Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[KF] - Wybór anteny wielopasmowej do KFu

ORMO_PL 09 Sie 2017 08:29 1428 11
  • #1 09 Sie 2017 08:29
    ORMO_PL
    Poziom 19  

Witajcie.

Stanąłem przed wyborem zakupu/budowy odpowiedniej anteny dla mojego FT767GX.

Niestety, w związku z małą powierzchnią działki w moim QTH jestem ograniczony przestrzenią. Działka leży w lesie. Mam do dyspozycji około 30m wolnej przestrzeni na zawieszenie anteny, przy czym masztem jest wędka ze szczytem na około 14m nad grunt. Chciałbym, by antena pracowała wielopasmowo, mam na myśli pięć podstawowych pasm krótkofalarskich. FT767GX ma wbudowany tuner antenowy.

Z rozsądnych rozwiązań doszukałem się:

G5RV - czy rozsądne ? Nie wiem. Nie miałem okazji testować, stąd pytanie. Przeraża mnie trochę dopasowanie linią drabinkową, a i testy innych kolegów pokazują, że antena nie jest jakoś super skuteczna. Próbowałem ją wykonać, jednak antena nigdzie się nie stroiła. Biorę pod uwagę błędy w budowie, więc w ogóle się nie zrażam.

LW 40,5m - to rozwiązanie testowałem. Promiennik był "połamany" w kilku miejscach, a około 10m przechodziło przez strych pod aluminiowym dachem. Ciężko było się dowołać kogokolwiek. Zasilanie przez balun 1:9. Czy pozostać przy tym, i po prostu inaczej ją rozwiesić?

Dipol skrócony 80/40, z podwieszonym dipolem na 20 - tutaj niestety bez szału. Antena znacznie skuteczniejsza (mam na myśli sygnał/szum na ucho) niż LW, jednak bardzo bardzo wąsko się strojąca. Na 3,700 SWR 1.5, ale już na 3,500 nawet tuner nie dociągał SWR do rozsądnej wartości. Podobnie na 40. Czyżbym źle nawinął cewki ?

W którą stronę pójść? Jeśli chodzi o rozwiązania fabryczne, to maksymalnie chciałbym przeznaczyć na tę zabawę około 300 zł.

Byłbym bardzo zobowiązany za jakąkolwiek pomoc w wyborze odpowiedniej konstrukcji

Pozdrawiam.

• #2 09 Sie 2017 13:22
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Fan dipole, odpuscilbym 10 i 12m bo pasma są przeważnie martwe nawet na 6 elementów Yagi.
    Skupilbym się na 30 i 40m.
    Michał

• #3 09 Sie 2017 21:13
    jkk
    Poziom 19  

Bardzo zadowolony byłem z anteny W3DZZ rozwieszonej na wysokości 10/6 metrów nad ziemią (lekko skosem na zachód). Na 80 i 40 m pracowała znakomicie, na wyższych pasmach też nie narzekałem. (SP, Europa, USA a także prawie cała Azja i zach. Afryka, zero OSO z Am. południowej). Długość całkowita tego dipola wynosi ok. 33 metry, dałem sobie spokój z balunem, a zasilałem ją dobrym kablem TV 75 Ohm, jeszcze z ożarowskich zapasów. Ważne jest przy tym staranne uziemienie TRX-a dla prądów w.cz. (byle nie do piorunochronu !!!!!!!!!)

• #4 09 Sie 2017 22:54
    gumisie
    Poziom 32  

jkk napisał:
    rozwieszonej na wysokości 10/6 metrów nad ziemią
    Witam.
    Przepraszam, mój post zapewne nic nie wnosi do tematu jak również nie chodzi o tzw. "zbieranie punktów". Zastanawia mnie te "10/6 metrów". Jak ja mogę to obliczyć aby wiedzieć na jakiej wysokości powinienem rozwiesić antenę zaproponowaną przez Ciebie.
    "Kto pyta nie błądzi"
    Pozdrawiam.
    P.S.
    @SP5IT, Ty jako osoba posiadająca doświadczenie, autorytet, Mógłbyś mi wyjaśnić co kolega jkk miał na myśli pisząc: "10/6 metrów nad ziemią".

