Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie podłączone uziemienie z licznika

Raiz3n 09 Sie 2017 13:27 816 13
  • #1 09 Sie 2017 13:27
    Raiz3n
    Poziom 11  

Witam, remontuje mieszkanie piętrowe z lat 60-tych. U góry musiałem położyć nowe kable, przy rozgrzebaniu wszystkiego okazało się że z licznika podłączone są tylko dwa przewody, niebieski i czarny, żółto zielony wisi luźno. Na dole w skrzynce bezpieczników wszystkie uziemienia (kable żółto zielone) są podłączone razem z niebieskimi. Na dole instalacja była wymieniana jakiś czas temu i to niby przez super fachowca. Teraz nie wiem czy tak zostawić to podłączenie i na górze też zerować wszystkie "bolce", czy podłączyć to uziemienie idące od licznika. Poza tym po puszce na dole widać że coś się paliło, była cała przytopiona ale jakby od zewnątrz, w środku nie widać nadpaleń. W puszce znajdują się 3 bezpieczniki i różnicówka, przy remoncie 2 razy zrobiłem zwarcie i wywaliło mi bezpiecznik na dole i ten przy liczniku (20A ceramiczny), to normalne? Nie powinno mi wywalić tylko bezpieczników "u mnie"? Na różnicówce jest przycisk oznaczony "test monthly", rozumiem że co miesiąc trzeba testować tym przyciskiem sprawność różnicówki, nic się nie dzieje podczas jego wciśnięcia, powinien odskoczyć?
    Aha, dopiero zauważyłem że jest dział "początkujący" bardzo prosze o przeniesienie tematu.

• Megger
  • #2 09 Sie 2017 13:40
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Raiz3n napisał:
    Teraz nie wiem czy tak zostawić to podłączenie i na górze też zerować wszystkie "bolce", czy podłączyć to uziemienie ...

Od 2002 roku, czyli od 15 lat funkcjonuje rozporządzenie, które reguluje sprawy techniczne nie tylko instalacji elektrycznych, a Ty pytasz jak masz zrobić. Ręce opadają.
    Przeczytaj więc. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001422

• Megger
  • #3 09 Sie 2017 14:00
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Raiz3n napisał:
    Witam, remontuje mieszkanie piętrowe z lat 60-tych.

To zleć remont instalacji elektrycznej elektrykowi, to normalne.

• #4 09 Sie 2017 14:43
    Raiz3n
    Poziom 11  

W sumie, czego ja sie spodziewałem.. Dziękuje za pomoc i proszę o usunięcie tematu. Pozdrawiam

• Pomocny post
    #5 09 Sie 2017 14:56
    Rezystor240
    Poziom 31  

Raiz3n napisał:
    Na różnicówce jest przycisk oznaczony "test monthly", rozumiem że co miesiąc trzeba testować tym przyciskiem sprawność różnicówki, nic się nie dzieje podczas jego wciśnięcia, powinien odskoczyć?

Częstotliwość wciskania przycisku na zabezpieczeniu różnicowoprądowym jest podana przez producenta danego zabezpieczenia.
    Po wciśnięciu przycisku zabezpieczenie powinno się wyłączyć.

• #6 09 Sie 2017 15:27
    kortyleski
    Poziom 40  

Raiz3n napisał:
    W sumie, czego ja sie spodziewałem

Właśnie ja też nie wiem czego. Po Twoich pytaniach wnoszę że pojęcia nie masz o instalacjach a chcesz się bawić swoim lub czyimś życiem. Operację wyrostka też sam przeprowadzisz pytając w miedzyczasie na forach medycznych?

• Megger
  • #7 09 Sie 2017 16:46
    Raiz3n
    Poziom 11  

Masz racje, nie mam pojęcia o sieciach, dlatego tu wylądowałem. Spodziewałem się odpowiedzi na pytanie, dla was pewnie banalnie proste. Ale lepiej jest kogoś pogonić za to że najpierw nie przeczytał ustawy a potem odesłać elektryka. Rozumiem że sam też wzywasz elektryka do np. wymiany gniazdka? Czy jednak bawisz sie swoim albo cudzym życiem? Jak już wspomniałem dziękuje za pomoc i prosze o skasowanie tematu bo nic nowego na forum nie wnosi.

• #8 09 Sie 2017 17:06
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Raiz3n napisał:
    Rozumiem że sam też wzywasz elektryka do np. wymiany gniazdka?
    Ty nie wymieniasz gniazdka, lecz zmieniasz całkowicie instalację elektryczną w budynku. Chcesz to robić bez wiedzy, bez projektu, w pewnym slangu określa się to "na rympał". Niestety, pomagać można komuś, kto podstawy zna i sam zrobi wszystko jak należy, a podpowiadamy mu jedynie w szczegółach. Jak natomiast pomóc Tobie, tego nie wiem.

• #9 09 Sie 2017 17:11
    Poziom 43  

Raiz3n napisał:
    Ale lepiej jest kogoś pogonić

Nie kolego, instalację i gniazdka sam sobie montowałem ale dom mi ktoś inny postawił , wykończył go kto inny a C.O. montował kto inny.

Ja jak robię instalację to się nie wpier.... w fach tynkarzom glazurnikom i cieślom.

Zresztą dziwne że tynkarze glazurnicy akrobaci chcą kłaść instalację a w drugą stronę to nie działa.

• #10 09 Sie 2017 17:39
    kortyleski
    Poziom 40  

Raiz3n napisał:
    Masz racje, nie mam pojęcia o sieciach

Ja pisałem o instalacji. Ale skoro zahaczamy o sieć to na początku proszę podaj układ sieci zasilającej budynek. Wtedy będzie można cokolwiek podpowiedzieć. Bo instalacja na dole sugeruje typ nieokreślony. Ten typ nieokreślony odnosi się do Twojego określenia "jakiś czas temu" oraz "super fachowiec"

• #11 09 Sie 2017 18:27
    Raiz3n
    Poziom 11  

Dobra Panowie, wiem że najlepiej wziąć kogoś, zapłacić i mieć z głowy. Sam chętnie bym wział kogoś kto mi położy rury, zatynkuje, wyszpachluje, położy płytki i zamontuje wszelkie okna/drzwi. Jednak zawsze wszystko staram się robić sam we własnym zakresie, niekiedy w trudniejszych sprawach szukam rady w necie i na forach. Tak jest i tym razem. Do tej pory nie sprawiało mi problemu dołożenie gniazdka, pociągnięcie kabla itp. Teraz na robocie się zaciąłem. Na dole elektryka została wymieniona na instalację miedzianą "puszkową", do każdego gniazdka jest poprowadzony kabel 3x2,5. W skrzynce bezpieczników przewód fazowy podłączony jest do poszczególnych bezpieczników a przewód zerowy jest podłączony do szyny wraz z "zerami" gniazdek i przewodami żółto-zielonymi (bolce). Do tej skrzynki szło zasilanie z góry, grubym 3-żyłowym kablem ale kabel żółto-zielony nie był wcale podłączony. Na górze była instalacja aluminiowa 2-żyłowa "puszkowa". Porozłączałem to wszystko, wyciąłem i położyłem nową. Dokładnie jakieś 6 gniazdek bezpuszkowo i 2 punkty świetlne. Po poprzedniej instalacji doszedłem do wniosku że przyłącze od licznika też jest 2-kablowe a uziemienie uzyskuje sie zerując przewody. Jak doszedłem do przyłącza okazało się że do mieszkania przychodzi 3 żyłowy kabel (miedziany) a przewód żółto-zielony nie był wcale podłączony. Stąd moje pytanie, czy uziemienie poprowadzić z tego kabla od przyłącza czy pozostawić tak jak było, czyli nie podłączać go wcale i w skrzynkach połączyć przewody uziemienia z zerem? Teraz sprawa samego przyłącza, czy na kablu żółto-zielonym z przyłącza jest rzeczywiście uziemienie, może być tak że w skrzynce głównej nie jest wogóle podłączony. Dam rade to sprawdzić w taki sposób że sprawdzę rezystancje między tym kablem co wychodzi u mnie w domu a główną skrzynką z licznikami (niby są tam podłączone przewody uziemienia)?

• #12 09 Sie 2017 19:23
    Elmont
    Poziom 23  

Chłopie Daj zarobić elektrykowi dla Twojego dobra i rodziny .

• #13 09 Sie 2017 19:35
    Poziom 43  

OK i tak nie zatelefonujesz do elektryka boś łuparty. Więc chociaż daj zdjęcia tego DYI coś opisywał.

• #14 09 Sie 2017 22:38
    masonry
    Specjalista elektryk

Jeżeli masz czym zmierzyć rezystancję, to zmierz rezystancję między żyłą niebieską a zielonożółtą u ciebie w rozdzielnicy obie żyły odłączone z listw (na kablu który przychodzi od licznika).
    Koniecznie najpierw sprawdź czy na tych żyłach nie ma napięcia i dla bezpieczeństwa wyłącz bezpiecznik przedlicznikowy.
    Napisz czy między tymi żyłami było zwarcie czy rezystancja większa niż zakres twojego miernika.
    Potem pomyślimy co dalej.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME