Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ktoś na śląsku mógłby udostępnić miernik rezystancji izolacji?

Chumanista 12 Sie 2017 14:45 1065 20
  • #1 12 Sie 2017 14:45
    Chumanista
    Poziom 13  

Cześć!
    Prowadzę kanał na YT (www.youtube.com/codeandsolder) i pojawił się pomysł dokończenia testu kabli do multimetru.
    W związku z tym potrzebowałbym dostępu do miernika rezystancji izolacji. Czy ktoś z was ze śląska lub okolic byłby w stanie mi takowy udostępnić na godzinę lub dwie?
    Oferuję miejsce na reklamę w filmie który prawdopodobnie dotrze do ~10k osób i dozgonną wdzięczność :D

0 20
  • #2 12 Sie 2017 16:09
    Heinzek
    Specjalista Sieci, Internet

Chumanista napisał:
    pojawił się pomysł dokończenia testu kabli do multimetru.
    Chumanista napisał:
    dostępu do miernika rezystancji izolacji.

Nie używając standardowego miernika rezystancji izolacji( taki do 1000V) mogę Ci powiedzieć że na każdym kablu wyjdzie ∞
    Z drugiej strony jak byś chciał to mierzyć? Owiniesz izolacje kabli wokół siebie? będziesz trzymał kabel w wodzie?

Gdy byś chciał je mierzyć to potrzebował byś regulowanego źródła wysokiego napięcia którym byś sprawdził kiedy nastąpi przebicie. Coś jak w tym filmie:
    https://www.youtube.com/watch?v=AGXQNLq19FQ

Od 4:50 test śrubokręta, w 8:15 przebicie izolacji przy użyciu 100kV

1
  • #3 13 Sie 2017 10:48
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Heinzek a jak się mierzy wytrzymałość izolacji pojedynczych przewodów?

0
  • #4 13 Sie 2017 10:53
    Heinzek

ciasteczkowypotwor napisał:
    wytrzymałość izolacji

Wytrzymałość na co? Rozciąganie/zgniatanie/temperaturę? czy jeszcze coś?

Może chcesz sprawdzić rezystancję izolacji jednego przewodu? względem czego?

0
  • #5 13 Sie 2017 11:22
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Heinzek wytrzymałość napięciową izolacji pojedynczych przewodów, zatem i rezystancję ich izolacji.

0
  • #6 13 Sie 2017 11:30
    Heinzek

OK. przechodzimy do pomiaru takiego przewodu (z multimetru).
    Jedną sondę z naszego miernika rezystancji izolacji podłączamy do żyły roboczej a drugą? do gumy?
    Wyjaśnij mi proszę.

0
  • #7 13 Sie 2017 11:33
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Heinzek Myślałem, iż taki specjalista, co miernika nie używa, a zna wynik, wie jak się to robi.

0
  • #8 13 Sie 2017 11:36
    Heinzek

Wiem, ale nie rozumiem pomiaru rezystancji pojedynczego przewodu z multimetru. Zatem panie wskaż mi drogę do prawidłowego pomiaru.

0
  • #9 13 Sie 2017 11:38
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Heinzek Ale co tu jest niezrozumiałe? Przecież izolacja takiego przewodu ma określoną wytrzymałość napięciową i nie jest ona wywróżona z szklanej kuli tylko zmierzona.

0
  • #10 13 Sie 2017 11:40
    Heinzek

ciasteczkowypotwor napisał:
    wytrzymałość napięciową

Ale tu chodzi o pomiar rezystancji, a nie wytrzymałość napięciową.
    Czytaj uważnie.

0
  • #11 13 Sie 2017 11:45
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Heinzek te pomiary są ze sobą powiązane, aby określić wytrzymałość napięciową przewodu, mierzysz również rezystancję jego izolacji, a wykonujesz to w zasadzie jednakową metodą.

Jeśli nie wykonywałeś nigdy takich pomiarów, to po co się wypowiadasz w temacie?

0
  • #12 13 Sie 2017 11:52
    Heinzek

Te pomiary nie są powiązane. Rezystancja izolacji - wynik w Ω
    Wytrzymałość elektryczna - V/m

Po badaniu takiego kabla na wytrzymałość będzie on do wyrzucenia. Po pomiarze rezystancji izolacji przewód nadaje się do dalszej eksploatacji (chyba że wynik wskaże że jest uszkodzony).

0
  • #13 13 Sie 2017 11:53
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Heinzek Zatem już wiesz jak mierzy się taki przewód?

0
  • #15 13 Sie 2017 12:44
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Heinzek film któzy przytoczyłeś, to zabawy wn, nie pomiar rezystancji izolacji, oraz wytrzymałości napięciowej.
    Są metody odpowiednie pomiarowe, można takiego pomiary dokonać miernikiem 1kV, w domowych warunkach i takie pomiary wykonuję.

@Chumanista mierniki izolacji kupisz na allegro, induktorowy za 100-200zł.

0
  • #16 13 Sie 2017 12:52
    Chumanista
    Poziom 13  

@ciasteczkowypotwor 200zł przekracza niestety mój budżet na film. Dlatego mam nadzieję że ktoś ma miernik i trochę wolnego czasu.

0
  • #17 13 Sie 2017 12:58
    Heinzek

@Chumanista mam miernik rezystancji izolacji. Z TG do Zawadzkiego masz niecałe 40km.
    Jednak napisz mi jak chcesz te sondy zmierzyć za pomocą takiego miernika.

0
  • #18 13 Sie 2017 13:01
    Chumanista
    Poziom 13  

@Heinzek podłączając jedną sondę do przewodu a drugą wokół izolacji. Jeśli na 1000V będzie nieskończoność to będzie sukces. Jeśli nie to będzie wynik pomiaru.

0
  • Pomocny post
    #19 13 Sie 2017 13:06
    Heinzek

Nie ma problemu. Wiedz że ustawiając sondy na odległość około 0,5mm i tak masz >3GΩ

Izolacja przewodu musiała by być mokra lub posiadać uszkodzenia żeby ten miernik pokazał coś innego.

0
  • #20 13 Sie 2017 14:05
    zdzisiek1979
    Poziom 36  

Żeby zmierzyć rezystancję przewodu jednożyłowego to trzeba by go wsadzić do naczynia z wodą.
    Pomiar musi odnosić się do całej izolacji np. 1mb nie mierzymy na odcinku 5cm owiniętego folią aluminiową robiącą za druga elektrodę.

Jak pamiętam to mierząc przewód trzy żyłowy dwie żyły między sobą to ... mając odcinek takiego przewodu np. 20cm wynik będzie bardzo duży a już mierząc odcinek np. 100m wynik będzie niższy.

Taki pomiar trzeba wykonać w naczyniu. Jedna elektroda na żyłę druga elektroda w wodzie. Wystawić 1cm nad wodę końce i tyle.
    Tak mierzy się kable spawalnicze chociaż by.
    Pomiar taki działa na całą powierzchnię izolacji a dwa jest w stanie wykryć mikropęknięcia w izolacji.

Pomijam wpływ temperatury.

Co można jeszcze powiedzieć o pomiarze.Czasem podczas pomiaru można zauważyć jak pomiar się zmienia o dziesiątki MΩ jak przewody pomiarowe się zetkną z sobą.

0
  • #21 29 Sie 2017 10:37
    Chumanista
    Poziom 13  

Udało mi się wypożyczyć UT513 od GOTRONIka, dziękuję wszystkim za pomoc!

0