Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenie do automatycznego resetu routera

y0yster 09 Aug 2017 13:56 9036 33
Relpol
 • Urządzenie do automatycznego resetu routera

  Jakiś czas temu prezentowałem swoją konstrukcję GSM GPS Tracker. Teraz chciałbym przedstawić wam urządzenie do automatycznego resetu routera. Zastanawiałem się, czy jest ono warte waszej uwagi, gdyż jest ono bardzo proste, wręcz trywialne w działaniu i wykonaniu. Rzecz jasna mowa tutaj o owym "urządzeniu". Doszedłem do wniosku, że ktoś może ma podobny problem co ja w te upalne dni.

  Od jakiegoś czasu borykam się z problemem zrywania połączenia przez mój router. Zdarza się to tylko, gdy za oknem panuje dość wysoka temperatura i siłą rzeczy w pomieszczeniu również. Problem jest o tyle uporczywy, że sieć lokalna działa za to router, można by rzec przełącza się w tryb super firewalla, nie przepuszcza on żadnego ruchu przychodzącego czy wychodzącego do świata. Zdarza się to sporadycznie raz na dwa, może trzy tygodnie. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zalogowanie się na urządzenie przez sieć lokalną, bądź wyciągnięcie wtyczki na kilka sekund. Poszedłem w stronę wyciągania wtyczki, ponieważ realizacja jest szybka i zajmuje tylko kilka chwil.

  Była potrzeba i powstało bardzo trywialne rozwiązanie oparte o Arduino i o przekaźnik. Schemat i kod na mikrokontroler załączam poniżej:

  Urządzenie do automatycznego resetu routera

  Niestety układ został zamontowany bez diody zabezpieczającej z powodu jej braku pod ręką.

  Kod na mikrokontroler:
  Code: c
  Log in, to see the code


  Cewka przekaźnika jest kontrolowana przez pin 7 z zestawu Arduino, który jest aktywowany co trzy dni na pięć sekund.

  Uwaga! Urządzenie operuje w otoczeniu napięcia groźnego dla życia! Może być wykonane przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

  Więcej zdjęć konstrukcji można zobaczyć na moim blogu.

  Zachęcam do komentarzy! Proszę mieć tylko na uwadze, że priorytetem było wykonanie konstrukcji z tego co zasadniczo było pod ręką i miało działać automatycznie.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  y0yster
  Level 19  
  Offline 
  Has specialization in: mikrokontrolery, modelarstwo lotnicze
  y0yster wrote 471 posts with rating 71, helped 9 times. Live in city Nysa. Been with us since 2006 year.
 • Relpol
 • #2
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Arduino do czegoś takiego, chodzi o samą wielkość płytki i że tam jest ATMega328.
 • #3
  y0yster
  Level 19  
  Zgadza się. To jak z armatą na komary. Ale tylko to miałem akurat pod ręką. Można było by to wykonać np. na NE555, tylko, że akurat go nie miałem pod ręką.
 • #4
  rooter75
  Level 18  
  A nie prościej podlutować się do reset routera i arduino pro mini zmieścić do obudowy routera, zasilić też można z +5V w routerze napewno się znajdzie.
 • #5
  y0yster
  Level 19  
  Tak, tylko wówczas należało by się wpiąć do resetu routera co wymagało by jego rozebrania i ingerencji. Moje rozwiązanie jest bardzo proste i nie jest ukierunkowane na specyficzne urządzenie, a każde, które można zasilać z sieci.
 • #8
  GGK
  Level 12  
  Do obudowy z arduino trzeba było dać gniazdo zasilania routera i wtyczkę na kablu aby w ten sposób zasilać router. Tworząc coś w rodzaju przelotki. Odpada zasilacz do arduino i praca z niebezpiecznym napięciem.
  Napisałeś że ma to być uniwersalne, co rozumiem, ale patrząc na tego pająka ciarki przechodzą po plecach.
 • #9
  y0yster
  Level 19  
  Obudowę do Arduino już miałem, jak i resztę komponentów.
  Jeśli chodzi o pająka to masz rację, mogło by to być lepiej zabezpieczone. Przypomnę, że całość powstała w wyniku szybkiego poradzenia sobie z problemem. Nie ma mnie zawsze na miejscu, abym mógł resetować router, a tak dzieje się to automatycznie i jak dotychczas, ponad rok czasu, nie miałem z tym żadnego problemu.
 • #10
  Freddy
  Level 43  
  y0yster wrote:
  Teraz chciałbym przedstawić wam urządzenie do automatycznego resetu routera.
  No cóż, wyprawa z armatą na muchę, a wystarczyłby sam AtTiny podłączony pod reset - nawet bez dodatków.
 • #11
  y0yster
  Level 19  
  Tak, masz rację wystarczyło by ATTiny, a nawet NE555. Pisałem o tym kilka postów wyżej. Co więcej, nie chciałem ingerować w samo urządzenie.
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  pawel1029384756
  Level 21  
  Jakiś czas temu był tutaj prezentowany układ, który pełnił dokładnie taką samą funkcję, ale reset rutera był wynikiem braku połączenia z internetem. Trochę bardziej uniwersalny układ.
  W twoim przypadku stosowanie arduino jest kompletnie bez sensu, ne555, albo najprostszy attiny.
  Boli mnie w tym programie to, że brak tam uśpienia, taki układ powinien byś wykonany z użyciem timerów, tak, aby mikrokontroler był cały czas w stanie hibernacji i wybudzał się tylko na krótkie momenty. W takim przypadku układ mógł by być zasilany z baterii i i tak działał by bardzo długo.
 • #14
  darkp1
  Level 12  
  Jak kolega wyżej napisał, zabrakło diody na cewce.
 • #15
  y0yster
  Level 19  
  Tak, nie ma to żadnych zabezpieczeń. Wygląda to tak, jak na schemacie. Jak już pisałem, działa to od ponad roku i nic się nie dzieje. Możliwe, że w przyszłości coś zmodernizuję, bądź wykorzystam gotowy moduł.

  Natomiast jeśli chodzi o miganie diodą, to w zasadzie dokładnie tak jest, tylko, że z dużym odstępem czasowym :-)

  Dodam jeszcze raz, to co zostało napisane w pierwszej wiadomości. Wszystko to co posłużyło do wykonania urządzenia było pod ręką. Dla ścisłości dodam, że nie miałem wtedy dostępu do innego mikrokontrolera, czy układu NE555.

  Co do samego programu to co racja to racja. Można było wykorzystać licznik, który dałby większą dokładność, ale to nie było istotą problemu.
 • #16
  Tommy82
  Level 41  
  Wg mnie tutaj trzeba po prostu podmienić zasilacz rutera a nie resetować bo za nie długo i tak szlag router trafi bez tego.
 • #17
  y0yster
  Level 19  
  Tommy82 wrote:
  Wg mnie tutaj trzeba po prostu podmienić zasilacz rutera a nie resetować bo za nie długo i tak szlag router trafi bez tego.


  Bardzo możliwe, dlatego najprawdopodobniej powstanie jeszcze coś co będzie wykrywać, czy jest dostęp do Internetu.
  Dlaczego sądzisz, że zasilacz mógłby być tutaj problemem? Przy solidnym obciążeniu coś powinno się dziać niedobrego, przeprowadzałem takie testy i wszystko było w porządku. Zmiana firmware również nie pomogła w rozwiązaniu mojego problemu.

  Przedstawione rozwiązanie jest doraźne, ale ma już ponad rok, gdyż po prostu nie ma czasu, aby się tym zająć, a jak na razie wszystko działa -- pewnie do czasu.
 • #18
  Bonifacy
  Level 23  
  1. wykonanie naprawdę liche - zwłaszcza że pod 230V (głównie połączenia kablowe ale i jak pisali inni brak zabezpieczeń tranzystora itp)
  2. za około 10 zł masz obudowaną czasówkę - szkoda arduino na takie cele - lepiej pozostawić do prototypów.
  3. Sterowanie zasilaniem routera po stronie za zasilaczem jest sporo bardziej bezpieczniejsze (szczególnie w takim wykonaniu jak ty to zrobiłeś)

  No i tak a teraz trochę do pomysłu
  4. Jak już o sam router chodzi to może jest możliwość softowego resetu -> sporo sprzętów ma watchdoga - albo mocniejsze mają jadro linuxowe do którego da się dorzucać skrypty (nie pisałeś co to za router)
  5. Sprawdzian zasilacza pod obciążeniem to jedno ale współczesne przetwornice mogę mieć nieregularne przebiegi nawet bez nadmiernego obciążenia -> a np spowodowane temperaturą. A uC routera będzie po prostu głupiał.
 • #21
  Freddy
  Level 43  
  HD-VIDEO wrote:
  Ciekawe NE555, i taki czas?
  Niby dlaczego nie?
  Wszak DS mówi "Timing From μSec to Hours".
 • #22
  prosiak_wej
  Level 38  
  janchar wrote:
  Proponuję programowany wyłącznik.
  Urządzenie do automatycznego resetu routera


  Popieram - osobiście korzystam, ale jedynie z wbudowanego timera, bo operuje on jedynie w zakresie 12V. Wyłączenie następuje o 3:00, włączenie o 3:01.

  Swoją drogą, Autorze, wybudzenie układu co trzy dni? Doba byłaby bardziej uniwersalna, za kilka miesięcy nie będziesz wiedział, czy "to już dziś", czy "a może jutro?". Wspomniany wcześniej pomysł testowania połączenia z Internetem też byłby dobry, reset następowałby tylko wtedy, kiedy jest potrzebny.
 • #23
  necavi
  Level 18  
  Wyłącznik czasowy to trochę bez sensu. Jeżeli router zawiśnie chwilę po resecie to i tak ręcznie trzeba będzie układ restartować lub czekać dobę. W przypadku serwera do którego chcemy mieć dostęp z zewnątrz jesteśmy uziemieni.
 • #24
  pyton
  Level 21  
  Witam

  Zawsze można dać Arduino Nano które jest dużo tańsze od UNO oraz mniejsze a w zasadzie wielkiej różnicy między nimi nie ma, ostatnio zakupiłem kilka sztuk cena za 1szt niecałe 7zł z wysyłką... (oczywiście paczka z Aliex....)

  Rozwiązanie z Arduino (jak i innymi uC) ma taką zaletę że można to rozbudować o dodatkowe "bajery" np: pomiar temperatury procka i włączanie wiatraczka, pomiar napięcia wejściowego...

  Reset faktycznie można by zrobić po stronie niskiego napięcia...

  No i zamiast Delay można by użyć milis... przy rozbudowie wręcz wskazane...

  O diodzie zabezpieczającej tranzystor nie ma co mówić powinna być i tyle... u Ciebie działa dobrze ktoś początkujący "przemałpuje" i będzie się dziwił ze nie działa bo się tranzystor pali...
  Warto to chociaż w opisie dodać.

  Generalnie komuś może się przydać takie urządzenie tak że jak dobrze poszuka na googlach to znajdzie rozwiązanie swojego problemu.

  Pozdrawiam
 • #25
  Bonifacy
  Level 23  
  pyton wrote:
  Witam

  Zawsze można dać Arduino Nano które jest dużo tańsze od UNO oraz mniejsze a w zasadzie wielkiej różnicy między nimi nie ma, ostatnio zakupiłem kilka sztuk cena za 1szt niecałe 7zł z wysyłką... (oczywiście paczka z Aliex....)

  Rozwiązanie z Arduino (jak i innymi uC) ma taką zaletę że można to rozbudować o dodatkowe "bajery" np: pomiar temperatury procka i włączanie wiatraczka, pomiar napięcia wejściowego...

  Reset faktycznie można by zrobić po stronie niskiego napięcia...

  No i zamiast Delay można by użyć milis... przy rozbudowie wręcz wskazane...

  O diodzie zabezpieczającej tranzystor nie ma co mówić powinna być i tyle... u Ciebie działa dobrze ktoś początkujący "przemałpuje" i będzie się dziwił ze nie działa bo się tranzystor pali...
  Warto to chociaż w opisie dodać.

  Generalnie komuś może się przydać takie urządzenie tak że jak dobrze poszuka na googlach to znajdzie rozwiązanie swojego problemu.

  Pozdrawiam


  Za 7 zł masz zamiennik (podróbkę) która się portafi zawieszać częściej niż router jak ma trochę mocniejszy kod. Dolicz przekaźnik zasilacz kable i obudowę - i masz koszt przekraczający typowej czasówki, ba nawet czasówka + dołożony termistor, tranzystor i kilka oporników (dla wentylatora) będzie tańsze.

  Oczywiście sam jest za poszerzaniem wiedzy cyfrowej - jednak nie w takim wykonaniu. 230V już nie stanowi zabawki a połączenia użytkownika - cóż proszę się o pożar lub porażenie, nie pamiętam czy za małolata coś podobnego zrobiłem co chodziło dłużej niż prototypowo (tu mowa o czasie roku). Dlatego glównie warto dać 10-15 zł za gotowy timer w bezpiecznej obudowie.
 • #26
  mr_grabarz
  Level 20  
  A ja powiem tak
  kosz ARDUINO (ok miałeś, ale na ulicy nie znalazłeś, więc kosztowało)
  Czas poświęcony na program, poskładanie w całość itd itp

  Chyba bym wolał kupić lepszej jakości router, ja osobiśćie sobie chwalę MikroTik-i chodzą bez zarzutów (a parę już popełniłem), mają WatchDoga i masę innych funkcji
  Problem zawieszania rozwiązany, a funkcjonalność znacząco większa...
 • #28
  JacekCz
  Level 39  
  proponuję dla większej pewności reseter do resetera resetującego router. Ale ten poniżej STM32 nie będzie chodził. I reseter do lutownicy którą kolega tę prowizorkę będzie utrwalał, tu już wymagany jest raspebry
 • #29
  pawelr98
  Level 39  
  Ja bym powiedział iż prościej byłoby coś zrobić z routerem aniżeli majstrować przy zasilaniu.

  Prosty wentylatorek chłodzący ten router byłby zdecydowani skuteczniejszy bo eliminowałby przyczynę a nie skutki.

  Jeżeli sprzęt należy do operatora to po prostu załatwić tani "modemo-router" po czym ewentualnie "podrasować".
  Jeżeli nie należy to nie bawiłbym się tylko zabrał za "podrasowanie"(np. radiatory na scalaki) w celu naprawy problemu.
 • #30
  andrzejlisek
  Level 29  
  Przycisk reset w routerze wymazuje wszystkie ustawienia, czyli nie bardzo się sprawdzi (chyba, że w Twoim jest reset samego działania). Odnośnie wysokiego napięcia, to też nie problem, bo równie dobrze można sterować obwodem niskiego napięcia (za zasilaczem).