• #5 09 Sie 2017 23:19
    SP5IT

Heh, awansowałem na forumową wróżkę ;)
    Jeden koniec 10m a drugi 6m nas ziemią jak mniemam.
    M

• #6 10 Sie 2017 00:11
    gumisie
    Poziom 32  

SP5IT napisał:
    Heh, awansowałem na forumową wróżkę ;)
    Nie wróżka. Poza tym nikt nie zabroni mi mieć własnego zdania dotyczącego doświadczenia tak Twojego jak również wielu kolegów z tego forum, przecież wystarczy przeczytać ze zrozumieniem "pomógł". Te 10/6 skojarzyło mi się z długością fali np: 6/6 = 1 (40m) a 10/6 to około 66m "rozwieszone nad ziemią".
    SP5IT napisał:
    Jeden koniec 10m a drugi 6m nas ziemią jak mniemam.
    M
    Michał po raz kolejny możesz mieć rację lecz poczekajmy na odpowiedz kol. jkk co On miał na myśli.

• #7 10 Sie 2017 10:28
    jkk
    Poziom 19  

Już wyjaśniam. Jedno ramię W3DZZ zamocowałem na wysokości 10 m (mój balkon IV pietro, drugie ok. 6 m nad poziomem gruntu - latarnia uliczna - co ciekawe wisiało parę lat - aż do wyprowadzki nikt tego nie kwestionował) . Przepraszam Kolegów za niejasność wypowiedzi.

• #8 10 Sie 2017 12:46
    ORMO_PL
    Poziom 19  

Miałem na myśli sprawną pracę na 3,5/7/14/21/24 MHz. Mam nadzieję, że G5RV da radę. Teraz korzystam z przypadkowej "wędki" strojonej skrzynką w radiu, i Europa pęka.

• #9 10 Sie 2017 16:07
    jkk
    Poziom 19  

W3DZZ i G5RV to dwie szkoły falenicka i otwocka - każdy chwali swoją. O G5... słyszałem, że znakomicie pracuje pod warunkiem, że linia drabinkowa wisi prostopadle do dipola. Natomiast doświadczenia mam tylko z W3...

• #10 10 Sie 2017 18:23
    SP5IT

Co to jest wg Ciebie sprawna praca? Wujcy jeden za drugim na 80... ?
    Może zamiast drutów nisko promieniujący vertical?
    GP40m ma rezonans na 15m i ładnie tam pracuje.
    40/20/15 można opędzic jednym fan dipole.
    80.... GP 1/4, half delta albo nisko wiszący drut NVIS do łączności po bulandzie i ościennych.
    M

• #11 10 Sie 2017 19:06
    ORMO_PL
    Poziom 19  

Patrząc po Smetrze na radiu można dojść do pewnych wniosków. Pomimo tego, że na wędce słyszę europejskie stacje bardzo bardzo czytelnie, to Smetr nie wychyla się powyżej 4. Za to na dipolu na pasmo uzyskuje się wychylenie powyżej 7.

LW wbrew pozorom jest anteną dość wymagającą jeśli chodzi o wolną przestrzeń. Do tego bardzo bardzo dobre uziemienie jest wymagane, stąd chciałbym pójść w stronę dipoli, lub innych w miarę symetrycznych konstrukcji.

• #12 08 Wrz 2017 18:52
    internick
    Poziom 32  

U wujka (wieś w SP4) najlepiej sprawdza się Windom FD4.

Nie stroi na 10 i 21 MHz.

Tu SWR powyżej 3.

Na reszcie pasm 1,3 - 1,6.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME