Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały i praktyczny tester wyświetlaczy LCD 16x2

emil134679 09 Sie 2017 17:10 3132 4
    emil134679
    Poziom 13  
    Na wstępie witam wszystkich forumowiczów, po długiej, 6-cio letniej przerwie w tym dziale.
    Postanowiłem dodać na ramy forum swój ostatni projekt pisany w języku Basic, by to choć trochę uczcić :)

Powód tak długiej przerwy od forum jest prosty. Gdy człowiek jest jeszcze młody, a elektronika to dopiero jego zajawka a nie pasja czy praca, tak jak aktualnie, taki mały majsterkowicz jest bardziej wrażliwy na bezwzględną krytykę, odsyłanie do helpów, Google czy wyszukiwarki zamiast bezpośredniej pomocy oraz powszechne banowanie wszystkiego co znajduje się w złym dziale...ale dość o realiach forum, przerwa wyszła mi na dobre :)

Przedstawiam wszystkim minimalistyczne urządzenie, które zostało zaprojektowane celem pomocy w serwisowaniu wszelakich urządzeń zawierających popularne wyświetlacze LCD w rozmiarze 2x16 znaków, czy też testowanie nowo przybyłych do warsztatu wyświetlaczy.

Pokrótce o urządzeniu:

Attiny2313, BC550, dwa rezystory, kondensator, potencjometr, gniazdo microUSB... to wszystko. Miało być prosto i jest.
    Mały i praktyczny tester wyświetlaczy LCD 16x2 Mały i praktyczny tester wyświetlaczy LCD 16x2

Attiny z odzysku, drobnica również, zasilanie z microUSB ze względu na praktyczność w dzisiejszych czasach, potencjometr kontrastu poza wyświetlaczem ze względu na dostępność do regulacji w trakcie testu.

Program wykonuje następujące czynności:
    -przedstawienie się (kim jestem, co będę robił i z którego roku jestem :) )
    -test LED (zorientowałem się dopiero na etapie montażu, że jest on właściwie bezużyteczny, ale ostatecznie został, coś musi pomrugać :D ) - wykonuje 8 "blinków" diodą podświetlenia.
    -test pixeli - zapełniona kratka przemieszcza się po każdym z 32 miejsc przeznaczonych na znaki, w ten sposób znajdujemy martwe pixele
    -test znaków - wyświetlenie kolejno wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, gdyż nie każdy wyświetlacz pokaże je wszystkie prawidłowo (miałem taki przypadek)
    -kulturalne pożegnanie się z użytkownikiem i przejście w stan uśpienia

Program jak już wspominałem napisany w Basic, projekt płytki wykonany w Eagle. Płytka od strony lutu na zdjęciu nie jest w stanie ostatecznym - została oczyszczona z kalafonii i polakierowana.

Na koniec zostawiam film z działania urządzenia i czekam na wszelakie opinie :)
    (dodam tylko gdy elektrodowski upload zacznie współpracować).
    Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • PCBway
    emil134679
    Poziom 13  
    Po pierwsze i najważniejsze, urządzenie jest dla mnie wystarczające, w pełni użyteczne i przede wszystkim poręczne :)
    Test pixeli jest dla mnie wyraźny i odpowiedni czasowo (wszystko zostało zaplanowane na etapie prototypu), także chodzi znów o to, że nie jest to urządzenie które będzie produkowane masowo i nie musi spełniać roli np. jak wspomniałeś testowania wszystkich wyświetlaczy (gdyż przechodzą mi przez ręce tylko 16x2), wyboru trybów i tym podobnych. Przy "ulepszeniach" zostaje jeszcze kwestia rozmiaru, technologii SMD i ostatecznie przekalkulowania bezsensowności napisania rozbudowanego testera w Basic.

Moje założenie, z naciskiem na moje, zostało spełnione (mały rozmiar, praktyczność, obsługa 16x2, elementy dostępne w domu)
    Byłyby to słuszne uwagi gdyby urządzenie miało być produkowane, bądź dostałbym zamówienie na taki tester a nie robił go dla siebie ale i tak dziękuję za opinię :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    emil134679
    Poziom 13  
    R-MIK napisał:
    Do prostego testu to podpinam LCD do dowolnego urządzenia z wyświetlaczem i wiem czy działą czy nie.

Za to ja do testu podpinam wyświetlacz do wykonanego przez siebie urządzenia, i sprawdzę je dokładniej niż "testem" na urządzeniu z wyświetlaczem.
    R-MIK napisał:
    Nie trzeba do tego celu wydumanych konstrukcji.

Byłaby to wydmuchana konstrukcja, gdybym skorzystał z którejkolwiek twojej rady o rozbudowie urządzenia. W tym stanie nadal pozostaje proste i użyteczne w 100% dla mnie.
    R-MIK napisał:
    Mam stacje dokującą z LPT

A ja nie mam :) Dlatego mam tester :)
    R-MIK napisał:
    Test mogę zrobić szybko bez trawienia płytek itp.

Za to ja robię go szybciej bo raz wytrawiłem płytkę i nie potrzebuje komputera do wykonania testu.
    R-MIK napisał:
    W tej postaci w jakiej przedstawiłeś to przerost formy nad treścią.

Przerost formy nad treścią to każda twoja sugestia związana z rozbudową w poprzedniej odpowiedzi.

Dodano po 2 [godziny] 49 [minuty]:

Dziękuje wszystkim za pochwały projektu, to naprawdę wielka motywacja :)
    A koledze R-MIK również już chcę podziękować za swoją "opinię"