Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do podstawowych funkcji za +/- 200zł

michciu98 11 Sie 2017 23:33 1137 47
  • #1 11 Sie 2017 23:33
    michciu98
    Poziom 3  

Witam,

Chciałbym złożyć dla swojej mamy komputer, który byłby wykorzystywany jedynie do prac podstawowych tj. tworzenia dokumentów (czyli pakiet Office), przeglądania poczty (i ewentualnie Internetu) i raz na jakiś czas zagrania w pasjansa. (preferowany system to Windows 7)

W związku z tym, że na składaniu komputerów nie znam się za dobrze, proszę forum o pomoc.

Jestem w posiadaniu kilku starych, lecz w pełni sprawnych komponentów komputerowych, które są pozostałością po rozbudowie mojego obecnego PC. A są to mianowicie:
    -procesor + radiator/chłodzenie: Procesor AMD Athlon II X3 425 /2,7GHz BOX, AM3/
    -karta graficzna Asus Radeon HD4670 512MB DVI HDMI
    -bezprzewodowa karta sieciowa PCI ADAPTER /TP LINK TL-WN751ND (32 pinowe PCI)
    -zasilacz Fortron ATX-350 PNF 350W

Moim założeniem jest zrobienie z tych komponentów komputerka z prawdziwego zdarzenia, czyli dokupienie tylko i WYŁĄCZNIE najbardziej niezbędnych części, czyli chyba płyty głównej, RAM-u i obudowy. I tutaj moja prośba do Was - pomóżcie, co wybrać, żeby wyszło jak najtaniej budżet to 100 zł + monitor po taniości. (+/- 100zł)

Dobrze by było, żeby istniała możliwość rozbudowy o napęd optyczny DVD.
    Prosiłbym o nazwy konkretnych modeli i przybliżoną cenę.

• #2 11 Sie 2017 23:59
    MiernikZKauflanda
    Poziom 15  

Cytat:
    Procesor ADM

Ciekawe, jakaś nowa marka procesorów weszła na rynek? Jak uzbieram trochę pieniędzy to kupię i wypróbuję!

A tak na 100% poważnie: budżet ZNACZNIE wykroczy za 100zł. Będą potrzebne:
    1. Obudowa: może być pierwsza lepsza typu ATX midi-tower, do kupienia na znanym portalu za 20zł + garść śrubek do pomocowania wszystkiego.
    2. Płyta główna: musi mieć socket AM3, znalazłem taką używaną za 65zł (Acer DA061/078L-AM3): http://allegro.pl/plyta-glowna-acer-da061-078l-am3-i6699948651.html
    3. RAM: 2GB wystarczy, do płyty zaproponowanej przeze mnie musi być DDR3 np. takie coś: DDR3 KINGSTON 2 GB/1066 MHz http://allegro.pl/ddr3-kingston-2-gb-1066-mhz-gw12-krk-i6918324226.html

Do tego jeszcze przydałby się dysk, nagrywarka, klawiatura, mysz i wspomniany monitor. 100zł to stanowczo za mało

• #3 12 Sie 2017 00:18
    kaseciak22
    Poziom 16  

Monitor może być CRT(kineskopowy)? Takie to niekiedy po 10 zł można dostać. :D
    Ale jeśli musi być LCD to wez Samsung SyncMaster 713BM - standard dla każdego szanującego się biura, lub pracowni komputerowej ;)
    Z kolei mówiąc o obudowie to co byś powiedział na AKYGA AK921BL?

• #4 12 Sie 2017 00:27
    michciu98
    Poziom 3  

dysk też mam tylko nie wiem jaki bo muszę go znaleźć (Tak jak pisałem nie znam się na takich rzeczach. Więc pytam czy dyski są uniwersalne? dla wszystkich rodzajów płyt głównych czy też wymagają jakiś konkretnych rodzajów kabli wejść?)

Mam też klawiaturę i mysz (są jeszcze na te stare wejścia PS/2)

Monitor musi być LCD
    -Samsung SyncMaster 713BM (spoko opcja)
    ja z kolei myślałem o Philips 170S nada się?

• #5 12 Sie 2017 00:48
    kaseciak22
    Poziom 16  

Obydwa mają te samą rozdzielczość jak i proporcje ekranu - 4:3.
    Syncmaster ma wyższy kontrast i jasność niż Philips. Samsung ma 8 ms czasu reakcji, z różnicą do Twojej propozycji, która prezentuje 25 ms. Dodatkowo - pierwszy z nich posiada wejście (stereo mini-jack) oraz wyjście mini-jack na słuchawki.
    Klawiatura i mysz to akurat najmniejszy problem, można kupić za niecałe 20 zł.

