Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sygnał z przetworników w gitarze do sterowania arduino

IronMan86 10 Sie 2017 17:24 549 6
 • #1 10 Sie 2017 17:24
  IronMan86
  Poziom 8  

  Hej, wpadłem na pomysł, żeby wykorzystać sygnał z gitary do sterowania arduino - czyli na pinie analogowym dostajemy pewną wartość napięcia i programujemy pożądane działanie.
  Moja idea byłą taka: sygnał z przetworników wychodzący do wzmacniacza, równolegle podpinamy do pinu analogowego i odczytujemy wartość napięcia.
  Niestety mam parę problemów i wątpliwości.
  1.O ile np multimetr czy oscyloskop w zakresie pomiaru AC, odczytuje wartości napięcia w mA, które zanikają wraz z wygaszeniem drgania strun, o tyle arduino pomiędzy kolejnymi pomiarami wskazuje losowo wartości 0 - co np uniemożliwiło by stworzenie układu gdzie wraz z wygasaniem dźwięku np stopniowo ściemniała by się lampka.
  2. Wartości napięcia są bardzo małe, może warto było by jakoś wzmocnić sygnał, dla zwiększenia precyzyjności sterowania? Jeśli tak to w jaki sposób najlepiej to rozwiązać?
  3. Czy trzeba w jakiś sposób odseparować sygnał, żeby układ z arduino nie wpływał na sygnał idący do wzmacniacza ?

  0 6
 • #2 10 Sie 2017 18:34
  JacekCz
  Poziom 37  

  Masz pewność że rozumiesz słowa "prąd stały" "prąd zmienny" "wartość skuteczna" z jednej strony, a "próbkowanie" z drugiej?

  0
 • #3 10 Sie 2017 19:03
  IronMan86
  Poziom 8  

  Jestem raczej początkującym amatorem. Mam pojęcie jako takie. Co w związku z tym?

  0
 • Pomocny post
  #4 11 Sie 2017 09:14
  JacekCz
  Poziom 37  

  Nie dajesz ani schematu, ani kodu, wszystko jest domysłem. Wróżka ze szklaną kulą jest na wakacjach.
  Pierwszym moim domysłem jest to, że w arduiono nie prostujesz przebiegu zmiennego, tylko mierzysz napięcie chwilowe (masz losowo zero). Tak chcesz, czy chcesz inaczej?
  Chcesz wartość wyprostowaną czy chcesz odtworzyć wszystkie "fale" dzwięku jakie idą z gitary?

  Ile to w liczbach jest "bardzo małe napięcie"

  0
 • #5 11 Sie 2017 10:14
  IronMan86
  Poziom 8  

  Ale ja nie mam schematu. Nie wiem czy był bym go w ogóle w stanie stworzyć. Z wykształcenia jestem górnikiem, elektroniką interesuje się od pół roku, tak że proszę o wyrozumiałość. Staram się uczyć od strony praktycznej, czyli wpierw coś siebie składam, a po natrafieniu na problem zaczynam grzebać i sięgam do teorii - tak lepiej zapamiętuję.

  W arduino mam napisany prosty program, w którym monitoruje napięcie - 0(0V) -1024(5V).
  Sygnał wychodzący z gitary podzieliłem na dwa w sposób równoległy(czyli mam dwa identyczne sygnały). Jeden sygnał podaje do wzmacniacza, drugi monitoruje przy pomocy arduino.
  Maksymalne napięcie AC mierzone multimetrem, zaraz po uderzeniu w strunę wynosi ok 40mV, po czym spada do 0.

  Faktycznie nie prostowałem napięcia.
  Powiedzmy, ze idea jest taka, żeby uderzenie w struny spowodowało zapalenie LED, a jasność świecenia zależała od siły uderzenia(jasność będę regulować PWM). Czyli np: uderzam dźwięk - zapala się dioda, dźwięk wygasa - światło wygasa razem z dźwiękiem.
  Jeśli się mylę, to proszę mnie popraw. Czyli musiał bym mierzyć wartość skuteczną takiego napięcia, a odbyło by się to poprzez wyprostowanie jego charakterystyki?

  0
 • Pomocny post
  #6 11 Sie 2017 10:26
  JacekCz
  Poziom 37  

  IronMan86 napisał:

  Jeśli się mylę, to proszę mnie popraw. Czyli musiał bym mierzyć wartość skuteczną takiego napięcia, a odbyło by się to poprzez wyprostowanie jego charakterystyki?


  Skuteczna (sama koncepcja "nap skuteczne" już zakłada że mierzy się to wyprostowane) / wyprostowana szczytowa nie ma to tutaj dużego znaczenia. Ale dogadaliśmy się na wyprostowaną.

  40 mV to mało, uK ma "martwy" zakres konwersji przypuszczam kilkanaście mV.
  Wrzuć w google "wzmacniacz operacyjny prostownik" bo coś podobnego trzeba użyć
  Żaden gotowy chip nie przychodzi mi do głowy, być może są.

  0
 • #7 11 Sie 2017 10:56
  IronMan86
  Poziom 8  

  Ok poszukam, dzięki za pomoc!
  A jeszcze pytanie odnośnie zabezpieczania tego układu(jeśli to oczywiście konieczne).
  Chodzi mi od dwie kwestie:
  1. Zabezpieczanie wejścia w wzmacniaczu. Mam na myśli, żeby prąd z układu nie dostał się poprzez przewód gitarowy na wzmacniacz(skoro to wejście przystosowane jest do sygnału o napięciu rzędu mV).
  2. Kolejna sprawa, czy taki układ nie wprowadzi zakłóceń - czy do sygnału podawanego z gitary do wzmacniacza nie dojdą jakieś przydźwięki generowane przez układ. Można to jakoś odseparować?

  0