Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz mikrofonowy - Jak usunąć szumy z zasilacza sieciowego?

Artek_łódź 11 Aug 2017 18:30 3786 24
 • #1
  Artek_łódź
  Level 17  
  Witam,
  Mam nadzieję, że piszę we właściwym dziale.

  Otóż złożyłem sobie prosty wzmacniacz mikrofonowy według poniższego schematu z sieci:

  Wzmacniacz mikrofonowy - Jak usunąć szumy z zasilacza sieciowego?

  Na zasilaniu bateryjnym czy to 9V czy 12 pracuje wyśmienicie. Praktycznie 0 szumów. Jednak gdy podczepię zasilacz to w słuchawkach daje się słyszeć okropne buczenie. Czy istnienie jakiś sposób aby to usunąć? Dodam, że testowałem układ zarówno na zasilaczu transformatorowym jak i impulsowym. Znalazłem w rupieciach jakiś transformator ze starego radia dający lekko ponad 12V na wyjściu i na nim już jest mniej tych szumów ale wciąż nie da się tego słuchać.

  Czy ktoś mógłby mi pomóc? Może schemat zawiera jakiś błąd?

  Dziękuję i pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  krzysiozak
  Level 39  
  Potrzebny stabilizator zasilania, lub gotowy element jak tranzystor ma trzy nóżki i podłącza się w celu stabilizacji napięcia. Schematów i nazw elementów w sieci pełno.
  I na pewno zasilanie jak jest opisane na twoim schemacie AC Przemienne nie wskazane, tylko wskazane DC stałe.

  I dla czego C2 i C3 w szeregu jeden by wystarczył.
 • #3
  Artek_łódź
  Level 17  
  Dziękuję za odpowiedź. Tak układ dedykowany był pod napięcie stałe 9 lub 12 V ale bardzo szybko zużywa baterie a te są dosyć drogie ;(

  Sprawdziłem jedną rzecz, otóż jak mikrofon jest doczepiony na bardzo krótkim przewodzie (że cały układ trzyma się w obudowie w dłoni) to szumów praktycznie nie ma. Ale jak dodam taki 1-2 metry to szumy i buczenie są głośne.

  A czy taki stabilizator LM7812 będzie ok? I gdzie go najlepiej podczepić?
 • Helpful post
  #4
  gumisie
  Level 43  
  Witam.
  @Artek_łódź, odpuściłbym sobie ten wzmacniacz. Znalazłem inne rozwiązanie co prawda nie mam pojęcia jak on pracuje ponieważ nie było żadnego opisu, lecz jestem przekonany że nie będzie tak energo_żerny. W miejsce potencjometru R6 można podłączyć słuchawki o podobnej rezystancji.
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #5
  krzysiozak
  Level 39  
  Tu jest pokazane jak podłączyć. Ten co wybrałeś powinien starczyć aż nadto.
  input podłączamy do zasilacza, otput do twojego układu z mikrofonem.
  Zastanawiam się nad tym czy czasami szum nie bierze się z fal radiowych jakie może odbierać twój tranzystor BC jak podłączysz dłuższy przewód który zaczyna robić jako antena.


  Wzmacniacz mikrofonowy - Jak usunąć szumy z zasilacza sieciowego?
 • #6
  gumisie
  Level 43  
  krzysiozak wrote:
  Zastanawiam się nad tym czy czasami szum nie bierze się z fal radiowych jakie może odbierać twój tranzystor BC jak podłączysz dłuższy przewód który zaczyna robić jako antena.
  Witam.
  Możesz mieć rację, może nie tak sam tranzystor jak ta dioda, mógłby spróbować w ten sposób oraz zwiększając pojemność C4.
  Pozdrawiam.
 • #7
  Artek_łódź
  Level 17  
  Dzisiaj znalazłem i złożyłem jeszcze inny przedwzmacniacz, tym razem na układzie scalonym TL082 - zdecydowanie bardziej złożony i również działa wyśmienicie na zasilaniu stałym od 9 do 12 V. W tym układzie na uwagę zasługuje fakt, że wzmocnienie można regulować potencjometrem montażowym.
  Wzmacniacz mikrofonowy - Jak usunąć szumy z zasilacza sieciowego?

  Odnośnie napięcia zmiennego - sprawa wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku tego pierwszego układu: gdy tylko podepnę zasilacz od razu zbieram mnóstwo buczenia i szumów chyba, że mikrofon jest na krótkim kablu a najlepiej jak jest wlutowany do układu na stałe. Próbowałem dodać stabilizator LM7812 ale o dziwo nie przyniosło to pożądanego skutku. Najstabilniej obydwa działają na takim transformatorze:

  Wzmacniacz mikrofonowy - Jak usunąć szumy z zasilacza sieciowego?

  Na wyjściu zastosowałem Mostek Graetza z kondensatorem dużej pojemności. Otrzymałem ok 17 V i mikrofon działa nawet na dłuższym kablu. Szumy są akceptowalne. Tylko nie wiem za bardzo jak poradzić sobie z szumem gdy dotykam palcami np. kabla od razu pojawia się taki nieprzyjemny poddźwięk. Czy da się to jakoś usunąć? Jaki typ obudowy najlepiej zastosować?

  Acha, na tym shemacie od użytkownika gumisie jest T1 ale jaki to dokładnie może być tranzystor?
 • Helpful post
  #8
  Rasel
  Level 22  
  Jaki stosujesz przewód do mikrofonu? To musi być przewód ekranowany, ekran należy dołączyć do masy układu.
 • Helpful post
  #9
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Artek_łódź wrote:
  Na wyjściu zastosowałem Mostek Graetza z kondensatorem dużej pojemności.
  A gdzie stabilizator?
  Napięcie z samego kondensatora po mostku ZAWSZE będzie mieć tętnienia, które (dla przedwzmacniacza mikrofonowego w szczególności!) będą powodować przydźwięk (brumem inaczej zwany) w sygnale wyjściowym. Masz 17V stałego (zmierzonego miernikiem na zakrecie DC) - dołącz w szereg stabilizator np. 12V typu LM 7812 ( patrz post: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16637159#16637159 ) i dopiero sprawdź.
  To po pierwsze.
  Artek_łódź wrote:
  w przypadku tego pierwszego układu: gdy tylko podepnę zasilacz od razu zbieram mnóstwo buczenia
  Wielkość przydźwięku zależy od poboru prądu z zasilacza - im większy pobierany prąd tym większe tętnienia.
  Poza tym (po drugie) - ponieważ sam mikrofon i współpracujacy z nim przedwzmacniacz operuje małym sygnałem (w tym wypadku - dla mikrofonu elektretowego) to ok. kilkanaście - kilkadziesiąt mV), więc jest niezwykle czuły na wszelkie zakłócenia zewnętrzne - aby się tego pozbyć musisz i mi9krofon i przedwzmacniacz zaekranować - np. umieszczając całość w metalowej obudowie połączonej z masą (ekranem) sygnału.
  Dopiero ekranowana obudowa i filtrowane napięcie zasilania pozwolą Ci pozbyć się przydźwięku.
  Filtrować już próbowałeś - teraz czas na dołożenie do tej filtracji ostatniego ogniwa - ekranującej obudowy.
  Ponieważ zamiennie (jak mi się wydaje) piszesz raz szumy, a raz buczenie - to zupełnie różne zakłócenia i każde z nich inne ma podłoże.
 • Helpful post
  #10
  gumisie
  Level 43  
  Artek_łódź wrote:
  Acha, na tym shemacie od użytkownika gumisie jest T1 ale jaki to dokładnie może być tranzystor?
  Witam.
  NPN np BC 549 (nisko_szumowy). T2 PNP, 559.
  @Artek_łódź, patrząc na załącznik z #1, zastanawiam się nad tym co to i do czego ma służyć ?, [mikrofon na wejściu, słuchawki na wyjściu, ("aparat słuchowy" :cry: czy PODSŁUCHOWY :D )].
  Pozdrawiam.
 • #11
  Artek_łódź
  Level 17  
  Dziękuję Wam za odpowiedzi.
  Chciałem stworzyć mikrofon przewodowy, który można by podłączyć poprzez gniazdo słuchawkowe kablem Audio do np. wieży. Oczywiście mikrofonów a'la karaoke jest mnóstwo za grosze, ale w wolnej chwili postanowiłem spróbować swoich sił i wyobraźcie sobie, że to działa super! Moi domownicy lubią sobie śpiewać ale zakłócenia (dziękuję za wyjaśnienie pojęć, chodzi mi o to buczenie które natychmiast ustaje jak podłączę baterię a nie zasilacz) skutecznie zniechęcają do używania tego wynalazku. Dodatkowo jak podkręcę skalę głośności w wieży, to powyżej 30 stopnia tak strasznie piszczy, że idzie ogłuchnąć. Wtedy pomaga regulacja potencjometrem montażowym albo ściszenie.

  A kolejna sprawa to fakt, że układ naprawdę idealnie sprawdza się jako nasłuch! Przez przypadek wystawiłem przewód za okno i słyszałem po trochu co robią sąsiedzi poniżej (o-0). Do tej pory miałem doświadczenie z urządzeniem typu elektroniczna niania, gdzie nasłuch możliwy był po ustawieniu odpowiedniego zakresu fal w radiu. Idealnie sprawdzało się to do nadzoru dziecka czy zwierzaka.

  W takim razie widzę że muszę zająć się obudową. Niestety na składzie mam tylko plastik. A przewód jakim dysponuję to zwykły przewód zasilający od starego zasilacza! :( Testowałem na różnych ale najlepiej jest jak mikrofonik przylutowany jest do układu (tak z resztą miał być w oryginale, ale ja wpadłem na pomysł przedłużenia jego zasięgu co niestety powoduje zakłócenia). Co ciekawe taki problem występuje również w mikrofonach sklepowych! Kupiliśmy niedawno zestaw karaoke (łączy się z wieżą, telefonem itp.), i jak za mocno się podkręci skalę to są wrażenia jakby obok nas UFO lądowało... Pamiętam, że pomogło dopiero odkręcenie góry i przykrycie wkładki kawałkiem pianki.

  Acha i dziękuję za informację o stabilizatorze - w wolnej chwili sprawdzę jeszcze raz i dodatkowo postaram się złożyć zaproponowany tam układ.
  Pozdrawiam!
 • Helpful post
  #12
  Bieda z nędzą
  Level 35  
  Choć byś nie wiem co robił, to zawsze jakiś przydźwięk z sieci będzie. Zasilaj z baterii bądź akumulatorków.
 • Helpful post
  #13
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Artek_łódź wrote:
  mikrofon przewodowy, który można by podłączyć poprzez gniazdo słuchawkowe kablem Audio do np. wieży
  Gniazdo słuchawkowe to WYJŚCIE sygnału na słuchawki (jak sama nazwa wskazuje) - nie WEJŚCIE sygnału z zewnątrz!
  Artek_łódź wrote:
  jak podkręcę skalę głośności w wieży, to powyżej 30 stopnia tak strasznie piszczy
  To wzbudzenie - mikrofon "słyszy" sygnał z głośników wieży, podaje na wejście , tam zostaje ten sygnał wzmocniony, trafia do głośników, mikrofon znów "słyszy" to co jest w głośniku (a więc i to co dociera do niego z głośników) i tak w kółko. W efekcie masz pisk. Recepta? Oddalić mikrofon od głośników, albo przyciszyć wzmacniacz.
  Artek_łódź wrote:
  nasłuch
  "podsłuch" raczej. Zaraz Cię radiowcy zjadą... ;)
  Artek_łódź wrote:
  jak końcówkę mikrofonu zakryje się kawałkiem termokurcza i odpowiednio uformuje
  W ten sposób ukierunkowujesz mikrofon - tak jakbyś założył soczewkę skupiającą na latarkę - wiązka robi się węższa. Po prostu eliminujesz to co do mikrofonu dociera z boków i "słyszy" przede wszystkim to, co jest w jego osi.
  Artek_łódź wrote:
  taki problem występuje również w mikrofonach sklepowych!
  Każdy mikrofon się wzbudzi, jeśłi dociera do niego to co wysłał do wzmacniacza - oczywiście jeśłi przekroczysz "próg" odporności na wzbudzenie (gdy sygnał z kolumn będzie za duży).
  Gąbka ogranicza nieco czułość mikrofonu - szczególnie dla wyższych częstotliwości, dla których wzbudzenie występuje najłatwiej.
  Co do brumu: Stabilizować napięcie zasilania przedwzmacniacza i sygnał puścić kablem w ekranie, który będzie połączony z obudową metalową płytki i mikrofonu.

  Na marginesie - mikrofony elektretowe mimo niewielkich rozmiarów i niskiej ceny mają dość ładne brzmienie - czasem nawet "za ładne", i sporą czułość (w porównaniu do dynamicznych). Mają jednak kilka wad (między innymi wymagane zasilanie, chociaż nie tylko one tego wymagają - mikrofony pojemnościowe, będące - w uproszczeniu mówiąc - odmianą mikrofonu elektretowego, też), ale do takich (amatorskich) zastosowań nadają się wyśmienicie, a jakością przewyższają najtańsze mikrofony dynamiczne.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Bieda z nędzą wrote:
  zawsze jakiś przydźwięk z sieci będzie
  Będzie nawet jak zasili z baterii - wic polega na tym, żeby ten przydźwięk maksymalnie stłumić.
 • #14
  Artek_łódź
  Level 17  
  Dziękuję za cenne porady.

  398216 Usunięty wrote:
  Gniazdo słuchawkowe to WYJŚCIE sygnału na słuchawki (jak sama nazwa wskazuje) - nie WEJŚCIE sygnału z zewnątrz!

  Oczywiście tam się źle wyraziłem! Kabel Audio podłączyłem do gniazda AUX IN i mogłem sobie mówić do wieży, a że wieża ma dużą skalę głośności to było super głośno ;)

  [Edit]
  Ok, więc sprawdziłem układ z tym stabilizatorem. Napięcie mierzone za mostkiem to 17,30V. Gdy dołożę zaraz za nim stabilizator otrzymuję 12:20V. Teraz gdy podepnę mikrofon jest wręcz idealnie. Ale przetestowałem takie samo połączenie na zwykłym zasilaczu i nie jest już tak różowo. Właściwie nie wiele się zmienia. Może przyczyna to kondensatory 1uF bo tylko takie posiadam i takie zastosowałem? Sposób podłączenia prezentuję na prymitywnej ilustracji ;)
  Wzmacniacz mikrofonowy - Jak usunąć szumy z zasilacza sieciowego?

  Czyli tak: Napięcie z zasilacza wędruje prosto do stabilizatora a napięcie wyjściowe ze stabilizatora prosto do układu mikrofonu. Może w złym miejscu podłączam?
  Ponieważ układ i tak działa już super z Waszymi radami i transformatorem to nie zależy mi tak na tym pierwotnym z zasilaczem ale czysta ciekawość nie daje mi spokoju.
  Oczywiście zakłócenia generowane są tylko na długim przewodzie na samym mikrofonie jest idealnie. Może tak być do czasu jak nie wykonam obudowy ;)
  Pozdrawiam!
 • Helpful post
  #15
  krzysiozak
  Level 39  
  Artek_łódź wrote:
  Ok, więc sprawdziłem układ z tym stabilizatorem. Napięcie mierzone za mostkiem to 17,30V. Gdy dołożę zaraz za nim stabilizator otrzymuję 12:20V. Teraz gdy podepnę mikrofon jest wręcz idealnie. Ale przetestowałem takie samo połączenie na zwykłym zasilaczu i nie jest już tak różowo. Właściwie nie wiele się zmienia. Może przyczyna to kondensatory 1uF bo tylko takie posiadam i takie zastosowałem? Sposób podłączenia prezentuję na prymitywnej ilustracji


  Mierzone nie za mostkiem tylko przed mostkiem, kierunek przepływu prądu o tym decyduje. Na zasilaczu możliwe że jest niższe napięcie i stabilizator nie ma z czego [energii] stabilizować. Aby stabilizator działał poprawnie musi na jego wejściu być trochę wyższe napięcie, o czym mowa i informacje znajdziesz w dokumentacji stabilizatora.
 • Helpful post
  #16
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Patrz na aplikację LM7912 - równolegle do wejścia powinien być kondensator rzędu 100 lub więcej uF oraz kondensator 100nF - do 1uF ale; albo tantalowy, foliowy albo masowy. Na wyjściu ze stabilizatora powinien być prócz elektrolitycznego kondensatora ok. 10-22uF oraz również 100nF. (różne aplikacje podają różne wartości - ja zawsze daję 100n masowe a elektrolity - w zależności od pobieranego prądu i różnicy napięć przed i za stabilizatorem - najprawdopodobniej w zasilaczu masz jakiś mały kondensatorek (ja to zwykle w zasilaczach tego typu) i jest on po prostu zbyt małej pojemnosci by skutecznie wygładzić napięcie. Dlatego nawet 1000uF na wejściu LM'a możesz dać bez żadnych przeciwwskazań.
  Artek_łódź wrote:
  zakłócenia generowane są tylko na długim przewodzie

  Sygnał przesyłany asymetrycznie (jak w Twoim wypadku) jest dość wrażliwy na zakłócenia zewnętrznych pól elektromagnetycznych i zawsze jakiś brum (przydźwięk) będzie się pojawiał - im dłuższy przewód i im gorsza jakość jego ekranu - tym większe zakłócenia.
  Dobrze ekranowany przewód sygnałowy pozwala na przesyłanie sygnału bez zauważalnych zakłóceń na ok. 6-10 m. Niestety- naprawdę dobre kable sygnałowe są coraz mniej popularne na rynku. Ideałem byłby przewód w oplocie (nie owijce) odpowiedniej grubości i dobrej izolacji zewnętrznej - Taki oplot wygląda mniej więcej tak:
  Wzmacniacz mikrofonowy - Jak usunąć szumy z zasilacza sieciowego?
  Najgorsze jakościowo są popularne w chińskich wyrobach przewody owinięte kilkoma cienkimi drucikami miedzianymi:
  Wzmacniacz mikrofonowy - Jak usunąć szumy z zasilacza sieciowego? - z tym, ze ten na zdjęciu powyżej jeszcze nie jest najgorszy - w chińskich kabelkach taki oplot to (jak pisałem )kilka drucików tylko.
  - te nadają się co najwyżej do mikrofonów zabawek, lub do przesyłania sygnałów o poziomie rzędu 1V (w dodatku ze źródła o niskiej oporności wyjściowej).

  Dodano po 14 [minuty]:

  P.S.
  Po samym mostku prostowniczym na kondensatorze (bez stabilizatora, ale z niewielkim nawet obciążeniem napięcie (jak mówiłem wygląda mniej więcej tak:
  Wzmacniacz mikrofonowy - Jak usunąć szumy z zasilacza sieciowego? Niebieska linia to napięcie bez kondensatora, czerwona z kondensatorem. Widać wyraźnie że pomiędzy poówkami sinusoidy następuje spadek - wywołąny rozładowaniem kondensatora przez obciążenie (prąd pobierany z zasilacza, lub nawet upływności samego kondensatora) - oczywiscie wartość tętnień (różnica pomiędzy szczytami sinusoidy a najniższym fragmentem czerwonej linii - tuż przed kolejną połówką sinusa) jest zależna od tego co pisałem wcześniej - od pojemnosci kondensatora i pobieranego prądu.
  Zasilacz musi mieć więc możliwość pracy na odcinku napięcie poniżej tych tętnień - mało tego aby sama stabilizacja była poprawna różnica pomiędzy tętnieniami a napięciem wyjściowym stabilizatora musi być większa niż 3V (dla LM 78**).
  Czyli poniżej linii zielonej :
  Wzmacniacz mikrofonowy - Jak usunąć szumy z zasilacza sieciowego?
  (Przepraszam za niezbyt schludny rysunek)
 • #17
  Artek_łódź
  Level 17  
  Dziękuję za kolejne cenne porady. Jutro dokonam zmian i dam znać co mi wyszło. Jeszcze raz dziękuję za poświęcany czas i uwagi :)

  [Edit]

  Ok, więc równolegle na wejściu stabilizatora dałem elektrolita 1000 uF i zaraz kondensator 100nF foliowy a na wyjściu ze stabilizatora elektrolit 22 uF oraz foliowy 100nF. Teraz można już napisać, że gra gitara. Wiadomo, w stu procentach nie jest idealnie (jak np. dotknę obudowę transformatora to jeszcze lepiej słychać - brak ekranu się kłania) ale mając na uwadze fakt, że za kabel od mikrofonu robi mi dwu metrowy przewód zasilający to naprawdę jest nieźle! Można powiedzieć więc, że eksperyment się udał i to dzięki Waszej pomocy i wiedzy.
  Dziękuję bardzo za poświęcony czas, pozdrawiam!
  :)
 • #18
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Artek_łódź wrote:
  za kabel od mikrofonu robi mi dwu metrowy przewód zasilający
  ??? Cały czas piszemy o przewodzie w ekranie...Po co?
  :not: :not: :not:
 • #19
  gumisie
  Level 43  
  Artek_łódź wrote:
  brak ekranu się kłania
  Artek_łódź wrote:
  ale mając na uwadze fakt, że za kabel od mikrofonu robi mi dwu metrowy przewód zasilający to naprawdę jest nieźle!
  Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie a wręcz wskazane było by, abyś wymienił ten "kabel" na przewód ekranowany ,
  398216 Usunięty wrote:
  ??? Cały czas piszemy o przewodzie w ekranie...Po co?

  @398216 Usunięty, proszę: nie denerwuj się, wystarczy że mnie szlag trafia czytając to co powyżej zacytowałem. Nie lepiej jednak cieszyć się z faktu, że kol. Artek małymi bądź co bodź kroczkami stara się rozpocząć przygodę z elektroniką i czyta ze zrozumieniem porady.
  Pozdrawiam.
  P.S.
  Nie piszmy: "przewód w ekranie", ponieważ ktoś źle to obierze i rozbije ekran np. monitora w celu zdobycia takiego przewodu :D (przewód ekranowany).
  Ludzie dzielą się na dwie kategorie:
  Inteligentnych oraz tych co słodzą kawe. (z przykrością przyznaję: słodzę kawe).
 • #20
  Artek_łódź
  Level 17  
  Panowie spokojnie tam znowu źle się wyraziłem! Mam na szczęście kawałek kabla od mikrofonu dynamicznego zakończony wtyczką XLR i na nim robiłem testy ale to jest niestety pozostały po przedłużaniu innego kabla kawałek i póki co musiałem go zastąpić tym od zasilania :D To już lepiej nie chwalę się, że na początku nie miałem ochoty ciągle go lutować - rozlutować i pierwsze testy odbywały się na kabelkach zakończonych krokodylkami! Ciii! ;)

  gumisie wrote:
  Nie piszmy: "przewód w ekranie", ponieważ ktoś źle to obierze i rozbije ekran np. monitora w celu zdobycia takiego przewodu
  :D :D :D

  To na koniec mały żart z życia wzięty: kumpel daaawno temu poprosił mnie o sprawdzenie radia, bo potencjometr źle funkcjonował (znacie ten efekt z tanich urządzeń - raz głośno raz cicho albo trzaski). Okazało się jednak, że tam był już tak "upalony" i uszkodzony że trzeba było go wymienić. Po wymianie kolega zapytał co i jak więc mówię, że potencjometr miał problemy. A on na to: to nie mogłeś kupić mu wiagry???? I mówił to całkiem poważnie! ;) :( Po tym uwierzyć można we wszystko!

  Pozdrawiam!
 • #21
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Nie denerwuję się. Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt, że nawet drobne odstępstwa od prawidłowego wykonania czegokolwiek mogą skutkować problemami. A to jest tym bardziej widoczne w wypadku o jakim w tym temacie dyskutujemy. Można zbić szafę gwoździami, można skręcić śrubami - w pierwszym wypadku będzie wyglądać jak szafa, ale jakakolwiek próba otworzenia drzwiczek wywołuje chybotanie się całości. Wiem, że prościej użyć gwoździ, ale nie dziwmy się potem jak nam się szafa rozleci.
 • #22
  Artek_łódź
  Level 17  
  :)
  Nie mam teraz za wiele czasu, nie mam również porządnego przewodu ekranowanego ale sprawdziłem przez przypadek jedną rzecz. Otóż jak mikrofon jest zwinięty i leży na biurku jest zero szumów i brumu. Gdy tylko podłożę go na ziemi (obudowa to na razie plastik ;/) i rozciągnę kabel natychmiast zakłócenia wracają. Wtedy też gdy dotknę palcem górę kondensatora 1000 uF przy mostku - wszystkie te niechciane dźwięki redukują się o ponad połowę.
  Bardzo prosiłbym też o podanie wskazówki, czym można zastąpić przylutowanie mikrofonu do układu: chodzi o to, aby po umieszczeniu go już w porządnej obudowie ciągle nie rozkręcać i lutować całości. Obecnie mam (wiem wiem bez komentarza ale używam co mam) jako wtyk mikrofonu - wtyk od zasilania. Czy takie rozwiązanie dodatkowo może generować zakłócenia? Choć jak sprawdzałem to czy przylutowany na stałe czy rozłączany nie ma za wielkiej różnicy.
  Gdy zdobędę jakiś przewód, choćby kabel antenowy to sprawdzę i dam znać.
  Pozdrawiam.
 • #23
  krzysiozak
  Level 39  
  Jak podłączysz do przewodu ekranowego i nadal będziesz miał problemy proponuję masę twojego obwodu podłączyć do uziemienia [kaloryfer lub coś podobnego], powinno pomóc.
 • #24
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Artek_łódź wrote:
  Gdy tylko podłożę go na ziemi (obudowa to na razie plastik ;/) i rozciągnę kabel natychmiast zakłócenia wracają.
  Antenę radiową jak byś zwinął, to pewnie też nie odbierałbyś radia, a na rozwiniętej (rozciągniętej teleskopowej) jest wszystko. Nic w tym dziwnego.
 • #25
  Artek_łódź
  Level 17  
  Ostatnio wykorzystałem kabel antenowy i naprawdę sprawdza się świetnie. Zakłócenia są może na poziomie paru procent. Także kończę temat bo z przewodem ekranowanym może być tylko lepiej :) Dziękuję Kolegom za zainteresowanie i cenne rady.
  Pozdrawiam!