Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dołożenie 2 dodatkowych gniazdek w instalacji elektrycznej

rtpm 09 Sie 2017 19:57 606 7
  • #1 09 Sie 2017 19:57
    rtpm
    Poziom 8  

Dzień dobry,

Chciałbym podłączyć dodatkowe gniazda "Z" oraz "Y" (na rysunku).
    Obecnie idzie kabel z pokoju "B" do pokoju "A" (kolor czerwony).

Pytanie, czy lepiej podłączyć przelotowo, tj. w pokoju "B" puścić kabel do gniazda "Z" i z powrotem do szczeliny między pokojami, po czym w pokoju "A" zrobić przelot przez gniazdo "Y" dalej do pokoju "A" (a więc gniazdo "W" i dalej..) , czy też może gdzieś po stronie pokoju "A" albo "B" zrobić puszkę z kostką (np. WAGO) albo z obu stron i puścić pojedyncze kable do gniazdek "Y" i "Z" ?

Dodam, że mam wyryte już szczeliny na kable oraz, że mam już odpowiednią ilość kabla w pokoju "B" (który uzyskałem wyciągając z pokoju "A", zaś od gniazdka "W" do "Y" położyłem nowy kabel.

Na niebiesko zaznaczyłem w pokoju "A" ramy łóżka, tj. gdzie mamy głowy i śpimy. Różne chodzą opinie, ale może jednak położenia po 1 kablu zamiast 2 z każdej strony do tych gniazdek nie tyle zmniejszy być może wyimaginowane pole elektryczno-magnetyczne ;-) - co też będzie bardziej zgodne ze sztuką?

Załączam amatorski schemat, który od razu wyjaśni o co mi chodzi.

Dziękuję i pozdrawiam,
    RM.

• #2 09 Sie 2017 20:14
    kokapetyl
    Poziom 42  

rtpm napisał:
    Załączam amatorski schemat, który od razu wyjaśni o co mi chodzi.

Chyba nie wyjaśnia i trudno go prawidłowo ocenić. :cry:
    rtpm napisał:
    Pytanie, czy lepiej podłączyć przelotowo

rtpm napisał:
    czy też może gdzieś po stronie pokoju "A" albo "B" zrobić puszkę

Wszystko zależy od układu pomieszczenia i jak jest oryginalna instalacja.
    Możesz to wykonać według pierwszej propozycji, jak i drugiej "z poprawką" nie robisz dodatkowej puszki montażowej, tylko połączenie już w istniejącej puszce instalacyjnej któregoś z gniazd (tego które jest najbliżej)

• #3 09 Sie 2017 21:10
    rtpm
    Poziom 8  

Rzeczywiście schemat nie powala.

Instalacja idzie na wysokości około 30cm od podłogi. Idzie z domu i kończy się w pokoju "A" tak jak na rysunku. Niepotrzebnie dałem tę odnogę do gniazdka "Z", może mylić. Jej nie ma. Kabel - 3 żyłowy - idzie po ścianie z pokoju "B" do "A". Ta wnęka z lewej strony na rysunku to komin, który jest obecny w obu pomieszczeniach.

Widok jest z góry, nowe gniazdka "Z" i "Y" są na tej samej ścianie (z różnych - przeciwnych stron).

Pytanie teraz, czy robić przelotowo jak pokazuje linia niebieska. Kabel wyciągam z pokoju "B" (od gniazdka "W") i zyskuję kawałek, żeby pociągnąć do gniazdka "Z" z którego potem nowy kabel już wraca z powrotem do szczeliny między oba pokojami ("na ścianie kominowej), po czym na ścianie z pokoju "A" idzie do nowego gniazdka "Y" i stamtąd wraca znów po ścianie w okolice szczeliny łączącej pokoje, ale już nie wraca do pokoju "B" tylko idzie do gniazda "W".

To jest jedno rozwiązanie. Jednakże w tym przypadku na odcinku od szczeliny między pokojami do gniazdek mam 4 kable elektryczne i schizmę o pole magnetyczne :-) (wariant niebieski)

Może jednak niech kabel sobie idzie jak szedł, a więc ja się w niego niejako wpinam kostkami (np. WAGO) gdzieś umieszczając je na tej ściance od komina z obu stron i puścić odnogi do tych nowych gniazdek? Jednakże wtedy albo 2 kostki (w pokoju "A" i "B" albo tylko z jednej strony. (wariant pomarańczowy bez zaznaczonych odnóg). Tutaj już wysłucham propozycji, a raczej jak byście to drodzy użytkownicy forum zrobili.

Wklejam nowy rysunek, może będzie ciut lepszy.
    Nie zaznaczyłem na nim "odnóg" wariantu pomarańczowego.

Dodam, że od gniazda "W" do tej szczeliny między pokojami jest około 100cm, zaś od tej szczeliny (z drugiej strony) do gniazda "Z" też jest około 100cm.

Pozdrawiam

• #4 09 Sie 2017 22:44
    _mrcn
    Poziom 4  

Nie bardzo rozumiem po co chcesz dokładać nowy przewód i ciąć go po środku, aby zrobić "odnogę" do tych gniazd. Jeżeli masz już wykute to od W dołóż mostek do Y dalej do Z i do drugiego pokoju łącz od razu na osprzęcie. Możesz zrobić puszkę na ścianie i istniejący przewód zwagować do tych nowych gniazd - ale po co robić dodatkową puszkę podtynkową żeby ją zaszpachlować, a jeśli natynkowa to po co szpecić pokój skoro i tak masz wykute pod te nowe przewody :)

• #5 10 Sie 2017 00:07
    rtpm
    Poziom 8  

Czyli jak dobrze rozumem wariant niebieski jest najbardziej odpowiedni ?

• #6 10 Sie 2017 19:53
    kokapetyl
    Poziom 42  

Nie wykonuj żadnych dodatkowych puszek połączeniowych, bo do nich powinieneś mieć zawsze dostęp (nie mozesz ich na stałe ukryć, zaszpachlować).

rtpm napisał:
    Jednakże w tym przypadku na odcinku od szczeliny między pokojami do gniazdek mam 4 kable elektryczne i schizmę o pole magnetyczne

Raczej nie masz czym sie przejmować.
    Instalację możesz pociągnąć od gniazda Y (stare gniazdo) do Z dalej do Y (nowe) i do W.
    Opisałeś dwa różne gniazda literą "Y"

• #7 10 Sie 2017 21:27
    polaklbn
    Poziom 22  

A nikt nie zapytał autora co to za komin się znajduje.. spalinowy?

• #8 11 Sie 2017 09:17
    rtpm
    Poziom 8  

Komin spalinowy + wentylacyjne. Łącznie 4 kanały.
    W komin się nie wwiercam. Na ścianach jest karton gips i pod nim kładę kable.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME