Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki dysk SSD? Na co zwrócić uwagę?

fortaigne 12 Sie 2017 23:52 933 29
  • #1 12 Sie 2017 23:52
    fortaigne
    Poziom 11  

Cześć
    Chciałbym prosić Was o pomoc w wyborze dysku SSD do laptopa. Na laptopie nie robię żadnych rewelacji, trochę netu, trochę zdjęć obrobię i to wszystko. Wystarczy mi dysk 120 GB gdyż mam dyski zewnętrzne na dane. Naczytałem się trochę ale nie wiem który dysk wybrać. Ogólnie podobno lepsze są dyski typu MLC to już wiem. Jednak owe dyski mają różne kontrolery (nie wiem który jest dobry), oraz różny cache. Oprócz tego niektóre firmy stosują ograniczoną gwarancję tzw. TBW.
    Mam do Was kilka pytań:

1. Czy wiecie które firmy nie stosują ograniczonej gwarancji TBW?
    2. Jak się liczy to TBW? Czy tak normalnie typu: uruchamia się Windows w tym celu dysk zapisze bądź odczyta kilkaset MB. Kilka startów dziennie i już jest 1 TB? Bo gwarancje ograniczają do np. 150 TBW to dużo czy mało?
    3. Jakich kontrolerów w dysku unikać?
    4. czy polecacie jakiś konkretny model?
    5. Wyczytałem ze są dyski SSD na port m.2, a ja taki port posiadam. Czytałem że dyski na port m.2 mają sens i są szybsze od SATA kiedy działają na protokole NVeM i tu moje pytanie: czy płyta główna musi posiadać ten protokół czy dysk? Tzn. jeśli mam port m.2 to on musi obsługiwać ten protokół czy każdy port m.2 obsługuje go i w zależności czy podepnę dysk który taki protokół czyta bądź nie to dysk będzie go wykorzystywał lub nie?

Jako, że budżet mam skromny około 250-300 zł wpadły mi w oko 2 dyski
    Patriot MLC 120 GB flare. Jest on oparty na kontrolerze Phison (nie znam)
    oraz ADATA SU700 120 GB TLC 3Dnand (niby lepsza wersja TLC) na kontrolerze jeszcze mniej mi znanym. czy któryś z tych dysków jest godny polecenia czy omijać szerokim łukiem?

I najważniejsze. Po włożeniu dysku SSD chcę zainstalować system z ręki czysty bez niepotrzebnego oprogramowania jakie znajduje się w recovery więc chciałem wgrać go normalnie i podać klucz z mojej naklejki. Niestety na naklejce widać już tylko ostatni ciąg klucza. Próbowałem keyfinderem odczytać klucz ale podaje jakiś wyimaginowany który nie zgadza się z tym co pozostało na naklejce. Jest jakiś program na tyle dobry ze jest w stanie to odczytać z systemu? Bo te wszystkie keyfindery i win key findery to każdy co innego podaje i żaden nie podaje tego co zgodne byłoby z ostatnią częścią klucza która widoczna jest na naklejce.

• #2 13 Sie 2017 00:50
    vampire86
    Poziom 35  

fortaigne napisał:
    I najważniejsze. Po włożeniu dysku SSD chcę zainstalować system z ręki czysty bez niepotrzebnego oprogramowania jakie znajduje się w recovery więc chciałem wgrac go normalnie i podać klucz z mojej naklejki. Niestety na naklejce widać już tylko ostatni ciąg klucza. Próbowałem keyfinderem odczytac klucz ale podaje jakiś wyimaginowany który nie zgadza się z tym co pozostało na naklejce. Jest jakiś program na tyle dobry ze jest w stanie to odczytac z systemu ? bo te wszystkie keyfindery i win key findery to każdy co innego podaje i żaden nie podaje tego co zgodne byłoby z ostatnią częśćią klucza która widoczna jest na naklejce.

Keyfindery działają i nie powinieneś mieć z nimi problemu. Z tej prostej przyczyny, że klucz nie jest jakiś szyfrowany czy coś. To jest zwykły program i ma proste działanie - pokazać klucz. Chyba, że komputer miał preinstalowany system - wtedy mógł być wykorzystany klucz "producenta". Jaki dotychczas miałeś system i czy kiedykolwiek go przeinstalowywałeś?

• #3 13 Sie 2017 00:57
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

fortaigne napisał:
    5. Wyczytałem ze sa dyski SSD na port m.2 a ja taki port posiadam. Czytałem że dyski na port m.2 mają sens i są szybsze od SATA kiedy działają na protokole NVeM i tu moje pytanie: czy płyta główna musi posiadac ten protokół czy dysk ? tzn. jeśli mam port m.2 to on musi obsługiwac ten protokół czy każdy port m.2 obsługuje go i w zalezności czy podepne dysk który taki protokól czyta bądz nie to dysk będzie go wykorzystywał lub nie ?

Dysk na M.2 na protokole Sata3 nie daje praktycznie nic więcej niż zwykły na sata3 w zatoce 2,5 cala. Nadal obowiązuje ograniczenie ok. 550MB/s. NVMe pracuje na protokole PCIe i tutaj transfery są duuużo wyższe niż SATA3. By to poprawnie pracowało i dysk i płyta główna musi pracować na tym samym protokole. Są dyski i płyty które mogą opracować na obu. Napisz jaki masz laptop.
    Jeżeli chodzi o zwykłe dyski 2,5 cala to wybierz ten:
    https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-su800-128gb-sata3-asu800ss-128gt-c-1047720/
    Prawdę mówiąc dysk legenda. Jeżeli chodzi o M.2, to zależy od rodzaju.
    Pamiętaj, że przy M.2 bywają czasem problemy z postawieniem systemu. Udaje się je rozwiązać ale czasem trzeba się nakombinować. Nie mniej nie masz się czym martwić - jak problem się pojawi to się będziesz martwił.
    fortaigne napisał:
    I najważniejsze. Po włożeniu dysku SSD chcę zainstalować system z ręki czysty bez niepotrzebnego oprogramowania jakie znajduje się w recovery więc chciałem wgrac go normalnie i podać klucz z mojej naklejki. Niestety na naklejce widać już tylko ostatni ciąg klucza. Próbowałem keyfinderem odczytac klucz ale podaje jakiś wyimaginowany który nie zgadza się z tym co pozostało na naklejce. Jest jakiś program na tyle dobry ze jest w stanie to odczytac z systemu ? bo te wszystkie keyfindery i win key findery to każdy co innego podaje i żaden nie podaje tego co zgodne byłoby z ostatnią częśćią klucza która widoczna jest na naklejce.

Spróbuj tym:
    https://www.dobreprogramy.pl/Keyfinder,Program,Windows,48730.html
    Sam przed chwilą sprawdziłem i pokazuje poprawny klucz.

• #4 13 Sie 2017 06:44
    r103
    Poziom 20  

Nawet jak ten dysk na M.2 będzie na protokole SATA to i tak - jak i każde użycie dysku SSD - kosmicznie podniesie odczuwalne "szybkość i kulturę pracy" komputera...

Cena obu rodzajów nośników /SATA, M.2/ - zbliżona - ewentualna różnica że przy systemie na M.2 można sobie zostawić talerzowca na dane /oczywiście przed formatem tworząc jakiś obraz Recovery dysku/ ?

• #5 13 Sie 2017 11:35
    fortaigne
    Poziom 11  

Kraniec_Internetów napisał:

Jest to ale dysk na TLC, naczytałem się że dużo szybciej się te pamięci zużywają no i ADATA daje ograniczenie w postaci TBW. Jak to TBW się liczy ?
    No i prametry dysku przynajmniej te co podaje producent sa nawet niższe niz SU700....zatem skąd wyższa cena i wyższy model skoro parametrycznie jest slabszy ?

Spróbuj tym:
    https://www.dobreprogramy.pl/Keyfinder,Program,Windows,48730.html
    Sam przed chwilą sprawdziłem i pokazuje poprawny klucz.

Jesli chodzi o system to mam preinstalowany i nigdy go nie zmianiałem, ten program tez podaje inny klucz niz mam końcówke na naklejce....aczkolwiek taki sam klucz podaje jak inne programy i skrypty których użyłem. Czy jest może tak jak pisali w innych postach ludzie że na naklejce mam unikatowy klucz a dla setek maszyn preinstalowanych jest jakis klucz uniwersalny i ten klucz mi własnie podają programy ? czy on zadziała jak z ręki postawię windę ?

• #6 13 Sie 2017 11:52
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

r103 napisał:
    Nawet jak ten dysk na M.2 będzie na protokole SATA to i tak - jak i każde użycie dysku SSD - kosmicznie podniesie odczuwalne "szybkość i kulturę pracy" komputera...

