Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki komputer do streamów?

paweloo8 13 Sie 2017 15:35 588 33
  • #1 13 Sie 2017 15:35
    paweloo8
    Poziom 14  

Witam,
    który z tych komputerów byłby najlepszy do streamów?
    Procesor: AMD Phenom 9850 Quad-Core Black Edition
    Grafika: geforce 9800 gtx/9800 gtx+
    Pamiec: kingston hyperx ddr2 khx8500d2k2/4g 2x2GB
    Windows XP. Możliwość zmiany na windows 7.

Płyta główna MSI 760GM-P23
    Procesor AMD Athlon II 250 X2 3.00Ghz
    Pamięć RAM Kinston 4GB DDR3 1333Mhz
    Karta graficzna Palit GeForce GTX560Ti 1024MB 256bit
    Windows XP. Możliwość zmiany na windows 7

Mam też laptopa z parametrami:
    Procesor: Intel Core i3-6006U CPU 2.00GHz
    Grafika: Intel HD Graphics 520
    Pamięć: DDR4 4GB
    Windows 10

• #2 13 Sie 2017 15:45
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Z dwóch pierwszych na pewno pierwszy. Nie wiem jak streama pociągnie ten laptop, ale skoro go już masz, to sprawdź jak sobie radzi.
    I do gier i streama potrzebny jest mocny procesor.

paweloo8 napisał:
    I jeszcze jedno pytanie:
    Jaki procesor pociągnie taka płyta główna MSI 760GM-P23?

https://pl.msi.com/file/test_report/TR19_24433.pdf
    Takie.
    W co chcesz grać podczas streama i z jakimi parametrami streamować?

• #3 13 Sie 2017 15:58
    paweloo8
    Poziom 14  

A ja myślałem, że ten drugi będzie lepszy. Procesor ma więcej hz, pamięć DDR3, a nie DDR2. A grafika próbowałem znaleźć porównanie i niby GTX 560 ti lepsza. Ale wiadomo jak to jest z testami w internecie.
    A więc, jeżeli zostałbym przy pierwszym komputerze to jaką pamięć dorzucić?
    Jest 2x po 2GB. Zostały jeszcze 2 sloty.

Na laptopie stream niekiedy potrafi mocno zamulić, obraz się zatnie. Myślę też, że trochę ten W10 daje w kość.
    Chciałem streamować gry przeglądarkowe, a także rozmyślałem nad WOT.
    Parametry streamowania przy którymś z tych zestawów pewnie byłyby minimalne. Ale obraz w HD 1280x720

• #4 14 Sie 2017 14:28
    kaseciak22
    Poziom 16  

A ile Twoja płyta obsługuje RAM-u maksymalnie? Dzisiaj, żeby jakoś w miarę normalnie funkcjonować w internecie 4 GB to absolutne minimum. Jeśli się da to polecam dorzucić drugie 2 x po 2 GB na te pozostałe dwa sloty. Masz rację, że W10 "daje w kość". Nie znosze tego systemu i każdemu kto go ma próbuję namówić, żeby wrócił do ostatniej "znośnej" siódemki.
    Jeśli chcesz grać w gry przeglądarkowe to polecam Ci jednak zrezygnować z XP. Ja mam nadal XP i niekiedy większość gier internetowych, w które grałem bez problemu na Win 7, na XP poprostu się nie uruchamiają. Przypominam Ci, że XP nie jest wspierany od 8 kwietnia 2014 roku, a co za tym idzie przeglądarki takie jak np. Google Chrome nie aktualizują się...

• #5 15 Sie 2017 11:03
    paweloo8
    Poziom 14  

kaseciak22 napisał:
    A ile Twoja płyta obsługuje RAM-u maksymalnie? Dzisiaj, żeby jakoś w miarę normalnie funkcjonować w internecie 4 GB to absolutne minimum. Jeśli się da to polecam dorzucić drugie 2 x po 2 GB na te pozostałe dwa sloty. Masz rację, że W10 "daje w kość". Nie znosze tego systemu i każdemu kto go ma próbuję namówić, żeby wrócił do ostatniej "znośnej" siódemki.
    Jeśli chcesz grać w gry przeglądarkowe to polecam Ci jednak zrezygnować z XP. Ja mam nadal XP i niekiedy większość gier internetowych, w które grałem bez problemu na Win 7, na XP poprostu się nie uruchamiają. Przypominam Ci, że XP nie jest wspierany od 8 kwietnia 2014 roku, a co za tym idzie przeglądarki takie jak np. Google Chrome nie aktualizują się...

Płyta obsługuje 16 GB. Właśnie zamówiłem 2x po 4GB. Łącznie z tym co jest w środku wyjdzie 12GB. Więc powinno wystarczyć. Oczywiście piszę tutaj o tym pierwszym komputerze stacjonarnym.
    Windows 10 to jest jedna wielka porażka. Nie dość, że potrafi ładnie się zaciąć to co chwile są problemy z internetem :/

• #6 15 Sie 2017 12:01
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

paweloo8 napisał:
    A ja myślałem, że ten drugi będzie lepszy. Procesor ma więcej hz, pamięć DDR3, a nie DDR2. A grafika próbowałem znaleźć porównanie i niby GTX 560 ti lepsza.

No niestety - do niedawna liczyła się w grach wydajnosć jednego/dwóch wątków procesora. Teraz nowsze gry potrafią wykorzystywać 4,8 albo wszystkie dostępne. W samych grach dwurdzeniowy procesor nie ma szans z czterordzeniowym. Do tego streaming też zżera dużo zasobów CPU.
    paweloo8 napisał:
    A więc, jeżeli zostałbym przy pierwszym komputerze to jaką pamięć dorzucić?
    Jest 2x po 2GB. Zostały jeszcze 2 sloty.

8 GB to dzisiaj minimum do gier. W zwykle w zupełności wystarczające minimum.
    Czy posiadasz wszystkie 3 komputery? Jeżeli tak, to do tego pierwszego włóż kartę graficzną z drugiego. Będzie wydajniej i będziesz mógł już sobie przynajmniej pograć na przyzwoitym FPSie. Co do streama to zobaczy się, bo określić ciężko.
    paweloo8 napisał:
    Na laptopie stream niekiedy potrafi mocno zamulić, obraz się zatnie. Myślę też, że trochę ten W10 daje w kość.

Odpal streama, grę i w menedżerze zadań sprawdź co jest zbyt mocno używane. Prawdopodobnie ten dwurdzeniowy procesor, ale może być różnie.
    kaseciak22 napisał:
    Jeśli się da to polecam dorzucić drugie 2 x po 2 GB na te pozostałe dwa sloty.

Ulepszanie tej platformy mija się kompletnie z celem. Ramy DDR2 są bardzo drogie, a sam zakup prawie na pewno okaże się zbędny.
    paweloo8 napisał:
    Chciałem streamować gry przeglądarkowe, a także rozmyślałem nad WOT.

Gry przeglądarkowe to nie problem. Wot tochę gorzej - o ile nie ma dużych wymagań dla karty graficznej to procesor jednak potrzebny jest, a dwa rdzenie to zdecydowanie dla niego za mało.
    kaseciak22 napisał:
    Masz rację, że W10 "daje w kość". Nie znosze tego systemu i każdemu kto go ma próbuję namówić, żeby wrócił do ostatniej "znośnej" siódemki.

paweloo8 napisał:
    Windows 10 to jest jedna wielka porażka. Nie dość, że potrafi ładnie się zaciąć to co chwile są problemy z internetem :/

Niekoniecznie. W10 działa świetnie na nowych platformach. Na starych faktycznie jest trochę dramatyczny dlatego też sam z niego zrezygnowałem.
    Jaka płyta główna znajduje się w pierwszym komputerze? Bo jak coś lepszego, to radziłbym podkręcić procesor. Może sporo dać.

• #7 15 Sie 2017 12:17
    paweloo8
    Poziom 14  

Mam tylko pierwszy i 3ci komputer.
    Do pierwszego zakupiłem tanio kości ddr2 2x po 4GB. Miałem skąd wziąć 2x po 1GB, dorzuciłem i już lekka różnica była, więc myślę, że te 8GB troszkę ruszy komputer.

Płyta główna to Gigabyte M720-US3

• #8 15 Sie 2017 12:26
    Ronal123
    Poziom 11  

W Twoim przypadku najważniejszy będzie procesor i pamięć ram.
    Phenom 9850 sprawdzi się najlepiej bo masz 4 fizyczne rdzenie i jest to także najwydajniejszy procesor z tych trzech. Lepiej doinwestować w pierwszy zestaw i dodać pamięci ram. Szkoda, że płyta obsługuje DDR2 no ale z drugiej strony są tańsze, więc myślę że najlepiej będzie kupić 2x4gb takie same kostki żeby działały w trybe Dual. Koszt zapewne poniżej 100 zł. GTX 9800 karta leciwa ale do WOT-a da radę. Aha i do tego procesora i także takiej ilości pamięci ram, ogólnie do Twoich zastosowań to Win. 7 to podstawa jeśli nie chcesz 10tki.

Jeśli te kości które zamówiłeś są takie same, to wydajniejszą opcją może okazać się włożenie tylko tych dwóch kości łącznie 8GB w tryb Dual, niż łączenie ich z tymi, które już masz. Ale to w praniu być musiał przetestować.

• #9 15 Sie 2017 12:33
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Dobra - zobaczymy efekty.
    Na tej płycie trochę możesz go podkręcić, ale bez szaleństw. Karta też bardzo słaba nie jest, a do wota powinna wystarczyć.

• #10 15 Sie 2017 12:35
    paweloo8
    Poziom 14  

W tym tygodniu powinna mi przyjść pamięć, takie same kości, także będzie w dualu. Kupiłem z przesyłką za 135zł. Karta daje radę z WOT-em i nawet fajnie wygląda. Ta w laptopie ogarnia samą grę, ale wszystko na minimum. Zraziłem się do windowsa 10, więc będę przy windowsie 7. Jakoś najbardziej mi podpasował.

Dodano po 1 [minuty]:

Kraniec_Internetów napisał:
    Dobra - zobaczymy efekty.
    Na tej płycie trochę możesz go podkręcić, ale bez szaleństw. Karta też bardzo słaba nie jest, a do wota powinna wystarczyć.

Chyba w ogóle z podkręcaniem procesorów amd jest ciężko? Strasznie się grzeją?
    A czy te lekkie podkręcenie by coś dało?

• #11 15 Sie 2017 12:47
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Na starych komputerach stare systemy działaja super. Sam mam Q6600 i Win8.1.

paweloo8 napisał:
    Chyba w ogóle z podkręcaniem procesorów amd jest ciężko? Strasznie się grzeją?

Nietrudno. Czy się grzeją? Sprawdź jakie masz temperatury. Może okazać się konieczna wymiana pasty pod chłodzeniem procesora.
    paweloo8 napisał:
    A czy te lekkie podkręcenie by coś dało?

Zależy jak wysoko podkręcisz, ale tak. Może sporo dać.

• #12 15 Sie 2017 12:54
    paweloo8
    Poziom 14  

Nietrudno. Czy się grzeją? Sprawdź jakie masz temperatury. Może okazać się konieczna wymiana pasty pod chłodzeniem procesora.
    Zależy jak wysoko podkręcisz, ale tak. Może sporo dać.

Pastę wczoraj wymieniłem, ale mam zamiar kupić jakąś lepszą i jeszcze raz wymienić. Chyba nie ma problemów z przegrzewaniem się na daną chwilę. Chociaż nie wiem jaka powinna być temp. procka.

Tyle, że nie wiem jak się podkręca :/ No i skoro przy tym zestawie można tylko trochę podkręcić, to chyba nie bardzo się to spisze?

• #13 15 Sie 2017 13:03
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

paweloo8 napisał:
    Chyba nie ma problemów z przegrzewaniem się na daną chwilę. Chociaż nie wiem jaka powinna być temp. procka.

Odpal HWInfo, Włącz Linx i obciąż procesor na 100%. Sprawdź temperaturę.
    paweloo8 napisał:
    Tyle, że nie wiem jak się podkręca :/ No i skoro przy tym zestawie można tylko trochę podkręcić, to chyba nie bardzo się to spisze?

W biosie. To łatwe. A ile sieuda? No twoja płyta jakaś wyczynowa nie jest - wręcz przeciwnie. Dlatego też super wyników nie osiągniesz, ale na pewno zauważalne.

• #14 15 Sie 2017 13:28
    paweloo8
    Poziom 14  

czyli odpalić linx i wziąć start?

Skoro da radę to może bym podkręcił ;)

Dodano po 12 [minuty]:

Odpalilem HW info (informacje o komputerze w jednym oknie, w drugim Informacje o procesorze, grafice i pamięci, trzecie pokazane 4 rdzenie procesora), po czym odpaliłem LinX i wziąłem start, nic się nei dzieje.

• #15 15 Sie 2017 13:59
    Ronal123
    Poziom 11  

Zanim pomyślisz o podkręcaniu to powiedz jaki masz w ogóle zasilacz i chłodzenie.
    Ten procesor ma TDP na poziomie 125W plus ten GTX9800 ma 150W z tego co widzę na stronie Nvidii. Podkręcanie bez porządnego zasilacza i lepszego niż boxowe chłodzenie może być kiepskim pomysłem. :P

• #16 15 Sie 2017 14:06
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

paweloo8 napisał:
    Odpalilem HW info (informacje o komputerze w jednym oknie, w drugim Informacje o procesorze, grafice i pamięci, trzecie pokazane 4 rdzenie procesora), po czym odpaliłem LinX i wziąłem start, nic się nei dzieje.

W HWinfo podczas włączania na początku odpala się takie małe okienko. Zaznacz tam "sensor only" i dopiero włącz. W tabeli którą zobaczysz znajdż temperatury poszczególnych rdzeni.
    Potem włączasz linx, klikasz start i patrzysz jak rośnie temperatura core#(cyfra).
    Ronal123 napisał:
    Podkręcanie bez porządnego zasilacza i lepszego niż boxowe chłodzenie może być kiepskim pomysłem.

Zasilacz też ważna sprawa. Niemniej wymiana byłaby dość kosztowna - albo stary fortron z allegro za 40 pln, albo porządny współczesny zasilacz za 200.
    Chłodzenie nawet stockowe powinno dać spokojnie radę.

• #17 15 Sie 2017 15:10
    paweloo8
    Poziom 14  

W załączniku oddaje zdjęcia chłodzenia procesora oraz zasilacza.

Kurcze i właśnie jedno skrzydło wiatraka od grafiki ułamałem :/ Spadło mi coś na wiatrak :/Ale pech bo mam obudowany radiatorem i akurat na trafiło na szczelinę gdzie wystaje kawałek wiatraka:/

• #18 15 Sie 2017 15:15
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Chłodzenie oryginalne, ale nie warto zmieniać do samego OC. Chyba że na normalnych zegarach jest już za gorąco... to też nie warto zmieniać.
    Zasilacz może być. Jego też nie ma sensu wymieniać. No-name bo no-name, ale przynajmniej nie wyleci w powietrze.

• #19 15 Sie 2017 15:20
    Ronal123
    Poziom 11  

Nie wyleci w powietrze, no może nie... Ale to bomba zegarowa. Ja bym ten zasilacz wymienił na Twoim miejscu na coś nawet używanego za 60-70 zł. Ale solidnego i markowego. Na pewno nic na tym nie podkręcaj bo to strach. 500W to on ma tam na naklejce, dobrze jeśli w ogóle ma realnej mocy 300W na linii 12V. Co do wiatraczka to spróbuj go złapać na kropelkę czy coś.

• #20 15 Sie 2017 15:25
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

paweloo8 napisał:
    Kurcze i właśnie jedno skrzydło wiatraka od grafiki ułamałem :/ Spadło mi coś na wiatrak :/Ale pech bo mam obudowany radiatorem i akurat na trafiło na szczelinę gdzie wystaje kawałek wiatraka:/

trochę niefajnie. Przykleić tego nie idzie bo raz że to taki plastik, a dwa że i tak będzie niewyważony i drgał.
    Ronal123 napisał:
    Nie wyleci w powietrze, no może nie... Ale to bomba zegarowa. Ja bym ten zasilacz wymienił na Twoim miejscu na coś nawet używanego za 60-70 zł. Ale solidnego i markowego. Na pewno nic na tym nie podkręcaj bo to strach. 500W to on ma tam na naklejce

Co ty chcesz od tego zasilacza? Normalny zasilacz. Co z tego że trochę stary? Nie każdy musi mieć zaraz w komputerze beQuieta P11.
    Zostaw go. Jak nie sprawia problemów to wystarczy spokojnie.

• #21 15 Sie 2017 15:38
    paweloo8
    Poziom 14  

Ronal123 napisał:
    Nie wyleci w powietrze, no może nie... Ale to bomba zegarowa. Ja bym ten zasilacz wymienił na Twoim miejscu na coś nawet używanego za 60-70 zł. Ale solidnego i markowego. Na pewno nic na tym nie podkręcaj bo to strach. 500W to on ma tam na naklejce, dobrze jeśli w ogóle ma realnej mocy 300W na linii 12V. Co do wiatraczka to spróbuj go złapać na kropelkę czy coś.

To w ogolę nie będę póki co podkręcał procka. Może być tak jak mówisz, bo zsilacz już teraz jest cały gorący.
    Wiatrak skleiłem, poczekam jeszcze chwilkę i włożę kartę z powrotem. Wtedy odpalę te programy obciążające procka.

Dodano po 9 [minuty]:

W HWinfo podczas włączania na początku odpala się takie małe okienko. Zaznacz tam "sensor only" i dopiero włącz. W tabeli którą zobaczysz znajdż temperatury poszczególnych rdzeni.

włączyłem i nie ma temperatury poszczególnych rdzeni tylko całego procesora. Zegar, ratio i napięcie normalnie pokazuje dla poszczególnych rdzeni.

• #22 15 Sie 2017 16:13
    Ronal123
    Poziom 11  

OCCT pokazuje temperatury na rdzeniach. HW Monitor tak samo plus temperaturę ogólną procesora.
    Ogółem ten procesor nie powinien się rozgrzewać bardziej niż do 61 stopni. http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Phenom%...on%20-%20HD985ZXAJ4BGH%20(HD985ZXAGHBOX).html

Co do zasilacza, to tego typu zasilacze to typowe właśnie 'bomby zegarowe' - nigdy nie wiesz co może odwalić... Nie można mieć zaufania do takich skrzynek, to nie ma żadnych certyfikatów, grzeje się, żadnych zabezpieczeń to pewnie nie ma itd. Nie chodzi o to, żeby kupować od razu nowy zasilacz, ale nawet używany - leciwy, ale konkretnej marki z certyfikatem, jakiś sprawdzony model. Warto z czasem jednak wymienić moim zdaniem.

• #23 15 Sie 2017 16:30
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Ale HW monitor pokazuje też "odległość" do temperatury krytycznej, taktowania rdzeni i czy wystąpił TT.
    Zasilacz jest wystarczający, a nie żadna bomba. Ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe i nie ma certyfikatu bo nie musi. Nie wiesz nawet o czym ten certyfikat świadczy.

• #24 15 Sie 2017 18:34
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Może i zasilacz jest wystarczający, ale przy większych obciążeniach może być bombą. Stara konstrukcja, ubogie filtrowanie zarówno przy wejściu jak i wyjściu, niskiej jakości chińskie kondensatory elektrolityczne, mało ambitne chłodzenie (co przy niskiej sprawności tego wynalazku przełoży się na dużo ciepła pod obciążeniem). Zabezpieczenia UVP i OVP to może posiada (przynajmniej kontroler WT7520 takimi dysponuje), ale to nadal nie czyni z tego zasilacza czegokolwiek dobrego, czy wartego używania w komputerze.

Teoretycznie według naklejki ten zasilacz ma wydajność ~330W na 12V, ale patrząc na tę konstrukcję bałbym się przekraczać 200W, szczególnie że nowy ten zasilacz już nie jest.

Biorąc pod uwagę, że karta potrzebuje pod pełnym obciążeniem 140W, procesor pod pełnym obciążeniem 125W, to po dodaniu całej reszty komponentów zbliżamy się do optymistycznego limitu podanego na naklejce przez producenta.

Pomijając fakt, że nie włożyłbym czegoś takiego do komputera - pełnosprawny model tego zasilacza na styk powinien (według optymistycznych zapewnień producenta) uciągnąć taką konfigurację, ale liczyłbym się z możliwym brakiem stabilności zestawu i porządnym nagrzewaniem sprzętu (przy sprawności 75%, o ile chociaż tyle ma, przy oddawaniu 300W do komputera będzie pobierał 400W z gniazdka, więc 100W będzie zamieniał na ciepło).

Również, jeśli miałbym możliwość, wymieniłbym na porządniejszą konstrukcję.

• #25 15 Sie 2017 22:54
    paweloo8
    Poziom 14  

A jaki zasilacz byście polecili? Z jakiś używanych :)

• #26 15 Sie 2017 23:09
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Zależ czy chcesz czegoś jak najtańszego, to poszukaj na allegro Fortronów, tylko byłby to zakup po tylko do tego komputera. Jakbyś zamiarował w przyszłości składać nowy komputer, to lepiej brać pod uwagę że zasilacz już masz i kupić coś bardziej przyszłościowego. Ale tu już są koszty 200<.

• #27 15 Sie 2017 23:28
    paweloo8
    Poziom 14  

Póki co nie mam zamiaru zmieniać komputera. Może w dalekiej przyszłości.
    Szukać Fortrona 500W?

• #28 15 Sie 2017 23:44
    dt1

Nie musi to być koniecznie Fortron, jest dużo innych dobrych producentów. FSP również, ale na starsze modele warto uważać. Szukasz nowego czy używanego zasilacza, jaki masz na niego budżet?

• #29 16 Sie 2017 00:05
    paweloo8
    Poziom 14  

myślę, że 100zł mógłbym dać. Ale czy wielkość podkręcenia procesora jest tego warta?

• #30 16 Sie 2017 00:06
    dt1

Nawet bez podkręcania powinieneś przemyśleć temat. Już bez podkręcania Twój zestaw może potrzebować coś między 250 a 300W. To dla dziadowskiego zasilacza spore wyzwanie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME