Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

lampa lamina GU81- pytanie -

igor_czapagajew 09 Aug 2017 12:44 1860 3
    igor_czapagajew
    Level 10  
    Witam serdecznie.
    Kilka dni temu wszedłem w posiadanie dwóch lamp GU81.
    W internecie są zdjęcia tych lamp podczas pracy, pomyślałem o wykorzystaniu ich jako swojego rodzaju ozdoby, na zdjęciach tych lampy pięknie się żarzą. Tu moje właściwe pytanie- jak podłączyć, które końcówki i jakim napięciem zasilić, jakie są wymagania dla źródła zasilania aby nie skończyło się to pożarem, uszkodzeniem lampy i innymi przykrymi niespodziankami. Chodzi tylko o to aby uzyskać efekt żarzenia się takiej lampy.
    Nie mam zamiaru budować wzmacniacza, cewki tesli itp.
    I jeszcze jedno- lampy są raczej używane, ale leżały wiele lat poza urządzeniem. Jak sprawdzić czy taka lampa jest sprawna (np. multimetrem)?
    Z góry dziękuję za konstruktywne odpowiedzi.
    Pozdrawiam Igor
    Rzuuf
    Level 43  
    Witam!
    Twój "zabytek" to lampa nadawcza, przeznaczona kiedyś głownie dla sprzetu wojskowego.
    Jej nominalne żarzenie wymagało napięcia 12,6V i prądu 11A - to sporo! Dla 2 lamp albo 24V/11A (szeregowo), albo 12V/22A (równolegle) - moższ użyć AC, lub DC, dla żarzenia bez różnicy.
    Końcówki żarzenia (są 3, bo żrzenie ma odczep) są w cokole jedynymi, między którymi stwierdzisz multimetrem zwarcie ( w rzeczywistości będzie to ok. 0,2Ω).
    Sprawdzenie, czy lampa nadaje się do użycia jako lampa, a nie jako żarówka, - wymagało by użycia zasilacza o wydajności prądowej 0,2A i napięciu 2kV (anoda) i 0,6kV (siatka 2), oraz zmontowania odpowiedniego układu próbnego
    (UWAGA! NIEBEZPIECZNE NAPIĘCIA I PRĄDY!).

Tu jej dane techniczne:
    http://www.g8wrb.org/data/Russian/GU-81M.pdf .
    igor_czapagajew
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Przy poborze około 140W na żarzenie to nieco drogawa w eksploatacji "ozdoba".