Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o identyfikację kolumn

Jarek 311 09 Sie 2017 13:00 1476 20
  • #1 09 Sie 2017 13:00
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam

Mam okazję kupić kolumny ze zdjęć. Problem w tym że nic o nich nie wiem brak tabliczki znamionowej i zero opisu wewnątrz poza datą produkcji 72/11/12 i numerem partii 158. Głośnik niskotonowy dość ciężki średnicy około 16cm wysokotonowy kopułka jakieś 1,5cm Poniżej zdjęcia. Do końca tygodnia muszę je zwrócić na sklep jak ich nie kupię to byłbym wdzięczny o szybką pomoc o ile to możliwe drogich forumowiczów :)

PozdrawiamProśba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn

• #2 09 Sie 2017 21:06
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Szczerze? Nie wygląda toto zachęcająco; elektrolit w roli zwrotnicy dla wysokiego, wysoki ... dziwny... Te kolumny są sprawne chociaż? A zdjęcie bez maskownicy dałbyś radę wstawić?

• #3 09 Sie 2017 23:12
    Jarek 311
    Poziom 14  

No mnie to też dziwi. Kolumny są typu zamkniętego. Fakt żadnego basu prawie nie odtwarzają są bardzo liniowe ale według mnie bardzo przyzwoicie grają. Jak oglądałem głośniki od strony membran to mnie zdziwiło głębokość membrany niskotonowego. Zawieszenie gumowe i dość gruba guma ale miękka za to membrana nie jest sztywna jak być powinno. Mechanicznie bym powiedział że głośnik niskotonowy zaprojektowany jest do sporych wychyleń. Cewka na transformatorze ma 0,4mH a kondensator na wysokotonowym jest 5uF. Maskownice nie zdejmują się ale jutro wieczorem postaram się z jednej kolumny wykręcić wszystko i porobić zdjęcia.

Dzięki za odzew i pozdrawiam

• #4 11 Sie 2017 20:58
    Jarek 311
    Poziom 14  

Według życzenia wstawiam zdjęcia wszystkiego co się dało :) PozdrawiamProśba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn

• #5 18 Sie 2017 14:17
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam

To skoro już nikt nic w tym temacie nie chce dodać to tylko chciałem wiedzieć na ile można je wycenić lub ile są warte?

pozdrawiam

• #6 18 Sie 2017 23:16
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

To jest trafo czy cewka?
    Jeśli trafo, to są to radiowęzłówki, jak cewka, to jakieś kolumienki od jakiegoś starego radioodbiornika, adaptera czy czegoś podobnego.
    Ile są warte? Z 50zł. Może ktoś kupi żeby mu w robocie Trójka grała, bo do słuchania muzyki do nikt tego nie kupi.

• #7 19 Sie 2017 22:18
    Jarek 311
    Poziom 14  

Pomyłka cewka miało być. No to własnie za tyle w sklepie zastały wycenione :)
    Czemu Kolega twierdzi że do słuchania muzyki nikt tego nie kupi? Bo jakość wykonania kolumn i głośników do kitu czy najzwyczajniej brak danych technicznych dyskwalifikuje je do użycia z byle jakim sprzętem?

• #8 20 Sie 2017 22:26
    Jarek 311
    Poziom 14  

To teraz powiem tak.
    Kupiłem te kolumny za 40zł bo mimo wszystko dźwięk jest na prawdę czysty i klarowny. Dziś je uszczelniłem i całkowicie wywaliłem watę. Odpiąłem wysokie tony bo chciałem sprawdzić jak jest w zakresie niskich. Jedno jest pewne dynamika i efektywność jest na bardzo wysokim poziomie a wychył membrany jest jakieś 8mm w każdą stronę i myślę że mają jakieś 20W i najmniej 4Ohm.

A Zwrotnica w tych kolumnach to nic dziwnego. Jest to normalna zwrotnica równoległa 1 rzędu według schematu z internetu.

