Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lampa lamina GU81- pytanie -

igor_czapagajew 09 Sie 2017 12:44 1011 3
  • #1 09 Sie 2017 12:44
    igor_czapagajew
    Poziom 8  

Witam serdecznie.
    Kilka dni temu wszedłem w posiadanie dwóch lamp GU81.
    W internecie są zdjęcia tych lamp podczas pracy, pomyślałem o wykorzystaniu ich jako swojego rodzaju ozdoby, na zdjęciach tych lampy pięknie się żarzą. Tu moje właściwe pytanie- jak podłączyć, które końcówki i jakim napięciem zasilić, jakie są wymagania dla źródła zasilania aby nie skończyło się to pożarem, uszkodzeniem lampy i innymi przykrymi niespodziankami. Chodzi tylko o to aby uzyskać efekt żarzenia się takiej lampy.
    Nie mam zamiaru budować wzmacniacza, cewki tesli itp.
    I jeszcze jedno- lampy są raczej używane, ale leżały wiele lat poza urządzeniem. Jak sprawdzić czy taka lampa jest sprawna (np. multimetrem)?
    Z góry dziękuję za konstruktywne odpowiedzi.
    Pozdrawiam Igor

• #2 09 Sie 2017 13:21
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Twój "zabytek" to lampa nadawcza, przeznaczona kiedyś głownie dla sprzetu wojskowego.
    Jej nominalne żarzenie wymagało napięcia 12,6V i prądu 11A - to sporo! Dla 2 lamp albo 24V/11A (szeregowo), albo 12V/22A (równolegle) - moższ użyć AC, lub DC, dla żarzenia bez różnicy.
    Końcówki żarzenia (są 3, bo żrzenie ma odczep) są w cokole jedynymi, między którymi stwierdzisz multimetrem zwarcie ( w rzeczywistości będzie to ok. 0,2Ω).
    Sprawdzenie, czy lampa nadaje się do użycia jako lampa, a nie jako żarówka, - wymagało by użycia zasilacza o wydajności prądowej 0,2A i napięciu 2kV (anoda) i 0,6kV (siatka 2), oraz zmontowania odpowiedniego układu próbnego
    (UWAGA! NIEBEZPIECZNE NAPIĘCIA I PRĄDY!).

Tu jej dane techniczne:
    http://www.g8wrb.org/data/Russian/GU-81M.pdf .

• #3 09 Sie 2017 14:55
    igor_czapagajew
    Poziom 8  

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

• #4 09 Sie 2017 18:15
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Przy poborze około 140W na żarzenie to nieco drogawa w eksploatacji "ozdoba".

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME