Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka przenośna WAECO CK40-sprężarka przestaje pracować

fafiks 09 Sie 2017 17:15 744 17
  • #1 09 Sie 2017 17:15
    fafiks
    Poziom 17  

Posiadam lodówkę przenośną Waeco CK40 (kompresorowa). Czasami po kilku godzinach pracy sprężarka przestaje pracować i temperatura w lodówce zaczyna wzrastać. Nie pomaga wyłączanie i włączanie lub zmiana temperatury. Słychać jakiś przekaźnik, ale sprężarka nie zaczyna pracować. Zauważyłem, że czasami wystartuje kiedy się ja mocniej potrząśnie. Czego może to mogą być objawy?

0 17
  • Relpol
  • #3 09 Sie 2017 17:46
    fafiks
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    Pradopodobnie sprę*arka skończyła żywot... To co słyszysz jest "pyknięcie" termika.
    Sądzę, że jest wyciek czynnika, bo sprężarka nie może chodzić godzinami.

Może źle opisałem. Pisząc o pracy miałem na myśli pracę lodówki , czyli włączam schłodzi do zadanej temperatury i sprężarka się wyłączy, dopiero kiedy jest wzrost temperatury ponownie się włącza , czyli praca jest poprawna , jest też bardzo wydajna .To "pyknięcie " jest równoznaczne z rozruchem sprężarki ale nie zawsze ono następuje (rozruch )i wtedy jak się nią potrzęsie to startuje. Czy przyczyną może być fakt że pracuje na dużych upałach?

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #4 09 Sie 2017 18:46
    jack63
    Poziom 41  

fafiks napisał:
    Może źle opisałem

Źle.
    Czyli co?
    Ma problem z rozruchem gdy termostat chce ją załączyć?
    Czy wtedy gdy Ty ją wyłączysz recznie lub wyrwiesz wttyczkę nie odczekując pięciu minut?

0
  • #5 09 Sie 2017 19:18
    fafiks
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    fafiks napisał:
    Może źle opisałem

Źle.
    Czyli co?
    Ma problem z rozruchem gdy termostat chce ją załączyć?
    Czy wtedy gdy Ty ją wyłączysz recznie lub wyrwiesz wttyczkę nie odczekując pięciu minut?

Wg mnie ma problem z rozruchem kiedy termostat chce ja włączyć .

0
  • #7 09 Sie 2017 21:56
    fafiks
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    Z czego zasilasz lodówkę?
    Sieć energetyczna czy jakaś przetwornica/upd ?
    Jaka sprężarka, typ?
    Jaki czynnik chłodniczy?
    Jaki termostat? Mechaniczny z pokrętłem czy elektroniczny?

Zasilanie sieciowe 230V
    Nie wiem jaki czynnik oraz sprężarka ponieważ nie rozbierałem tego urządzenia .
    Temperaturę zadaje się przyciskami i jest pokazywana na wyświetlaczu.

0
  • Pomocny post
    #8 10 Sie 2017 07:33
    jack63
    Poziom 41  

fafiks napisał:

Nie trzeba rozbierać. Wystarczy obejrzenć tył + odczytanie tabliczek znamionowych.
    fafiks napisał:

Czyli termostat elektroniczny. Może szwankować jego element wykonawczy (triak, przekaźnik). Trzeba zrobić próbę podłączenia z pominięciem termostatu, choć rownie dobrze moja pierwsza diagnoza może okazać się trafna... :cry:
    Ps. Ew. jeszcze "pastylka" PTC do wymiany. No chyba, że sprężarka ma silnik BLDC.. Dlatego pytałem o typ.

0
  • #9 10 Sie 2017 09:39
    fafiks
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    fafiks napisał:

Nie trzeba rozbierać. Wystarczy obejrzenć tył + odczytanie tabliczek znamionowych.
    fafiks napisał:

Czyli termostat elektroniczny. Może szwankować jego element wykonawczy (triak, przekaźnik). Trzeba zrobić próbę podłączenia z pominięciem termostatu, choć rownie dobrze moja pierwsza diagnoza może okazać się trafna... :cry:
    Ps. Ew. jeszcze "pastylka" PTC do wymiany. No chyba, że sprężarka ma silnik BLDC.. Dlatego pytałem o typ.

Oto tabliczka . A czy taka lodówka może mieć zabezpieczenie które z powodu wysokiej temperatury otoczenia oraz samego urządzenia wyłącza sprżarkę do czasu jej schłodzenia?

0
  • #10 10 Sie 2017 10:50
    jack63
    Poziom 41  

fafiks napisał:
    Oto tabliczka .

Nie napisałeś pełnej nazwy typu! Były dwie wersje tej lodóweczki. Ty masz z końcówką "D"
    i napisem Hybrid
    Sprężarka też powinna mieć tabliczkę.
    Czynnik R134a. Zdarzały się przyblokowania kapilary. Przez to wyrównanie ciśnień trwa dłużej i silnik musi się więcej męczyć aby ruszyć przy niezerowej różnicy ciśnień ssanie-tłoczenie.
    Swoją drogą termostat powinien zapewniać minimalny czas postoju dla wyrównania ciśnień.
    Daj zdjęcia sprężarki.
    fafiks napisał:
    A czy taka lodówka może mieć zabezpieczenie które z powodu wysokiej temperatury otoczenia oraz samego urządzenia wyłącza sprżarkę do czasu jej schłodzenia?

Nie spodziewam się. Były większe lodówki, nie domowe tylko laboratoryjne, z pomiarem temperatury skraplacza, ale przy zbyt wysokiej temperaturze zgłaszały błąd. U Ciebie chyba nic takiego się nie wyświetla.
    Poza tym, sam pisałeś, że próbuje ruszyć ale nie może.

0
  • #11 10 Sie 2017 11:32
    fafiks
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    fafiks napisał:
    Oto tabliczka .

Nie napisałeś pełnej nazwy typu! Były dwie wersje tej lodóweczki. Ty masz z końcówką "D"
    i napisem Hybrid
    Sprężarka też powinna mieć tabliczkę.
    Czynnik R134a. Zdarzały się przyblokowania kapilary. Przez to wyrównanie ciśnień trwa dłużej i silnik musi się więcej męczyć aby ruszyć przy niezerowej różnicy ciśnień ssanie-tłoczenie.
    Swoją drogą termostat powinien zapewniać minimalny czas postoju dla wyrównania ciśnień.
    Daj zdjęcia sprężarki.
    fafiks napisał:
    A czy taka lodówka może mieć zabezpieczenie które z powodu wysokiej temperatury otoczenia oraz samego urządzenia wyłącza sprżarkę do czasu jej schłodzenia?

Nie spodziewam się. Były większe lodówki, nie domowe tylko laboratoryjne, z pomiarem temperatury skraplacza, ale przy zbyt wysokiej temperaturze zgłaszały błąd. U Ciebie chyba nic takiego się nie wyświetla.
    Poza tym, sam pisałeś, że próbuje ruszyć ale nie może.

Pech chciał że jestem teraz na urlopie i mam je ze sobą i znowu mi się wyłączyła przy mocnym upale. Iestety jak ruszy to na kilka minut i koniec. Zastanawiam się czy ona nie ma jakiegoś termostatu

Lodowki nie kupowałem w sklepie tylko nową/powystawową tak więc nie wiem czy sprężarka jest oryginalna.

0
  • #12 10 Sie 2017 13:18
    jack63
    Poziom 41  

Może nie wyrabiać, pewne jiest cała gorąca.

fafiks napisał:
    znowu mi się wyłączyła przy mocnym upaLe.

To wreszcie jak jest?
    Pisałeś że sie nie może WŁĄCZYĆ a nie , żre się wyłącza.
    Czy ma wokół siebie wystarczająco dużo miejsca??? Jaka temp w pomieszczeniu?

0
  • #13 10 Sie 2017 13:23
    fafiks
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    Może nie wyrabiać, pewne jiest cała gorąca.
    fafiks napisał:
    znowu mi się wyłączyła przy mocnym upaLe.

To wreszcie jak jest?
    Pisałeś że sie nie może WŁĄCZYĆ a nie , żre się wyłącza.
    Czy ma wokół siebie wystarczająco dużo miejsca??? Jaka temp w pomieszczeniu?

W pierwszym poście pisałem że pracuje kilka godzin , chłodzi . I po jakimś czasie nie chce wystartować sprężarka (kontroli się świecą) .

Ona stoi teraz na kempingu na zewnątrz , w nocy pracuje OK ale w dzień kiedy jest bardzo gorąco 35-37 st C dzieją się takie sytuacje .

Dlatego pytałem czy w takiej lodówce jest zainstalowany termostat który ja wyłącza kiedy temperatura otoczenia jest za wysoka.

0
  • #14 10 Sie 2017 13:59
    jack63
    Poziom 41  

fafiks napisał:
    Dlatego pytałem czy w takiej lodówce jest zainstalowany termostat który ja wyłącza kiedy temperatura otoczenia jest za wysoka.

Pisałem, że małe szanse. Choć nie jest to wykluczone.
    Nie znam tej lodówki "od środka". Może spróbujesz poszukać instrukcji obsługi ...
    Wg. mnie żadnego zabezpieczenia nie ma. sprężarka jest maluteńka. Ze zdjęcia wynika, że posiada klasyczny układ startowy z rezystorem PCT (pastylka). Zwiększenie temperatury pastylki skutkuje zwiększeniem rezystancji i zmniejszeniem prądu fazy rozruchowej silnika która wspomaga fazę główną nie tylko przy rozruchu ale i w normalnej pracy.
    Można spróbować zdjąć plastykową pokrywę z lewej strony sprężarki. OSTROŻNIE tam są kable zasilające.
    Poza tym podnieś temperaturę nastawy (termostat). Niech nie pracuje tak ciężko. a jeden dwa stopnie przy upałach to dużo.

0
  • #15 11 Sie 2017 11:16
    fafiks
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    fafiks napisał:

Pisałem, że małe szanse. Choć nie jest to wykluczone.
    Nie znam tej lodówki "od środka". Może spróbujesz poszukać instrukcji obsługi ...
    Wg. mnie żadnego zabezpieczenia nie ma. sprężarka jest maluteńka. Ze zdjęcia wynika, że posiada klasyczny układ startowy z rezystorem PCT (pastylka). Zwiększenie temperatury pastylki skutkuje zwiększeniem rezystancji i zmniejszeniem prądu fazy rozruchowej silnika która wspomaga fazę główną nie tylko przy rozruchu ale i w normalnej pracy.
    Można spróbować zdjąć plastykową pokrywę z lewej strony sprężarki. OSTROŻNIE tam są kable zasilające.
    Poza tym podnieś temperaturę nastawy (termostat). Niech nie pracuje tak ciężko. a jeden dwa stopnie przy upałach to dużo.

Chyba jest jednak jakiś czujnik temperatury. Schowałem ja do cienia i działa poprawnie . W ciagu dnia puściłem wentylatorek na sprężarkę i działała OK.

0
  • #16 15 Lut 2018 18:36
    Felini
    Poziom 21  

Mam podobną sytuację w modelu sprężarkowej chłodziarki Waeco CoolFreeze CDF 16 -> Link
    Wydaje się, że na opisywany problem znalazłem odpowiedź w dokumentacji technicznej duńskiego producenta, choć te chłodziarki produkowane są w Chinach.
    Moim zdaniem, najbardziej prawdopodobną przyczyną wyłączania się chłodziarki w gorące dni jest przegrzanie układu elektronicznego sprężarki.

W załączniku jest opis zabezpieczeń na podstawie materiałów firmy Danfoss.
    Lodówka przenośna WAECO CK40-sprężarka przestaje pracowaćDanfoss ..C.PNG Download (71 kB)

0
  • #17 25 Kwi 2018 23:05
    fafiks
    Poziom 17  

Felini napisał:
    Mam podobną sytuację w modelu sprężarkowej chłodziarki Waeco CoolFreeze CDF 16 -> Link
    Wydaje się, że na opisywany problem znalazłem odpowiedź w dokumentacji technicznej duńskiego producenta, choć te chłodziarki produkowane są w Chinach.
    Moim zdaniem, najbardziej prawdopodobną przyczyną wyłączania się chłodziarki w gorące dni jest przegrzanie układu elektronicznego sprężarki.

W załączniku jest opis zabezpieczeń na podstawie materiałów firmy Danfoss.

Poradziłeś sobie z tym w jakiś sposób?

0
  • #18 26 Kwi 2018 14:01
    Felini
    Poziom 21  

Zacząłem okazjonalnie testować chłodziarkę, używając jej w samochodzie. Najbardziej prawdopodobną przyczyną nieosiągania zadanej temperatury obecnie wydaje mi się zbyt niskie napięcie akumulatora. Po pewnym czasie pracy na postoju, przy wyłączonym silniku samochodu, lodówka nie zawsze osiąga zadaną temperaturę.
    Jeżeli temperatura na wyświetlaczu wynosi np. 3°C a zadana temperatura to 0°C, to po uruchomieniu silnika i przejechaniu pewnego odcinka, temperatura spada do zadanej, czyli 0°C lub nieco poniżej. Po dłuższej jeździe lub częstym uruchamianiu silnika dla przejechania krótszych odcinków, lodówka dłużej utrzymuje zadaną temperaturę. Wynika to pewnie z lepszego naładowania akumulatora przez częstsze/dłuższe jego doładowywanie. Sytuacja nieosiągania zadanej temperatury może się nasilać w upały, ponieważ przy wyższych temperaturach otoczenia lodówka pracuje dłużej i częściej się włącza, co powoduje szybszy spadek napięcia akumulatora.
    Nie mam całkowitej pewności, że tak jest, ale wydaje się to najbardziej prawdopodobne.

W powyższym opisie, jako przyczynę wyłączania się lodówki, zakładałem zbyt niskie napięcie zasilające.
    Co w przypadku, jeśli powodem wyłączeń jest zbyt wysoka temperatura otoczenia?

Można spróbować wymiany wentylatora na taki, który ma jak największy przepływ powietrza i jednocześnie da się zamontować ze względu na wymiar.
    W mojej lodówce fabrycznie zamontowany był wentylator 70 mm. Wymieniłem go na model 92 mm Noctua NF-A9x14, który z pewnością daje większy przepływ powietrza niż poprzedni. Robiłem testy temperatury wydmuchiwanego powietrza od strony sprężarki w zależności od prędkości obrotowej wentylatora. Oczywiście, im większe obroty, tym temperatura niższa. Myślę, że wymiana wentylatora na wydajniejszy mogłaby zmniejszyć problem lub usunąć go zupełnie. Aby być pewnym, trzeba by zrobić testy obu wentylatorów w symulowanej, powtarzalnej temperaturze otoczenia.

0