• #9 21 Sie 2017 15:18
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jeżeli jesteś zdecydowany by zatrzymać sobie te kolumny wymień kondensatory z elektrolitycznych bipolarnych na foliowe. Oczywiście zachowując ich pojemność i co najmniej takie jakie mają obecne napięcie.
    Ze znalezieniem 5uF możesz mieć kłopot, ale można temu zaradzić łącząc pojemność 4,7uF i 0,33uF - oczywiście równolegle... Na pewno zyska na tym brzmienie wysokich częstotliwości, a poza tym unikniesz ryzyka uszkodzenia głośnika wysokotonowego w razie wyschnięcia elektrolitu.
    Aha - wyrzucenie waty, która pełniła rolę wytłumienia, nie było najlepszym pomysłem. Skoro konstruktor ją tam przewidział, zapewne miał w tym jakiś cel? W każdym razie ja bym ją zostawił, dbając jedynie by nie dostała się pod kosz niskotonowego i nie dotykała membrany.

• #10 23 Sie 2017 00:54
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam

Więc tak. Na razie uszczelniłem obudowy bo stare już sparciały gąbka na tylnych ściankach. Po wmontowaniu nisktonowych i wysokich tonów ale wysokie tylko do "załatania dziury" na czas testów. Niskotonowy "puszczony" na razie bez filtracji ale przy testach zauważyłem że ta cewka 0,4mH nie daje strasznie dużej różnicy bo teraz i tak bas jest słyszalny ze względu na dobrą szczelność kolumn. Po odsłuchu śmiem twierdzić że kolumny nie zejdą bardzo nisko ze względu na uzyskaną sztywność membrany po uszczelnieniu. Coś za coś albo kolumny zamknięte ale głośniejsze albo bardziej schodzący bas ale cichsze...
    Co do głośników wysokotonowych. Po bliższym ich obejrzeniu stwierdziłem że były źle zmontowane ale chyba celowo przy montażu. Bo ich śruby i kołnierz głośnika były od strony wewnętrznej kolumny a sam front głośnika od przodu kolumny. Teraz po mojej "przekładce" już nie są dziwne :D (co obrazują zdjęcia poniże) jak to jeden z Kolegów napisał wcześniej. Jutro mam zamiar już w pełni je złożyć do testów i sprawdzić co i jak.
    Mam dylemat. Zrobić tą zwrotnice jak fabryka dała czy zostawić tylko kondensator wymieniając go na foliowy? Mogę też zamontować przełącznik i zrobić by w razie potrzeby cewka na niskotonowym była wyłączana. Jedno jest pewne. Może i są firmy krzak nie wnikam ale dźwięk jest piękny szczególnie wysokie i średnie bo bas to jak wspomniałem jest ograniczony konstrukcją kolumn. Głośniki w wolnej przestrzeni (poza kolumnami) grały bardzo soczystym basem nisko schodzącym a przy tym czystymi średnimi. Ja jestem bardzo zadowolony z ich brzmienia.

A tak na marginesie. To na jaką produkcję wyglądają? Rosja Niemcy były w sklepie z klamotami właśnie z Niemiec. Na tylnych ściankach jak się przyjrzeć to widać ślady po tabliczkach znamionowych które musiały je szczegółowo opisywać bo dość spore były :) W produkcję Polską i Rosyjską szczerze wątpię bo same skrzynki są solidnie i starannie wykonane.

Pozdrawiam
    jProśba o identyfikację kolumn
    Prośba o identyfikację kolumn Prośba o identyfikację kolumn

• #11 23 Sie 2017 14:06
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jarek 311 napisał:
    zauważyłem że ta cewka 0,4mH nie daje strasznie dużej różnicy bo teraz i tak bas jest słyszalny
    To zupełnie nic nie zmienia w tym zakresie - cewka ma za zadanie "wyciąć" częstotliwości powyżej pewnej częstotliwości (częstotliwości podziału zwrotnicy) na bas jako taki nie ma wpływu.
    Jarek 311 napisał:
    Po odsłuchu śmiem twierdzić że kolumny nie zejdą bardzo nisko ze względu na uzyskaną sztywność membrany po uszczelnieniu.
    Nie przeginaj z mocą. To nie jest demon mocy, a to, że dawałeś więcej i membrana wychylała się bardziej to tylko efekt wizualny - powyżej pewnej wartości mocy wychylenie membrany jest powiązane ze wzrostem zniekształceń nieliniowych (bo cewka głośnika wychodzi poza obszar równomiernego pola magnetycznego w szczelinie ) i (przede wszystkim!) ryzykujesz spalenie głośnika.
    Jarek 311 napisał:
    Zrobić tą zwrotnice jak fabryka dała czy zostawić tylko kondensator wymieniając go na foliowy?
    Zmienić kondensator na foliowy i zostawić cewkę. Nie wiem po co chcesz poprawiać fabrykę...
    Jarek 311 napisał:
    To na jaką produkcję wyglądają?
    A czy ma to jakieś znaczenie? Ważne, że Ci się podobają i odpowiada Ci ich brzmienie.
    Mnie to wygląda na DDR, ale mogą się mylić.
    Na pewno są stare - co można stwierdzić po układzie magnetycznym.

• Pomocny post
    #12 23 Sie 2017 23:36
    Sanjose
    Poziom 25  

Szkoda że przeoczyłem ten temat.

Kolumny to Superkompaktbox wyprodukowane przez Isophon o oznaczeniu SKB 5030S.
    Wysokotonowy Isophon KK 10 a niskotonowy to zapewne PSL 170.

Pozdrawiam!

• #13 25 Sie 2017 00:10
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam

Kolego Sanjose szkoda oj bardzo szkoda. Już zacząłem odnawiać i "poprawiać fabrykę" czyli uszczelnianie malowanie itp. Trochę chciałem zmienić front i mocowanie głośników. Więc właściwie od początku miałem rację że są przynajmniej 20W i 4 Ohm :D Raczej tych 50W nie mają ale w te 20-30 uwierzę szybciej. To teraz skoro wiadomo co i jak to dalej są warte 50 zł?

Kolego Sanjose bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

• #14 25 Sie 2017 18:19
    Sanjose
    Poziom 25  

Ciężko powiedzieć ile są warte. To leciwa konstrukcja z przełomu lat 60 i 70 spełniająca ówczesne standardy Hi- Fi.
    Jeden da 30, a drugi 300 złotych. Nie wiem jak było z popularnością tego modelu.
    Brzmieniowo pewnie jest nieźle jak na takie maluchy, przynajmniej niskotonowiec sprawia takie wrażenie. Wiadomo, ścian tym nie przeniesiesz a do małego radioodbiornika będą jak ulał.

• #15 25 Sie 2017 18:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jarek 311 napisał:
    Więc właściwie od początku miałem rację że są przynajmniej 20W i 4 Ohm
    Podobnej wielkości TONSIL'owski GDN 16/10 miał 10 W (a był to nadal ceniony za jakość głośnik). Jeśłi uważasz, że ten Twój wytrzyma więcej - Twoje ryzyko.
    Ile warte ? Jak wyżej Kolega napisał - zależy na kogo trafisz. Ja bym 50 zł za nie nie dał. Ale nie neguję, że jakiś pasjonat może dać i 300.

• #16 26 Sie 2017 12:53
    Sanjose
    Poziom 25  

@Jarek311:
    Nie wiem czy patrzyłeś jakie parametry mają te kolumny, ale ich moc to 30W(Max 50W)/4Ω, raczej nie zawyżano parametrów w przypadku DIN 45500.
    A pasmo przenoszenia jest typowe dla głośników kompaktowych czyli 50 - 20000 Hz.

• #17 30 Sie 2017 10:01
    bimberboy32
    Poziom 17  

Witam
    Ile mniej więcej litrów ma ta obudowa ?
    Patrząc na parametry głośnika niskotonowego (fs ma 40 Hz) i twierdzisz że w warunkach free air głośnik gra niskim soczystym basem możesz wykonać obudowę od nowa z niższym strojeniem np. zestroić na częstotliwość rezonansową 40 Hz. Wtedy będziesz lepsze zejście skoro głośnik ma możliwości (sądząc po wychyleniu i zawieszeniu górnym). Będziesz miał także solidniejsza obudowę bo wykonaną od nowa.
    Czasami można poprawiać fabrykę :)
    Pozdrawiam

• #18 30 Sie 2017 10:43
    Jawi_P
    Poziom 29  

bimberboy32 napisał:
    możesz wykonać obudowę od nowa z niższym strojeniem np. zestroić na częstotliwość rezonansową 40 Hz. Wtedy będziesz lepsze zejście skoro głośnik ma możliwości (sądząc po wychyleniu i zawieszeniu górnym). Będziesz miał także solidniejsza obudowę bo wykonaną od nowa.

