Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pralkę ładowaną od frontu kupić?

iMoon 09 Sie 2017 22:01 1392 29
  • #1 09 Sie 2017 22:01
    iMoon
    Poziom 4  

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc przy wyborze pralki automatycznej.
    Mam Indesita Moon SIXL149S i po prawie 10 latach ma prawo odmawiać posłuszeństwa. Zrobiła się bardzo głośna, ma spory luz na bębnie, jednak korzystamy, póki nie padnie. Naprawiać nie mam zamiaru, bo nie chcę dłużej mieć tej pralki, bo ma bardzo mało możliwości ustawień. Największa jej zaleta to wygląd.

Cel: Chciałbym zorientować się, które z aktualnie dostępnych pralek są warte polecenia, a w końcu kupno pralki, która posłuży z 5 lat nie spędzając pół roku w serwisie. Zakup pewnie w przeciągu 1-2 miesięcy.

Moje wymagania:
    - wsad i wielkość nie mają dla mnie żadnego znaczenia (4-6 prań na tydzień, głównie mniejsze wsady; miejsca na pralkę jest sporo); chyba najbardziej praktyczny będzie wsad 5-6kg
    - ładowana od frontu
    - nie interesuje mnie zużycie wody (ma prać oraz płukać tak, żeby nie trzeba było dolewać wody)
    - cicha praca (częste pranie w nocy)
    - dobrze odwirowuje pranie - minimum 1400 obr/min
    - mile widziane zraszanie prania (miałem tak w Electroluxie przed Indesitem, doskonale się to sprawdzało)
    - najlepiej, jeśli blokada pozawalałaby od razu otworzyć drzwi po zakończeniu prania oraz w trakcie
    - program krótki 30 minut w 40st.; program około godziny z 40st.
    - możliwość regulacji programów
    - cena umiarkowana, zdroworozsądkowa, ale 4000 zł na Miele nie wyłożę. Inaczej nie byłoby tematu.
    - luksusem byłby programator mechaniczny, ale wiem, że to raczej nierealne

Nie przesadziłem? :)

Osoby znające się, ewentualnych użytkowników, bardzo proszę o opinie i doradzanie, na co zwrócić uwagę oraz się zdecydować

0 29
  • Pomocny post
    #2 10 Sie 2017 06:11
    2920901
    Usunięty  
  • #3 10 Sie 2017 22:55
    iMoon
    Poziom 4  

Przeglądałem forum, opinie i widzę, że opinie o różnych markach są podzielone, czasem bardo mocno.
    Firmy Beko całkowicie nie znam. Samego Whirlpoola jako markę znam i myślałem, żeby właśnie jej poszukać. Także dobrze, że jednak tu trafiłem.
    Candy znam, bo miałem taką malutką od początku lat 90 ubiegłego wieku do przeprowadzki w 2000. Jednak teraz Candy wiele osób nie poleca i nie wiem, co o tym sądzić. Indesit - też opinie kiepskie.

Znalazłem CANDY EVO 1484 LW za 1439zł i nie wiem, czy to dobry wybór.
    Może trochę za duża pojemność, jak na nasze domowe potrzeby. Jedynie przy ręcznikach się może wykorzysta.

Jeszcze taki Electrolux EWFB1674BR - 1600 obrotów i też 7kg.

Najbardziej polecany jest chyba Bosch i Siemens, a z tych znalazłem Siemensa WM14E46BPL.

0
  • Pomocny post
    #5 12 Sie 2017 12:51
    my41s
    Poziom 31  

iMoon napisał:
    cicha praca

To daruj sobie Candy: Poziom głośności podczas wirowania dB(A) 81; Poziom głośności podczas prania dB(A) 60, a zwłaszcza Samsunga: Poziom hałasu 62 dB - cykl prania, 76 dB - cykl wirowania.
    Jakby nie było wirowanie to kilka minut. Pranie około godziny, dwóch, czy dłużej.

Electrolux, który podałeś ma silnik indukcyjny i poziom hałasu podczas prania jest na poziomie 51 dB, wirowanie 78 dB.
    Siemens zaś: pranie 57 dB, wirowanie 77 dB. Niewiele głośniejsza na praniu, jak za czasów, gdy Twoja była nowa.

Jeśli celujesz w wysokie obroty wirowania (1500-1600 obrotów - masz suszarkę?), to dużego wyboru nie masz (do 2300zł, jak kupić droższą to Miele):
    Bliźniak Candy - HOOVER DXOA 69AHC3S (51 dB / 80 dB) lub DXA 58AH/1-S (51 dB / 78 dB)
    Hotpoint-Ariston AQ114D 697D EU/B (51 dB / 79 dB; to jest wielka pralka na 11kg, ale możesz dokupić przedłużenie do 5 lat gwarancji od producenta)
    GORENJE W 9865 E (52 dB, wirowanie 74 dB)

Oczywiście będą ciche, dopóki nie zużyją się łożyska :)

Wrzuć sobie każdy model do wyszukiwarki YT i może coś tam znajdziesz.

0
  • #6 12 Sie 2017 20:06
    iMoon
    Poziom 4  

Dziękuję za informację. Z zaproponowanych podobają mi się 3: Electrolux, który podałem, Hoover DXOA 69AHC3S i Gorenje.
    Hotpoint wydaje mi się zbyt duży jak na nasze potrzeby. Kusi jednak możliwość dokupienia 5 letniej gwarancji, a nie ubezpieczenie.
    Tak, mamy suszarkę i rzadko która rzecz trafia na sznurek.

Pojawiły się różne propozycje cenowe i myślę, że 2-2,5 tysiąca jest jeszcze OK jak na sprzęt, który z założenia ma pracować kilka lat. Więcej nie widzę sensu wydawać. Za Indesita dałem coś około 1400zł i te 9 lat wytrzymał.
    Nie powiem, bardzo podoba mi się Miele WKB130WCS, ale kosztuje około 4400zł.

Rozumiem też, że żadnej pralki z mechanicznym programatorem nie da się znaleźć?

0
  • #8 14 Sie 2017 09:32
    my41s
    Poziom 31  

Taka ciekawostka. Ostatni raz zupełnie nową pralkę z mechanicznym programatorem widziałem w 2015 roku. Był to Whirlpool z wystawy sprzed dobrych 10-12 lat. Jak zwiedzisz wszystkie małe sklepy AGD na peryferiach to (choć mało prawdopodobnie) może coś znajdziesz :)

0
  • #9 14 Sie 2017 10:41
    Kenworth 18
    Poziom 20  

Witam.
    Można trafić na rynku wtórnym w bardzo dobrym stanie Bosch WFA 2070 lub WFB 1604.
    Oba modele nie do zabicia..
    Wymiana łożysk bezproblemowa.
    Dostępność części od ręki bo oba modele były produkowane w Polsce, ale jest to już pralka używana i trzeba brać to pod uwagę.

0
  • #10 14 Sie 2017 10:59
    Lodxx
    Specjalista AGD

Co ty proponujesz 20-letniego szrota który przy prawdziwym niemieckim boschu z tamtego okresu nie stał.Co wam po mechanicznym programatorze jak szybciej skończą się łożyska w nierozbieralnym zbiorniku jak uszkodzi się moduł.

Co do Hotpointow bardzo fajnie piorą niedawno miałem właśnie 11 kilowe modele z 2015 roku z uszkodzonymi łożyskami niestety już nie do zrobienia bo łożyska są zalane pod plastikową pokrywą oczywiście zbiornik też jest klejony.
    Ale mają cichy silnik indukcyjny,czytelny wyświetlacz a opcja z 5 letnią gwarancją jest ciekawa.Dodam że pralki które miałem były z hotelu gdzie prały pościele stąd szybko uszkodzone łożyska.

0
  • #11 14 Sie 2017 17:37
    Kenworth 18
    Poziom 20  

Z całym szacunckiem dla kolegi,ale ten szrot jak go kolega określa wyprodukowany w 1997 roku do tej pory wymagał napraw typu wymiana silnika pompy odpływowej, wymiana elektrozaworu, wymiana szczotek silnika.
    Jak na 20 lat pracy to chyba niezły wynik. Pralka pierze nadal i ma się dobrze.
    Łożyska jeszcze oryginalne(pewnie SKF), minimalna korozja na dole pralki przy nóżkach, programator jak dzwon, silnik nadal pracuje cicho.
    Jak na szrota produkowanego przez Polaków, który niemieckiego Boscha naśladuje to chyba całkiem daje radę.
    Mowa o modelu WFA 2070.

0
  • #12 14 Sie 2017 21:43
    iMoon
    Poziom 4  

Panowie, nie ma o co się sprzeczać.
    Jak nie ma mechanicznych to trudno. Wyskoczyłem akurat z tym, bo dla mnie tylko taki programator daje pełna kontrolę nad pralką.
    Zatrzymam czy włączę program w dowolnym momencie itd.
    Elektronika ogranicza, a w przypadku tego moona to potwornie ogranicza (mogłem przemyśleć, co kupuje), bo nie można nic ustawić. Wirowanie 1400 tylko na programie 60 st.. w zasadzie można tylko włączyć program i tyle. Jedyny plus, to czujnik detergentu : w razie potrzeby pralka ma dodać płukanie. Nie wiem, czy to działa, ale płukała (jeszcze płucze) dość dobrze.

Rozglądałem się za poleconą Gorenje i tym Hotpointem na 11kg. Żadnej nie mogłem znaleźć w marketach. Hoovera odradzali. Electrolux podobno taki sobie. Jedynie sprzedawcy wciskali mi Samsunga... Gorenje mi się podoba, bo jest cicha podczas prania, ale także jest najcichsza z podanych podczas wirowania. Plusem dla Hotpointa jest możliwość dokupienia 5 letniej gwarancji.
    Czy Lodxx pamiętasz może, jakie są tam czasy prania? Bo program standardowy według danych z jednego sklepu jest strasznie długi. Chyba 3h.
    Oraz czy wiesz, jaką jest realna głębokość tej pralki? Znalazłem rozbieżne dane: 61,6cm i w niektórych miejscach 69. A 69 to już niezła kolubryna.

0
  • Pomocny post
    #13 16 Sie 2017 09:07
    2920901
    Usunięty  
  • #14 19 Sie 2017 20:31
    iMoon
    Poziom 4  

Panowie, a może i Panie. Szukałem po sklepach za radą też po tych małych i w jednym trafiłem na pewną pralkę za bardzo dobre pieniądze (wręcz grosze). Jest to Electrolux EWF820. Przestała około 13 lat! Zupełnie nowa, ale z wystawy.
    Sprzedawca namawiał, że powinien być to dobry wybór, lepszy niż te wszystkie najnowsze modele. Na pytanie dlaczego jeszcze tego nikt nie kupił skoro taka dobra dowiedziałem się tyle, że nikt jej nie chce, bo tylko 850 obrotów podczas wirowania oraz 5kg załadunek przy standardowych wymiarach. Nie wiem, co o tym sądzić. 850 obrotów i suszarka to chyba złe połączenie?
    Trochę w necie danych technicznych poszukałem i wychodzi, że nie jest też cicha podczas prania. Jednak resztę wymagań powinna spełniać. W sumie może zaryzykować? Ciśnienia na nowości zupełnie nie mam.

0
  • #15 19 Sie 2017 21:12
    rozales
    Poziom 23  

iMoon napisał:
    Chodziłem po sklepach za radą też po tych małych i w jednym natrafiłem na pewną pralkę za bardzo dobre pieniądze (wręcz grosze)

Ile groszy?
    Ma gwarancję?

0
  • #16 19 Sie 2017 21:25
    iMoon
    Poziom 4  

Dokładnie 57900 groszy. Gwarancja sprzedawcy pisemna na rok.
    Za tyle to chyba żadnej nowej nie dostanę.
    Chociaż to jest prosta pralka i ma jedynie minimum potrzebnych rzeczy.

0
  • Pomocny post
    #17 19 Sie 2017 21:41
    Lodxx
    Specjalista AGD

Ja bym na twoim miejscu kupił,sprzęt prosty komplet łożysk kosztuje 50 zł,duży dostęp do części i to ogólnie mało awaryjny model.

0
  • #18 19 Sie 2017 21:44
    iMoon
    Poziom 4  

To mnie bardzo mocno przekonuje. Na co ewentualnie zwrócić uwagę? Pralka może i nowa, ale 12 czy 13 lat stała i do tej pory jej nikt nie kupił. Tak z grubsza nie zauważyłem żadnych uszkodzeń mechanicznych na obudowie.
    I czy 850 obrotów wystarczy przy suszarce? U mnie nie mogę zmieniać obrotów na programach. Na krótkim 30st 30min mam chyba 800 obrotów. Przepuszczę ręczniki przez ten program i zobaczę, jaka jest różnica pomiędzy 800 a 1400.

0
  • Pomocny post
    #19 19 Sie 2017 21:49
    Lodxx
    Specjalista AGD

Skoro masz rok gwarancji to jak coś się ma wysypać ze starości to się wyspie ale części są tanie i ogólnodostępne.Miałem taką niedawno od klienta to po kilkunastu latach uszkodzony był tylko elektrozawór który kosztuje 20 zł,a dużo podobnych przywożę z Niemiec inaczej się nazywają ale w środku to samo i zawsze nie ma problemu z naprawą i częściami.
    U mnie w domu pralka wiruje na 800 obrotów pakuje to do suszarki dwie godziny i suche prosto do szafy.

0
  • #20 19 Sie 2017 21:51
    iMoon
    Poziom 4  

Super. Przekonałeś mnie. Bardzo dziękuję za rady. Pozdrawiam.

P.S.> Jednak nieco zdziwiło mnie, że można takie stare rzeczy znaleźć nowe :-)

0
  • #21 19 Sie 2017 21:54
    2920901
    Usunięty  
  • #22 19 Sie 2017 22:03
    iMoon
    Poziom 4  

To jest pralka ładowana od frontu :)
    Jak już ją ściągnę do domu to zamknę temat.

0
  • #23 19 Sie 2017 22:53
    Christophorus
    Poziom 40  

iMoon napisał:
    Jak nie ma mechanicznych to trudno
    Wpisz na Allegro "pralka programator mechaniczny" mi znajduje kilka pralek z programatorem mechanicznym, np. Beko WRE6501B0.

iMoon napisał:
    Zatrzymam czy włączę program w dowolnym momencie itd.
    Mam 11 letniego Whirlpoola z programatorem elektronicznym i ma on funkcję "pauzy".

0
  • #24 20 Sie 2017 06:46
    r103
    Poziom 21  

Christophorus napisał:
    iMoon napisał:
    Jak nie ma mechanicznych to trudno
    Wpisz na Allegro "pralka programator mechaniczny" mi znajduje kilka pralek z programatorem mechanicznym, np. Beko WRE6501B0..

Bardzo jesteś przekonany o tym mechanicznym programatorze ???

0
  • #25 20 Sie 2017 09:18
    Christophorus
    Poziom 40  

Większość pralek na aukcjach przy wyszukiwaniu po typie pralki WRE6501B0 posiada zdjęcie bez wyświetlacza jak to poniżej. Na to zdjęcie z postu # 24 też trafiłem. Być może przez zdjęcie jest omyłkowo zamieszczone lub pralka jest w dwóch wersjach z programatorem mechanicznym i elektronicznym. W każdym razie w opisie jednej z aukcji jest napisane, że pralka posiada programator mechaniczny.

0
  • #26 20 Sie 2017 10:52
    Lodxx
    Specjalista AGD

Przecież pralka na twoim zdjęciu też ma zwykły programator elektroniczny tylko jest bez wyświetlacza.

0
  • #27 20 Sie 2017 11:34
    Christophorus
    Poziom 40  

W większości opisów tej pralki wskazywany jest programator mechaniczny. Może to błąd w opisie. Być może programator mechaniczny włącza też diody LED sygnalizujący aktualny stan pralki w czasie prania.

0
  • #28 20 Sie 2017 12:09
    my41s
    Poziom 31  

Christophorus napisał:
    Może to błąd w opisie.

To musi być błąd w opisie. Mechanicznych programatorów już od dawna nie ma.

Christophorus napisał:
    Mam 11 letniego Whirlpoola z programatorem elektronicznym i ma on funkcję "pauzy"

Moja pralka również. Ma funkcję pauzy. Potem mogę tylko wznowić program.
    Przy mechanicznym timerze mogłem pralkę wyłączyć, przekręcić programator (np. aby skrócić program, pominąć jedno płukanie, itp.) w dowolne miejsce i włączyć z powrotem. Jedyna różnica, że teraz pralki mają wiele programów, a nie 3-4 :)

Zresztą tak źle z tą elektroniką nie jest. Prędzej i tak pewnie łożyska się rozlecą.

I jak wyżej - kup tego starego Electroluxa.

0
  • #30 22 Sie 2017 21:31
    iMoon
    Poziom 4  

W łazience zrobiło się nieco nostalgicznie :) Pralka bardzo prosta. Ma prawie same plusy i wszystko, co potrzeba. Pierze bardzo dobrze, a o to głównie chodzi.
    Minusy są tylko dwa:
    - głośny silnik -- podczas prania jest głośniejsza niż stara ze zużytymi łożyskami, może nie tyle głośniejsza, co wydaje inny dźwięk, wirowanie OK
    - 850 obrotów -- cały bęben ręczników suszy się około 40 minut dłużej, przy tshirtach, koszulach i reszcie niewiele dłużej; także takie obroty na wirowaniu tragedią nie są przy suszeniu w suszarce.
    Jeżeli ma pochodzić dłużej - to jest to do przebaczenia. Gdybym miał jeszcze raz wybierać to prawdopodobnie postąpiłbym podobnie.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo