Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwer + anteny na maszcie

dudaszny 02 Sie 2005 23:48 1362 10
  • #1 02 Sie 2005 23:48
    dudaszny
    Poziom 10  

Witam
    Mam nały dylemat związany z montarzem serwera z 4-oma kartami radiowymi i antenami na maszcie o wysokości 20 m . Serwer na maszcie będzie montowany żeby były jak najmniejsze straty sygnału między kartą r. a anteną . I tu mam problem maszt jest metalowy i dobrze uziemiony no i ma 20 m więc może piorun ściągnąć czy uziemić też anteny z serwerem czy je całkowicie odseparować od masztu np: osadzić na izolatorah ceramicznych a na zasilaniu założyć transformator separacyjny ??? Czy wogule użądzenia przetrwają walnięcie pioruna ????

0 10
  • Pomocny post
    #2 03 Sie 2005 01:26
    TADLA.NET
    Poziom 14  

Przed bezpośrednim trafieniem ocali cię tylko szczelne zamknięcie w metalowej zbroi ;-)

A tak na serio, kable trzeba odpowiednio poprowadzić, ponad antenami musi wystawać piorunochron dobrze połączony z masztem a sam maszt musi być dobrze uziemiony.
    Piorun jak ma trafić to itak trafi, ale im lepsze uziemienie będzie tym więcej ocaleje. Samych anten nie łącz galwanicznie z masztem, chyba że poprzez specjalne odgomniki zakładane na przykład na kablu, które w tym przypadku są włąściwie obowiązkowe, nawet jeśli będą szkody to może nie 'poleci' cała podłączona sieć :-) , a na pewno pomoże przy trafieniu nie bezpośrednim a w niewielkiej odległości. Jeśli serwer już musi być na maszcie to trzeba brać pod uwagę że bezpośredniego trafienia może nie 'przeżyć' on lub przynajmniej karty radiowe, ale pomimo tego warto zabezpieczyć. Ogólnie to każdy kabelek podłączony do serwerka powinien mieć wpięte odpowiednie zabezpieczenie które będzie dopiero uziemione, również kable łączące serwerek z resztą sieci trzeba dobrze zabezpieczyć.

zerknij sobie tu

http://www.rst.pl/raporty/raport1.html

i tu

http://www.rst.pl/raporty/raport2.html

zwłaszcza zwróć uwagę na końcowe wnioski i zauważ jak przy nieodpowiednim wykonaniu instalacji wyładowanie może naprawdę daleko powędrować po kablach co stwarza zagrożenie i dla sprzętu i dla ludzi. (może warto poszukać fachowca?)

a potem może jeszcze:
    http://www.rst.pl/
    http://www.polyphaser.com/kommerce_productdata.aspx?class=M0006

pozdrawiam
    Kris

0
  • #3 03 Sie 2005 10:32
    zyziotm
    Poziom 15  

ciekawe rozwiązanie nie wiem tylko czemu karty radiowe a nie AP-ki i zjechane w dół skrętką i serwer na dole.
    Ja bym chyba nie ryzykował ciągłego biegania po maszcie ale może nie ma innego wyjścia.

Fajnie byłoby gdybyś wysłał mi fotki całego gotowego projektu.
    POWODZENIA

0
  • #4 03 Sie 2005 10:37
    dudaszny
    Poziom 10  

Serwer na maszcie z tego powodu że w nim będą najmocniejsze dostępne w tej chwili karty radiowe a A.P. odpada z tego powodu że nie jest w pełni zażądzalny i są troche słabe

0
  • #5 03 Sie 2005 10:43
    zyziotm
    Poziom 15  

a możesz napisac jakie karty? model ?

0
  • #6 03 Sie 2005 11:45
    dudaszny
    Poziom 10  

Dokładnych modeli nie znam tylko wiem że są 200 mW bo karta jest u kumpla i ją testuje

Dodano po 25 [minuty]:

Bo jest A.P. ktury ma 45mW a po zmianie softu wyciąga 251mW ( to hyba ten model Linksys WRT54G ale nie jestem w 100% pewny ) niby ma trohe więcej mocy ale czy tak długo połazi i czy się niebędzie przegrzewał i wieszał ???

Dodano po 28 [minuty]:

A zapomniałem dopisać
    Do serwera będzie szedł tylko jeden kabel ( zasilający 230 V i nic pozatym ) reszta poleci drogą radiową pozostałe kable będą pomiędzy antenami i serwerem iserwer będzie podpięty do UPS-a

0
  • #7 04 Sie 2005 13:50
    Maras_23
    Poziom 18  

Maszt 20m ?? Z ciekawosci, zakupiles od GSM'ow? Jesli tak to spoko, taki masz przetrwa i .. oni tez jakos je zabezpieczaja przed piorunami. Na kazdej antenie maja odpowiednie instalacje antypiorunowe (przynajmniej na nadajnikach PlusGSM sa widoczne). Jesli nie i jest to jakas pokaznych rozmiarow rura to wyrazy uznania :D . Napisz cos wiecej o konstrukcji, bo nie chce zeby Ci to runelo na ziemie po kilku dniach.

Zakladamy, ze masz od GSM'ow, z drabinka i ladnym dojsciem na gore. Wowczas nie ma problemu, mozesz wstawic tam serwer, jednak nie wiem dlaczego serwer, a nie Access Pointy? Jesli masz zamiar z tego zapodawac sygnalem na cala okolice proponuje AP TZ-1950H. Kazdy z nich oferuje moc 100mW i obsluguje radiowo spokojnie 25 klientow. Wstawiajac 4 takie, masz dosc dobre pole do popisu. Te AP maja przeciez zarzadzanie pasmem, MAC liste i dojscie poprzez telnet. Jesli wstawisz serwer, pewnie mozesz, jednak pamietaj ze sprzet na pewno bedzie bardziej stabilny od tego serwera. Chyba ze go raz ustawisz i nie bedziesz tam nic mieszal i znasz sie na jego konfiguracji :-) A co do mocy.. jak jej za wiele to tez nie dobrze... Daj znac co wymysliles, sam jestem ciekaw, moze wstaw jakies fotki z wykonania projektu!

--
    Pozdry,
    Marek.

0
  • #8 04 Sie 2005 20:37
    dudaszny
    Poziom 10  

Wieża niestety nie jest zd GSM-ów tylko jest to wieża z syreną strażacką na szczycie obwód na samym dole jest największy i stopniowo maleje z wzrostem wysokości tak że u samej góry ma 45 cm na 45 na 45 na 45 cm przekrojem jest kwadratowa niestety nie posiada drabinki i dostęp jest trohe ciężki anteny będą zamontowane 2 metry poniżej szczytu (tak więc nie będą wystawać ponad maszt ) serwer idzie z tego względu że jest w planah zrobienie internety na 2,5 GHz i na 5 GHz dwa rodzaje kart w jednym serweże . W serwerze nie będzie HDD tylko będzie system ładowany albo drogą radiową i jeszcze w planah jest pamięć przenośna na USB a jeśli hodzi o A.P. to w tej chwili sieć jest na nich zrobiona i będą wszystkie wymieniane na takie serwery , i nie są tak zażądzalne jak będzie ten serwer (a co do fotek jeśli będzie wszystko gotowe i będe miał możliwość to zrobie i zapodam narazie wszystko jest w trakcie przygotowań i stoimy ze względu na te właśnie pioryny . a oprycz zasilającego jednak pujdzie skrętka do klienta niedaleko więży bo niestety droga radiowa odpada ( zablisko ) więc potrzeba będzie założyć dodatkowe zab. nz skretke a na zasilaniu będzie jednak założony transformator separacyjny i z tego co kolega sugeruje cały sprzęt będzie odseparowany od masztu tylko teraz jest pytanie czy w czasie udeżenia pioruna nie wyindukuje sięnapięcie wewnątrz serwera które popali karty itp

0
  • #9 04 Sie 2005 21:32
    Maras_23
    Poziom 18  

No no, projekt dosc ambitny. Gdy bedziecie mieli wszystko uruchomione, chetnie przejade sie calosc obejrzec :-). Co do piorunow nie mam pojecia jak sie sprzet zachowa. Jesli chodzi o taki projekt, na waszym miejscu poszukalbym konkretnego eksperta od tej dziedziny. Jesli nie wiecie gdzie zaczac szukac, ja zaczynalbym pytac u lepszych elektrykow, ktorzy najwyzej skieruja was dalej.

--
    Pozdry,
    Marek.

0
  • #10 05 Sie 2005 19:20
    dudaszny
    Poziom 10  

Hmm zwrucić się do fahowca to by było dobre przy zakładaniu neta na większą skale ("fahowcy" trohe sobie liczą za usługi a to w tym przypadku jest holernie nieopłacalne ) jeśli będzie to stosowane na większą skale to owszem , bo niema sensu phać się w koszta jeżeli to niezda egzaminu w 100% jeżeli będzie to hodziło jak jest w planach to się założy profesionalne odgromienie które i tak niezapewni w 100% pewności że nic nieulegnie zniszczeniu narazie trzeba zakupić dobre izolatory do mocowania , trafo separujące , filtr na skrętke no i może filtry na kable od anteny do serwera ale to będą straty sygnału tego raczej pasowało by uniknąć

0
  • #11 06 Sie 2005 07:54
    dudaszny
    Poziom 10  

Jeszcze jedno pytanko na kabel zasilający co by było lepsze trafo separujące czy bezpieczniki nadprądowe ( przepięciowe ) a może oba zabezpieczenia

0