Totalnie, maksymalnie bez najmniejszego sensu jak dla mnie.
    Kupić stare zespoły "retro" po to by budować od zera obudowę, nie kopię tego retro, w formie odnowienia, tylko nową konstrukcję?
    Wykorzystać te stare głośniki, wyschnięte kondensatory? :)

• #19 30 Sie 2017 11:37
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jawi_P napisał:
    Wykorzystać te stare głośniki, wyschnięte kondensatory?
    Kondensatory można wymienić (co zresztą pisałem wyżej), natomiast zwiększenie obudowy to według mnie kiepski pomysł na poprawianie fabryki. Głośnik o takiej konstrukcji najlepiej sprawuje się w obudowie zamkniętej i o pojemności nie większej niż ta do jakiej został zaaplikowany (zdaję się na fachowość konstruktora tego zestawu). Głośnik ma miękkie zawieszenie i w zbyt dużej obudowie (pomijając kwestie akustyczne) zmniejszy się jego wytrzymałość mocowa - po prostu się "roztrzepie".
    O ile mnie pamięć nie myli to dla pierwszych głośników compact częstotliwość rezonansową podawano dla dedykowanej objętości obudowy?

• #20 19 Wrz 2017 02:17
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam

Długo nie pisałem a to za sprawą usterki modemu oraz brakiem czasu. Drodzy Koledzy. Postanowiłem te kolumny odnowić i przywrócić stan fabryczny ale z moimi modyfikacjami obudowy. Czyli wywalić maskownice które przypominają stare przedwojenne sztory moje babci ;)
    Głośniki tak jak były zostają tyle że modyfikacji uległy wysokie tony. Kolumny będą miały fronty czarne i jaśniejsze boki oraz zwykłe terminale nie sam kabel jak wcześniej. Zwrotnice w postaci cewki na niskich tonach oraz kondensatory na wysokich zostawiam tylko że nie miałem jednego 5uF to złożyłem z kilku takich samych foliowych po jednej "kostce" na kolumne i wypadkowa wyszła 5,3uF myślę że ta końcówka 0,3 dużo dużo nie namiesza w dźwięku. Kolumny dziś zostały oszpachlowane celem wyrównania ubytków, załatania szczelin, usunięciu obić i wgnieceń. Jutro malowanie i najpóźniej pojutrze składanie wszystkiego. Dla tego tematu nie kończę bo wrzucę zdjęcie jak to wyszło.
    A teraz kilka uwag co do całości tematu.
    Jedni mówią że te klumny nisko nie zejdą itp. bo stara norma DIN itp. Ale poszukałem trochę w sieci opisów i schematów.
    Znalazłem dokładnie te same głośniki niskotonowe z tą samą cewką tylko innym wysokim w większej obudowie i tak samo zamkniętej również Isophon. Więc jednak myślę że nie chcąc psuć starych kolumn a też nie psuć zbyt dużą mocą głośników to czasem warto i stare włożyć w nową obudowę by lepiej służyły i pasowały dźwiękowo do nowoczesnej muzyki. Ale nie twierdzę że tak zrobię hehe.
    Dla porównania dodaję zdjęcie tych większych kolumn od wnętrza i podaję wymiary moich mniejszych oraz tych większych.

Wymiary moich:
    wysokość - 33 cm
    szerokość - 22,5 cm
    głębokość - 18 cm

Wymiary większych:
    w. 540 x sz. 205 x gł. 230 mm

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

• #21 26 Wrz 2017 23:46
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam
    Po odnowieniu kolumny grają rewelacyjnie. Zamontowałem wszystko jak dała fabryka z tą różnicą że jest kondensator foliowy dla wysokich tonów i standardowe terminale przyłączeniowe oraz wymieniłem wszystkie kable na typowo głośnikowe. Zrobione nowe uszczelki pod głośniki terminale oraz pod tylne ścianki.
    Poniżej zdjęcia przed i po odnowieniu.

Chciałem Wszystkim forumowiczom którzy udzielali się w moim temacie serdecznie podziękować. Za wszelkie rady, uwagi i spostrzeżenia.

Jeszcze raz bardzo dziękuję.Prośba o identyfikację kolumnProśba o identyfikację kolumn

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME