Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz antenowy - dla anteny kolinearnej współosiowej 1090MHz

j4cekc1dz 12 Sie 2017 12:20 1434 5
 • #1 12 Sie 2017 12:20
  j4cekc1dz
  Poziom 2  

  Drodzy Forumowicze,

  przymierzam się do zbudowania odbiornika ADS-B karmiącego serwery FR24. RaspberryPi oraz tuner (R820T2) już mam (po podłączeniu 4-odcinkowej anteny kolinearnej współosiowej zbudowanej ze zwykłego kabla antenowego, dump1090 potrafił zdekodować pakiety z transponderów pobliskich samolotów). Jako że nie satysfakcjonuje mnie obecny zasięg, chcę zbudować antenę +-12 odcinków umieszczonej wyżej niż obecnie, bez sąsiedztwa wysokich budynków, dostosowaną do częstotliwości 1090MHz oraz wzmacniacza pasmowo-przepustowego (z filtrem pasmowo-przepustowym widzę większą szansę, żeby “trafić” w częstotliwość nie mając wyszukanych narzędzi laboratoryjnych).

  Po pierwsze będę musiał poszukać innego kabla, ponieważ posiadany przeze mnie ma parametry odbiegające od normy. Po sprawdzeniu oscyloskopem czasu, jaki potrzebował sygnał odbity od końca kabla, aby wrócić na początek, okazało się, że velocity factor wynosi około 0.76, natomiast impedancja falowa wyniosła prawie 95ohm (Sygnał stłumiony opornikiem 95ohm na końcu kabla).

  Zakładając, że znajdę kabel, który choć w przybliżeniu będzie miał 75ohm impedancji, szukałem wzmacniacza, którego będę mógł wykonać samemu, po części żeby sobie przypomnieć, jak trawiło i projektowało się proste płytki PCB. Znalazłem coś takiego: elportal.pl/pdf/k15/16_03b.pdf z impedancją wejścia/wyjścia 75ohm. Oczywiście okazało się, że będzie trzeba przeliczyć filtr na wejściu oraz poszukać zamienników tranzystorów. Na początek użyłem kalkulatora do obliczania filtrów. Dla filtru bandpass Butterwortha i impedancji 75ohm kalkulator policzył np. kondensator o pojemności 0.3pF, co wydaje mi się skrajnie małą wartością. Nigdy nie miałem do czynienia z filtrami w praktyce, ale chciałbym jednak policzyć to samemu i przypomnieć sobie/poszerzyć wiedzę teoretyczną i praktyczną.

  Przedwzmacniacz antenowy - dla anteny kolinearnej współosiowej 1090MHz

  W związku z wątpliwościami pozwolę sobie zadać bardziej doświadczonym Kolegom kilka pytań:
  - czy znacie jakieś książki, materiały, w których opisane jest tworzenie filtru od obliczeń czysto teoretycznych do praktycznych wraz z obliczaniem i doborem dostępnych na rynku elementów? (coś więcej niż suche obliczenia)
  - od czego zależy impedancja wejściowa i wyjściowa powyższego wzmacniacza. Jak to policzyć?
  - kondensator C3. Jaka jest jego rola? (zablokowanie prądu, który mógłby płynąć przez dławik z Vcc do GND? Dopasowanie impedancji filtra do kabla? I dlaczego wartość taka sama, jak kondensatora C1). Zakładam, że filtr wejściowy składa się z C1, L1, C2, L2
  - jeżeli powyższy wzmacniacz nie jest zbyt odpowiedni do mojego projektu, czy macie pomysł na inny filtr lub wzmacniacz

  Dostępne narzędzia: Oscyloskop 200MHz, Generator sygnału 20MHz, Multimetr

  0 5
 • #3 12 Sie 2017 13:17
  j4cekc1dz
  Poziom 2  

  Poszukam, ale też spróbuję coś zrobić. Porównam później efekty :)

  0
 • #4 12 Sie 2017 13:26
  Rzuuf
  Poziom 43  

  j4cekc1dz napisał:
  Porównam później efekty :)
  Nie masz czym! Twoje przyrządy są na inny zakres częstotliwości ...
  A montaż wewnątrz też nie jest taki prosty, zajrzyj do konwertera w antenie saterlitarnej!
  Jeśli masz stary konwerter, to możesz z niego wykorzystać tranzystory, ale obwody rezonansowe wymagają osobnego strojenia. To całkiem inna technika ...
  A może by tak przebudować wzmacniacz zawarty w konwerterze? To może być prostsze dla "zrób-to-sam"-a!

  Poczytaj:
  http://www.swiatradio.com.pl/archiwum/2002/konwerter.htm

  0
 • #5 12 Sie 2017 14:04
  j4cekc1dz
  Poziom 2  

  No ok. Dzięki!
  Rzeczywiście częstotliwości za wysokie, żebym mógł to jakoś sprawdzić, więc kupię wzmacniacz, a ze wzmacniaczem DIY poeksperymentuję dla częstotliwości +- 130MHz.

  0
 • #6 13 Sie 2017 10:12
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Fajne eksperymenty ze wzmacniaczem na 130MHz są przy użyciu wobuloskopu: robisz prosty generator z varicapem, do którego doprowadzasz "piłę" z podstawy czasu oscyloskopu, a na jego wejście "Y" dajesz sygnał ze wzmacniacza po detekcji.
  W takim "zestawie pomiarowym" może pracować KAŻDY oscyloskop, nawet "zrobiony" z karty muzycznej PC.
  Oscyloskop z pasmem 200MHz nic więcej Ci tu nie da: nie będziesz przecież obserwował zniekształceń sygnału 130MHz, bo już 2-ga harmoniczna (260MHz) jest obcinana, a 3-ciej (390MHz) wcale nie zobaczysz ...

  0