działa stabilnie pomimo tego że jest w ścianie i bez problemu mieści się do głębokiej puszki podtynkowej. Nie ma jeszcze scen ale rolety + harmonogramy działają jak dla mnie bajecznie :)
  Gerbery i aktualny soft SUPLA-inCan https://github.com/Espablo


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Mitronik
 • #2 09 Sie 2017 03:09
  Arek_v1
  Poziom 13  

  Brakuje transoptorów przy przekaźnikach. :(

 • #5 09 Sie 2017 08:03
  Espablo
  Poziom 13  

  Freddy napisał:
  Arek_v1 napisał:
  Brakuje transoptorów przy przekaźnikach :(
  ?? Przekaźnik jest za słabą izolacją od sieci?

  Transoptorów nie dałem z premedytacją. Po prostu są za duże i nie ma dla nich miejsca. Moduł jest autonomicznym urządzeniem nie podłączonym do innej elektroniki. Jeśli coś się z nim stanie to nie uszkodzi się nic więcej.
  Firmy produkujące tego typu układy tez nie zawsze stosują transoptory.

 • #6 09 Sie 2017 08:12
  Stefan_2000
  Poziom 18  

  Freddy napisał:
  Arek_v1 napisał:
  Brakuje transoptorów przy przekaźnikach :(
  ?? Przekaźnik jest za słabą izolacją od sieci?

  Możesz rozwinąć, dlaczego uważasz, że tam jeszcze powinna być optoizolacja?
  Nigdy nie spotkałem się z urządzeniem, gdzie przekaźnik byłby jeszcze dodatkowo izolowany. Jak miałby być zasilany taki przekaźnik? Z napięcia sieci? Z dodatkowego zasilacza?

 • Mitronik
 • #8 09 Sie 2017 09:16
  Espablo
  Poziom 13  

  michcior napisał:
  Możesz podać typ przetwornicy AC/DC? No i zdjęcie od drugiej strony by się przydało.
  Dzięki.

  Proszę bardzo:
  ESP8266 - inCan - moduł do puszki

 • #9 09 Sie 2017 09:24
  michcior
  Poziom 30  

  A widzisz, nie mogłem znaleźć miejsca podłączenia tej przetwornicy.

  Jedna uwaga.
  Zwykle w tego typu konstrukcjach zachowanie odległości od 230V to trudna sprawa. Od przekaźników udało Ci się odejść na minimum 1.5mm ale od ścieżek zasilania przetwornicy już tylko 1mm! To trochę mało, wiem że wytrzyma 230VAC ale to poniżej standardów. Jeżeli już robisz w porządnej firmie druk, to może rozciąć laminat dla izolacji?

 • #10 09 Sie 2017 09:33
  PiotrPitucha
  Poziom 33  

  Witam
  Co do transoptorów to pokutuje zadawnione przekonanie z czasów Intela 8051, że przepięcia z przekaźnika poprzez pojemność CB tranzystora potrafi zawiesić procesor. Tylko 8051 miał na wyjściu prąd rzędu 1mA w stanie wysokim, dzisiejsze procesory rzędu 30mA i są na to odporne. Piękna płytka !
  Pozdrawiam

 • #11 09 Sie 2017 10:48
  cosimo
  Poziom 11  

  To, co mnie kole w oczy w tym układzie to schemat wejść. Bezpośrednio zwierasz przyciskami kondensatory 1uF – jest to bardzo poważny błąd ! Trzeba sobie wyobrazić, że linia łącząca ten kondensator z przyciskiem ma jakąś indukcyjność (L), niech jeszcze ten przycisk ma małą oporność (Ron) i masz mały model układu zapłonowego Fiata126p. W takim układzie powstaje napięcie według wzoru: VL = L * dI/dt. Dlatego koniecznie trzeba ograniczyć prąd dając między kondensator a pstryczek opornik np. 330R. To samo tyczy tego przycisku „reset”. Radzę nie bagatelizować tego problemu bo: „u mnie działa ok” - może działać do czasu.

 • #12 09 Sie 2017 11:05
  Espablo
  Poziom 13  

  cosimo napisał:
  Radzę nie bagatelizować tego problemu bo: „u mnie działa ok” - może działać do czasu.

  Ten rodzaj połączenia jest wykorzystywany w wielu projektach i to przy wyższym napięciu 5V. Tutaj jest 3.3V i ten rodzaj polaczenia służy do eliminacji debouncingu.

 • #13 09 Sie 2017 11:16
  _JAG_
  Poziom 15  

  Ładny projekt.
  Czy podzielisz się nieskompilowanym kodem?
  Rozumiem, że środowisko arduino?

 • #14 09 Sie 2017 11:41
  cosimo
  Poziom 11  

  Cytat:
  ten rodzaj polaczenia służy do eliminacji debouncingu.


  Zaskoczę Cię – ale wiem. Chodzi o to, że masz tam jeden element za mało. To, że „Ten rodzaj połączenia jest wykorzystywany w wielu projektach ” (dodajmy znalezionych w internecie) to dla mnie żaden argument – za chwilę ktoś kolejny znajdzie Twój schemat i będzie miał argument, że „w internecie tak było” - i będzie powielał ten błąd.

  Cytat:
  i to przy wyższym napięciu 5V. Tutaj jest 3.3V


  Zauważ, że we wzorze: VL = L * dI/dt - po prawej stronie napięcie nie gra żadnej roli.

 • #16 09 Sie 2017 12:17
  tronics
  Poziom 36  

  Espablo napisał:
  cosimo napisał:
  Radzę nie bagatelizować tego problemu bo: „u mnie działa ok” - może działać do czasu.

  Ten rodzaj połączenia jest wykorzystywany w wielu projektach i to przy wyższym napięciu 5V. Tutaj jest 3.3V i ten rodzaj polaczenia służy do eliminacji debouncingu.

  https://www.youtube.com/watch?v=rphm4FCKlt0 (jest tam pewna kryptoreklama, ale mam nadzieję, że mi moderatorzy wybaczą). Dodam, że dobrze wyrobić sobie nawyk eliminacji zakłóceń, później łatwiej zabierać się za projekty, które mają spełniać określone normy. To samo właśnie dot. przerwy izolacyjnej.

 • #17 09 Sie 2017 12:23
  PiotrPitucha
  Poziom 33  

  Witam
  cosimo, też jestem zdania że zwieranie kondensatora 1µF bezpośrednio przyciskiem nie jest eleganckie, ale według mnie z zupełnie innego powodu.
  W Twoim wzorze nie ma pojemności, tylko indukcyjność w związku z tym napięcie powstanie na indukcyjności ( baaaaardzo małej ) w chwili zaniku prądu, czyli rozwarcia przycisku. Liczyć mi się nie chce, ale szkodliwość małej szpilki na otwartym przełączniku jest żadna.
  Inaczej ma się sprawa z kondensatorem, 1µF to już całkiem fajna pojemność, kondensatory są coraz lepsze z niską rezystancją szeregową co po zwarciu przyciskiem wymusza duże prądy, istnieje niebezpieczeństwo że przycisk w końcu się sklei.
  Robiłem kiedyś układ w którym 1µF był rozładowany przez tranzystor, na płytce stykowej wszystko działało, po przeniesieniu na płytkę docelową tranzystor był regularnie niszczony przez kondensator 1µF SMD ceramiczny przy zasilaniu 5V.
  Pozdrawiam

 • #18 09 Sie 2017 13:02
  cosimo
  Poziom 11  

  Tronics – dzięki za wsparcie. Autor chyba nie podziela naszych obaw, ale następni może czegoś się dowiedzą. Brak ograniczenia prądu ma jeszcze inne konsekwencje – przyśpieszone niszczenie styków zwierających (przy 1uF to nawet sklejenie wchodzi w grę) , a także co może najważniejsze – zawiesić procesor lub wprowadzić go w jakiś dziwny stan - o czym niestety na własnej skórze się przekonałem - dlatego teraz jestem taki mądry ;-)

  Cytat:
  Liczyć mi się nie chce, ale szkodliwość małej szpilki na otwartym przełączniku jest żadna.


  Szpilka indukuje się na odcinku kondensator - styk – i miałbyś rację, że w momencie wyłączenia styku drugi koniec wisi w powietrzu, ale trzeba pamiętać, że styki drżą i całkiem prawdopodobne jest to, że połączenie znów złapie masę i część tej energii pójdzie na wejście procesora. I rzeczywiście tak jest, że "kulturalne" styki dobrze maskują problem natomiast wystarczy jako "zwieracza" użyć czegoś np. lekko zardzewiałego i można niekiedy oczy przecierać ze zdumienia.

 • #19 09 Sie 2017 16:50
  dambusio
  Poziom 11  

  Zgadzam się tutaj z cosimo - szpilki po czasie mogą uszkodzić styki. Tutaj nie będą często używane, więc pół biedy, gorzej jakby to było w układzie z mnóstwem kliknięć po sobie lub co gorsza jakimś enkoderze "do debouncingu"

 • #20 09 Sie 2017 18:43
  lukas_m3
  Poziom 10  

  Super projekt!
  Możesz podać typ przetwornicy?

 • #21 09 Sie 2017 19:04
  PiotrPitucha
  Poziom 33  

  Witam
  Cosimo, nie neguję zjawiska

  Cytat:
  Szpilka indukuje się na odcinku kondensator - styk

  Ale obwody o małej dobroci źle rezonują, a tu niewątpliwie mamy do czynienia z ekstremalnie dużą pojemnością w stosunku do indukcyjności, na dodatek do głosu dojdzie naskórkowość i nie obawiam się o przepięcia na kondensatorze.
  Co do sklejania styków to zauważyłem to już wcześniej, dlaczego "wszyscy" mimo wszystko to stosują?
  W pralkach Polar podczas wirowania i lekkiego zużycia amortyzatorów bęben powodował zwarcia i eksplozję płytki sterującej, wszyscy serwisanci o tym wiedzieli i montowali styczniki, fabryka wiedziała ze amortyzatory trafia po gwarancji ....
  W pralkach z mojego dzieciństwa były programatory mechaniczne które notorycznie wypalały styki,ale gwarancję przeżywały, serwisanci dodawali przekaźniki ....
  Do firmy w której pracowałem zakupiono kiedyś 46 sztuk komputerów Compaq, dyski wisiały w nich w jedynej pozycji nie zalecanej przez producentów, gwarancję przeżyły wszystkie, w pół roku potem już 30 miało wymieniane dyski, było o tyle nieprzyjemne, że Compaq miał w BIOS chyba tylko 15 dysków i innych nie tolerował...
  Nie dziwię się, że producenci kombinują, ale dobrze zaprojektowane urządzenie odwdzięczy się nam wieczną pracą.
  Cosimo masz racje, warto tam dodać rezystor.

 • #23 09 Sie 2017 21:01
  tronics
  Poziom 36  

  Kolego tutaj nie chodzi o spinę, projekt bardzo fajny, ale rzadko kiedy wszystko wychodzi idealnie. Dlatego mamy uwagi które powinny poprawić funkcjonalność, bezpieczeństwo, etc. Do wyboru do koloru. Bardzo dobrze, że kolega wczytuje się w opinie/sugestie dot. poprawy projektu. Nikomu tu nie chodzi by zniwelować kolegi osiągnięcie, a jedynie służyć radą by było jeszcze lepiej :) A forum dyskusyjne jak nazwa wskazuje jest miejscem spotkań szerszej grupy ludzi służącym do wymiany zdań, poglądów i doświadczeń.

 • #24 09 Sie 2017 22:01
  PiotrPitucha
  Poziom 33  

  Witam.
  Espablo, pewnie zamawiałeś większą partię płytek, po ile wyszły?
  Szkoda że u mnie w bloku większość gniazd natynkowa :( bo bym sobie założył.
  Zmierzę grubość ściany, może w działowej betonowej ścianie udałoby się to zmieścić.
  Pozdrawiam.

 • #26 09 Sie 2017 23:13
  krzbor
  Poziom 16  

  Fajny projekt. Mam jednak kilka pytań:
  - Dlaczego przetwornica na 5V, a nie bezpośrednio na 3.3V?
  - Wydaje mi się, że elementy R4,R5,R7,R8,C5,C6 są zbędne. Przekaźnik to stosunkowo wolne urządzenie.
  - Kondensatory na przyciskach chyba są za duże, zwykle wystarczy 100n-200n.

 • #27 09 Sie 2017 23:14
  michalko12
  Specjalista - Mikrokontrolery

  lukas_m3 napisał:
  Możesz podać typ przetwornicy ?

  A ebay i aliexpressie pełno tego. Problemem jest tylko to, że te najprostsze, czyli takie jak i ta zastosowana w tym projekcie nie spełniają norm na emisję. To jest śmieć.

 • #28 09 Sie 2017 23:15
  piterek-23
  Poziom 32  

  krzbor napisał:
  Mam jednak kilka pytań
  - dlaczego przetwornica na 5V, a nie bezpośrednio na 3.3V?

  Ponieważ autor zastosował przekaźniki na 5V

 • #29 09 Sie 2017 23:37
  Espablo
  Poziom 13  

  krzbor napisał:
  Fajny projekt. Mam jednak kilka pytań
  - wydaje mi się, że elementy R4,R5,R7,R8,C5,C6 są zbędne. Przekaźnik to stosunkowo wolne urządzenie,
  - kondensatory na przyciskach chyba są za duże zwykle wystarczy 100n-200n

  Masz rację, w nowszej wersji już nie ma tyle rezystorów.
  Kondensatory tez można zmienić.

 • #30 09 Sie 2017 23:57
  krzbor
  Poziom 16  

  piterek-23 napisał:
  krzbor napisał:
  Mam jednak kilka pytań
  - dlaczego przetwornica na 5V, a nie bezpośrednio na 3.3V?

  Ponieważ autor zastosował przekaźniki na 5V
  Przekaźniki na 3.3V też są, a mniejsza ilość elementów to zwykle większa niezawodność i więcej miejsca. :) Ciekawe są układy Hi-link - HLK-PM03.