Prawda. Dyski HDD są w porównaniu do nich kosmicznie wolne, a i gdy odczytujemy dane znajdujące się daleko od siebie na powierzchni talerza, to ta prędkość dodatkowo zwalnia.
    fortaigne napisał:
    Jest to ale dysk na TLC, naczytałem się że dużo szybciej się te pamięci zużywają no i ADATA daje ograniczenie w postaci TBW. Jak to TBW się liczy ?

Dla mnie gwarancja na te sprzęty nie ma najmniejszego znaczenia przy zakupie. Dysk albo padnie dość szybko (jeżeli ma wady konstrukcyjne), albo będzie działał bardzo długo. Poza tym sugerowanie się prędkościami odczytu/zapisu wg specyfikacji nie ma większego sensu, gdyż często nie odzwierciedla stanu faktycznego. Lepiej w tym celu poszukać prawdziwych testów prędkości w danych zastosowaniach.
    fortaigne napisał:
    czy on zadziała jak z ręki postawię windę ?

Jeżeli i tak zmieniasz dysk, to tego co masz nie musisz od razu formatować. Kup nowy dysk i spróbuj. Co masz do stracenia?

• #7 13 Sie 2017 12:11
    fortaigne
    Poziom 11  

Jeżeli i tak zmieniasz dysk, to tego co masz nie musisz od razu formatować. Kup nowy dysk i spróbuj. Co masz do stracenia?

Do stracenia mam oryginalnego windowsa :) Jeśli nie da się postawic z ręki to zrezygnuję z dysku SSD, owszem będzie wolniej ale legalny system. Często zanoszę do pracy laptopa i nie moge pracować na piracie. Jak kupię dysk SSD i klucz nie podpasuje to i tak nie będę mógł na nim pracowac i wydana kasa w błoto. Klonowanie z HDD na SSD odpada po bo sklonowaniu wszystkich partycji (ukrytych, recovery) i wgraniu tego co potrzebuje ze 120 GB zostanie mało miejsca. Dlatego chciałem wykonac instalację z ręki ale nie wiem co z tym kluczem :(

• #8 13 Sie 2017 12:24
    Paganini
    Poziom 12  

SU800 jest jednym ze słabszych SSD.
    3D TLC tutaj nic nie zmienia bo to jest nadal TLC, większa retencja danych, spadki prędkości zapisu, wyższa korekcja błędów ECC i więcej poziomów napięcia by odczytać stan komórki.
    Recenzje:
    http://techreport.com/review/30921/adata-ultimate-su800-512gb-ssd-reviewed/2
    http://www.anandtech.com/show/11085/the-adata-ultimate-su800-ssd-review-128gb-256gb-512gb/7

Obecnie nie ma zbyt wielkiego wyboru. Gdybym musiał dziś kupować 120GB to Adata sp920 na 8 kanałowym Marvellu 88SS9189-BLD2 + Micron 128Gbit 20nm MLC.
    http://www.adata.com/pl/feature/286

Patriot flare to budżetówka jest na słabym S11 - jedno-rdzeniowy kontroler ( 2 kanały).

• #9 13 Sie 2017 13:31
    fortaigne
    Poziom 11  

No właśnie problemem jest budżet i w tej cenie nic lepszego od tej adaty rzeczywiscie nie widzę. Crucial mx300 tak polecany tez jest na TLC jednak TLC w technologii 3Dnand wedłu wielu branzowych pism wydłuza zywotnosc niemal do wartosci MLC. Adata jest w testach szybsza od tego cruciala i dodatkowo nie ma ograniczenia TBW. Z drugiej tez strony ja nie bede montowal materialy video tylko korzystał z internetu i czasem jakas fotka do obrobienia.
    Czy ta adata su800 w wersji 256 GB czyms sie rozni od wersji 120 Gb oprocz pojemnosci ?

• #10 13 Sie 2017 13:41
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

fortaigne napisał:
    Czy ta adata su800 w wersji 256 GB czyms sie rozni od wersji 120 Gb oprocz pojemnosci ?

Ceną :) Poza tym mają wg szybkiego opisu na morelach różne prędkości zapisu. W praktyce jak to wygląda musiałbym poszukać jakiegoś testu.
    W praktyce dobre dyski mogą bezawaryjnie pracować przez 10 lat. Wg testu który przeżyyał tyle danych przez dysk, ile przeleciałoby przez niego przez 3 godziny dziennie podczas normalnego używania.

• #11 13 Sie 2017 15:25
    r103
    Poziom 20  

No zależy. Ja swój dysk SSD przy takim normalnym użyciu typu internet/biuro to zapisuję jakieś 10x rocznie - ale np część danych np "pobrane" mam na dysku talerzowym.

Tak że nawet TLC na trochę by starczyło /mam oczywiście MLC bo te 5 lat temu jak kupowałem to jeszcze TLC niespecjalnie występowały.

I pewnie takie statystyki to mają i producenci - i doskonale wiedzą że dysk TLC o tym tam gwarantowanym zapisie choćby i 500x - 1000x u standardowego użytkownika też nie ma kiedy paść :-)

• #12 13 Sie 2017 15:48
    Ronal123
    Poziom 11  

Ja posiadam dysk Transcend SSD370 128GB na pamięciach MLC i polecam tą firmę akurat - Może nie jest jakaś topowa ale dysk działa bez zarzutów już ponad rok. Tylko że aktualnie ceny poszły w gorę bo rok temu kupiłem go na Morele nowego za niecałe 200 zł. Aktualnie kosztuje 300. Polecam celować w dyski 250 GB gdyż są najbardziej opłacalne (ja żałuję że nie dopłaciłem do 250GB) ponieważ są także szybsze (Czym większa pojemność tym szybszy dysk będzie). Jeśli masz złącze M2 to faktycznie polecam wtedy taki dysk. Będzie wydajniejszy.

• #13 13 Sie 2017 15:54
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Ronal123 napisał:
    eśli masz złącze M2 to faktycznie polecam wtedy taki dysk. Będzie wydajniejszy.

Ahh... dzięki, że mi przypomniałeś.
    @fortaigne podaj model laptopa o który Cię prosiłem.

• #14 13 Sie 2017 16:03
    fortaigne
    Poziom 11  

Nie pamiętam teraz z głowy modelu, laptop w pracy został więc dopiero jak będę w pracy mogę zerknąć.

No dobrze przekonaliście mnie, rzeczywiście może dozbierać i wziąć 240, 256 lub 275 GB w sumie jak zacznie brakowac miejsca to będzie trzeba kolejny dysk kupować, a tak będzie od razu jeden większy.
    Zatem ostatecznie mam takie typy:

Crucial MX300 - 275 GB
    Adata Ultimate SU800 - 256 GB
    Samsung 850 EVO MZ-75E250B - 250 GB
    Goodram Iridium Pro - 240 GB

• #15 13 Sie 2017 16:46
    Paganini
    Poziom 12  

Nie bierz TLC (pisałem już o tym) ostatni jest najlepszy.
    Godram Iridium Pro.
    Do tych zastosowań dysku na protokole nvme nie potrzebujesz.

• #16 13 Sie 2017 19:00
    fortaigne
    Poziom 11  

Problem w tym że w testach mimo ze iridium jest MLC nie wypada lepiej, po drugie to nie jest TLC któe było lata temu, tylko TLC 3Dnand, ułożenie 3Dnand poprawiło wytrzymałość dysków i są tak wytrzymałe jak MLC tak piszą w branżowych pismach, oraz potwierdzają to użytkownicy. Po trzecie mam uraz troszkę bo w pracy mamy 3 dyski goodrama co prawda zwykłe nie iridium i....dwa z nich juz padły po kilku miesiącach.
    Dyski Cruciala które sa polecane przez setki użytkowników tez sa tlc 3dnand i nikomu nic nie pada...Bardziej prosiłbym o wybór dysku ze względu na kontroler (który lepszy, szybszy, wiecej kanałowy, cache itp) nie boję się TLC 3dNand.

Pierwszy przyklad z brzegu, adata TLC 3dnand szybsza w wiekszosci testow od MLC
    https://www.youtube.com/watch?v=kbqURDjgPRA

• #17 13 Sie 2017 19:19
    Paganini
    Poziom 12  

Widzę że nie czytałeś mojego poprzedniego postu co to 3Dnand https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16639629#16639629
    W tej cenie nie znajdziesz lepszego dysku od Iridium Pro.
    Z dostępnych dysków na SATA o tej pojemności ustępuje jedynie Samsungowi 850 pro. Siedzi na dobrym kontrolerze Phisona S10. Posiada 5 lat gwarancji nie ograniczonej zapisem.

• #18 13 Sie 2017 22:13
    fortaigne
    Poziom 11  

Otóz iiridium ma ograniczenie duże bo duże 1000TBW ale ma
    czytałem Twoj post ale...testy w sieci pokazuja zupelnie co innego zadnych spadkow i jest szybszy od goodrama.

Po drugie ustępuje chocby adacie i to w kazdym tescie a w niektorych znacząco
    Kości MLC mnie nie jarają bo od kilku lat testują nowe TLC 3dnand i nikt nie skarzy się tak jak w przypadku starych TLC

Doceniam oczywiście twoje zdanie, pytam także o porady ale zestawiam to z faktami, a te przemawiaja bardziej w tym momencie za adata. Niby tlc 3dnand ma miec spadki a w tescie łoi tego iridium az milo :D Na te chwilę lekko przoduje w moich myslach adata su800. Jesli jednak ktos ma na nia jakiegos haka popartego faktem to wysłucham :)

Dodano po 2 [godziny] 43 [minuty]:

Jeszcze mam jedno pytanie odnośnie SSD. Właśnie wracam od kolegi który także zakupił sobie dysk SSD. Kupił jakiś najtańszy Adata sp580, ale nie w tym problem. Ona ma trochę starego laptopa acer 4732z z portem Sata2. Pomijając to czy na sacie 2 wykorzysta dysk ssd czy nie jest inny problem. Po włożeniu dysku do laptopa i właczeniu, jego laptop stoi na biosie...
    Po wyciągnięciu dysku startuje normalnie, weszlismy zatem do biosu i jedyna opcja związana z dyskiem to było ahci włączone lub wyłaczone. obojętnie w jakim ustawieniu po podłaczeniu ssd stoi na biosie...
    pytanie...czy dyski ssd sata3 sa kompatybilne wstecz z sata 2 ? czy może dysk jest padnięty. Moj laptop został w pracy więc nie moge włożyć do mojego i sprawdzić.

• #19 14 Sie 2017 00:07
    Ronal123
    Poziom 11  

ADATA bym omijał szerokim łukiem bo jest opinia o ich awaryjności. Kości TLC to niższa półka niż MLC i lepiej inwestować w te drugie. Polecam brać to, co uchodzi za w miarę szybkie i bezawaryjne. Nie ma sensu dłużej się pocić nad wyborem dysku SSD do laptopa, gdzie tak naprawdę każdy SSD nawet z najniższej półki będzie okej. Grunt, żeby to była sprawdzona konstrukcja. Dyski pod SATA 3 zadziałają na starszych złączach SATA ale nie będą w pełni wydajne. Kolega pewnie kupił uszkodzony dysk. Nie polecam tej firmy... Ps. GoodRam też nie polecam. To dziadostwo. Ja bym brał coś od Samsunga czy Cruciala coś z niższej półki i tak będzie spoko. Coś, co jest na rynku już ponad rok i uchodzi za bezawaryjne.

• #20 14 Sie 2017 01:46
    pitrala1
    Poziom 33  

Jak znajdziesz testy 3dnand tlc vs mlc przy powiedzmy 70+% powierzchni zapełnionego dysku, to wtedy wychodzi na jaw ich prawdziwa właściwość :)

Większość tych dysków ma coś co się nazywa 'SLC buffer' - poczytaj sobie Jak to działa i z czym to się je :)

• #21 14 Sie 2017 10:24
    cxzcxz123
    Poziom 32  

Ronal123 napisał:
    Nie polecam tej firmy... Ps. GoodRam też nie polecam. To dziadostwo. Ja bym brał coś od Samsunga czy Cruciala coś z niższej półki i tak będzie spoko. Coś, co jest na rynku już ponad rok i uchodzi za bezawaryjne.

Masło maślane i nabijanie bezsensownych postów. Ocenianie dysków po nazwie firmy jest głupotą...

I jeśli będziesz chciał się bronić i napisać, że to ma sens to odpowiedz: Podaj jakieś konkretne modele Samsunga czy Cruciala, które byś polecił autorowi. Ciekawe co znajdziesz. Przypominam, że 850 Evo i MX300 są na 3D NAND TLC, a te firmy nie oferują praktycznie nic więcej w niższej półce.

pitrala1 napisał:
    Jak znajdziesz testy 3dnand tlc vs mlc przy powiedzmy 70+% powierzchni zapełnionego dysku, to wtedy wychodzi na jaw ich prawdziwa właściwość :)

Parę miesięcy temu szukałem i znalazłem tylko to:
    http://www.anandtech.com/show/10274/the-cruci...00-750gb-ssd-review-microns-3d-nand-arrives/4

fortaigne napisał:

2. Jak się liczy to TBW? Czy tak normalnie typu: uruchamia się Windows w tym celu dysk zapisze bądź odczyta kilkaset MB. Kilka startów dziennie i już jest 1 TB? Bo gwarancje ograniczają do np. 150 TBW to dużo czy mało?

Dyski SSD zużywają się zapisując na nich dane. Odczyt danych nie wpływa na ich żywotność.

Iridium Pro 240 GB ma TBW 600 TB czyli 600 000 GB. Musiałbyś po prostu w ciągu pięciu lat gwarancji zapisać na dysku więcej niż te 600 000 GB żeby utracić gwarancję, którą daję GoodRam. Iridium Pro ma rzeczywistą pojemność 223 GB - sam mam ten dysk, więc nie musiałem liczyć :).
    Licząc z grubsza:
    600 000 GB/223 GB ≈ 2690 - Tyle razy musiałbyś do końca zapisać dysk

5 x 365 ≈ 1825 dni (nie bawiąc się w lata przestępne)

Dzieląc wyniki wychodzi 1,47 (jak kto woli 147 %). Żeby dojechać do końca ograniczenia gwarancji to musiałbyś dziennie zapisywać na dysku jakieś 328 GB. Zwykły śmiertelnik do tylu oczywiście nie dojedzie. A przypominam, że dojechanie do końca nie oznacza śmierci dysku, a jedynie utratę gwarancji. W rzeczywistości dysk może dojechać do PT czy więcej i dalej sobie bezproblemowo "chodzić".

• #22 14 Sie 2017 10:33
    fortaigne
    Poziom 11  

Ronal123 napisał:
    Ja bym brał coś od Samsunga czy Cruciala coś z niższej półki i tak będzie spoko. Coś, co jest na rynku już ponad rok i uchodzi za bezawaryjne.

A dlaczego crucial mialby byc lepszy niz adata skoro sa na tych samych kościach oparte, czytałęm gdzieś ze to dokładnie te same kości tlyko inny kontroler. Czytam ostatnio ogromnie dużo z racji chęci zakupu i nikt w necie nie potwierdza awaryjności adat sa na takim samym poziomie awaryjności jak samsung czyli komus tam się raz zdarzyło...i cisza w necie jakoby miały być awaryjne.
    Jesli chodzi o laptop kolegi w którym wisi na biosie to nie wina ssd, dziś włożył inny dysk ssd firmy OCZ i dokładnie to samo. Podejrzewam ze ma tak starego lapka 7 letni że nie wykrywa dysków nietalerzowych...
    Samsung (przynajmniej w moim zasiegu cenowym) jest takze na kosciach TLC więc nie bardzo jestem w stanie zrozumieć dlaczego akurat tlc samsunga ma sie nie psuć a kości toshiby czy innego producenbta wlozone w dyski cruciala czy adaty maja sie psuć :D
    Tym bardizej że zamsung daje najmnaiejszy TBW czyli chyba nie jest pewien swoich kości, natomiast adata w ogole nie daje tego ograniczenia.
    Jest tak jak piszesz że kazdy dysk ssd będzie super roznicę robił w porównaniu do hdd i nie ma się chyba co spuszczać. Gwarancje sa od 3 do 5 lat więc nwet jakby tlc 3dnand okazały się jednak mniej trwałe to bede reklamował a za 5 lat to i tak bede mial juz inny dysk :) Tym bardziej że to tylko praca w necie czasem fotka do poprawy więc nie ma sensu napinać się na modele za kupę kasy.
    dzięki wszystkim za dyskusje.

• #23 14 Sie 2017 19:23
    Paganini
    Poziom 12  

fortaigne napisał:
    Otóz iiridium ma ograniczenie duże bo duże 1000TBW ale ma
    czytałem Twoj post ale...testy w sieci pokazuja zupelnie co innego zadnych spadkow i jest szybszy od goodrama.

Po drugie ustępuje chocby adacie i to w kazdym tescie a w niektorych znacząco
    Kości MLC mnie nie jarają bo od kilku lat testują nowe TLC 3dnand i nikt nie skarzy się tak jak w przypadku starych TLC

Doceniam oczywiście twoje zdanie, pytam także o porady ale zestawiam to z faktami, a te przemawiaja bardziej w tym momencie za adata. Niby tlc 3dnand ma miec spadki a w tescie łoi tego iridium az milo :D Na te chwilę lekko przoduje w moich myslach adata su800. Jesli jednak ktos ma na nia jakiegos haka popartego faktem to wysłucham :)

Jeśli oglądałeś to pewnie również słyszałeś jak mówi że nie są to profesjonalne testy. Na pewno zostały zrobione na pustych nośnikach. Problem z SU800 jest taki że po przekroczeniu pewnej pojemności zapis sekwencyjny prawie natychmiast spada poniżej 30MB/s. Nie będziesz przecież trzymał pustego dysku jak go kupisz, więc realia są trochę inne. W tym teście prawdopodobnie Samsung 850 pro który kosztuje dwukrotnie więcej od SU800 wypadł by podobnie.

Co do TBW, na stronie Goodrama nic na ten temat nie ma, więc takiego ograniczenia nie ma najprawdopodobniej. 1000TBW czy 600TBW jest informacją żywotnościową i nie jest to brane pod uwagę przy gwarancji.

Ronal123 napisał:
    Nie polecam tej firmy... Ps. GoodRam też nie polecam. To dziadostwo. Ja bym brał coś od Samsunga czy Cruciala coś z niższej półki i tak będzie spoko. Coś, co jest na rynku już ponad rok i uchodzi za bezawaryjne.

Piszesz bzdury kolego.
    GoodRam Iridium Pro jest klonem Kingstona HyperX Savage, w środku siedzi dokładnie to samo.
    Czyli: Phison PS3110-S10 8 kanałówka, Toshiba 64Gbit A19nm MLC, Nanya 256 MB LPDDR3.
    Różnią się ceną oraz gwarancją.
    Jedyne co można polecić z Samsunga do dużo droższy 850 pro. A z Cruciala nic dobrego (nowego) nie dostaniesz obecnie.

@fortaigne
    Jeśli nie przekonują Cię testy (rzetelne) typu: http://www.tomshardware.com/reviews/adata-ultimate-su800-ssd-review,4824-2.html
    Wybierz SU800.

• #24 16 Sie 2017 11:27
    fortaigne
    Poziom 11  

@paganini nie mam wątpliwości co do parametrów goodrama Iridium a działania, na forum purepc wielu mowi ze łapie freezy, zawiechy przy kopiowaniu i kilkanasci eosob to stwierdza, na wykopie to samo. Nie mam po prostu zaufania do goodrama jeśli tylu ludzi mowi o tych freezach. KOści, kontroler niby klon innych ale...moze firmware ich zawodzi ze tyle osob zgłasza te freezy.
    znalazłem jeszcze coś takiego
    Corsair Force LS 240GB
    kości MLC, kontroler Phison warte to coś ?

Zadziwiająco dobrze w testach wypada na kosciach tych niby gorszych (tlc 3d nand) samsung 850 evo (wersja 500gb) czy wersja 240 GB ma to samo w srodku co 500 ? , czy jeśli nic sensownego na kosciach mlc nie znajde i bede bral z tlc 3d nand to wybrałbys samsunga tego czy adate su800 ?

• #25 16 Sie 2017 14:33
    Paganini
    Poziom 12  

Wrzuć linki do tych problemów z freezami w Iridium Pro.

Nie kupiłbym dysku na tlc 3d nand.
    Corsair Force LS jest na (Phison S8 + toshiba 19nm MLC) słabym kontrolerze. W ostateczności lepszy będzie ten Corsair od dysków tlc 3d nand ale nie kupiłbym tego.
    Gdyby nie było Kingstona HyperX Savage i jego klonów tj. (G.skill phoenix ftl, GoodRam Iridium Pro). To Adata sp920. Niżej bym nie schodził.
    Dysk kupuje się na wiele lat bo przeżyje nie jeden upgrade. SSD powinien spokojnie kilkanaście lat posłużyć więc oszczędzanie na nim nie jest wskazane.

• #26 16 Sie 2017 16:15
    fortaigne
    Poziom 11  

@Paganini

http://forum.pclab.pl/topic/1191502-Zaci%C4%99cia-i-freezy-GOODRAM-Iridium-PRO-240GB/

https://www.wykop.pl/wpis/21777809/kupilem-niedawno-dysk-ssd-goodram-iridium-pro-240g/

pod opisem tej usterki kolejni uzytkownicy to samo zgłaszają.
    Jeszcze gdzies na forach widzialem jak sobie przypomne na ktorych to wrzuce.
    No chyba że coś poprawiono bo posty już trochę mają.

Czy ktos może potwierdzić druga sprawę czyli to że starszy laptop może nie obsługiwać dysków ssd ? sąsiad ma acera 4732z i po włożeniu ssd wisi na biosie tak jakby stawał podczas rozpoznawania dysku. Na stronie acera biosu nowego nie ma (jest z 2011 czyli mniej więcej z okresu kiedy tego lapka kumpel kupował). Do acera dodzwonić się nie mógł. Jest to mozliwe ze dysków ssd bios nie widzi ?

• #27 17 Sie 2017 02:00
    Paganini
    Poziom 12  

Nie jest to wina dysku, a konkretnie Iridium Pro. Nie ma on "ukrytych wad", taki problem byłby zaraz widoczny w komentarzach kupujących np: https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-iridium-pro-240gb-ssdpr-iridpro-240-720767/
    Takie problemy występują losowo na różnych systemach i dyskach.
    W odpowiedziach i poradach z w.w. linków brakuje podstawowej rzeczy czyli tabelki SMART żeby wykluczyć błędy komunikacji.
    Najpierw powinno się wykluczyć błędy sprzętowe, później software, czyli secure erase i instalacja uefi czystego sytemu razem z aktualizacjami, usunięcie wszystkich niepotrzebnych rapidów itp, aktualizacja bios mobo, bios SSD i sterowników AHCI. itd. Nie bawić się w naprawę. Jak nadal występuje to próba namierzenia co to jest, przez logi i obserwacje procesów.
    Co do odczytu HD tune, tam gdzie są pliki, będziesz mieć spadki i to jest normalne na każdym SSD. Odczyt zapisanych komórek jest wolniejszy, od pustych. Jak zrobisz secure erase to będziesz mieć prostą linię na wykresie w HD tune.

W biosie Acera dysk SSD jest nie widoczny ?

• #28 17 Sie 2017 14:35
    fortaigne
    Poziom 11  

Paganini napisał:

W biosie Acera dysk SSD jest nie widoczny ?

Nie ma szans wejśc do biosu, po włączeniu lapka z podpiętym ssd od razu wiesza mu sie na planszy startowej biosu z napisem acer i pasek postępu łądowania biosu stoi....ani wejść do biosu ani nic....
    Dopiero po odpięciu dysku wszystko hula i mozna wejść. Z opcji dyskowych jest tylko ahci opcja ale obojętnie jak się jej nie ustawi to nie przynosi rezulatatów.
    Może ten acer czyta tylko dyski określone ? na stronie cruciala widziałem polecane pamięci i dyski, które niby sa kompatybilne

http://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade-for/Acer/aspire-4732z

Odnośnie samsunga to powrót do litografii 40nm owocuje podobno takim czasem działania jak mlc w litografi bardzo upakowanej. upakoanie nie wpływa dobrze na wytrzymałośc nawet MLC

Jaki dysk SSD? Na co zwrócić uwagę?

• #29 17 Sie 2017 16:45
    Paganini
    Poziom 12  

Jesteś pewien że dysk jest właściwie podpięty ? Używasz do tego ramki montażowej ?
    Jeśli jest dobrze podpięty i inne SSD również nie działają, musisz pogrzebać w biosie.
    Wyłączyć "fast boot", zobacz czy masz we właściwościach procesora w biosie płyty, możliwość włączenia/wyłączenia obsługi dysków ssd. Jeśli są na tych podpinanych dyskach jakieś partycje usuń je.

fortaigne napisał:
    Odnośnie samsunga to powrót do litografii 40nm owocuje podobno takim czasem działania jak mlc w litografi bardzo upakowanej. upakoanie nie wpływa dobrze na wytrzymałośc nawet MLC

Im wyższa litografia tym lepiej "nm"
    Im niższa gęstość tym lepiej "Gbit"

• #30 17 Sie 2017 16:56
    fortaigne
    Poziom 11  

Dysk dobrze wpinam nie ma tam żadnej filozofii, używam ramki, każdy inny dysk talerzowy działa, tylko nie SSD. W biosie nic nie włącze bo prawie nie ma w nim opcji :) Jedyne co można w biosie zrobić to:
    - ustawic b00towanie
    - ahci wł/wył
    - ewentualnie załozyc hasło

Zajrze jeszcze raz do jego biosu dzisiaj czy coś tak jak piszesz można pogrzebac we właściwościach procesora, chociaż nic takiego tam nie widziałem.
    Bios ubogi. Partycji żadnych nie ma bo dysk nowy z pudełka. Wygląda to tak jakby bios przy starcie wyszukując urządzeń wisiał na nierozpoznanym dysku. Przy talerzowym wszystko jest ok.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME