Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zakłócenia na całym KF-jaka przyczyna

marekgr1 13 Sie 2017 17:48 4077 32
 • Mitronik
 • #2 14 Sie 2017 09:06
  cristal2242
  Poziom 25  

  Sprawdzałeś czy nie sieje jakaś przetwornica w zasilaczu? Te Chińskie do led to utrapienie. Masz inny odbiornik żeby wykluczyć usterkę? Do czego jest uziemiony, zakłócenia mogą iść z innego mieszkania.

  0
 • #3 14 Sie 2017 11:40
  JacekCz
  Poziom 36  

  Całą nasza "kochana cywilizacja", próbuje nam się wciskać "bezprzewodowe zasilanie" (lobby ekologiczne tym razem milczy), internet przez sieć 230V. Jak zasilacz ma układ przetwornicy (czyli jesli przewodowy to teoretycznie bardziej ekologiczny oraz tańszy, lżejszy w seryjnej produkcji) najczęście jest tak wysokiej jakości jak pisze @cristal2242 Wytworzenie mniej siejącego by kosztowało dolara więcej.

  Żyjemy w nieustannej bliskiej emisji wszelkich częstotliwości, a protesty "ekologiczne" sa organizowane na antenę 15km od siebie. Widzisz źdźbło w oku bliźniego itd... Jakaś norma o zakłóceniach została poluzowana, bo jest jak jest.

  0
 • #4 14 Sie 2017 11:48
  marekgr1
  Poziom 18  

  Ledy wiem że sieją a zwłaszcza te na taśmie, to jak włanczam je to nie mam żadnego odbioru, więc to wykluczam. Urządzenie zasiliłem z akumulatora i dalej to samo. Zauważyłem iż chyba zakłócenia idą przez anteną , ponieważ jak podepnę inną antenę (magnetic loop) to zmniejszają się a nawet czasami giną. W tym sęk iż jest to 24 na dobę. Może od sąsiada, bo ja nic nowego nie podpinałem?. Ale dziwna jest ta częstotliwość zakłóceń, zasilacze raczej sieją ciągłym szumem.

  0
 • #5 14 Sie 2017 11:57
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Weź przenośne radio z AM i pochodź po okolicy.
  Ja do tego celu kupiłem kiedyś Degena DE333 i parę siewników wyeliminowałem.
  M

  0
 • Pomocny post
  #7 14 Sie 2017 12:45
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Tam, gdzie zakłóca.
  A tak w ogóle to czy próbowałeś wyłączyć całe zasilanie z swoim domu?
  Wykręć bezpieczniki, radio pod akumulator.
  Michał

  0
 • #8 14 Sie 2017 13:46
  marekgr1
  Poziom 18  

  Dzięki SP5IT wziąłem skaner i poszedłem. No i mam zakłócenia. Mój alarm sieje zakłócenia. Centralka umieszczona na strychu. Ale co teraz. Mam centralkę Optima GSM. Do tego podłączony jest panel (wyświetlacz), urządzenie do obsługi pilotów i urządzenie do obsługi bezprzewodowych czujek. I jak zauważyłem jak odepnę jedno z któryś urządzeń bez różnicy które to zakłócenia maleją aż do zaniku. Dodam jeszcze że jak zakładałem panel miesiąc temu to nastąpiło zwarcie na linii komunikacyjnej centralki no i zwęglił się opornik w centrali, ale działa. Czy to może być przyczyną.

  0
 • #9 14 Sie 2017 14:03
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda

  A tego to ja ci na odległość nie powiem.
  Grunt, że znalazłeś winowajcę. :)
  Wyeliminuj na początek zasilacz centralki i panel. Przetwornica podświetlenia może śmiecić.
  M.

  0
 • #10 10 Wrz 2017 01:10
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  To coś ma wejście na akumulator, to chyba idzie zastąpić trafem ten siewnik.

  0
 • Mitronik
 • #11 11 Wrz 2017 17:46
  H3nry
  Poziom 29  

  System ma możliwość pracy z akumulatora?

  0
 • #12 11 Wrz 2017 18:35
  marekgr1
  Poziom 18  

  Akumulator jest na wypadek zaniku napięcia w sieci, ale to nie akumulator sieje czy sieć tylko linia magistrali komunikacji modułów.

  0
 • #13 11 Wrz 2017 19:03
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Kup garść pierścionków ferrytowych i kondensatorów ceramicznych 4.7 albo 10nF.
  Wejścia i wyjścia z centralki poblokuj kondensatorami do masy. każdy przewód wchodzący albo wychodzący nawiń kilka zwojów na pierścionku.
  Mnie w ten sposób udało się odkłócić instalację alarmową u sąsiada.
  M

  0
 • #14 11 Wrz 2017 19:07
  sq9fmc
  Poziom 22  

  Zastosuj inny przewód łączący moduły, być może jakiś od magistrali RS485 lub lepsza kategoria skrętki nadałaby się.

  0
 • #15 11 Wrz 2017 19:19
  marekgr1
  Poziom 18  

  W tej chwili to nie możliwe ponieważ przewody są puszczone w pod tynkiem, a teraz należałoby wszystko kuć - dopiero co został wykończony dom.

  0
 • #16 11 Wrz 2017 21:49
  gumisie
  Poziom 38  

  marekgr1 napisał:
  Mój alarm sieje zakłócenia. Centralka umieszczona na strychu. Ale co teraz. Mam centralkę Optima GSM. Do tego podłączony jest panel (wyświetlacz), urządzenie do obsługi pilotów i urządzenie do obsługi bezprzewodowych czujek. I jak zauważyłem jak odepnę jedno z któryś urządzeń bez różnicy które to zakłócenia maleją aż do zaniku
  Witam.
  Sam stwierdziłeś przyczynę tych zakłóceń i dalsze dywagacje typu:
  sq9fmc napisał:
  Zastosuj inny przewód łączący moduły
  marekgr1 napisał:
  W tej chwili to nie możliwe ponieważ przewody są puszczone w pod tynkiem, a teraz należałoby wszystko kuć
  Niczego nie zmienią. Urządzenia TRX w paśmie KF są wrażliwe na tego typu "zakłócenia" a chiński szajs typu (inteli_gięty dom, to tylko złudzenie) to główne źródło zakłóceń, nie tylko w KF.
  Pozdrawiam.

  0
 • #17 12 Wrz 2017 04:39
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  Pany jeszcze nic się stało. Są fachowe rozwiązania jak choćby przemysłowy RS485 czy podobne powszechnego użytku nawet. Osobiście pierścionków nie polecam tak jak zawsze byłem i będę ich zagorzałym wrogiem (Michał weź nie ściemniaj), a za to poszerzyć proponuje swoje horyzonty od chociażby przeczytania uważnie: klik na linka - w szczególności wypowiedzi sq9oub (również sq5gvy sp5gzv). Powiedzmy sobie, że takie łącze co kolega niby prezentuje nie ma absolutnie nic wspólnego z radiotechniką (o teletransmisji nie wspominając), bo urządzenie takiej opcji nie przewiduje i w oryginale nigdy nie będzie mieć, a jest zwyczajnym połączeniem przewodowym co jest pozbawione wszelkich reguł gry co do zaleceń sieciowych.

  0
 • #18 12 Wrz 2017 08:35
  H3nry
  Poziom 29  

  Hektar Zahler napisał:
  Pany jeszcze nic się stało. Są fachowe rozwiązania jak choćby przemysłowy RS485 czy podobne powszechnego użytku nawet.

  RS485 nie jest oparty na linii symetrycznej?
  Możesz kolego nie polecać pierścieni ferrytowych natomiast SP5IT jak i wielu innych radioamatorów je zastosowało i stosować będą z powodzeniem .
  Przeczytałem informacje w linku, nic nowego się nie dowiedziałem :)
  Stosuję linie symetryczne możliwie wszędzie gdzie się da:
  -pomiary-sonda różnicowa
  -audio- symetryczny tor mikrofonowy
  -linia zasilająca moja antenę
  i inne.
  Ciekaw jestem czy pod tynkiem jest skrętka czy coś innego:P
  Pozostaje jeszcze temat filtrowania zasilaczy po stronie 230V obwodami LC na materiałach ferrytowych.

  0
 • #19 13 Wrz 2017 21:35
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  No przecież o symetrycznych mowa co nie. Zasilenie czujników z centrali linią sygnałową to zazwyczaj główny powód tych zakłóceń jak i niemożność separacji galwaicznej łączy jakkolwiek w postaci cyfrowej - np. fotoelementy czy analogowej - np. transformatory. Bynajmniej nie w tym rzecz, a w skuteczności formowania sygnału, tudzież docelowo skuteczności formowania zakłóceń w odbiciu lustrzanym względem uziemienia. Jak przeczytasz podkreślam uważnie wątek z linku sp7pki, to zatrybisz. Dokładnie tak to wygląda we filtrach przeciwzakłóceniowych sieci energetycznej z ośredkiem symetrii w punkcie metalowej obudowy stanowiącej ekran przez co odprowadzenie prądu w.cz. jest najbardziej skutecznym ze wszystkich możliwych.

  Wymaga się czegoś, co "usymetryczni" te prądy w.cz. Najprościej i najzasadniej zastosować filtr, niż kombinować z prymitywnym koralikiem ferrytowym (których jestem i będę zawsze zagorzałym wrogiem) jako o działaniu w charakterze infantylnie nosensownym.. Naturalnie trzeba zadbać też przy tym o skuteczność przepływu sygnałów.

  Dodano po 44 [minuty]:

  Zakłócenia na całym KF-jaka przyczyna

  W idealnym przypadku zakłócenia Ia znoszą się do zera przy potencjale GND/masy/uziemienia ekranu, bo są swoim odbiciem lustrzanym.
  I na wyjściu siewnika panuje zwarcie w.cz.
  Ponadto dławik oprócz funkcji symetryzującej obie żyły łącza jest przy okazji czymś w rodzaju przerwy.

  Przetwornice to też zakłócenia komutacyjne i prawie nierozłączne od zawsze układy gasikowe RC stosowane obecnie prawie wyłącznie jako "niby nowość" (he) do przeciwdziałania wzbudzaniu mosfetów, ale przez względy ekonomiczne opchnięcia tanio towaru będące na wyginięciu niczym niedźwiedź polarny, co też ładnie widać w temacie sprzed tygodnia - Link

  0
 • #20 16 Wrz 2017 19:55
  marekgr1
  Poziom 18  

  Po wpięciu filtra a nawet samej cewki w magistralę komunikacyjną przedstawionego przez Hektar Zahler brak jest komunikacji z innymi modułami centralki.

  0
 • #21 16 Wrz 2017 20:12
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  Ciekawy jestem w takim razie co to za łącze i w ogóle. To Ty powiedziałeś magistrala, więc weź to opisz dokładniej.

  0
 • #22 16 Wrz 2017 20:20
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda

  A może by ścignąć producenta skoro jego urządzenie produkuje taki syf w szerokim spektrum?
  Ze strony producenta:

  Cytat:
  Funkcje automatyki budynkowej:
  - SmartPLC: maks. 8 modułów IOE-IQPLC/IO-IQPLC (gniazdo/włącznik elektryczny) wykorzystujących komunikacje po sieci energetycznej,

  Michał

  0
 • #24 16 Wrz 2017 21:54
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  Widzę, że masz nieco pojęcia, to ja podpowiem, że RS-485 jest bardzo zbliżony do RS-232, bo chodziłoby o możliwość przerobienia tego na tani chiński interfejs HC-05 z tego względu, że na RS-a są wiele tańsze. Są to bezprzewodowe moduły bluetooth po 20 zeta z hakiem. Tylko nie wiadomo na jakiej to prędkości chodzi i z jakimi parametrami, bo to potrzebne do retransmisji. Ja te moduły stosuję z powodzeniem do wszystkiego co się da, tzn. głównie do mierników, ogólnie urządzeń przenośnych, ale i jako stacjonarne są naprawdę bardzo stabilne na krótki dystans w obrębie mieszkania. Szczerze nie wiedziałem, że chcąc podać przykład rozwiązania centrala chodzi dokładnie na tym. Co do filtru 50Hz, który Ci podałem jako przykładowy, to niejako jest to normalne zachowanie się, że zrywa komunikację, bo to będzie przedział częstotliwości od ok. 1kHz do ok. 50kHz - w zależności z jaką prędkością to działa. I na taką potrzebny byłby on.

  0
 • #25 16 Wrz 2017 22:24
  marekgr1
  Poziom 18  

  Przeczytałem trochę o RS485 i wina leży trochę chyba po mojej stronie (w związku z brakiem pewnych informacji). Podłączając urządzenia do centralki nie zwracałem uwagi na pary żył w skrętce. To się da poprawić. Ale jeszcze wyczytałem iż przy długiej magistrali należy stosować przewody ekranowane, a tego to już nie przeskoczę przynajmniej do najbliższego remontu.Poprawię te pary i zobaczymy czy coś pomoże.

  0
 • #26 16 Wrz 2017 23:21
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  Słuchaj z punktu widzenia w.cz. to chodzi na tak niskich prędkościach, że "zakłócalność" tego jest (a właściwie ma być z dawien dawna) na poziomie ułamków procenta. Jest wina urządzenia co nie ma prawa tak śmiecić wokoło i nie ma o czym dyskutować. Na pewno próby z zaekranowaniem tego przyniosą jakieś efekty, bo jednocześnie wtedy część prądu w.cz. przejmie na siebie żyła GND i żyła plusowa - jeżeli dobrze zblokowana z pomocą jakiegoś dławika powiedzmy od radia samochodowego. Można by się pokusić o zakup optoizolatora i gra muzyka..

  Tutaj pierwszy z brzegu link z googla jako przykład, że zakłocenia przemysłowe są teraz na topie: Link
  (chodzi o retransmitery optyczne w kategorii: filtrowanie)

  0
 • #27 17 Wrz 2017 00:02
  wada

  VIP Zasłużony dla elektroda

  marekgr1 napisał:
  . Ale jeszcze wyczytałem iż przy długiej magistrali należy stosować przewody ekranowane, a tego to już nie przeskoczę przynajmniej do najbliższego remontu..

  Jak zostały jakieś wolne żyły to możesz je uziemić.
  czy masz dobrze uziemioną puszkę od centrali?
  u znajomych tak centralki siały że nawet radia na UKFie jak i TV cyfrowa na 184MHz miała problemy, często pomagało dodatkowe uziemienie centralki linką 4mm² do GSU przy tablicy zasilającej.

  0
 • #28 17 Wrz 2017 10:52
  BANANvanDYK
  Poziom 38  

  Magistralę RS485 podłącz na parze skrętkowej, a zasilanie na drugiej parze skrętkowej. Pozostałe nieużywane dwie pary podłącz z obu stron do masy (GND). Nie wiem czy polecić Ci w tym przypadku dodatkowe dławiki ferrytowe, moim zdaniem wystarczyłoby zrobić na rdzeniu 1-3 zwojów skrętki od magistrali.

  wada napisał:
  u znajomych tak centralki siały że nawet radia na UKFie jak i TV cyfrowa na 184MHz miała problemy, często pomagało dodatkowe uziemienie centralki linką 4mm² do GSU przy tablicy zasilającej.

  Ostatnio moda na zasilacze impulsowe dotknęła nawet centrale alarmowe. Właśnie to jest kolejna zaraza, bo takie tanie chińskie zasilacze bez odpowiednich filtrów EMC mocno sieją i to właśnie na pasmach UKF i VHF. Porządne uziemienie to w tym przypadku połowa sukcesu. Dobrej jakości zasilacz (zgodny z normami EMC) nie ma prawa być słyszalny na żadnym z pasm radiowych.

  1
 • #29 17 Wrz 2017 11:31
  drobok
  Poziom 28  

  Zacznij od wymiany spalonego rezystora - mógł on dopasowywać linię bądź być elementem filtru. W katalogu pisze że jest tam przetwornica - nie wystarczy więc sam akumulator, musiałbyś zasilić tę linię bezpośrednio z pominięciem jej by upewnić się czy winą jest zasilanie czy magistrala. Później należało by się upewnić jaką prędkość masz na magistrali i wsadzić tam filtr dolnoprzepustowy by zmniejszyć nachylenie zboczy (w wypadku gdy winna jest magistrala), lub filtr na linię zasilającą (by wyeliminować wszystkie możliwe harmoniczne).

  0
 • #30 17 Wrz 2017 12:10
  marekgr1
  Poziom 18  

  Rezystor spalony wymieniony. Centrala zasilana z transformatora toroidalnego. Założyłem filtr na linię zasilającą – bez rezultatu .. Magistrala do dwóch modułów idzie na parch skrętkowych, a do trzeciego modułu tj. wyświetlacza (manipulatora) nie. I tu chyba jest pies pogrzebany. Tak jak pisałem we wcześniejszych postach iż przy założeniu tego wyświetlacza nastąpiło zwarcie i uległ zwęgleniu rezystor i od tego momenty wydają się być zakłócenia. Wtedy to ja zasilanie wyświetlacza alarmu podpiąłem od wyświetlacza domofonu a magistralę od centralki alarmowej puściłem po innych przewodach nie z pary i zadziałało. Teraz wziąłem miernik i pomierzyłem oporność względem innych żył i się okazuje że jest zwarcie. Na sześć pozostających żył 5 ma zwarcie. Jak wszystkie wolne 6 żył podepnę pod uziemienie to centralka traci komunikację pomimo iż nigdzie one nie są podpięte. Z tego wynika iż kabel jest walnięty.

  0