Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mała elektrownia wodna - co i jak?

13 Sie 2017 18:49 1422 15
  • Poziom 13  
    Witam,

Na mojej działce stoi stara elektrownia która nie działa od 12-15 lat. W przyszłym roku planuje jej remont i uruchomienie. Obecnie stoją w niej dwie turbiny peltona i
    stara pradnica celma 20kVA. Sa do niej 3 przyłącza wody najdłuższy ok 1,2-1,5km i spadzie ok 55-70m doprowadzone rura fi 200mm gdzie dawniej był duży zbiornik wody, następny ok 700-1000m spad ok 45m rura prawdopodobnie 120 i najkrótszy ok 500m spad ok 25-35m. Wszystkie ujęcia wody trzeba by było usprawnić. I tu pojawiają się moje pytania.
    Jaka by była przewidywana moc elektrowni? Tak wiem nikt nie jest jasnowidzem.
    Jak jest ze sprzedażą prądu i innymi sprawami papierkowymi typu pozwolenia itd? Zapewne potrzeba pozwolenia od osób które są właścicielami działek z których są ujęcia wodne i przez które przebiega wodociąg a reszta?
    Jaka by była cena wykonania? (prądnica automatyka i reszta) zakładając ze zostają turbiny, w których trzeba przerobić dysze na sterowanie automatyczne

Z góry dziękuje za odpowiedz, Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator
    Spad 55 - 70 m? Więcej niż Niagara?

Dużo informacji uzyskasz tu http://mew.pl/ lub http://mew.pl/forum/
  • Poziom 40  
    qwertexx napisał:
    Jaka by była przewidywana moc elektrowni? Tak wiem nikt nie jest jasnowidzem.

Nie trzeba być jasnowidzem wystarczy odwołać się do fizyki. Otóż szacunkowo moc takiej elektrowni to po prostu iloczyn różnicy poziomów i przepływu wody w m3/s oraz sprawności turbiny.
    Przykładowo: masz strumień o przepływie 1 m3/s i różnicy poziomów na zaporze 1 m przy sprawności turbiny 30% (tutaj zgaduję) - zatem moc takiej elektrowni wyniesie 3 kW.

Co do reszty pytań... tutaj niestety nie pomogę... :(
  • Poziom 13  
    retrofood napisał:

Mieszkam w terenie górzystym

Xantix napisał:

Przykładowo: masz strumień o przepływie 1 m3/s i różnicy poziomów na zaporze 1 m przy sprawności turbiny 30% (tutaj zgaduję) - zatem moc takiej elektrowni wyniesie 3 kW.

W turbinie peltona nie ma fizycznej możliwości takiego przepływu (tak mi się wydaje) gdyż działa ona z mniejszym strumieniem wody a większym ciśnieniem
  • Moderator
    qwertexx napisał:
    retrofood napisał:

Mieszkam w terenie górzystym

Kiedyś mew była moim marzeniem. Jestem właścicielem działek po obu stronach małej rzeczki, jej spiętrzenie w tym miejscu o 2 - 3 metry nie jest większym problemem, bo płynie w naturalnym wąwozie, ale kiedy dowiedziałem się ile do powiedzenia ma w tych sprawach okręgowy zarząd wód, zapał mi ostygł.
    Cóż, prawo się zmieniło, jak to teraz wygląda nie wiem, ale życzę Ci powodzenia!
  • Poziom 40  
    qwertexx napisał:
    Xantix napisał:

W turbinie peltona nie ma fizycznej możliwości takiego przepływu (tak mi się wydaje) gdyż działa ona z mniejszym strumieniem wody a większym ciśnieniem

Ale to był tylko przykład jak wyliczyć szacunkowo moc dostępną dla MEW znając parametry cieku wodnego. Kwestie techniczne itd to już inna sprawa.
  • Poziom 24  
    Znajomy ma małą elektrownie wodną i rozważa likwidację ze względu na nowe prawo wodne .
  • Poziom 13  
    Tech132 napisał:
    Znajomy ma małą elektrownie wodną i rozważa likwidację ze względu na nowe prawo wodne .

Możesz coś więcej o tym prawie napisać?
  • Poziom 24  
    Niestety nie znam szczegółów ,jestem zwolennikiem i posiadaczem paneli fotowoltaicznych .
  • Moderator
    qwertexx napisał:
    Tech132 napisał:

Możesz coś więcej o tym prawie napisać?

2 sierpnia prezydent podpisał nowelizację, ale chyba nie jest jeszcze opublikowana. Z tego jednak co wiem, opłaty za korzystanie z wody rosną słono.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    Trzeba testować urzędy gminy i nadzory budowlane metodą kropelkową - proponuję rozpoznać jaka będzie reakcja gdy zainstaluje się prostą elektrownię wodną jako Obiekt Małej Architektury - koło wodne + prądnica 1 kW.
    Po takim teście znajmy otrzymał Fanara od Sąsiada z Zazdrości - ale to była reakcja nieuprawniona.
    W urzędach powiatu prawem wodnym zazwyczaj zajmuje się Wydział Rolnictwa i jeszcze jest Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (UWAGA) który PODLEGA nikomu.
  • Poziom 18  
    Super - masz fajne możliwości a jest towarzystwo małych elektrowni wodnych www.trmew.pl które udziela wszelkich informacji i pomocy.
    Warto uruchomić taką elektrownię ! Można dostać dofinansowanie.
    Powodzenia
  • Poziom 32  
    qwertexx napisał:
    Na mojej działce stoi stara elektrownia która nie działa od 12-15 lat.
    qwertexx napisał:
    Jaka by była przewidywana moc elektrowni?
    Jeśli elektrownia kiedyś pracowała to najlepiej zapytać o moc poprzedniego właściciela działki.
  • Poziom 13  
    rafbid napisał:
    Jeśli elektrownia kiedyś pracowała to najlepiej zapytać o moc poprzedniego właściciela działki.

Ja jestem i bylem właścicielem działki, zapytac nie ma kogo jak to dawniej chodziło, z niej nigdy prąd nie był sprzedawany do sieci, była do celów prywatnych o ile dobrze pamiętam jest tam prądnica celma 30kVA