Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Sprawdzenie czy procesor odbiera wszystkie piny w sockecie

w45e 13 Sie 2017 12:24 399 5
  • #1 13 Sie 2017 12:24
    w45e
    Poziom 6  

Cześć,

Montowałem kompa. Na płycie głównej, w dolnej prawej "ćwiartce" socketa, najprawdopodobniej było powyginane kilka pinów. Socket 1151.

Po złożeniu wszystkiego w całość okazało się, że komputer ruszył. Bios i menu diagnostyczne pokazują, że wszystkie parametry są w porządku, tzn wykrywane.
    Zaznaczam, że uruchomienie trwało kilka minut, nie instalowałem jeszcze systemu.

Nie daje mi spać myśl, że te piny mogą nie funkcjonować.
    Mam procesor i7 i chciałbym mieć pewność, że od strony hardware-wej jest wykorzystany jak należy.
    Czy jest jakiś, najlepiej software-owy sposób na sprawdzenie czy wszystko funkcjonuje na 100% ?

• Pomocny post
    #2 13 Sie 2017 12:57
    safbot1st
    Poziom 43  

Memtest, Prime95, Super PI.
    Musisz wiedzieć, że tylko część pinów działa, a reszta to NC - niepodłączone tzw. klucze.

Dodano po 3 [minuty]:

LGA 1151
    - Sprawdzenie czy procesor odbiera wszystkie piny w sockecie
    Nie tak dużo pustych jak myślałem.

Dodano po 1 [minuty]:

w45e napisał:
    najprawdopodobniej było powyginane kilka pinów.

Nie ma pewności?
    Zestaw działa, to najważniejsze.
    A reszta części?

• #3 13 Sie 2017 13:26
    w45e
    Poziom 6  

Dzięki za odpowiedź. Przetestuję.
    Z tym "najprawdopodobniej" to zły dobór słów. Kupiłem płytę lekko używaną na ok, 3 letniej gwarancji.
    Nie spojrzałem na socket. Kilka dni później złożyłem całość. Procesor wkładałem 2 razy i za drugim razem zauważyłem te wygięte piny.
    "Najprawdopodobniej" zrobiłem to ja, ale mogłem też taki stan kupić. Pluję sobie w brodę, że tak się stało, bez względu z jakiego powodu.

Reszta części jest w porządku. Ram wykrywa, powpinam kość jeszcze we wszystkie sloty, żeby sprawdzić czy każdy działa.
    Pci-e z grafiką też jest wykrywany. HDD i SSD jeszcze niepodłączane.

• Pomocny post
    #5 13 Sie 2017 22:51
    310artur
    Poziom 42  

To jak będzie i czy będzie działal procesor z pogiętym gniazdem zależy od tego jaki to procesor i który pin.
    Dla swojego CPU poszukaj "pinout". Z niego poznasz funkcje pinów które podejrzewasz o pogięcie. Dowiesz się tym samym w jakim obszarze mogą być problemy.

Jak masz dobry aparat z makro możesz dać fotę gniazda - może z pinami nie jest tak źle.

• #6 22 Sie 2017 23:43
    w45e
    Poziom 6  

Nie chciałem robić zdjęć gniazda wychodząc z założenia, że odkręcanie znowu procesora i zdejmowanie radiatora może spowodować więcej szkód niż pożytku.

Złożyłem cały sprzęt. Wszystko chodzi. Programy diagnostyczne wskazują właściwe parametry pracy procesora i płyty głównej.

Tak więc, jeżeli ktoś w przyszłości będzie miał podobny problem to nie panikować. Najpierw złożyć, uruchomić, a później ewentualnie się martwić zależnie od objawów. Jak zostało powiedziane wyżej, nie wszystkie piny wpływają na funkcjonowanie procesora.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME