Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1

DJBociek_ 11 Sie 2017 21:23 993 13
  • #1 11 Sie 2017 21:23
    DJBociek_
    Poziom 6  

Witajcie dzisiaj przedstawię wam konstrukcje pieca gitarowego który zbudowałem z wzmacniacza lampowego z gramofonu Bambino 1.
    Lampa która znajduje się w wzmacniaczu to ECL 82.
    Potencjometry jakie zostały tu zastosowane to 10 K Ohm 50 K Ohm i 100 K Ohm.
    Do tego na wejściu transformatora głównego zastosowany został bezpiecznik 1,6 A.
    Muszę jeszcze poprawić potencjometr średnich tonów który rozleciał się ze starości.
    Przydałoby się także znaleźć głośnik nadający się do tej konstrukcji gdyż mój ma przenoszenia na tony niskie, przez co nie słychać wysokich. Do wzmacniacza muszę zbudować także skrzynie.
    Pozdrawiam :)

0 13
  • #3 11 Sie 2017 23:47
    DJBociek_
    Poziom 6  

Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1
    Bardzo prosze. Należy usunąć silnik i o ile dobrze pamiętam usunąć potencjometr od głośności ze względu że on chyba miał włącznik silnika. Jeśli źle mówię to niech ktoś mnie poprawi. Ale tak mi się wydaje, długi czas gramofon stał w piwnicy i po prostu nie miał tego potencjometru.
    Zastąpiłem go Telpodem od Unitry o specyfikacji 100 K Ohm. I klasie A.
    Sygnał z Gitary czy innego urządzenia podajesz bezpośrednio na wiązkę od wkładki gramofonowej. Zalecam także rozważność i rozsądek przy budowie, nie ponoszę odpowiedzialności za nie przemyślane działania. ( Napięcia zagrażające życiu ).
    Pozdrawiam.

1
  • #4 12 Sie 2017 10:28
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Czułość wzmacniacza z wejścia składa 150 - 250mV, wyjściowe napięcie gitary 3 - 10 mV Twoja gitara dla użycia z wskazanym wzmacniaczem musi mieć wbudowany PW .

1
  • #5 12 Sie 2017 14:38
    jdubowski

DJBociek_ napisał:
    Bardzo prosze.

To jest schemat nie od tej wersji "Bambra" - w nowszych była ECL86.

DJBociek_ napisał:
    I klasie A.

Nie ma czegoś takiego. Potencjometr ma charakterystykę A - liniową. Klasy mają wzmacniacze końcowe.

DJBociek_ napisał:
    Sygnał z Gitary czy innego urządzenia podajesz bezpośrednio na wiązkę od wkładki gramofonowej.

Tu by się jeszcze co najmniej jeden stopień wzmocnienia zdał...

0
  • #7 09 Paź 2017 22:06
    DJBociek_
    Poziom 6  

Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1Budowa Pieca Gitarowego na bazie gramofonu Bambino 1

Piecyk ruszył dużo do przodu, przedwzmacniacz nie okazał się potrzebny. Da się grać na samy piecu, ale nie ma overdrive'a :(
    Ostatnio kondensator 2 x 50 stracił parametry przez co była słaba filtracja, piec buczał i działy się niestworzone rzeczy z sygnałem. Musiałem go wymienić, postanowiłem że dobrym wyborem będzie 2 x 100 uf. Ostatnio tak jak widać na ostatnim zdjęciu dołożyłem drugie wejście na gitarę oraz wyjście, zamocowałem 2 głośniki serokopasmowe Philips, i maskownice. Piecyk gra fenomenalnie i jak na jedną lampę ma niesamowitą moc, dźwięk jest delikatnie przymglony, co sprawia że słychać charakterystyczny stary dźwięk gitary.
    Miodzio, Pozdrawiam :)

0
  • #8 09 Paź 2017 22:21
    MiernikZKauflanda
    Poziom 20  

Na przedostatniej fotografii widać bardzo oryginalne zastosowanie podręczników szkolnych :D

Dałoby radę podesłać nagranie jak Kolega coś na tym gra? Z chęcią posłuchamy.

Dodano po 2 [minuty]:

Wiem że stosunkowo późno piszę, ale dlaczego Kolega nie dał projektu do DIY poczekalnia?

0
  • #10 10 Paź 2017 07:20
    jdubowski

DJBociek_ napisał:
    Ostatnio kondensator 2 x 50 stracił parametry przez co była słaba filtracja, piec buczał i działy się niestworzone rzeczy z sygnałem. Musiałem go wymienić, postanowiłem że dobrym wyborem będzie 2 x 100 uf.

Powiększyłeś kondensatory filtra. Jeśli zostawiłeś oryginalny mostek selenowy to już wiemy co padnie następne.

0
  • #12 11 Paź 2017 13:34
    jdubowski

DJBociek_ napisał:
    Dlaczego sądzisz że ulegnie on awarii ?

Praktyka + zalecenia producenta.

DJBociek_ napisał:
    Jakie mogą być tego skutki ?

Kupa smrodu ze spalonego stosu, potencjalnie uszkodzenie transformatora sieciowego.

0