Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer sam się restartuje - Po uruchomieniu, po chwili komputer wyłącza się

Pawlork 11 Sie 2017 19:04 318 6
  • #1 11 Sie 2017 19:04
    Pawlork
    Poziom 2  

Witam, jestem nowy na forum.

Przeszukałem już większą część google w poszukiwaniu rozwiązania mojego problemu, jednak nic nie odpowiadało temu, co mi sie przydarzyło. Jeśli był podobny temat, z góry przepraszam, możliwe, że po prostu przeoczyłem.

Opiszę teraz swój przypadek.
    Na początek mój sprzęt:
    Płyta główna: GA-F2A55M-S1 FM2 AMD A55 2DDR3 RAID uATX
    Procesor: A4 6320 FM2 65W 3,8GHz
    Karta graficzna: Radeon R7 250OC 2GB DDR3 128bit
    Pamięć ram: DDR3 4GB/1600 CL11 (512*8) 8chips
    Zasilacz: ATX 2.2 500W 120mm BOX Black Line

Z góry zaznaczę, że nic nie było przy nim grzebane, tzn. overlocking itp., a także, że jestem zielony w niektórych kwestiach, ale mogę stwierdzić, że co nieco jednak wiem.

Posiadam ten komputer dokładnie od 24 grudnia 2014 roku. Jest to po prostu komputer z 2006 lub 2005 roku, tyle, że miał wymienione bebechy, wszystkie prócz obudowy.

Zaczęło się od zeszłego tygodnia, kiedy rano rozszalała się burza. Dzień wcześniej wszystko było w porządku, siedziałem do późna na internecie, grywałem w gierki, by zrobić się śpiący, dzień jak co dzień. (Ale zostawiłem go chyba w trybie uśpienia). Nazajutrz, po burzy, próbowałem uruchomić kompa. Wszystko ładnie, włącza się. Ale po jakichś 10-15 minutach wyłączył się, tzn. zrestartował, tak jakby ktoś wcisnął przycisk restartu, albo zabrakło mu prądu i się w ułamek sekundy wyłączył i włączył. Zdziwiło mnie to, bo nigdy tak nie miałem. Pojawiły się opcje uruchomienia go normalnie lub w trybie awaryjnym i informacja, że ostatnio komputer nie był wyłączony prawidłowo. Powtarzało się to do końca dnia, wyłączał się w różnych, krótkich odstępach czasu. Miałem to gdzieś, pomyślałem, że jakaś luźna usterka może u dostawcy prądu, albo gniazdko nie dostarcza wystarczającej mocy, ale na wszelki wypadek go wyczyściłem i odkurzyłem z syfu, a także sprawdziłem czy nic się przypadkiem nie przegrzewa czy coś. Wszystko wyglądało w porządku, temperatury były w normie. W podglądzie zdarzeń zobaczyłem rodzaj błędu. Kernel power 41 (63), na pewno wiecie jaki jest opis tego błędu, nie mam niestety pamięci do tego, a komputera nie mogę uruchomić, co wyjaśnię dalej.
    Na następny dzień wszystko było już okej, wyłączał się rzadko, chyba 2-3 razy na dzień w kilkugodzinnych odstępach i tak już się jakby polepszało z dnia na dzień.
    Do dzisiaj. Rano znów była burza i to ostra, jednak tym razem komputer był na 100% wyłączony, jednak nie odłączony z gniazdka.
    Zaczął się ten sam problem, uruchamiał się ponownie, ale teraz nie zdążyłem nawet wpisać hasła, by się zalogować do systemu. Im więcej razy próbowałem, tym się pogarszało. Wyłączał się jakby po kilka razy równocześnie, wyobraźcie sobie, że Wasz komputer uruchamia się 5 razy i za każdym razem slychać charakterystyczne piknięcie. A po chwili znów się resetował.
    Rozkręciłem go i przemieniłem RAM w drugie wejście. Nic nie pomogło, więc zaniosłem go do innego zasilania, nasłuchując, czy będzie się sam resetował. Również tak było.
    A teraz po prostu rozkładam ręce. Zostawiłem go odłączonego od wszystkich kabli, postał z dobre pół dnia. Podłączyłem go niedawno ponownie, nic się nie pokazało, jakby teraz wina leżała w jakimś innym podłożu. Był czarny ekran, dioda monitora migała jakby był uśpiony, nie było piknięcia, ale wszystkie wiatraki chodziły. Pomyślałem, że może w końcu się włączy. I faktycznie tak było, po 5 minutach usłyszałem piknięcie. Ale problem nadal jak był tak jest, tyle, że gorszy. Nie jestem teraz w stanie się nawet zalogować, najdalej co zobaczyłem to ekran uruchamiania systemu Windows 7, a po chwili znów reset i wybory uruchomienia trybu awaryjnego.
    Podejrzewam, że problem tkwi w zasilaczu, ale zanim pójdę do serwisu minie trochę czasu, nie mam pieniędzy na naprawę bądź wymianę jakiegoś komponentu komputera. Dlatego sięgam po Wasze sugestie.
    Pozdrawiam i miłego wieczoru.

(Piszę z telefonu, dlatego edytowałem, przez przypadek wcisnąłem 'wyślij'. Dlatego z góry przepraszam za późne odpowiedzi, z racji tego i już zszarganych przez tę sytuację nerwów.)

• Ups
  • #2 11 Sie 2017 19:08
    Kasek21
    Poziom 43  

Zasilacz lub płyta główna.

PS. "zasilacz" i tak do wymiany więc od niego zacznij.

• Ups
  • #3 11 Sie 2017 21:03
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    Fraza: Kernel power 41 (63) Znaleziono 204 wyników (0,41 s)

Po burzy ... może być "wszystko" od uszkodzenia Win7 ... do hardware (płyta, procek, LAN na RTL8111F.,... grafika)

Co masz tylko po, jak wyjmiesz grafikę disc. ( Radeon R7 250OC)> wszak sa :
    1 х VGA
    1 x DVI-D

p.s
    Zobacz co masz z samostartującą dystrybucją Linux (płyta CD lub flash pod USB)
    ** odłącz stary dysk
    Te płyty sa obecnie tanie !

• Ups
  • #4 12 Sie 2017 09:20
    Pawlork
    Poziom 2  

Cytat:
    "zasilacz" i tak do wymiany więc od niego zacznij.

Skąd ten wniosek? Wiem, że to nie jest górna półka, ale radził sobie z całym sprzętem bez problemu przez cały okres jaki go mam.

Dzisiaj postaram się załatwić sobie Linuxa, zgram go na pendriva. Ale wątpię, że podziała skoro aktualnie rzadko dochodzi do momentu uruchomienia systemu. Nie minie nawet czas (30 sekund na wybranie opcji czy uruchomić system normalnie) a już się restartuje.

Niemniej jednak spróbuję i poinformuję o efekcie. Dziękuję za odpowiedzi.

• #5 12 Sie 2017 20:21
    310artur
    Poziom 42  

Pawlork napisał:
    ale radził sobie z całym sprzętem bez problemu przez cały okres jaki go mam

Zawsze rozbawia mnie takie podejście. Młotek ze pękniętym trzonkiem wbija gwoździe do czasu aż odpadnie i puknie cie w czoło. Czy to znaczy że młotek z pękniętym trzonkiem jest dobry i można go używać wiecznie?

• #6 13 Sie 2017 16:44
    Pawlork
    Poziom 2  

Mnie za to bawi, że komputer wyłącza się już rzadziej. Wczoraj chodził od 20 do 2:30 bez restartu. Dopiero dzisiaj od rana wyłączył się dwa razy. Chyba miewa gorsze i złe dni 😅

Co do linuxa testowałem go, wyłączył się raz i zakończyłem test. Komputer jest teraz świeżo po formacie, najnowsze stery zainstalowane.

Zdjąłem mu obudowe, stoi bez. Nie wiem czy to wpływa teraz na jego dłuższą pracę, bo sie nie grzeje? Przecież temperatury miał w normie.

Ps.
    Znalazłem papiery, kiedy go kupowałem. Mam jeszcze gwarancję na pamięć ram i procesor. Niestety na zasilacz już minęła. Z tego co pisał Pan lisek wszystko może być przyczyną, więc jestem ciekaw, czy to faktycznie jest zasilacz, skoro raz pracuje dobrze i prawie się nie wyłącza, a okazyjnymi dniami jak dwa wcześniej, nie idzie go prawie uruchomić do końca. Nie mniej, postaram się go wymienić jak najszybciej i sprawdzę efekt.
    Dziękuję za odpowiedzi.

• #7 13 Sie 2017 22:34
    310artur
    Poziom 42  

U mnie dzisiaj chłodniej jest za oknem i w domu też tym samym. U ciebie też?
    Po otwarciu obudowy każdy podzespół poza zasilaczem ma cieplej (taka ciekawostka) bo zaburzasz prawidłową wentylacje. Wentylatory teraz mieszają powietrze w kółko jak kupę betoniarka... Za to zasilacz sobie ssie powietrze zewsząd zamiast tylko wygrzane z nad CPU. Tylko on ma chłodniej co może mu pomagać i pasowałoby do teorii.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME