Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podświetlenie grawerunku na pleksi.

Przjaciel 13 Sie 2017 16:36 267 9
  • #1 13 Sie 2017 16:36
    Przjaciel
    Poziom 4  

Witam!
    Przekopałem trochę forum, ale nie znalazłem rozwiązania.
    Potrzebuje podświetlić grawerunek na pleksi. Niby temat prosty, ale...
    Trzy warunki do jakich muszę się dopasować:
    - grubość pleksi 2mm
    - wysokość pudła 4cm
    - przezroczysta pleksi z matowym grawerunkiem
    Podświetlenie od spodu to porażka, bo LED świeci w oczy, a od boku (w kant arkusza) powoduje że większość światła idzie nad i pod arkusz.
    Jak potrzeba jeszcze jakiś danych to podam, bo mam wszystko pod ręką.
    Za wszystkie propozycje z góry dziękuje.
    Pozdrawiam Michał.

• #2 13 Sie 2017 16:57
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Przjaciel napisał:
    a od boku (w kant arkusza) powoduje że większość światła idzie nad i pod arkusz.
    Bo krawędzie muszą być zasłonięte. Daj dużą ilość diod 3mm (a jeszcze lepiej SMD) pracujących na mniejszym niż nominalny prądzie i będzie OK. A najlepiej gdyby takie pasaki LED umieścić z każdego boku.

• #3 13 Sie 2017 16:58
    tomek5333
    Poziom 11  

Musisz także zmatowić boki.

• #4 13 Sie 2017 17:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

tomek5333 napisał:
    musisz także zmatowić boki
    Wcale niekoniecznie. Wystarczy że rysunek jest matowy. Pleksa działa jak światłowód - wręcz jest pożądane, żeby boki były idealnie gładkie.

• #5 13 Sie 2017 18:04
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Przjaciel napisał:
    Podświetlenie od spodu to porażka, bo LED świeci w oczy, a od boku (w kant arkusza) powoduje że większość światła idzie nad i pod arkusz.

Jak w oczy - pokaż zdjęcie. Jakieś 10mm krawędzi podświetlanej musisz mieć zamaskowane (ukryte w pudełku podświetlenia, oklejone czarną taśmą)

• #6 13 Sie 2017 23:53
    Przjaciel
    Poziom 4  

Na razie nie mam jak wykonać zdjęcia. Chodzi o przypadek, gdy LED umieszczony jest na dnie pudła świecąc w stronę pleksi. I temu świeci w oczy jak patrzy się na grawerunek.
    Co do samych brzegów to będą pomalowane dookoła na kolor pudła, właśnie na 10mm, aby ukryć miejsce, gdzie jest uszczelka między pudłem a pleksi (samo pudło to profil Alu z podfrezowaniem na wpuszczenie arkusza).
    Popróbuję tak jak kolega 398216 Usunięty proponuje - z diodami SMD. Całość powinna wyjść płasko (jak znajdę diody o boku 2mm), bo w przypadku diod 3mm musiałbym robić garba od zewnątrz (bo są grubsze od pleksi) co od razu odpada.
    I takie małe pytanko odnośnie tych diod SMD. Mogę je przykleić bezpośrednio do pleksi klejem? Jak tak to jakim najlepiej? (aby nie uszkodził diod i pleksi) A, i do lutowania starczy lutownica transformatorowa z cienkim grotem? (pierwszy raz będę lutował coś SMD :) )

• #7 14 Sie 2017 08:27
    jdubowski

Przjaciel napisał:
    Chodzi o przypadek, gdy LED umieszczony jest na dnie pudła świecąc w stronę pleksi.

Plexi dotyka ledów? Plexi wewnątrz pudełka jest oklejone na płaszczyznach czarna taśmą?

Przjaciel napisał:
    I temu świeci w oczy jak patrzy się na grawerunek.

Grawerunek ma świecić - obserwator widzi też świecące diody?

• #8 14 Sie 2017 10:57
    Przjaciel
    Poziom 4  

Obecną sytuacje przedstawia foto w załączniku. Na dnie, na PCB, jest LED świecący w stronę pleksi, temu świeci w oczy (z takim czymś kupiłem).
    Ja chce wymienić arkusz (ten jest złamany i porysowany) na nowy z moim grawerunkiem i jakoś zmienić to podświetlenie świecące w oczy. Problem jest tylko arkusz grubości 2mm, temu (według mnie) tylko diody SMD 3014 ustawione w rant zdadzą egzamin.
    Nowy arkusz (jak przyjdzie z grawerunku od kumpla) będzie miał namalowane obustronnie paski szerokości 10mm na brzegach.

• #9 14 Sie 2017 11:39
    jdubowski

Przjaciel napisał:
    Obecną sytuacje przedstawia foto w załączniku. Na dnie, na PCB, jest LED świecący w stronę pleksi, temu świeci w oczy (z takim czymś kupiłem).

Tak pomyślane rozwiązanie nie będzie dobrze spełniało zadania. Dyskusja dotąd odnosiła się do stosowanego zwykle rozwiązania czyli takiego gdzie światło jest wprowadzone przez krawędź:
    Podświetlenie grawerunku na pleksi.
    W twoim przypadku płytka opera się na swej krawędzi o ramkę obudowy, więc takiego rozwiązania nie możesz zastosować, zostaje wycięcie (wygrawerowanie) od spodu rowka w płycie (warto zastosować grubszą niż 2mm) w odległości 10mm od krawędzi i wprowadzenie światła ta drogą. Rowek od góry maskujesz czarnym paskiem, krawędzie jeśli nie mają świecić też warto zamaskować.

• #10 22 Sie 2017 08:18
    Przjaciel
    Poziom 4  

Zrobiłem prawie tak jak kolega jdubowski poradził. Kumpel grawerując mi wzór odrazu na moją prośbę wygrawerował od spodu serię wgłębień ustawionych w linii (tak aby nie osłabiać arkusza jednym długim cięciem) w których umieściłem diody SMD. Wszystko schowało się pod tym czarnym paskiem na brzegu arkusza, dodatkowo pomalowałem rant na czarno aby nie świecił.
    Efekt finalny dokładnie taki jak oczekiwałem. Dzięki wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam i zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME