Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie rozdzielnicy w domku

10 Sie 2017 23:06 1356 22
  • Poziom 32  
    Ulepszam rozdzielnicę w związku z rozbudową instalacji o automatykę i fotowoltaikę. Domek bliźniak. Będzie trochę przekaźników oraz kilka SSR do grzałek a także kilka podliczników, z czego niektóre będą podłączone po RS485. Dodatkowo chcę mieć możliwość przełączenia części obwodów na off grid z przetwornicy oraz całej instalacji na pracę z agregatu poprzez przełącznik 1-0-2.
    Zainstalowana kilka lat temu nowa rozdzielnica okazała się za mała. Idę w kierunku osobnych rozdzielnic na każde piętro.
    I będą takie:
    - parter rozdzielnica licznika z rozdziałem N na N i PE, druga dla obwodów odbiorników, trzecia dla PV połączona z licznikową 5x4 lub 5x6mm2.
    - piwnica dla obwodów w piwnicy oraz na zewnątrz budynku jak np. garaż itp,
    - piętro odbiorniki piętra.
    Rozdzielnice połączę ze sobą przewodem 5x4 lub 5x6mm prowadzonym od rozdzielnicy licznikowej.
    Dla każdego piętra będzie trzy RCD dla obwodów jednofazowych i jedna trójfazowa jeśli będą odbiorniki trójfazowe. Jeśli nie będzie, to miejsce na przyszłość. Osobne RCD dla obwodów wychodzących z budynku.
    RCD będą umieszczone po prawej stronie i połączone z nadprądowymi szyną.

Obwody sterowane przekaźnikiem i SSR.
    Przekaźnik wpiąć pomiędzy obwód a bezpiecznik nadprądowy czy między bezpiecznik nadprądowy a różnicówkę? To pierwsze rozwiązanie umożliwi zastosowanie szyn od RCD ale utrudni ewentualne przekładanie przewodu do obwodu. To drugie sprawia że każdy obwód jest na swoim bezpieczniku i jeśli chcę go użyć do automatyki po prostu wpinam się przekaźnikiem pomiędzy RCD a nadprądowy.
    Może powinienem połączyć obwody na sztywno zugami, a dopiero potem linką do przekaźnika? Musiałbym zarabiać końcówki linki, a nigdy się w to nie bawiłem. Czym to robić?

Jeśli przewody wchodzą do rozdzielnicy od góry i mam np. cztery szyny DIN to na której z nich zamontować blok rozdzielczy? Na pierwszej od góry czy bardziej w środku?

Jak się nazywa takie wygodne złącze do N lub PE umożliwiające wkładanie przewodu w podnoszoną śrubokrętem sprężynę do rozdzielnic Golf Hagera jakie są w ich reklamie? Zakupione mają tylko dwie zwykłe, śrubowe szyny dla N i PE. Warto to kupić czy użyć zwykłych bloków rozdzielczych?

Czy jest jakiś program do projektowania ułożenia modułów w rozdzielnicach?
    Jak się zgodnie ze sztuką powinno przedłużyć za krótki przewód idący od obwodu dla zabezpieczenia B16? Wago czy blok rozdzielczy lub zug?

Jak wygodnie połączyć przewody alarmowe do sterowników i skrętkę UTP? Do skrętki mam panel krosowniczy w szafie, a co z alarmowymi? Satel sprzedaje https://www.satel.pl/pl/product/320/MZ-3%20S,Modul-zaciskow-montazowych ale to nie to o co mi chodzi.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator - Elektryka
    Jan_Werbinski napisał:
    - parter rozdzielnica licznika z rozdziałem N na N i PE

Przewodu N nie można rozdzielić na N i PE.
  • Poziom 32  
    zbich70 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    - parter rozdzielnica licznika z rozdziałem N na N i PE

Przewodu N nie można rozdzielić na N i PE.

PEN miałem napisać.
    TN-C-S
  • Poziom 27  
    Nigdy linki nie otulejkowałeś a za modernizację instalacji i rozdzielnicy się zabierasz. Kolego nie obraź się ale zajmij się tym co do tej pory robisz a zleć te prace komuś, kto ma o tym pojęcie.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 32  
    djlukas napisał:
    Nigdy linki nie otulejkowałeś a za modernizację instalacji i rozdzielnicy się zabierasz. Kolego nie obraź się ale zajmij się tym co do tej pory robisz a zleć te prace komuś, kto ma o tym pojęcie.

Jak zwykle mądralińscy się odzywają.
    Liniki nie tulejkowałem, bo nie mam ani jednej linki w instalacji.
    Ludzie mający pojęcie już tu byli. Zrobili instalację gniazdek w kuchni na 1,5mm2, odradzali RCD, bo niepotrzebne. Inni nie przyszli wcale. Na temat fotowoltaiki nie mieli nic do powiedzenia. Nie wiedzą nic o SSR. Nie wiedzą czy mój licznik ma bilansowanie międzyfazowe. Jak wysłuchają listę życzeń, to robią wielkie oczy.
    Po co drążyć temat? Jak chce się mieć coś zrobione porządnie, to trzeba samemu.
  • Moderator
    Jan_Werbinski napisał:

Po co drążyć temat? Jak chce się mieć coś zrobione porządnie, to trzeba samemu.
    Jak widać nie chcesz samemu (i słusznie) zwracając się o radę. Czyli są ludzie, którzy wiedzą więcej niż Ty, jedynie ich dotychczas nie znalazłeś. Mało widocznie szukałeś.
    Natomiast w kwestii zasadniczej, w przypadku instalacji dla domu bliźniaczego, z dołączoną automatyką i fotowoltaiką, nie odważę się podpowiadać w ciemno, bez dokładnego zapoznania się z tym co jest, poznania oczekiwań i spokojnego przeanalizowania drogi i możliwości dojścia do celu. Musisz zdać sobie sprawę, że jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. I tak jak lekarz nie wypisze recepty oglądając sąsiada, który "ma takie same objawy", tak i szanujący się elektryk nie odważy się prorokować w Twoim przypadku. Sorry, takie jest życie.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Jan_Werbinski napisał:
    Ulepszam rozdzielnicę w związku z rozbudową instalacji o automatykę i fotowoltaikę. Domek bliźniak. Będzie trochę przekaźników oraz kilka SSR do grzałek a także kilka podliczników, z czego niektóre będą podłączone po RS485. Dodatkowo chcę mieć możliwość przełączenia części obwodów na off grid z przetwornicy oraz całej instalacji na pracę z agregatu poprzez przełącznik 1-0-2.

Na tego typu tematy projekt, jeszcze raz projekt i na początek aż projekt.
    Z kilku pierdółek robi się kilkanaście a później kilkadziesiąt.

W dwa miesiące temu wpadł fajny temat podobny do autora - niby popierdułka ale ...
    Chłop - złota rączka, zrobić sobie chciał automatykę budynku, rozprowadził oprzewodowanie jak mu pasowało - 5 wyłączników nadmiarowo-prądowych na kondygnację. Kupił ładną rozdzielnicę z OLX, nawet ją zabudował i zrobił się problem - co z bebechami i sterownikami?
    W efekcie z 15 wyłączników wyszło jakieś ok 150 + nowa instalacja. Do tego sterownik z blokami wejść i wyjść + przekaźniki. Rozdzielnica 96mod. okazała się za mała na nawet na sterownik. Trzeba Panie dupną szafę tu wstawić na kurtki zimowe ...

Projekt wykonałem, kosztorys popełniłem i jego instalacja z robocizną i materiałem wyszła po Bożemu jakieś 55 000pln bez szaleństw. Chłop się załamał bo jego koncepcja legła w gruzach ale chcesz Panie załączać sobie lampkę nocną przy pomocy komórki (nie ma to jak na youtube pooglądać sobie filmiki).
    P.S. Nie wspominam że borykam się do dziś z rozliczeniem za temat bo chłop stwierdził że go okradam ale looz - to już moja sprawa. Najwyżej odwiedzę znajomego w kancelarii i na święto wszystkich zmarłych dostanie pocztówkę o uregulowaniu należności z odsetkami :) - wiem, menda ze mnie ale na początku z chłopem ustaliłem cenę za projekt (kosztorys wyszedł później z gościa inicjatywy).
  • Poziom 39  
    Jan_Werbinski napisał:
    Będzie trochę przekaźników oraz kilka SSR do grzałek a także kilka podliczników, z czego niektóre będą podłączone po RS485.
    Dla każdego piętra będzie trzy RCD dla obwodów jednofazowych i jedna trójfazowa jeśli będą odbiorniki trójfazowe. Jeśli nie będzie, to miejsce na przyszłość. Osobne RCD dla obwodów wychodzących z budynku.
    RCD będą umieszczone po prawej stronie i połączone z nadprądowymi szyną.
    Czego kolega oczekuje - rad "na wariaickich papierach" ?
    Na podstawie szczątkowych informacji ?

Kolego, "na tekstach" to pracują pisarze i poeci.
    Elektrycy pracują na schematach i na kompletnych projektach.

Jan_Werbinski napisał:
    Obwody sterowane przekaźnikiem i SSR.
    Przekaźnik wpiąć pomiędzy obwód a bezpiecznik nadprądowy czy między bezpiecznik nadprądowy a różnicówkę? Może powinienem połączyć obwody na sztywno zugami, a dopiero potem linką do przekaźnika? Musiałbym zarabiać końcówki linki, a nigdy się w to nie bawiłem. Czym to robić ?

Nie robić jaka się nie ma o tym zielonego pojęcia.Zatrudnić fachowca.
    Bliźniak - na elektryka nie stać ?
    retrofood napisał:
    Natomiast w kwestii zasadniczej, w przypadku instalacji dla domu bliźniaczego, z dołączoną automatyką i fotowoltaiką, nie odważę się podpowiadać w ciemno.
    Amator nie zrozumie podpowiedzi - nie raz się o tym przekonałem.
  • Poziom 32  
    JohnySpZOO napisał:
    jego instalacja z robocizną i materiałem wyszła po Bożemu jakieś 55 000pln bez szaleństw. Chłop się załamał bo jego koncepcja legła w gruzach ale chcesz Panie załącza

Ja chcę przyoszczędzić i zrobić to za 20 tys. Niestety nikt w pobliżu się na tym nie zna lub robi to gorzej niż sam potrafię. Dotychczasowi fachowcy robili gniazdka na 1,5mm2. Nie chcę już więcej fachowców!

Celem nie jest tylko zrobienie rozdzielnicy, ale także jej robienie. Więc fachowiec odpada. Zabrałby mi całą przyjemność.

Chodzi też o poprawę tego co fachowcy przede mną spaprali.

Dodano po 3 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    Czego kolega oczekuje - rad "na wariaickich papierach" ?
    Na podstawie szczątkowych informacji ?

Jakie konkretne informacje potrzebujesz aby odpowiedzieć na tak proste pytania:

Czy jest jakiś program do projektowania ułożenia modułów w rozdzielnicach?
    Jak się zgodnie ze sztuką powinno przedłużyć za krótki przewód idący od obwodu dla zabezpieczenia B16? Wago czy blok rozdzielczy lub zug? Jak się nazywa takie wygodne złącze do N lub PE umożliwiające wkładanie przewodu w podnoszoną śrubokrętem sprężynę do rozdzielnic Golf Hagera jakie są w ich reklamie? Zakupione mają tylko dwie zwykłe, śrubowe szyny dla N i PE. Warto to kupić czy użyć zwykłych bloków rozdzielczych?

Dlaczego kiedy ja pytam o ogólne zasady, to Wy pytacie o szczegóły? Klienta szukacie?

Dodano po 8 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    a nigdy się w to nie bawiłem. Czym to robić ?
    Nie robić jaka się nie ma o tym zielonego pojęcia.Zatrudnić fachowca.

Zawsze do zarabiania kabelków mam zatrudniać fachowca?
    Gdybym posłuchał takich beznadziejnych rad, to bym do dzisiaj wzywał specjalistę od zarabiania RJ45, MC4 czy H-155. Dzięki temu że nie słuchałem takich porad na forach, od ludzi którzy zamiast się nie odzywać lub pisać na temat szukają klientów to sam się tego nauczyłem. Nie wiem po czym się rozpoznaje fachowca?
    Wydaje Ci się że zarabianie końcówek to czarna magia?
    Do fotowoltaiki też chciałem fachowca. Teraz okazało się że mam największą elektrownię w gminie, a fachowców dalej nie widać...
  • Poziom 39  
    Jan_Werbinski napisał:
    Celem nie jest tylko zrobienie rozdzielnicy, ale także jej robienie. Więc fachowiec odpada. Zabrałby mi całą przyjemność.
    Nawet przepisy tego zabraniają.
    Jan_Werbinski napisał:
    Jakie konkretne informacje potrzebujesz aby odpowiedzieć na tak proste pytania
    Dostałeś odpowiedź.
    retrofood napisał:
    Natomiast w kwestii zasadniczej, w przypadku instalacji dla domu bliźniaczego, z dołączoną automatyką i fotowoltaiką, nie odważę się podpowiadać w ciemno, bez dokładnego zapoznania się z tym co jest, poznania oczekiwań i spokojnego przeanalizowania drogi i możliwości dojścia do celu. Musisz zdać sobie sprawę, że jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach..
    Jan_Werbinski napisał:
    Dlaczego kiedy ja pytam o ogólne zasady, to Wy pytacie o szczegóły? Klienta szukacie?
    Na obiekcie ogólne zasady stają się szczegółowymi.
    Dlatego do oceny wymagana jest wizja lokalna.

To co zrobisz to będzie kompletne partactwo.
    Dlaczego ?
    Bo nawet nie potrafisz przymierzyć się do pomiarów.
  • Poziom 43  
    Jan_Werbinski napisał:
    Do fotowoltaiki też chciałem fachowca. Teraz okazało się że mam największą elektrownię w gminie, a fachowców dalej nie widać...

Mam 2 odpowiedzi , po pierwsze dotychczas nie trafiłeś na fachowców i masz radosną tfurczość, po drugie fachowcy kosztują.
  • Poziom 32  
    CYRUS2 napisał:

To co zrobisz to będzie kompletne partactwo.
    Dlaczego ?
    Bo nawet nie potrafisz przymierzyć się do pomiarów.

Pomiarów czego? Przyjedziesz 500 km? Za ile?
    Mam wezwać lokalnego fachowca? Żaden jeszcze nie przyszedł z miernikiem i nie zaproponował pomiarów. Może tu są jakieś inne zasady?

Dodano po 38 [sekundy]:

Strumien swiadomosci swia napisał:

Mam 2 odpowiedzi , po pierwsze dotychczas nie trafiłeś na fachowców i masz radosną tfurczość, po drugie fachowcy kosztują.

Po trzecie sam chcę to robić bo lubię.
    Po czwarte instalacja podlega ciągłej ewolucji i modyfikacjom. Takie hobby. Do hobby nie wzywa się fachowców.

Dodano po 1 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    Nawet przepisy tego zabraniają

Zacytujesz obowiązujące mnie prawo, które tego zabrania?
  • Poziom 39  
    Jan_Werbinski napisał:
    Cytat:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń , instalacji i sieci.
    (Dz. U. Nr 89, poz. 828)
    Musisz posiadać świadectwo kwalifikacji - które otrzymuje się po zdaniu egzaminu w SEP.
    Nie posiadając takowego,nie masz prawa nawet grzebać w instalacji.
    Jan_Werbinski napisał:
    Po czwarte instalacja podlega ciągłej ewolucji i modyfikacjom. Takie hobby. Do hobby nie wzywa się fachowców.
    Musisz zmienić "hobby".
  • Poziom 32  
    CYRUS2 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    Cytat:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń , instalacji i sieci.
    (Dz. U. Nr 89, poz. 828)
    Musisz posiadać świadectwo kwalifikacji - które otrzymuje się po zdaniu egzaminu w SEP.
    Nie posiadając takowego,nie masz prawa nawet grzebać w instalacji.
    Jan_Werbinski napisał:
    Musisz zmienić "hobby".

Podaj paragraf i artykuł. Moim zdaniem jesteś w błędzie i powtarzasz legendy opowiadane przez "fachowców". Na dodatek najwyraźniej nie zrozumiałeś mojego pytania bo rozporządzenie dotyczy "zasad stwierdzenia kwalifikacji osób zajmujących się eksploatacją urządzeń instalacji i sieci" a ja pytam o podstawę prawną która zabraniała by mi projektować i instalować instalacje.
    1. Czyli najpierw byś musiał podać konkretne prawo które wymaga jakichkolwiek kwalifikacji od instalatorów i projektantów a dopiero potem kolejne które określa szczegóły ich uzyskania.

2. §4 wyklucza instalacje jakie są u mnie w zakresie eksploatacji.

3. Wyszczególnienie rodzaju urządzeń jest sprzeczne z obowiązującym prawem, bo nie jest wymagane uzyskanie kwalifikacji do eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej jak i sieci elektrycznej w domu.

Musisz się douczyć.

Ty musisz się douczyć. To jest prawo budowlane. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000290 [retrofood]
  • Poziom 43  
    Jan_Werbinski napisał:
    ja pytam o podstawę prawną która zabraniała by mi projektować i instalować instalacje

Żadne, tak samo jak patrzeć się na świat czy posuwać coś tam wieczorem .

Twoje urządzenia i twoja twórczość, mam nadzieje że radosna.

Tak jak sobie zrobiłem kilka rzeczy i cieszą.

Moderowany przez retrofood:

Masz już spory dorobek, ale widzę, że pozostajesz niepoprawny. Cóż, naciągnąłeś tę strunę dość mocno. Uprzedzam więc po raz ostatni, że takie podpowiedzi jak Twoja prowadzą pytających na manowce, a Ciebie w stronę bana.

• Poziom 32  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    No ok ale w czym potrzebujesz pomocy. Popieram Twoje hobby.

W pierwszym poście opisałem ogólnie co się dzieje i jakie mam pytania.

Potrzebuję:
    - darmowy program do projektowania rozmieszczenia aparatów w rozdzielnicach, który będzie wygodniejszy niż rysowanie na kartkach,
    - zasady montażu bloków rozdzielczych, listw rozdzielczych w taki sposób aby było to przejrzyste i rozwojowe, tak żeby przy kolejnej modyfikacji i dokładaniu obwodów nie trzeba było sztukować kabli,
    - jak przedłużyć za krótki kabel wewnątrz rozdzielnicy, zugi są niepewne bo śrubki są małe i się luzują, a wago nie są przymocowane ale moim zdaniem połączenie jest pewniejsze,
    - kupiłem rozdzielnice Hagera 4x18 i 4x12 ale są w nich tylko listwy N i PE, a na reklamie były takie fajne listwy łączeniowe, do których przewód wkłada się i wyjmuje wciskając przycisk śrubokrętem, gdzie to kupić i dlaczego tak drogo, jakie zamienniki?
    - jak wejść do rozdzielnicy przewodem z obwodu odbiorników żeby było rozwojowo i elastycznie w przyszłych przeróbkach (to hobby, a nie zwykła instalacja)? Czy np wchodzę od góry, potem wiązka bokiem i od dołu do aparatów/listw połączeniowych? A może od razu od góry listwy i potem linką?
    - dlaczego w hurtowniach elektrycznych porządne bloki rozdzielcze lub listwy zaciskowe są tylko na zamówienie? Nikt ich nie używa? Dlaczego?
    - Jak wygodnie wewnątrz rozdzielnicy połączyć przewody alarmowe do sterowników i skrętkę UTP? Do skrętki mam panel krosowniczy w szafie, a co z alarmowymi? Satel sprzedaje https://www.satel.pl/pl/product/320/MZ-3%20S,Modul-zaciskow-montazowych i https://www.satel.pl/pl/product/325/MZ-3%20CT,Modul-zaciskow-montazowych ale to nie to o co mi chodzi.
  • Poziom 39  
    Jan_Werbinski napisał:
    - dlaczego w hurtowniach elektrycznych porządne bloki rozdzielcze lub listwy zaciskowe są tylko na zamówienie? Nikt ich nie używa? Dlaczego?
    Zapytaj właściciela hurtowni.
    Jan_Werbinski napisał:
    - Jak wygodnie wewnątrz rozdzielnicy połączyć przewody alarmowe do sterowników i skrętkę UTP? Do skrętki mam panel krosowniczy w szafie, a co z alarmowymi ?
    W rozdzelnicy nie mogą być przewody niskonapięciowe i na 230V.
    Nie można także ich prowadzić w jednym "kanale".
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Jan_Werbinski napisał:

- jak przedłużyć za krótki kabel wewnątrz rozdzielnicy, zugi są niepewne bo śrubki są małe i się luzują, a wago nie są przymocowane ale moim zdaniem połączenie jest pewniejsze,

Projektowanie rozdzielnicy w domku Projektowanie rozdzielnicy w domku

Dodano po 6 [minuty]:

CYRUS2 napisał:

Od razu widać wiedzę kolegi, tylko jak w takim razie działają sterowniki PLC albo liczniki prądu z odczytem przez np. RS485 ????
  • Poziom 32  
    CYRUS2 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    Zapytaj właściciela hurtowni.

Zapytałem. Powiedzieli mi że wszyscy co coś umieli wyjechali za granicę pracować za lepsze pieniądze. Zostali zwykli partacze z wiedzą nieaktualizowaną od PRL albo nieuki. Dlatego nikt nie pyta o to co ja i jak chcę mieć porządnie to muszę sam.

CYRUS2 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    - Jak wygodnie wewnątrz rozdzielnicy połączyć przewody alarmowe do sterowników i skrętkę UTP? Do skrętki mam panel krosowniczy w szafie, a co z alarmowymi ?

Oczywiście że mogą być, bo nic temu nie przeszkadza, a ponadto mam cały szereg aparatów na szynę DIN posiadających podłączenia niskonapięciowe i 230V: liczniki czterokwadrantowe z RS485, podliczniki z RS485, Wattrouter z wyjściami logicznymi 5V i sterowaniem SSR 3-30V DC, przekaźniki 12VDC/230VAC na szynę, sterowniki, SSR itp.
    Co do prowadzenia w jednej bruździe, to wyjątkowo można, ale lepiej tego nie robić z uwagi na zakłócenia.

3.1.11. Proszę nie odbiegać od tematu. [retrofood]
  • Poziom 39  
    adversus napisał:
    Od razu widać wiedzę kolegi, tylko jak w takim razie działają sterowniki PLC albo liczniki prądu z odczytem przez np. RS485 ?

Obwody niskonapięciowe = dostępne dla użytkownika - to koledze trzeba klarować ?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jan_Werbinski napisał:
    "...jak przedłużyć za krótki kabel wewnątrz rozdzielnicy, zugi są niepewne bo śrubki są małe i się luzują, a wago nie są przymocowane ale moim zdaniem połączenie jest pewniejsze..."

TU masz ZUGI w/g WAGO...
  • Poziom 16  
    CYRUS2 napisał:
    adversus napisał:
    Od razu widać wiedzę kolegi, tylko jak w takim razie działają sterowniki PLC albo liczniki prądu z odczytem przez np. RS485 ?

Obwody niskonapięciowe = dostępne dla użytkownika - to koledze trzeba klarować ?

Chyba jednak można prowadzić przewody RS485 obok przewodów 230V, jeśli izolacja obydwu przewodów jest przewidziana na conajmniej 230V: http://www.bezel.com.pl/index.php/instalacje-elektryczne/dobor-i-ukladanie-przewodow#zblizenie