Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ocena instalacji CO i CWU

tofek 13 Sie 2017 09:17 594 16
 • #1 13 Sie 2017 09:17
  tofek
  Poziom 15  

  Witam,
  proszę uprzejmie o ocenę instalacji C.O. i CWU.
  Obecnie posiadam, układ otwarty, zład wody (700l), żeliwne grzejniki, grube rury i kocioł węglowy 20kW, chcę dołożyć kocioł gazowy (Niedźwiedź kondens) z wykorzystaniem zasobnika CWU 120l dwupłaszczowy. Słup wody instalacji wynosi ok. 8-9m.
  Schemat instalacji w załącznikuOcena instalacji CO i CWU

 • #2 14 Sie 2017 09:57
  ls_77
  Poziom 25  

  A czy kocioł Niedźwiedź Condens to nie musi pracować w układzie zamkniętym?
  Stary model (Niedźwiedź) mógł pracować w układzie otwartym, natomiast nowy (Niedźwiedź Condens) jest do układu zamkniętego:

  Ocena instalacji CO i CWU

 • #3 14 Sie 2017 21:10
  tofek
  Poziom 15  

  Tak wiem czytałem instrukcję, jest napisane, że 0,8bar to minimum, ale ja chcę korzystać i z gazowego oraz węglowego. Czy jeśli słup wody jest8-9m to kocioł nie będzie działał poprawnie ?? Może można w jakiś sposób minimalnie oszukać czujnik ciśnienia ?
  Czy masz wiedzę na temat tego kotła, byłem w sklepie i nikt nic nie wie, mówią, że to nowość na rynku, dali tylko folder :(

 • #4 16 Sie 2017 08:34
  ls_77
  Poziom 25  

  Przy takim "słupie wody" powinien pracować, ale najważniejsze jest to że tracisz gwarancję.
  Mogą też wystąpić problemy z korozją - płaszcz wodny jest stalowy.

  Sam kocioł jest bardzo dobrym kotłem - jest to "brat bliźniak" kotła Vaillanta. Jak podaje producent: "Łatwa konserwacja i serwisowanie. Urządzenie wymaga tylko niewielkiego czyszczenia, drobnych prac konserwacyjnych."

  A nie łatwiej byłoby połączyć ten kocioł przez wymiennik tak by rozdzielać układy otwarty od zamkniętego?

 • #5 16 Sie 2017 19:13
  tofek
  Poziom 15  

  Rozmawiałem dziś z pracownikiem technicznym f. Saunier Duval ws. niedźwiedzia, proponuje pompę na powrocie i zawór 3-drogowy.
  W związku z tym poprawiłem schemat instalacji hydraulicznej, tylko nie wiem czy dobrze narysowałem układ CWU, czy nie będzie się wracała do CO przez kocioł węglowy.
  Ocena instalacji CO i CWU

 • #6 17 Sie 2017 07:48
  ls_77
  Poziom 25  

  Możesz napisać czemu zaproponował pompę na powrocie i zawór 3-drogowy zamiast dwóch pomp?
  Z tego co pamiętam, to zawsze na schematach mają dwie pompy: 1 do CO i 1 do ładowania zasobnika.
  A czy coś mówił odnośnie układu otwartego?

 • #7 17 Sie 2017 13:08
  tofek
  Poziom 15  

  Generalnie, zaproponował albo zawór 3-drogowy, albo pompę ładującą.
  Co do układu otwartego poinformował, że kocioł jest do instalacji zamkniętych. Ale ja chcę wziąć to na siebie, uważam, że przy 0,8 bar powinien działać, a wszystkie te gwarancje to tylko do udupienia klienta. Tak miałem akcję z Buderusem, gdzie serwis próbował zwalić winę na jakość wody.
  To ja już nie wiem, jak ten schemat powinien wyglądać. :(

 • #8 17 Sie 2017 14:41
  ls_77
  Poziom 25  

  W przypadku dwóch pomp: podłączamy je bezpośrednio pod zaciski na płycie głównej kotła - osobno pompę do CO i osobno pompę do ładowania zasobnika. Gdy grzejemy CO pracuje tylko pompa na CO, a w przypadku zapotrzebowania na CWU wyłącza się pompa na CO i załącza pompa ładująca. Takie układy pracują idealnie.

  Gdy mamy tylko jedną pompę i zawór 3-drogowy, to ta pompa musi pracować i dla grzania CO i w momencie zapotrzebowania na CWU (tylko zawór 3-drogowy zmienia kierunek przepływu wody z CO do zasobnika). I tutaj nie wiem jak to podłączyć żeby tak działało.

  Ja bym chyba pozostał przy pierwszym schemacie.

 • #9 17 Sie 2017 20:37
  tofek
  Poziom 15  

  Czy poniższy schemat będzie ok?
  Ocena instalacji CO i CWU

 • #10 18 Sie 2017 08:13
  ls_77
  Poziom 25  

  Ja bym zamienił kotły miejscami wraz z ich osprzętem.
  Chodzi o to żeby z kotła stałopalnego rura wychodziła bezpośrednio do naczynka przelewowego.
  Zamienił bym jeszcze zawór z filtrem na dwie osobne części: zawór osobno + filtr osobno no i drugi zawór osobno + jakieś śrubunki, by ewentualnie łatwo wymontować filtr. Chodzi o to, że czasami przy czyszczeniu filtra coś się może wydarzyć (rozpadnie lub zagubi się sitko lub bezie problem z uszczelnieniem) i wtedy łatwiej wymienić sam filtr niż "gotowiec" z zaworem.

 • #11 18 Sie 2017 13:56
  tofek
  Poziom 15  

  To tylko tak wygląda na schemacie, a w rzeczywistości wszystko jest w jednym pomieszczeniu. Odległość między jednym a drugim kotłem jest ok. 1 m. Tak się zastanawiam, czy po załączeniu pompy w gazowy kulka zaworu różnicowego zablokuje przepływ, żeby nie grzać węglowego.
  Słuszna uwaga z tym filtrem.

 • #12 18 Sie 2017 14:55
  ls_77
  Poziom 25  

  Czasami zamiast kulowego zaworu zwrotnego/różnicowego dają zawór typowy zawór klapowy (bez żadnej sprężynki).

 • #13 18 Sie 2017 18:51
  tofek
  Poziom 15  

  Z tego co mówią przepisy, to na zasilaniu węglowego nie może być nic, ale ja mam tak zrobione (stara instalacja) jak na schemacie. Teraz będę miał remont łazienki i będzie spuszczona woda z układu, zastanawiam się czy nie przerobić na poprawny, tylko nie bardzo wiem jak powinno być. Może wiesz jak to zrobić, to zlecił bym hydraulikowi przerobienie.

 • #14 19 Sie 2017 07:55
  ls_77
  Poziom 25  

  Dobrze mówisz - przepisy zabraniają stosować zaworu odcinającego, a zawór zwrotny czy różnicowy nie odcina przepływu, muszą mieć tylko małe opory do otwarcia tego zaworu.
  To tak samo jak przepisy zabraniają stosować zagięć (minimalne odchylenia są dopuszczalne) na rurze prowadzącej bezpośrednio z kotła do naczynia wzbiorczego.

 • #15 19 Sie 2017 08:01
  tofek
  Poziom 15  

  No właśnie, z tymi przepisami jest różnie :) Powiedz mi, zawór zabezpieczający i odpowietrznik gdzie zainstalować, czy w moim przypadku (układ otwarty) jest zbędny.

 • #16 19 Sie 2017 11:17
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze

  Układ zamknięty dla większości kotłów kondensacyjnych to wymóg nie tylko z powodu ciśnienia, ale także z powodu jakości krążącej w obiegu wody.
  Układ otwarty w szczególności z pracującym w nim kotłem węglowym i stalowymi rurami ma tendencję do zamulania się. Ten muł to mieszanina drobnej rdzy, kurzu, pasty służącej do uszczelniania gwintów, olejów, które pozostały po produkcji rur i gwintowaniu.
  Wymienniki w większości kotłów kondensacyjnych są bardo wrażliwe na takie zanieczyszczenia. W szczególności wymienniki ze stali kwasoodpornej.
  Jeżeli te zanieczyszczenia dostaną się do wymiennika ciepła i oblepią go to na skutek miejscowego przegrzewania może dojść do pęknięcia takiego wymiennika.
  Czasami się spotykam z takimi przypadkami.
  Dlatego też producenci się chronią wymaganiami, że kocioł można podłączyć tylko do układu zamkniętego, bo w takim układzie jest wielokrotnie mniej tlenu. Ponadto w instrukcjach montażu często zawarte są klauzule, że przed podłączeniem do użytkowanej wcześniej instalacji należy ją wyczyścić, a następnie zabezpieczyć inhibitorem.
  Podłączając kocioł do układu otwartego, którego producent wymaga podłączenia tylko w układzie zamkniętym, traci się gwarancję na taki kocioł.
  Aby nie utracić gwarancji należy odseparować taki kocioł od układu otwartego przy pomocy wymiennika ciepła płytowego lub rurowego typu JAD.
  Ale jest jeszcze inna metoda - wystarczy kupić kocioł kondensacyjny, którego producent dopuszcza do pracy w układach otwartych.
  Są one w pełni odporne na zanieczyszczenia krążące w obiegu wody choć dobrze jest tą instalację wypłukać z tych osadów i nie traci się gwarancji.

  Takimi kotłami na rynku dla Ciebie są:
  ACV Kompakt HR eco Solo
  ACV Kompakt HRE eco Solo
  Thermagen Solo

  Thermagen i ACV to są te same kotły tylko firmowane przez różne firmy, które uczestniczą w produkcji tej serii kotłów. Thermagen to jest marka firmy Secespol.

  Kotły te są produkowane w kooperacji czterech wiodących w Europie producentów: Intergas, ACV, Hoval, Secespol
  Każda z tych firm ma ww kotły w swojej ofercie pod swoimi nazwami.

  Hoval - TopGas Classic i TopGas Combi (odpowiednio wersja jedno i dwufunkcyjna)
  Intergas - Intergas Kompakt i Intergas Kompakt Kombi (j.w.)
  UWAGA! Nie mylić z włoską firmą Immergas.
  ACV - ACV Kompakt Solo i ACV Kompakt Kombi (j.w.)
  Secespol - ThermaGen Solo i ThermaGen Duo (j.w.)

  To są wszystko kotły, które mogą pracować w układach otwartych.
  Kotły te mają nieco niższą sprawność ok. 2% niższą od najbardziej sprawnych kotłów na rynku, ale w zamian za to dają możliwość pracy w układach otwartych, prostą oraz trwałą i niezawodną do granic możliwości konstrukcję. Ja się śmieję, że w tych kotłach nie ma się co popsuć. Montuję je i serwisuję od ponad 10 lat i jeszcze nie przytrafiła mi się typowa awaria takiego kotła.

  Tu masz film pokazujący budowę tych kotłów:
  https://www.youtube.com/watch?v=KDyvOaM7M8U
  Tutaj możesz obejrzeć jak wygląda czyszczenie tego kotła:
  https://www.youtube.com/watch?v=AogaQXRH1UI

  P.S.
  Kotły, które muszą pracować tylko w układach zamkniętych mają wbudowane czujniki ciśnienia.
  Przeważnie dolny próg działania kotła to 0,8bara
  Tyle, że słup wody o wysokości 8m nie wywołuje ciśnienia 0,8bara lecz niecałe 0,79 bara. Natomiast słup wody 9m niecałe 8,83 bara.
  Weź jednak pod uwagę, że czujnik ciśnienia także ma swoją klasę dokładności i może zadziałać, albo i nie.

  Dodano po 12 [minuty]:

  ls_77 napisał:
  Dobrze mówisz - przepisy zabraniają stosować zaworu odcinającego, a zawór zwrotny czy różnicowy nie odcina przepływu, muszą mieć tylko małe opory do otwarcia tego zaworu.
  To tak samo jak przepisy zabraniają stosować zagięć (minimalne odchylenia są dopuszczalne) na rurze prowadzącej bezpośrednio z kotła do naczynia wzbiorczego.


  Na rurze wznośnej (czyli tej do naczynia wzbiorczego) nie ma prawa być żadnych zaworów, nawet różnicowego czy zwrotnego.
  W zaworze różnicowym znajduje się kula wykonana z plastiku, który pod wpływem gorącej pary i ciepła z kotła potrafi się stopić i zamknąć całkowicie przepływ, doprowadzając do rozerwania kotła.

  Dodano po 37 [minuty]:

  Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Gdzie miałby być zamontowany kocioł gazowy?
  Prawo zabrania montażu kotła gazowego w tym samym pomieszczeniu, gdzie znajduje się kocioł węglowy. Ponadto montażu instalacji gazowej poniżej poziomu gruntu (piwnice) w przypadku gazu LPG.

 • #17 19 Sie 2017 13:36
  tofek
  Poziom 15  

  W moim przypadku najlepiej sprawdził by się "Niedźwiedź Kondens" idealnie pasuje w miejsce starej ELKI, która stała tuż obok węglowego. Natomiast, co do ciśnienia to niedźwiedź ma identyczny sterownik jak THELIA CONDENS i tam już staruje od 0,5bar.
  A tak nawiasem mówiąc, w którym miejscu ma być różnicowy (na schemacie)

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME