Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Attiny85 + LED RGB sterowana potencjometrem

redy 12 Sie 2017 20:02 1752 40
  • #1 12 Sie 2017 20:02
    redy
    Poziom 10  

Hej Panowie (i Panie)
    Mikrokontrolery i ogólnie pojęta elektronika jak zacząłem się zagłębiać w temat to trochę mi jeszcze zejdzie a czas nagli :-)
    Pokrótce, chciałbym mieć taki wskaźnik z jednej diody RGB, która zmieniłaby kolor w zależności od zmierzonej rezystancji (z czujnika temperatury od 100Ω - 13Ω).

Zakupiłem dwie gotowe płytki digispark attiny85 i pro attiny167 (tak wiem poszalałem w tym drugim przypadku).
    Chciałbym to wszystko jakoś zaprogramować z IDE Arduino, które udało mi się już skonfigurować w tym celu.
    Do rzeczy: może jest ktoś kto mógłby mi pomóc w złożeniu takiego "wskaźnika"?
    Sprawa dość pilna bo chciałem to sobie do motocykla zamontować bo chcę wyeliminować cały kokpit ze wskaźnikami, a w tym temperatury.

Wiem, że dla wielu z Was to jak zaparzenie kawy o poranku z zamkniętymi oczami ale dla mnie zbyt wiele niewiadomych i zagwostek i pierwszy raz do arduino zasiadam i szkoda mi będzie silnik przegrzać w razie jazdy bez takiego wskaźnika :-) i w ogóle im więcej czytam tym więcej niejasności, ciekawostek, wątpliwości.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Marek

• #2 12 Sie 2017 22:26
    DarkMajster
    Poziom 6  

Zrób dzielnik napięcia i owe napięcie po podzieleniu odczytuj pinem analogowym (stąd będziesz znał wartość rezystancji) , w zależności od odczytu ustaw PWM'em odpowiednie kolory na nóżkach R G B

Attiny85 + LED RGB sterowana potencjometrem Attiny85 + LED RGB sterowana potencjometrem
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzielnik_napi%C4%99cia

Nawet korzystając z zaawansowanego technologicznie painta znalazłem Ci kolorki w rgb :D

• #3 13 Sie 2017 11:17
    redy
    Poziom 10  

Hej

DarkMajster napisał:
    Zrób dzielnik napięcia i owe napięcie po podzieleniu odczytuj pinem analogowym (stąd będziesz znał wartość rezystancji) , w zależności od odczytu ustaw PWM'em odpowiednie kolory na nóżkach R G B

Dzięki za podpowiedź, niemniej jednak nic mi to nie mówi :-(

• #4 13 Sie 2017 11:36
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

redy napisał:
    Wiem, że dla wielu z Was to jak zaparzenie kawy o poranku z zamkniętymi oczami ale dla mnie zbyt wiele niewiadomych i zagwostek i pierwszy raz do arduino zasiadam i szkoda mi będzie silnik przegrzać w razie jazdy bez takiego wskaźnika :-) i w ogóle im więcej czytam tym więcej niejasności, ciekawostek, wątpliwości.

Taaaa.....

Kolego, nie wiem co Ty sobie wyobrażasz, ale nikt nic za Ciebie nic tutaj nie zrobi. Wpadłeś w efekt arduino, w durne hasełka. Naczytałeś się idiotycznych poradników, naoglądałeś się reklam, wydałeś pieniądze iiiiii..... raptem jedna wielka ŚCIANA!!!!
    redy napisał:
    i w ogóle im więcej czytam tym więcej niejasności, ciekawostek, wątpliwości.
    Bo tak to wygląda w 99,99% przypadków. Jesteś łosiem, który dał się w to wkręcić!!! Teraz pokaż sam sobie na ile jesteś wytrwały i sam próbuj osiągnąć cel, tak jak sam dałeś się wciągnąć w ten EFEKT ARDUINO.

ARDUINO TO ZŁO ;)
    Miłego dnia ;)

• #5 13 Sie 2017 12:15
    rs6000
    Poziom 20  

michalko12 napisał:

ARDUINO TO ZŁO ;)
    Miłego dnia ;)

Tak, w takim razie niech kolega @redy ze swoim stanem wiedzy napisze to w C, życzę koledze duużo samozaparcia i czasu ;)
    Miłego dnia :D

Pozdr

• #6 13 Sie 2017 12:29
    redy
    Poziom 10  

O rzesz ku... Świat zszedł na psy w przeciągu ostatnich 10 lat. Pamiętam jak jeszcze elektroda raczkowała to każdy każdemu chciał pomóc. No nic trochę mi się w czasie rozciągnie.
    Jeżeli chodzi o Arduino to miałem zamiar użyć tego środowiska jako IDE tylko bo nie posiadam programatora żadnego, C pamietam jeszcze trochę ze szkoły (100 lat temu).
    Moją główną pasją są motocykle i miałem nadzieję spotkać tutaj także pasjonata o^o, któremu taki wskaźnik także by się przydał ale cóż, jak już sam to zrobię to wrzucę wam gotowca abyście mogli psy wieszać na kodzie.
    Szalonej soboty chłopaki :-D

ahhh jeszcze tylko zapytam, jak już w C to napisze to pomożecie mi to na arduino jakoś przepisać?

• #7 13 Sie 2017 12:47
    michalko12

redy napisał:
    Pamiętam jak jeszcze elektroda raczkowała to każdy każdemu chciał pomóc.
    I jest tak dalej, ale pomóc to nie znaczy zrobić za kogoś bo niby dla kogoś "to jak zaparzenie kawy o poranku z zamkniętymi oczami". Niestety, takie tematy jak ten i inne związane z arduino bardzo zmieniają ten dział. To był dział pasjonatów mikrokontrolerów, a teraz jak widzisz nawet pasjonaci motorów tu się udzielają. I tyle w temacie.

• #8 13 Sie 2017 13:07
    redy
    Poziom 10  

michalko12 napisał:
    Niestety, takie tematy jak ten i inne związane z arduino bardzo zmieniają ten dział. To był dział pasjonatów mikrokontrolerów, a teraz jak widzisz nawet pasjonaci motorów tu się udzielają. I tyle w temacie.

Coś się tak uparł na to arduino chce zaprogramować mikrokontroler attiny85 który "przyklejony" jest do płytki digispark, którą można bez programatora dodatkowego programować i tyle.
    Nie ważne czym, nie ważne jak, ważne żeby efekt zamierzony osiągnąć.
    Poza tym skoro tutaj zacząłem to mnie także, te małe "kosteczki" pasjonują ale ja bardziej od strony użytkownika patrzę a nie programisty.

ps. nie mówi się "motorów" bo to się do silników ogólnie używa, tylko motocykli ;-)

• #9 13 Sie 2017 13:08
    piotr_go
    Poziom 27  

Potrzebujesz układ z 3 kanałami PWM + ADC. Attiny85 się do tego idealnie nadaje ale w tej płytce jeden z kanałów jest zajęty przez USB. Szkoda że nie kupiłeś programatora + kilka gołych procków.
    Chyba żebyś zastosował LED ws1812b, wtedy to i na attiny13 można by zrobić (ale posiadanie analizatora/oscyloskopu wskazane).

W arduino nie pomogę bo nie używam.

• #10 13 Sie 2017 13:10
    tronics
    Poziom 35  

@redy - wydał kolega pieniążki na platformę... spoko. Problem w tym, że 95% tego co pozwala na ogarnięcie programowania w arduino jest w języku angielskim (no dobrze, może 75%, 10% chiński, 10% ruski i reszta inne nacje) ergo jak się nie zna języka to będzie droga przez mękę. Jak się język zna to wystarczy odpowiednie frazy wyszukać, kursy przejrzeć... I wszystko będzie jasne.

• #11 13 Sie 2017 13:37
    redy
    Poziom 10  

@tronics akurat język angielski jest moim językiem "roboczym" i większym problemem jest brak wiedzy stricte elektronicznej np. PWM wiem że chodzi o pin który potrafi sterować napięciem na wyjściu i tyle, jak to ustawić jakich wartości tam używać (% a może mV)
    Mam pomysł i chciałbym to w życie wprowadzić :-D
    A im więcej czytam tym więcej niejasności, i jak się okazuje jak się nie zna elektroniki to można zonka zaliczyć jak ja z tym digisparkiem, we wszystkich poradnikach, guaidach ledy się świecą same z siebie i wszyscy się cieszą i zachwycają ale jak już trzeba dodać jakiś warunek to się okazuje, że jednego pinu zabraknie
    Chociaz tutaj pokazują, że można.

:-) Dlatego też kupiłem pro attiny167, który ma więcej pinów niż niejeden kibol włosów na głowie :-D
    Prawdę powiedziawszy to nie rozchodzi mi się o kasę, bo mógłbym nawet i stówę dać za gotowy produkt ale ... ale nikt takiego jeszcze nie wyprodukował jaki ja potrzebuję i tyle.
    Dodam jeszcze, że posiadam tylko lutownice, nożyk do tapet no i taśmę MacGyver'a ;-) Więc musi się udać.

Jeszcze jedno pytanie, jakiej diody RGB użyć, ze wspólną anodą czy katodą?

• #12 13 Sie 2017 14:28
    piotr_go
    Poziom 27  

redy napisał:
    A im więcej czytam tym więcej niejasności, i jak się okazuje jak się nie zna elektroniki to można zonka zaliczyć jak ja z tym digisparkiem, we wszystkich poradnikach, guaidach ledy się świecą same z siebie i wszyscy się cieszą i zachwycają ale jak już trzeba dodać jakiś warunek to się okazuje, że jednego pinu zabraknie

Do testów się nada, ale jeden z kolorów może świecić słabiej. Do finalnej wersji dasz gołe attiny85.

redy napisał:

Bez różnicy, daj taką których masz większy wybór.

redy napisał:
    jak to ustawić jakich wartości tam używać (% a może mV)

%, przy 8mio bitowym timerze 0 to 0%, 255 to 100%.

• #13 13 Sie 2017 14:32
    michalko12

Czy wziąłeś pod uwagę, że w słoneczny dzień, czyli taki w którym przegrzanie silnika jest najbardziej prawdopodobne, światło tej diody będzie słabo widoczne, albo nie będzie w ogóle widoczne?

redy napisał:

Załączyłeś obrazek z pseudoschematem na którym jasno jest zaznaczone jaka dioda jest zastosowana. Angielski znasz.
    redy napisał:

Właśnie dlatego uważam, że efekt arduino jest złem. Marketingowcy próbują stworzyć wrażenie, że wszystko jest proste jak gotowanie wody na herbatę. Wszyscy kupują, a potem mają pretensję, że nikt nie chce im pomóc. Większość postów dotyczących Arduino pozostaje bez odpowiedzi, albo te odpowiedzi są na takim poziomie, że szkoda gadać. Jak ktoś coś mądrzejszego napisze to zaraz jest zwrotka, że autor wątku jest zielony i nic nie rozumie o co w tym chodzi. Nie wiem po co utrzymywać taki stan rzeczy, znaczy się wiem, ale to przemilczę.

redy napisał:
    Prawdę powiedziawszy to nie rozchodzi mi się o kasę,

Nikomu nie chodzi o kasę (prawie) , chodzi o to, że mimo wszystko jest to praco i czasochłonne, a internety kreują wrażenie, że to tylko połączyć kilka kabelków wgrać sketch i po sprawie.

• #14 13 Sie 2017 14:47
    tronics
    Poziom 35  

Cytat:
    światło tej diody będzie słabo widoczne, albo nie będzie w ogóle widoczne?

Zwykłej 5mm z całą pewnością, 10mm już raczej aż tak bardzo nie będzie, dodatkowo można dać ultra jasną (uwaga - tam są większe prądy niż porty AVR mogą uciągnąć więc dedykowany driver wskazany). Dodatkowo w takiej sytuacji by w nocy nie waliło po oczach trzeba by dołożyć na jeden pin ADC dzielnik z np. fotorezystorem by mierzyć "ambient lighting" i odpowiednio regulować jasność.
    Cytat:
    Właśnie dlatego uważam, że efekt arduino jest złem

Niby z jednej strony tak, ale z drugiej daje możliwość zabawy w elektronikę osobom raczej nieobeznanym w temacie. Wiele z takich osób - zupełnych laików - jakoś potrafiła zrobić sobie stację pogodową, albo automat do nawadniania roślin, albo jakieś inne pierdółki. U mnie dzieciaki bawiły się w bibliotece "robotami" lego. Oczywiście z robotyką niewiele to wspólnego miało, ale z takim czymś łatwiej "złapać bakcyla". Czytanie setek stron manuali i nauka C to coś co wielu przerasta. Trochę wyrozumiałości.

• #15 13 Sie 2017 14:48
    redy
    Poziom 10  

michalko12 napisał:
    Czy wziąłeś pod uwagę, że w słoneczny dzień, czyli taki w którym przegrzanie silnika jest najbardziej prawdopodobne, światło tej diody będzie słabo widoczne, albo nie będzie w ogóle widoczne?

Tak wziąłem to pod uwagę i dlatego dioda będzie nieco głębiej osadzona a ścianki będą w pomalowane na biało, chociaż i tak instrumenty będą zwrócone w stronę "kierownika"
    prototyp drukowany na drukarce 3d przetestowany, właściwy będzie z aluminium.

michalko12 napisał:

Załączyłeś obrazek z pseudoschematem na którym jasno jest zaznaczone jaka dioda jest zastosowana. Angielski znasz.

Czytaj ze zrozumieniem czego tyczy się ów pseudoschemat,

michalko12 napisał:

Właśnie dlatego uważam, że efekt arduino jest złem. Marketingowcy próbują stworzyć wrażenie, że wszystko jest proste jak gotowanie wody na herbatę. Wszyscy kupują, a potem mają pretensję, że nikt nie chce im pomóc. Większość postów dotyczących Arduino pozostaje bez odpowiedzi, albo te odpowiedzi są na takim poziomie, że szkoda gadać. Jak ktoś coś mądrzejszego napisze to zaraz jest zwrotka, że autor wątku jest zielony i nic nie rozumie o co w tym chodzi. Nie wiem po co utrzymywać taki stan rzeczy, znaczy się wiem, ale to przemilczę.

michalko12 napisał:

Nikomu nie chodzi o kasę (prawie) , chodzi o to, że mimo wszystko jest to praco i czasochłonne, a internety kreują wrażenie, że to tylko połączyć kilka kabelków wgrać sketch i po sprawie.

No tak to właśnie w internetach wygląda niestety, ale ja przynajmniej znam swój stan niewiedzy :-D

• #16 13 Sie 2017 16:35
    michalko12

redy napisał:
    Czytaj ze zrozumieniem czego tyczy się ów pseudoschemat,

Jakie to ma znaczenie czego tyczy się ów pseudoschemat? Jest pokazane jak to takiego modułu podłączyć led RGB? Jest napisane jaka może być dioda? Potrafisz wyciągnąć wnioski?
    tronics napisał:
    Czytanie setek stron manuali i nauka C to coś co wielu przerasta.

Taka jest rzeczywistość i nie przeskoczy tego. Co najwyżej nauczy się człowiek kreatywnie kopiować i żebrać o pomoc na forach.

• #17 13 Sie 2017 19:09
    tronics
    Poziom 35  

@michalko12 - ależ arduino dla laika to właśnie głównie kopiuj/wklej :) Tylko trzeba uważnie przejrzeć "examples" i nauczyć się tego co to robi, jak robi i jak to wykorzystać. Wszystko czego tutaj trzeba do kodu JEST w przykładach. A zasadniczo strona sprzętowa została tutaj objaśniona.

• #18 13 Sie 2017 21:31
    redy
    Poziom 10  

michalko12 napisał:
    Co najwyżej nauczy się człowiek kreatywnie kopiować i żebrać o pomoc na forach.

No starty ... aż chce się powiedzieć ile?
    Może faktycznie źle zadałem pytanie w roku 2017.
    Kto mi to zrobi i za ile? Potrzebuje schemat i kod to mikrusa na środę żeby zabawniej było :-)
    @michalko12 Czy tak będzie lepiej?
    Może od razu skasować dział "Mikrokontrolery Początkujący" no bo po co te głupie pytania?

Moderowany przez dondu:

Przeniosłem temat do Arduino, gdzie kolega michalko12 nie zagląda :)

• Pomocny post
    #19 13 Sie 2017 23:13
    tronics
    Poziom 35  

Spokojnie. Środowisko arduino jest jakie jest właśnie dzięki community i temu "kreatywnemu kopiowaniu". Gdyby tego zabrakło to arduino dawno by pękło i się rozpadło. Zatem proszę kolegę o przeanalizowanie przykładu ReadAnalogVoltage oraz Fading. To daje podstawy do tego by zrealizować pełną funkcjonalność tego co kolega zamierza. Tylko trzeba na podstawie tych przykładów "kreatywnie" funkcjonalność poszerzyć. Proszę spróbować, arduino jest gotowe na to by do niektórych rzeczy dochodzić metodą prób i błędów.

• #20 09 Wrz 2017 20:39
    redy
    Poziom 10  

Update

"Poprawiłem" trochę kodu i chciałem to wysłać do procka attiny85 ale avrdude mi jakieś herezje wypisuje jakieś pomysły?
    Programator to usbasp2 ustawiony na 5v podpięty bezpośrednio do scalaka,

log z operacji programowania:
    C:\lunaavr\avrdude\avrdude.exe -F -u -B 2.1069959 -C C:\lunaavr\avrdude\avrdude.conf -p t85 -c usbasp -P usb -U flash:w:"C:\lunaavr\projekty\_build\cx500temp.hex":a
    avrdude.exe: set SCK frequency to 375000 Hz
    avrdude.exe: error: program enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
    avrdude.exe: Device signature = 0xffff00
    avrdude.exe: Expected signature for ATtiny85 is 1E 93 0B
    avrdude.exe: NOTE: "flash" memory has been specified, an erase cycle will be performed
    To disable this feature, specify the -D option.
    avrdude.exe done. Thank you.

Jakieś pomysły chłopaki?

• #22 10 Wrz 2017 00:12
    redy
    Poziom 10  

Hej
    Zainstalowałem tylko sterownik nic nie zmieniałem żadnych kwarców nic, mam taki tani programator za 12PLN "usbasp v2"
    ustawiłem go na 5V
    dodawałem 10uC kondensator pomiedzy vcc i gnd - i nic
    dodawałem 1kohm pomiędzy vcc i rst - i nic
    No cycki opadają, a chciałem przetestować wypociny

• #23 10 Wrz 2017 11:11
    R-MIK
    Poziom 37  

redy napisał:
    ahhh jeszcze tylko zapytam, jak już w C to napisze to pomożecie mi to na arduino jakoś przepisać?

Arduino to jezyk?
    Raczej nie. W jakim więc jezyku piszę sie na Arduino?
    W dokumentacji piszą, że w C/C++.
    Czyli chcesz aby przepisać z C na C. Ja sie z chęcią tego podejmę.

• #24 10 Wrz 2017 12:17
    redy
    Poziom 10  

R-MIK napisał:
    redy napisał:

Arduino to jezyk?
    Raczej nie. W jakim więc jezyku piszę sie na Arduino?
    W dokumentacji piszą, że w C/C++.
    Czyli chcesz aby przepisać z C na C. Ja sie z chęcią tego podejmę.

Wybacz moją niewiedzę i dziękuję za lekcje, kod już mam muszę to jeszcze "przelać" do scalaka, czy muszę jakoś specjalnie avrdude aby zadziałało?
    Usb: 2.0
    Sterownik: zadig-2.3.exe
    Programator: USBasp v2
    piny jak na rysunku, próbowałem z rezystorem do RST i bez i z kondensatorem pomiędzy VCC i GND, też nie idzie.

• #26 12 Wrz 2017 16:40
    redy
    Poziom 10  

rs6000 napisał:
    Jakim programem wgrywasz ?

Takie oto ustrojstwo posiadam

• #27 12 Wrz 2017 17:19
    BlueDraco

Na program to mi to raczej nie wygląda...

• #28 12 Wrz 2017 19:34
    redy
    Poziom 10  

BlueDraco napisał:
    Na program to mi to raczej nie wygląda...

oh rzesz... przecie w logu jak byk napisane jest, że to AVRDUDE dlatego mi się z programatorem skojarzyło :-D
    Dodam, że hex generowany z Luna Studio for AVR :-)

• #29 13 Wrz 2017 06:14
    emarcus
    Poziom 34  

redy napisał:
    rs6000 napisał:
    Jakim programem wgrywasz ?

Takie oto ustrojstwo posiadam

A po co ci potrzebne to "ustrojstwo" skoro posiadasz płytkę didispark i pracujesz w Arduino IDE?
    Te dwie rzeczy wspólpracują razem i nie jest potrzebny dodatkowy programator...

https://digistump.com/wiki/digispark/tutorials/connecting
    Należy zwrócic uwage na występujące różnice w programowaniu zwykłej płytki arduino i tej digispark.

• #30 13 Wrz 2017 23:44
    redy
    Poziom 10  

Bo się digispark opalił przy którymś teście, i się same scalaki zostały więc trzeba wykorzystać do dalszych testów to co zostało :-)

Dodano po 16 [godziny] 54 [minuty]:

Juppiiiii!!!!!
    A więc (wiem że od a się nie zaczyna zdania :-D )
    1. spierniczyłem podłączenie i po paru drinkach zacząłem szukać pinów i znalazłem wszystkie :-)

nie pomogło od razu więc poszperałem jeszcze trochę i oto sprawa nr 2

2. ustawiając -B 10 czyli
    avrdude.exe -v -u -B 10 -C C:\lunaavr\avrdude\avrdude.conf -p t85 -c usbasp -P usb -U flash:w:"C:\lunaavr\projekty\_build\cx500temp.hex":a

Hurraaaa! scalak przyjął !!!

trochę testów i kalibracji i myślę że projekt będzie mógł ujrzeć światło dzienne :-)

dziękuję wszystkim niedowiarkom za motywację :-D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME