Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaeger MM - Wymiana HC08, czym czytać i programować

rosak 13 Sie 2017 10:51 483 15
  • #1 13 Sie 2017 10:51
    rosak
    Poziom 20  

Witam,
    mam już w kolejce 2 liczniki Jaeger MM73 z wadliwymi uc HC08. Jeden full FIS z Audi TT 2005r., drugi z 1/2 FIS z Audi A3 2002r.
    Same procki nowe są dostępne np w farnell.
    Pytanie czym, co i jak zczytać. Dysponuję zabawkami typu:
    - VAG-KKL z VAG-COM 409.1 - raczej się nie przyda
    - VAG-TACHO - czyta PIN i niby czyta EEPROM ale z HC912, po K-line
    - XPROG-M 5.50 ale działa mi tylko program w wersji 5.0
    Wszystko to chińskie klony, choć XPROG wygląda na porządny.
    Z tego co czytam, XPROG odczyta/zapisze tylko EEPROM, nie ruszy FLASH.
    Nie mam doświadczenia z programowaniem takich procków. Czy FLASH i EEPROM trzeba odczytać z wadliwego procka, czy można wgrać jakiś nowy? Nie wiem, jakie dane znajdują się w HC08 a jakie w HC12.
    Za pomoc chętnie zapłacę, bardzo chciałbym się czegoś nauczyć a wiedza kosztuje.
    Na wielu forach czytam porady o wymianie licznika ale moim zdaniem to bez sensu. Niepotrzebny koszt a do tego drugi licznik i tak prędzej czy później padnie z tego samego powodu.

Z góry dzięki za pomoc.

• Pomocny post
    #2 13 Sie 2017 13:22
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Szukaj programatora ETL pod interesujący Cie procesor.

• Pomocny post
    #4 13 Sie 2017 15:38
    adam7009
    Poziom 37  

etl poczyta i zapisze w podstawce na pewno,carprog nie wiem.

• #5 13 Sie 2017 15:59
    rosak
    Poziom 20  

Dobrze,
    a co z kwestią FLASH/EEPROM, trzeba odczytać oba wsady z "dawcy" czy można wgrywać jakieś świeże, uniwersalne?
    A funkcje- wiem, że HC08 steruje wskazówkami, małymi LCD i chyba IMMO?
    Co w takim razie jest w HC12, PIN, przebieg?

• Pomocny post
    #6 13 Sie 2017 16:53
    adam7009
    Poziom 37  

Możesz wgrać świeży ,ale uniwersalnych nie ma,na procesorze naklejka jest z wersją.

• #8 13 Sie 2017 17:48
    adam7009
    Poziom 37  

nie,może nie działać prawidłowo

• #9 14 Sie 2017 11:38
    rosak
    Poziom 20  

adam7009, bardzo Ci dziękuję za chęć pomocy, ale Twoje odpowiedzi są trochę lakoniczne.

Piszesz, że może nie działać prawidłowo, ale co?
    - nowy HC08, po wgraniu nowego wsadu
    - licznik z nowym uC

Jeśli to drugie, co trzeba zrobić? Adaptować coś przez VAG-COM czy wyrzucić i kupić nowy?

Tak wyglądają 2 uwalone które aktualnie mam na stole:
    Jaeger MM - Wymiana HC08, czym czytać i programować Jaeger MM - Wymiana HC08, czym czytać i programować

Oba mają maskę 3K85K jeśli to ma znaczenie.
    Zamierzam dziś kupić klona Carprog oraz nowe procki z farnell, podobno to może zadziałać, chyba, że ktoś tutaj odwiedzie mnie od tego pomysłu.
    Jak tego nie ruszy, kupię ETL a w niedalekiej przyszłości może orginał Carprog, ale ten do dash za ok 330 euro, 1300 euro nie wydam.

Pozdrawiam

Dodano po 23 [minuty]:

Czytam opis klona Carproga:

CarProg Full Dashboard Support Vehicle List:
    2J74YAUDI - Audi 2J74Y repair software for CarProg

CarProg Full Immo/Processor/ Programmer :
    CARPROG Motorola (Freescale) HC08 MPU programmer

1. Pisze, że ma repair soft do 2J74Y, czy to jest maska HC08? Jeśli tak, moje mają 3K85K, czyli tego nie naprawi? (Choć nie wiem, czy opcja naprawy w ogóle mnie interesuje, ja chcę wymieniać)
    2. Motorola (Freescale) HC08 MPU programmer - te nowe procki są NXP ale producent chyba nie ma znaczenia?

• #10 14 Sie 2017 12:01
    adam7009
    Poziom 37  

rosak napisał:
    Piszesz, że może nie działać prawidłowo, ale co?
    - nowy HC08, po wgraniu nowego wsadu
    jak dobrze rozumiem Ty chcesz sobie wgrać pierwszy lepszy wsad,a to tak nie idzie,na procesorze powinna być naklejka ze numerem softu i taki soft trzeba załadować ,a nie jakiś przypadkowy.
    Druga sprawa ,jaka pewność ,że procesory są uszkodzone?w tych licznikach to dziesiątki usterek występują,do mnie trafiają zazwyczaj z wymienionymi procesorami i dalej nie działają prawidłowo.

• #11 14 Sie 2017 12:31
    rosak
    Poziom 20  

Nie, nie chcę wgrywać pierwszego lepszego, pytałem tylko czy tak to działa, teraz już wiem, że nie.
    Co do pewności uszkodzonych procesorów:
    1. Licznik z Audi TT 2005. Do auta włożyłem działający, kupiony, przetestowany licznik. Wlutowałem do niego HC08 i HC12 z uszkodzonego bo nie umiałem ani przerzucić wsadu ani zaadaptować tego nowego. Czyli licznik sprawny, z prockami z uszkodzonego. Prezentuje te same usterki, raz na jakiś czas wskazówki wariują (oraz miga immo ale nie wiem czy to ta sama przyczyna)
    2. Licznik z A3 2003 1/2 FIS. Po minucie w zamrażarce ani wskazówki ani małe LCD nie startują. Wszystko działa dopiero po podgrzaniu HC08. Oczywiście nie grzeję całej płyty suszarką lecz punktowo na środek HC12 delikatnym strumieniem 100C z najmniejszą dyszą.
    Co mnie dziwi, w obu tych licznikach miga kontrolka immo (ta żółta z kluczykiem). Auta normalnie startują. Nie wiem czy to również ma związek z HC08.

• #12 15 Sie 2017 15:49
    rosak
    Poziom 20  

Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale na błędach się człowiek uczy.
    Zamówiłem 2 procki z farnell po prawie 100zł/szt. Na stronie nie było napisane jaka maska, dlatego pomyślałem, że nie ma to większego znaczenia (ciągle nie wiem do końca o co chodzi z tą maską).
    Dziś je dostałem, czekam jeszcze na Carproga.
    Procki które dostałem mają maskę 2M73Y a pełny numer to MC908AZ60ACFUE, NXP.

Dopiero po tym jak zamówiłem, zauważyłem we włoskim katalogu takie procki:

MOTOROLA MC68HC908AZ60 CFU 27J4Y 25E
    FREESCALE MC908AZ60 CFU 1L87J 15E
    MOTOROLA XC68HC908AZ60 CFU 8H62A 15E
    FREESCALE MC908AZ60 CFU 3K85K 15E

Czym to się od siebie różni, i dlaczego ten pierwszy jest prawie 2x droższy od pozostałych?

Z prywatnych wiadomości wiem (dzięki chłopaki), że maska ma się zgadzać. Ma się też zgadzać wersja softu z naklejki. Niestety 2 liczniki które mam, nie mają naklejek (zdjęcia w poście powyżej), chyba, że chodzi o wytłoczkę, dolną linię. Widziałem już takie z naklejkami, wczoraj miałem taki:

Jaeger MM - Wymiana HC08, czym czytać i programować

Dane na naklejce nie bardzo się mają do tego co na wytłoczkach.
    Wiem, że to dużo pytań, a wiedza nie jest darmowa i pewnie każdy z Was poświęcił sporo czasu i pieniędzy aby się tego nauczyć. Dlatego dziękuję bardzo za informację które już dostałem w wątku i na priv.

Jutro pewnie dostanę tego Carproga i zacznę psuć aż się w końcu czegoś nauczę, chyba, że ktoś mi jeszcze tutaj pomoże. Może się też okazać, że wcale nie będzie to skomplikowane..

• Pomocny post
    #13 15 Sie 2017 18:03
    adam7009
    Poziom 37  

To nie jest skomplikowane,ale.... Ty sam robisz sobie pod górkę i komplikujesz od początku.
    Te całe przeluty od samego początku nie były potrzebne,odpowiednie procesory masz ,bo z tych nowych liczników wylutowałeś ,zakup nowych nie był też potrzebny...teraz sprzęt ,ten to może się przyda ,ale chińczyk i za chwilę będzie temat ,ze nie możesz poczytać procesora itd.,...
    A od początku całej roboty na 10 min było z wymianą licznika
    Powodzenia ...

• #14 15 Sie 2017 18:38
    rosak
    Poziom 20  

adam7009 napisał:
    Te całe przeluty od samego początku nie były potrzebne

Tu się zgadzam, ale klient czekał, a ja nie miałem pojęcia co zrobić, nie mówiąc już o sprzęcie którego wtedy nie miałem wcale.

adam7009 napisał:
    odpowiednie procesory masz ,bo z tych nowych liczników wylutowałeś

Tak, ale to są używane i mogą rozwiązać problem 2 liczników, a co jak jutro dostanę trzeci do zrobienia?

adam7009 napisał:
    teraz sprzęt ,ten to może się przyda ,ale chińczyk i za chwilę będzie temat ,ze nie możesz poczytać procesora itd.,...

Zakładam że tak właśnie będzie, ale może nie od razu. Kupiłem chińczyka tylko dlatego, że kolega z forum mi powiedział, że w większości przypadków daje radę. Chcę kupić orginał, jak pisałem wcześniej, czekam tylko na wycenę od kolegi.
    Chcę również kupić ETL bo wiem, że nie ma uniwersalnego programatora, raz zadziała jeden, raz drugi. Może za kilka dni kupię, nie wszystko na raz.

adam7009 napisał:
    A od początku całej roboty na 10 min było z wymianą licznika

Masz na myśli wymianę licznika? Jeśli tak, to nie jest dla mnie rozwiązanie. Ja nie jestem wymieniacz. Chcę naprawiać. Po pierwsze do wymiany trzeba zakupić drugi licznik a to już niemały koszt. Po drugie wiem, że w tych licznikach padają procki (nie tylko procki ale akurat o tym mówimy). Dlatego nie mam gwarancji że w drugim liczniku nie padnie ten sam procek po krótszym czy dłuższym czasie. Po trzecie, nie raz czytałem tu i na innych forach, że wymieniono już setki tych procesorów, stąd też wiem, że padają. Ja prowadzę mały biznes w wolnym czasie. Na 20 liczników trafiły mi się już 2 z uszkodzonym HC08, dlatego chcę umieć to naprawić (wymienić wadliwy procek).

• #15 20 Sie 2017 12:17
    rosak
    Poziom 20  

Nie wiem, czy ktokolwiek jest zainteresowany ale opiszę moje wczorajsze doświadczenia.

Pacjent to licznik z Jaeger z Audi TT kupiony do nauki jako uszkodzony. Nie działa prawidłowo wskaźnik poziomu paliwa. Podczas testu w VAG-COM działa ale po zakończeniu testu wraca do pozycji ok 40% zamiast 0. Druga usterka którą zauważyłem to niedziałający głośnik. W środku licznik cały przelutowany dosyć brzydko, procesory jakby kwasem zamiast topnikiem smarowane. Licznik cały oklejony hologramami "warranty void..."

Do zabawy najtańszy chiński klon Carprog (250zł). Niby wersja 10.05 ale soft jest 09.31.

Podłączyłem się 4 punktami do MC68HC908AZ60AVFU maska 3K85K. Nie ma komunikacji (brak jakiegokolwiek komunikatu). Dopiero po podniesieniu IRQ i PTA0 ruszyło.
    Na początek odczyt EEPROM, wszystko działa bez zarzutu. Plik wynikowy 1024b, taki sam przy każdym z 5 odczytów (plik w załączniku eep1.bin).

Dalej próba odczytu FLASH. Po wybraniu procesora HC908AZ60 komunikat "This type of MCU is not supported for FLASH reading". Zmieniłem typ procka na HC08AZ60 (2J74Y) i ruszyło (nie rozumiem tego). Zostawiłem wszystkie ustawienia jak były, security wybrałem "Audi TT" (nie wiem, czy to coś zmienia).
    Każdy odczyt trwa ok 3 minut. Udało mi się uzyskać 3 identyczne pliki z 7 prób, jednak wszystkie 3 jakby były tylko w 10% wypełnione, reszta to same "18". Reszta plików różni się od siebie jakby sekcjami, jakby występowały przerwy w każdym odczycie.

Próbuję opcję Repair 2J74Y. Myślałem, że się nie uda bo na procku nie ma naklejki z wersją, ale program wykrył "Flash version V8.58HL detected". Naprawa trwała tyle co odczyt flash, ok 3 minut.

Po naprawie znów próbuję odczytać flash i oczom swoim nie wierzę. W sumie odczytywałem 6 razy. 3 pliki różnią się od pozostałych ale tylko tym, że w środku losowo mają wstawiony jeden pusty bajt, czyli tak jakby przesunięcie o jedno miejsce, reszta zawartości identyczna. Pozostałe 4 pliki z 6 są identyczne.
    Plik flash.bin w załączniku.

Nie rozumiem kompletnie tego zjawiska. Na czym polega naprawa flash? Jak zawartość pamięci może zepsuć się w ten sposób, aby powodować różne odczyty z procesora? Czy w takim razie w ogóle nie trzeba wymieniać tych procesorów a tylko naprawiać?

Na koniec podłączam licznik i znów oczom nie wierzę. Po pierwsze nadal działa, więc już sukces. Po drugie działa głośnik (choć nie wiem, może wcześniej był jakoś wyłączony w programie a ja to zresetowałem?). Po trzecie, wskaźnik paliwa już nie stoi na 40% ale na 100% (nadal źle ale może przyczyna leży gdzie indziej, albo ten typ tak ma, że bez sygnału stoi na 100 zamiast na 0, mniejsza o to).

Cała zabawa zajęła mi ze 4 godziny. W dalszym planie mam zamiar zaprogramować nowy czysty procek wsadem z tego powyższego i sprawdzić czy ruszy.

Dzięki za dotychczasową pomoc.
    Gdyby ktoś jeszcze miał ochotę/siłę mi pomóc w dalszych zmaganiach lub chociaż coś podpowiedzieć, będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME