Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł Brotje Whbs22, usterka 119, jak usunąć

dorg 13 Aug 2017 18:00 11241 17
    dorg
    Level 2  
    Dzień dobry, czy ktoś może mi podpowiedzieć jak usunąć usterkę E119 w piecu Brotje22? Wiem że to usterka dotycząca cisnienia wody w instalacji, ale w tym przypadku ciśnienie jest prawidłowe.Dzięki, D
    Nargo
    Level 21  
    dorg wrote:
    ale w tym przypadku ciśnienie jest prawidłowe.Dzięki, D

Jakie?
    Prawidłowe to między 1bar a 3 bary.
    Jeśli jest w tym przedziale to masz uszkodzony czujnik ciśnienia.
    dorg
    Level 2  
    dzięki, ale po zwiekszeniu cisnienia do 3 i wyłączeniu/włączeniu kotla sam jakoś ruszył.Pzdr.
    n3opl
    Level 10  
    Witam , czy ktoś może mi podpowiedzieć co może być nie tak , mam ten sam problem piec WHBS 22 , błąd e119 , ciśnienie 1,5 bara a piec nadal się nie uruchamia ;/
    dorg
    Level 2  
    sprobuj zrobic to samo co ja, podniesc cisnienie do 3 i wylaczyc/wlaczyc piec, U mnie ruszyl,
    n3opl
    Level 10  
    Ok dziś spróbuję , aktualnie zrobiłem zworkę na czujniki i ewidentnie to jego wina :/
    BUCKS
    Level 39  
    @n3opl
    Zwykle w kotłach gazowych jest zawór bezpieczeństwa o ciśnieniu nominalnym 3 bary.
    Jeśli chodzi o maksymalne ciśnienie robocze to bierze się tolerancję 0,5 bar.
    Czyli maksymalne ciśnienie robocze w takim wypadku wynosi 2,5 bar.
    Jeśli zwiększysz ciśnienie w instalacji do 3 bar to automatycznie zwiększasz szanse na to, że strzeli Ci zawór bezpieczeństwa. Jeśli nie masz na tym zaworze węża do odprowadzenia wody do kanalizy to może Ci zalać pomieszczenie, w którym masz kocioł.

@dorg
    zamiast szukać i usunąć przyczynę to Ty usunąłeś tylko skutek.
    A to nie gwarantuje całkowitego rozwiązania problemu, więc musisz się liczyć z tym, że problem kiedyś powróci, może nawet ze zdwojoną siłą.
    Uważam, że w przypadku kotła c.o. bagatelizowanie objawów i stosowanie tego typu półśrodków nie jest dobrym rozwiązaniem, bo jeśli kocioł odmówi Ci posłuszeństwa w trakcie sezonu grzewczego to będziesz miał duży problem.
    n3opl
    Level 10  
    Ja jestem w trakcie szukania tego czujnika , myślicie że zamiennik o tych samych parametrach mógłbym zastosować czy lepiej nie bawić się w takie coś i zamówić oryginał u producenta lub pośrednika ??
    BUCKS
    Level 39  
    jeśli chodzi o części zamienne to ja preferuję tylko oryginały, bo masz wtedy zachowaną odpowiednią charakterystykę, a zamienniki jeśli istnieją to nie wiadomo co oferują.
    Czujnik ciśnienia masz po lewej stronie, poniżej wentylatora. Pobierz sobie z netu instrukcję instalacji jeśli nie masz i sam zobacz na schemacie.
    dorg
    Level 2  
    rzeczywiscie,brzmi rozsadnie,wyglada na to ze to moze byc tylko darazne dzialanie. bardzo dziekuje.
    gsadecki
    Level 11  
    Witam .U mnie tęż czujnik ciśnienia zaczął powodować błąd 119. W piecu był czujnik SIT - 0340009 Kod producenta: 0340009.
    Na stronach z częściami do pieca Brotje są b.drogie ok. 700 zł, znalazłem za 134 zł brutto czas oczekiwania niestety 5 tygodni, zamówiłem i czekam.
    BUCKS
    Level 39  
    Patrząc na różnicę w cenie to czekanie 5 tygodni jest chyba tego warte, wychodzi po ok. 100zł za każdy tydzień, zakładając, że dostaniesz nowy oryginał, bo czasem te okazje bywają złudne i trzeba uważać, aby nie wtopić.
    Co innego, gdyby kocioł całkowicie odmówił posłuszeństwa w trakcie mrozu bez żadnej alternatywy na doraźne ogrzewanie to wtedy trzeba płakać i płacić.
    jack63
    Level 43  
    gsadecki wrote:
    Na stronach z częściami do pieca Brotje są b.drogie ok. 700 zł, znalazłem za 134 zł

Jeżeli jest to zwykły presostat (dwa kabelki i po zwarciu ich działa ok), to 700 zł jest zwykłym zdzierstwem!
    Trzeba to sprawdzić i jak się okże, że presostat, to wykorzystać zepsuty ori jako złączkę dla innego presostatu o prawidłowym zakresie działania. Ten adaptowany pewnie będzie mniej awaryjny...
    Jednak trzeba to zrobić z głową na karku aby zapewnić bezpieczeństwo kotła.
    gsadecki
    Level 11  
    To ta sama identyczna część zamienna tej samej firmy. Czujnik odłączony a zamiast niego podłączona zwora,Ciśnienie wody na piecu obniżona do ok 1,2 bar , Piec grzeje .

Dodano po 59 [minuty]:

jack63 wrote:
    gsadecki wrote:
    Na stronach z częściami do pieca Brotje są b.drogie ok. 700 zł, znalazłem za 134 zł

Jeżeli jest to zwykły presostat (dwa kabelki i po zwarciu ich działa ok), to 700 zł jest zwykłym zdzierstwem!
    Trzeba to sprawdzić i jak się okże, że presostat, to wykorzystać zepsuty ori jako złączkę dla innego presostatu o prawidłowym zakresie działania. Ten adaptowany pewnie będzie mniej awaryjny...
    Jednak trzeba to zrobić z głową na karku aby zapewnić bezpieczeństwo kotła.

Tak jest to presostat , można bawić się i wykorzystać stary jako przejściówkę ale prościej i bez problemów jest kupić orginalny za 134 zł .Jeśli za ori bym miał zapłacić 700 to bym kombinował. W załącznikach presostat zdjęcie z pieca ( u mnie piec WGB 20 C ),oraz karta katalogowa nowego z końcówką SIT - 0340008 , W piecu znajduje się SIT - 0340009 jest on na zamówienie ,więc trzeba poczekać 5 tygodni.
    eedww
    Level 2  
    Wykrecic czujnik cisnienia wody z kotla, poczyscic dziurke wejsciowa od kamienia kotlowego i szlamu a wrecz przetkac gwozdzikiem, czyms metalowym jesli zatkany , uwazac warto aby nie nalac do srodka wody w czesc elektroniczna, czyli od str. glowy plastikowej. Przetkac az do srodka aby wszedl gwozdzik czy igla az do srodka czujnika ale nie za gleboko by go nie uszkodzic tam od srodka, poskrobac , wyplukac tak kilka razy i nie kupowac nowych tylko cieszyc sie znow sprawnym kotlem. Wczoraj to zrobilem po bledzie 119 na Brotje wgb38 na 2 kotlach i oba natychmiast zadzialaly poprawnie. Przy okazji wyczyscic syfon skroplin kondensatu, sprawdzic czy gdzies w srodku cos nje kapie na polaczeniach, ewentualnie dokrecic co trzeba bo sie luzuja polaczenia z czasem..
    Remod1
    Level 8  
    "gsadecki" który w końcu model kupiłeś?
    SIT - 0340008 czy SIT - 0340009
    bronet
    Level 10  
    Witam, po wykręceniu tego czujnika na wysokości zakończenia gwintu do środka , znajduje się jakby czarny osad czy to może już jest membrana ?
    Bo czujnik przestał funkcjonować i zastanawiam się czy nie wystarczy tego udrożnić, a zdjęcia nie mogę znaleźć od strony wlotu.