• #7 12 Sie 2017 12:11
    michciu98
    Poziom 3  

Dyski, które znalazłem były podpięte za pomocą taśm ATA nie wiem czy są kompatybilne z SATA, podsyłam zdjęcia.

Dodatkowo udało mi się znaleźć wiekową obudowę do komputera (zdjęcia również zamieszczam) i tu moje pytanie czy nada się na płytę główną w standardzie o którym wcześniej pisaliście? czy jest ona w ogóle uniwersalna?

• #8 12 Sie 2017 14:58
    Dra98
    Poziom 40  

Jeśli mogę się wciąć do dyskusji, czy nie lepszym rozwiązaniem była by sprzedaż podzespołów i kupno zestawu gotowego w cenie 240 - 290 zł na dodatek z gwarancją i jaką taką prezencją. Przykłady:
    http://allegro.pl/fujitsu-c700-g620-2-6ghz-4gb-160gb-sticke-win-7-i6838036069.html
    http://allegro.pl/komputer-lenovo-m82-g620-4gb-ddr3-160gb-win7-gw-i6818270242.html
    http://allegro.pl/fujitsu-c700-g620-2-6ghz-4gb-hdd-sticker-win7-i6848514751.html
    Bezprzewodową kartę można zostawić i wykorzystać.

• #9 12 Sie 2017 21:13
    michciu98
    Poziom 3  

Nie. Mój pierwszy post tłumaczy wszystko. Oczywiście że mogę kupić gotowy produkt, ale chciałbym go stworzyć z części składowych, które już mam i chcę je wykorzystać.

• #10 12 Sie 2017 22:50
    MiernikZKauflanda
    Poziom 15  

Cytat:
    czy nie lepszym rozwiązaniem była by sprzedaż podzespołów i kupno zestawu gotowego

Jeżeli dobrze myślę to Autor nie składa komputera dla samego posiadania złożonego komputera i użytkowania go, lecz bardziej chce się nauczyć składania komputerów.

Wracając do tematu: obudowa może być, ale dyski nie będą pasowały do wskazanej przeze mnie płyty. Złącze ATA nie jest już wspierane, na nowszych płytach w ogóle ich się nie stosuje; nie ma też sensu wybierać płyty specjalnie pod dysk.

• #11 13 Sie 2017 09:36
    michciu98
    Poziom 3  

Płyta główna którą zaproponowałeś Acer DA061/078L-AM3 nie ma złącza standardowego PCI potrzebnego do karty sieciowej tak więc ta płyta odpada

przeglądając znany portal aukcyjny natrafiłem na złożony już zestaw za 225zł w jego skład wchodzi
    CPU+MOBO+CPUCooler+RAM.
    Amd Phenom II X4 945,
    Msi C45-770T,
    Scythe Katana 3
    2x2GB ram Goodram 800mHz CL6.
    Wykracza on z mojego budżetu, ale właściwie rozwiązuje on problem moich poszukiwań płyty głównej i ramu, ale nie wykorzystam w nim posiadanego przeze mnie procesora, który nawiasem mówiąc jest słabszy od dodanego do tego zestawu, co więcej wydaje mi się że cena zestawu jest uczciwa. Co wy na to?

http://allegro.pl/zestaw-do-pc-phenom-x4-945-msi-c45-770t-ram-cooler-i6921307072.html

• #12 13 Sie 2017 13:35
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Zamiast składać komputer, co w tej cenie nie ma sensu, bo tyle za same wysyłki zapłacisz, radzę poszperać na allegro lub olx i kupić gotowca. Niektórzy sprzedają całe komputery, jakieś starsze jednostki.

• #14 13 Sie 2017 16:30
    Ronal123
    Poziom 11  

Powiem tak, zostaw sobie ten zasilacz (nie jest zły i chyba nie jest to żadna czarna lista), obudowę znajdź jakąś za darmo na OLX tak samo jakiś monitor LCD 17 cali ludzie często oddają albo za darmo, albo za przysłowiowe piwo, tak samo poszukaj napędu DVD na pewno znajdziesz za darmo, lub za kilka złotych. Więc tego nawet nie liczę do budżetu. Przyjmijmy więc, że masz tą obudowę, napęd i monitor oraz już zasilacz... Dalej, musisz mieć dysk twardy i tutaj to samo, poszukaj czegoś za darmo/piwo może to być jakiś stary dysk 80 GB. Mając taki budżet niestety musisz kombinować. Ludzie pozbywają się takich rzeczy często za kilka złotych lub za darmo...

Procesor który posiadasz nie jest taki zły... Musisz poszukać płyty pod gniazdo AM2+ i tutaj jest szansa że znajdziesz coś w 100% sprawnego za ok. 50 zł. Może próbuj licytować... Rewelacji to nie będzie, ale dla przykładu: http://allegro.pl/plyta-asus-hp-m2n68-la-narra5-am2-4xddr2-i6917693724.html#thumb/2 To akurat całkiem niezła płyta. Do tego dokupujesz pamięci widzę na Allegro są za 1GB 800mhz - 10 zł. Kupujesz 2 takie pamięci za 20 zł. plus przesyłka 3 zł. i zostaje Ci jeszcze w teorii 30 zł. To przyjmijmy że albo wydajesz całość na pamięci i kupujesz łącznie 4GB albo wydajesz te 30 zł. na np. dysk twardy, jeśli nie uda Ci się znaleźć nic za darmo.

Ps. ta płyta ma już złącza SATA więc dysku poszukaj na SATA tak samo spoko jeśli napęd także miałby wejście SATA. Ale także płyta ma wejście Ide-Ata więc podłączysz swój dysk. Ale posiada jedno takie wejście, więc np. napęd musiałby już być na SATA... Płyta ma wejście PCI więc podłączysz i kartę sieciową, ale także ma PCI Express więc grafikę także dołożysz. Do całości musisz mieć także kabelki SATA oczywiście.

Myślę, że jak uda Ci się znaleźć i skompletować obudowę, monitor i napęd za free plus kabelki do dysku i napędu, to spokojnie z tą płytą plus nawet 4gb Ramu wyjdzie Ci 100 zł.

• #15 13 Sie 2017 17:00
    MiernikZKauflanda
    Poziom 15  

Cytat:
    obudowę znajdź jakąś za darmo na OLX

Po co skoro Autor wątku posiada już obudowę?

Cytat:
    musisz mieć dysk twardy i tutaj to samo, poszukaj czegoś za darmo/piwo może to być jakiś stary dysk 80 G

Nie kupowałbym używanych dysków, a przynajmniej jeżeli sprzedawca nie zamieści SMART-u dysku.

• #16 13 Sie 2017 17:30
    Ronal123
    Poziom 11  

Racja, przeoczyłem obudowę. No to jeden problem mniej. Co do kupna dysków to skoro dyski też są, to też odpadają. :D

• #17 13 Sie 2017 18:07
    michciu98
    Poziom 3  

Ok. Dzięki za porady.
    Budżet jest szczupły, ale jeśli wszystko wypali rozwiążę problem monitora bez żadnego wydatku, tak więc dalej mówimy raczej o 160zł na komponenty (40zł zostawiam w zapasie na monitor).

Pytanie a propos dysków czy istnieje możliwość przekonwertowania dysków ATA na dyski SATA np. za pomocą przejściówki.
    http://allegro.pl/pc11-adapter-przejsciowka-sata-ide-ata-2-kierunki-i6309655379.html
    Czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens, czy znacząco wpływa on na szybkość odczytu/zapisu danych na tych dyskach?

Ronal123 napisał:
    Musisz poszukać płyty pod gniazdo AM2+

czy Socket AM3 i AM2+ to to samo? czy jest jakaś różnica między nimi?

• #18 13 Sie 2017 18:19
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

michciu98 napisał:
    Pytanie a propos dysków czy istnieje możliwość przekonwertowania dysków ATA na dyski SATA np. za pomocą przejściówki.
    http://allegro.pl/pc11-adapter-przejsciowka-sata-ide-ata-2-kierunki-i6309655379.html
    Czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens, czy znacząco wpływa on na szybkość odczytu/zapisu danych na tych dyskach?

Zadziała, ale nadal będzie to prędkość przesyłu ATA.

• #19 13 Sie 2017 18:25
    perlit
    Poziom 39  

michciu98 napisał:
    czy Socket AM3 i AM2+ to to samo? czy jest jakaś różnica między nimi?

Jest różnica.
    http://pclab.pl/art35308.html

• #20 13 Sie 2017 18:36
    Ronal123
    Poziom 11  

Musisz szukać płyty pod AM2+ gdyż na AM3 Twój procesor nie zadziała.

• #21 13 Sie 2017 18:54
    michciu98
    Poziom 3  

Ronal123 napisał:

Mam małą wiedzę z dziedziny elektroniki komputerowej, ale wydaje mi się że się mylisz

Cechy produktu Procesor AMD Athlon II x3 425 s.AM3 BOX
    Typ AMD Athlon II X3
    Złącze Socket AM3
    https://proline.pl/?p=AMD+II+X3+425+AM3

• #22 13 Sie 2017 18:55
    perlit
    Poziom 39  

Ronal123 napisał:

Mylisz się.
    Procesor może pracować na płytach z podstawkami AM2, AM2+ i AM3 – pełnię swoich możliwości ukazuje na dwóch ostatnich.
    http://www.pcworld.pl/testy/AMD-Athlon-II-X3-425,352745.html

• #23 13 Sie 2017 19:02
    michciu98
    Poziom 3  

Kraniec_Internetów napisał:
    michciu98 napisał:

Zadziała, ale nadal będzie to prędkość przesyłu ATA.

Pytanie: jak prędkość przepływu danych w technologii ATA wpłynie na responsywność (szybkość) systemu który zainstaluje się na tymże dysku? I jak będzie to wyglądać w porównaniu do dysków w technologii SATA?

• #24 13 Sie 2017 19:29
    Ronal123
    Poziom 11  

Przepraszam, macie rację to AM3 jak najbardziej. W takim razie możesz kupić płytę pod AM3 np. http://allegro.pl/ms-7646-s-am3-athlon-ii-phenom-ii-ddr3-pci-e-i6867532490.html Plus do tego już szybsze pamięci DDR3 z tym że tutaj 2GB (liczę za jedną kość 15zł) i zmieścisz się nadal w 100 zł. Co do przejściówek z IDE na SATA to nie ma sensu - Dysk nie zyska na szybkości działania. Jak masz dyski pod ATA to po prostu połączyć taśmą i tyle. Szkoda kasy na przejściówki.

Ps. Akurat ta płyta nie ma wejścia ATA - To jako przykład wysłałem. Ogólnie te płyty pod AM3 będą trochę droższe.

Dodano po 7 [minuty]:

Płyta spełniająca założenia to: http://allegro.pl/plyta-glowna-foxconn-a74ml-k-am3-ddr3-gw-i6895674625.html Gdyż posiada złącza SATA i jedno ATA akurat na ten dysk twardy. Do tego dokupujesz 2GB ram w jednej kości DDR3 - 30 zł. Razem wyjdzie Cię 100 zł. Plus w przyszłości będzie możliwość rozbudowy o kolejną kość ramu.

• #25 13 Sie 2017 19:33
    michciu98
    Poziom 3  

Ronal123 napisał:
    Co do przejściówek z IDE na SATA to nie ma sensu - Dysk nie zyska na szybkości działania. Jak masz dyski pod ATA to po prostu połączyć taśmą i tyle. Szkoda kasy na przejściówki.

Wiem że nie poprawię tym szybkości, przejściówka jest tutaj tanim rozwiązaniem problemu braku gniazd ATA na płytach głównych które znalazłem sam i które mi forum zaproponowało. Moje pytanie brzmiało : "jak prędkość przepływu danych w technologii ATA wpłynie na responsywność (szybkość) systemu, który zainstaluje się na tymże dysku? I jak będzie to wyglądać w porównaniu do dysków w technologii SATA?"

Chodzi mi o to czy kupowanie dysku w technologii SATA ma sens ekonomiczny, czy taki dysk znacząco poprawi responsywność systemu, który się na nim zainstaluje?

• #26 13 Sie 2017 20:05
    MiernikZKauflanda
    Poziom 15  

Cytat:
    Chodzi mi o to czy kupowanie dysku w technologii SATA ma sens ekonomiczny, czy taki dysk znacząco poprawi responsywność systemu, który się na nim zainstaluje?

Na pewno będzie szybciej się system ładował (tym bardziej jak kupisz SSD) i będziesz miał większą pojemność (dla HDD od 500 do 1000GB, dla SSD ok. 100GB).

• #27 13 Sie 2017 20:38
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

michciu98 napisał:
    Pytanie: jak prędkość przepływu danych w technologii ATA wpłynie na responsywność (szybkość) systemu który zainstaluje się na tymże dysku? I jak będzie to wyglądać w porównaniu do dysków w technologii SATA?

Sata ma prędkość transferu do 550MB/s, a ATA 100. Sam określ :) W praktyce lepiej zamiast tego dysku podłączyć np. banana :P

• #29 13 Sie 2017 21:50
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Karta graficzna jest na wejście PCIe x16.
    Karta sieciowa jest na AGP Uniwersal.
    Istnieje jeszcze wejście PCI.
    Żadne nie jest ze sobą kompatybilne prócz różnych wersji powyższych.
    EDIT:
    Źle spojrzałem. Karta sieciowa faktycznie jest na PCI. Co do reszty patrz wyżej - potrzebujesz płyty z PCI.

• #30 13 Sie 2017 21:51
    Ronal123
    Poziom 11  

Będzie działać karta, to standardowe PCI. Ja proponuję kupić płytę z wejściem ATA plus SATA można takie znaleźć jak pokazałem skoro już masz dyski na IDE to warto je wykorzystać, jeśli są sprawne.. :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME