Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie OR NAREW najlepszy sposób

09 Sie 2017 17:11 2043 11
  • Poziom 29  
    Witam
    Poszukuję sprawdzonego sposobu przestrojenia OR Narew.
    Wiem, że to jest to samo radio co Ślązak itd i sposobów przestrojenia w sieci znalazłem bardzo wiele.
    Problem w tym, że każdy sposób jest inny i nie wiem wg którego postępować.
    Może któryś z Kolegów ma speawdzony "przepis" przestrojenia tego konkretnego modelu?
    Nie Ślązak, nie Beskid tylko Narew.
    Jeszcze jakby ktoś wiedział jaka idzie tam wtyczka do anteny ( nazwa, symbol ).
    Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Wartości kondansatorów do wymiany jak najbardziej się zgadzają. Tylko jest jedno ale. Czy Kolega ma ten sposób sprawdzony akurat na OR Narew ?
    Wolę być ostrożny. Przestrajałem dwa RM 222 Kasprzak. Jeden przestroił się elegancko a drugi nie żyje.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam.
    Jak na razie podrzucam schemat. Jak wrócę z pracy zobaczymy co dalej.
    Podstawowa zasada. Przestrajając OR zaczynamy od przestrojenia heterodyny, następnie obwód wejściowy w.cz. i nie grzebiemy w obwodach p.cz. (10.7 MHz).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Ślązak to ta sama płyta co Narew, a Kasprzaki ?.
    Skoro Ty tak twierdzisz to po pracy spróbuję.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Radiokiller napisał:
    a Kasprzaki ?.

Wejdziesz na stronę którą podałem i tam masz dokładny opis przestrajania Kasprzaka.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    To z tej strony już przerabiałem bez skutku. Dalszą historię Znasz
  • Poziom 29  
    Lub elektroda.pl
    W miejscu C10 mam 75pF a nie jak w instrukcji przestrojenia 47pF. Jednak Ślązak to nie Narew.
    Szkoda tylko, że podmieniłem już C1 i 3
  • Poziom 42  
    Radiokiller napisał:
    Jednak Ślązak to nie Narew
    Lecz rozwiązanie takie samo.
    Radiokiller napisał:
    W miejscu C10 mam 75pF a nie jak w instrukcji przestrojenia 47pF
    Tym się nie zrażaj, zrób wszystko tak jak opisałem w załączniku, w celu uzyskania pełnego zakresu w niektórych przypadkach można podmienić rezystor R6 390Ω na 150Ω. Patrząc na zdjęcie które zamieściłeś widać brak rdzenia w cewce L1, spróbuj dopasować rdzeń w celu możliwości dostrojenia obwodu do środkowej częstotliwości tj. 100 MHz.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Witam
    Sposób przestrojenia podany przez Kolegę gumisie dot. Ślązaka jak najbardziej się sprawdził .
    Jest różnica taka, że Narew ma C10 o wartości 75 pF. Wstawiłem 33 pF i radyjko śmiga. UDAŁO SIĘ !!!
    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.
    PS
    Rdzenia faktycznie tam nie ma.
    Skoro radio odbiera bdb to się tym nie przejmuję.