Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ecocondens Silver 20kW 1F + easyremote - nastawy pogodówki

Mariusz Wolczek 13 Aug 2017 21:25 9528 48
Computer Controls
 • #1
  Mariusz Wolczek
  Level 7  
  Witam.
  Założyłem piec i sterownik dedykowany do niego jak w temacie i mam parę pytań do praktyków.
  1. Sterownik esyremote ma funkcję pogodówki więc powinien ustawiać na piecu krzywą grzewczą ale u źródeł czyli w Termecie miły Pan stwierdził, iż w tym piecu można takową ustawić tylko w trybie serwisowym. Zaznaczam, iż sterownik pokojowy widzi czujnik pogodowy bo wyświetla temperaturę zewnętrzną. Czy ktoś z Panów praktyków obsługiwał taki sterownik pokojowy i jak to jest faktycznie z tą pogodówką?
  2. Domek wolnostojący, ściany gr. 42 cm + izolacja 5 cm styropian, pod dachem 15 cm wełny, ogółem 110m2, dół 60m2, góra 50m2, wysokość pomieszczeń 2,40 cm, rok budowy przedwojenny, instalacja w miedzi, grzejniki płytowe z głowicami termostatycznymi. Powierzchnia grzejników - góra 2,8 m2, dół 3,7m2. Górę miałem przykręconą praktycznie na pół gwizdka. Jak dobrać do tego krzywą grzewczą, jestem kompletnym laikiem w tym temacie. Lokalizacja miejscowości, okolice Słubic, Lubuskie.
  3. Jak rozkminić te krzywe grzewcze? Czytam i czytam i niestety nie mogę zrozumieć. Kiedy podnieść a kiedy przesunąć? Na kotle w trybie serwisowym parametr P20 jest ustawiony na 30, na pokojowym po ustawieniu ,,kd,, na 1,5 na piecu nic się nie zmienia.
  4. Instrukcja do esyremote na str. 27 coś wspomina o jakiś temperaturach S01, S02, S03, S04. Co to za temperatury i kiedy się one wyświetlają?
  Z góry dziękuję za informacje.
 • Computer Controls
 • #2
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Teraz w lato raczej nic nie ustawisz. Krzywa odzwierciedla zmiany temp. czynnika grzewczego ( czyli tej na kotle przy grzaniu CO) w zależności od temp. zewnętrznej.
 • #3
  Mariusz Wolczek
  Level 7  
  Dzięki za odpowiedź.
  A może ktoś instalował i ustawiał regulator pokojowy Easy Remote Termetu? Jeśli tak to co z ustawieniem krzywych grzewczych na piecu poprzez ten sterownik? Czy to działa? Bo u mnie niestety nie. Może mam felerny? Instrukcja wyraźnie mówi że można ustawiać nim krzywą grzewczą na piecu jeśli parametr P04 sterownik ustawiony na 2 lub 3 i zmieniając ,,kd,,. U mnie nie ma to żadnego wpływu na wartość parametru P20 na piecu. Zaznaczę jeszcze, że po ustawieniu parametru P04 na wartość 1 nie ma możliwości ustawiania krzywej grzewczej tzw. ,,kd,, po prostu nie ma takiej opcji.
  Panel sterujący pieca Silver jak i sam sterownik Easy Remote jest produkowany przez Nordgas Włochy i nie sądzę aby ta firma robiąc obie rzeczy współpracujące ze sobą nie dograła w oprogramowaniu tej opcji.
  Odpowiedzi z Termetu czy to telefoniczne czy mailowe są tak ogólnikowe i zbywające że aż szkoda. Bardzo proszę o jakąkolwiek informację tutaj i ewentualnie pod nr tel. 602636789.
  Z góry dziękuję.
 • #4
  okifaro
  Level 10  
  Tydzień temu zamontowałem Silver'a 20kw 1F, poniżej moje spostrzeżenia i obserwacje, może komuś się przydadzą:
  - lubię sam pogrzebać w przydomowych sprzętach
  - Silver to jeden z tańszych kotłów kondensacyjnych na rynku, koszt 3050 + kontroler Easy Remote za 290zł z perspektywą tańszych części zamiennych niż w przypadku firm zachodnich o większej renomie
  - wcześniej użytkowałem przez 15 lat Buderus GB122 24KW, nie mogę powiedzieć, że był bez awaryjny, ale swoje przepracował chodź tani nie był, po rozebraniu komory palnika w tym roku po raz kolejny rozsypały mi się obie izolacje wymiennika ciepła. Generalnie w tym sezonie do wymiany miałem duperelki za 488zł:
  1) izolacja przednia ( z promu kosmicznego) 150 zł
  http://www.buderussalon.pl/czesci-zamienne/cz...gazowych/izolacja-wymiennika-przod,p944524221
  2) izolacja tylna 173 zł(droższa bo ma dwie dziurki)
  http://www.buderussalon.pl/czesci-zamienne/cz...-gazowych/izolacja-wymiennika-tyl,p1352306942
  3) kosmiczna uszczelka palnika, która wytrzymuje też ze dwa sezony 47 zł: http://www.buderussalon.pl/czesci-zamienne/cz...-kotlow-gazowych/uszczelka-palnika,p723995426
  4) elektroda jonizacyjna ostatnio szwankować zaczęła mimo czyszczenie, ale działała od nowości: 118zł za kawałek drutu
  Tak więc zapadła decyzja, że Buderus już się zamortyzował i czas na wymianę na coś taniego.
  - podłączenie wykonywałem we własnym zakresie, instalacje wymagała niewielkich przeróbek
  - piec jest mniejszy i lżejszy od Buderusa, obudowa oraz stelaż wykonane są z cieńszej blachy w Termecie, głośność porównywalna
  - Silver ma dużo włoskich bebechów, więc zamieniłem starego Passata B5 na nowe Tipo ;)
  - do pieca podłączony został kontroler EasyRemote i stary czujnik temperatury zewnętrznej Buderusa (piec wykrywa czujnik sam wyświetlając ikonkę słoneczka). Po podłączeniu kontroler przejmuje kontrole nad kotłem i zablokowana zostaje możliwość sterowanie przyciskami na kotle (oprócz informacji i menu serwisowego). Ustawiłem tryb pracy na modulację według czujnika zewnętrznego i sterownika wewnętrznego (opcja 3), krzywa grzewcza 0,6. Działanie czujnika zewnętrznego powoduje, że kocioł stara się utrzymać jak najniższą (według krzywej grzewczej) temperatura wody w CO, a czujnik wewnętrzny mówi tylko kiedy ma się wyłączyć bądź wyłączyć (n.p. jak otworzone zostaną okna albo wyjdzie słońce). Temperatura w pomieszczeniu ustawiłem na 21C, modulacja od ok 3kW działa pięknie, jeszcze za wcześnie powiedzieć, czy krzywa jest prawidłowa, ale przy temperaturze na zewnątrz 4-11C, woda na wyjściu miała 27-31C a kocioł modulował pracę nie wyłączając się przez ponad 24h, komfort cieplny dzięki delikatnie ciepłym kaloryferom jest bardzo wysoki (nie mam podłogówki, powierzchnia domu 190m). Niestety opcje konfiguracji krzywej grzewczej są ograniczone do wyboru krzywej bez możliwości wprowadzania jej korekt, krzywe znajdują się w instrukcji, bez oznaczenia temperatury na kotle, ponieważ kocioł ma dwa zakresy temperatur w jakich pracuje: standardowa 40-80C oraz zredukowana 25-55C, parametr do ustawienia w menu serwisowym, mam duże grzejniki więc ustawiłem zakres na zredukowany, dzięki czemu wykorzystujemy minimalną moc kotła i ograniczam taktowanie. W zakresie zredukowanym jedna kratka odpowiada 3C a w standardowym 4C. Czyli dla zakresu zredukowanego na wykresie MIN=25C a MAX=55C, czyli n.p dla krzywej KD=0,5 dla 5 na zewnątrz (T.Ext) kocioł będzie utrzymywał temperature na wyjściu (T.Mand) ok 30C
  - nie warto korzystać tylko z temperatury wewnętrznej, ponieważ kocioł będzie grzał wodę w CO do zadanej stałej temperatury i albo będzie się wyłączał i taktował albo będzie nie dogrzewał
  - dla kolegi Mariusz: ustaw kontroler w tryb 3, temperature jaką chcesz mieć, oraz krzywą grzewczą na n.p 0,6 i obserwuj kocioł: jak nie będzie mógł dociągnąć do zadanej temperatury zwiększaj powoli krzywa o 0,1, jak będzie zbyt szybko osiągał zadana temperature pokojową i się wyłączał to zmniejsz krzywą o 0,1 ,powoli obserwuj kiedy piec osiągnie złoty środek, testy zacznij jak temperatura spadnie poniżej +10, nie wiem jak piec i jego mało konfiguracyjne krzywe zachowają się przy -20, ale zawsze można zwiększyć krzywą w czasie większych mrozów.
  - jeszcze z ciekawostek napiszę, że pompa obiegowa Wilo w Silverze posiada dynamiczne sterowanie PWM, domyślnie w zakresie 50-100%, co można zmienić w menu serwisowym. U mnie musiałem podnieść minimalna moc na 80%, ponieważ nie dawała rady dogrzewać ostatnich pomieszczeń (mimo zkryzowanej instalacji) na ostatnim piętrze, ale i tak ciągnie ok 15W mniej niż w poprzednim piecu
  - kocioł został odebrany przez autoryzowanych serwisantów Termetu i gwarancja podbita, ale podczas rozmowy miałem wrażanie, że o kotle wiem więcej niż oni, szczerze mówiąc to jeszcze nie spotkałem kompetentnego serwisanta od kotłów a z kilkoma miałem do czynienia
  - ciekawi mnie trwałość podzespołów zastosowanych w modelu Silver i czy pociągnie z 10 latek chociaż, coraz częściej czytam, że kotły są projektowane na teraz na 10 lat no ale Buderus pociągnął 15 ;) i może jeszcze bym z niego trochę wycisną, niedługo go rozbiorę i zobaczę jak wygląda wymiennik od środka
  - i jeszcze mała uwaga odnośnie modulacji i najmniejszej mocy z jaka może pracować kocioł, temperaturę zawsze utrzymujemy ok 21,2C Buderus minimalnie pracował na około 10Kw, co powodowało, że większą cześć sezonu taktował, co objawiało marudzeniem szanownej małżonki że jej zimno, a marudziła tylko wtedy, kiedy akurat robił pauze... ;) W czasie mrozów nie było problemu :) Mam nadzieję, że teraz będzie mniej marudzenia :) O ile od pukać kocioł będzie się w miarę sprawował.
 • Computer Controls
 • #5
  Mariusz Wolczek
  Level 7  
  Dzięki kolego Okifaro za podpowiedzi, wg Twoich sugestii ustawiłem parametr pieca P02 na zredukowany bo do tej pory chodził na standardowej a krzywą miałem ustawioną na 1,0. Kontroler jest cały czas ustawiony na 3. Piec nie taktował ponieważ budynek ma dużą bezwładność (tak mi się wydaje choć jest poniemiecki). Przy obecnych temperaturach nocnych temp. wewnętrza nie spada mi poniżej 20 stopni a w dzień mam ustawione 21 i to w 3 okresach, rano 5.30 do 8.00; 11-13; 16-23. Rano piec zaczyna grzać i spokojnie około 7 się wyłącza, w południe albo się włączy albo nie a po południu raz albo dwa razy dogrzeje mieszkanie.
  Przy ustawieniach standardowych różnica temperatury z wyjścia pieca na powrocie wynosiła 2 a porywach 3 stopnie. Zobaczę jaka będzie teraz.
 • #6
  okifaro
  Level 10  
  Nigdy tego nie weryfikowałem praktycznie, ale wydaje mi się, że nie warto robić skomplikowanych harmonogramów na kontrolerze, tylko zmianę dzień/noc. Z racji tego, ze u mnie zawsze jest ktoś w domu to temperaturę mam stałą 24h. Mi żona by marudziła, ale w Twoim przypadku zrobiłbym 21C w godzinach 5.30-23.00 i obniżenie 20C w godzinach 23.00-5.30.
 • #7
  wnoto
  Level 34  
  okifaro wrote:
  Buderus minimalnie pracował na około 10Kw, co powodowało, że większą cześć sezonu taktował, co objawiało marudzeniem szanownej małżonki że jej zimno, a marudziła tylko wtedy, kiedy akurat robił pauze... ;)


  Jak długie były te pauzy ? Temperatura w kaloryferach istotnie spadała ?
 • #8
  okifaro
  Level 10  
  Pauzy były zależne od temperatury na zewnątrz, im cieplej tym dłuższe, tak kaloryfery robią się zimne jak kocioł nie grzeje i komfort cieplny spada.
 • #9
  wnoto
  Level 34  
  A i w sumie bardzo fajny opis działań.
  Dołacz proszę zdjęcia z tego kotła jak go rozbierzesz. Będzie widać co podlega eksploatacji.
 • #10
  piloo1
  Level 14  
  Pytanie do Okifaro: Czy u Ciebie zmiana krzywej grzewczej w Easy Remote powoduje rzeczywistą zmianę i w menu serwisowym wyświetla się zmieniona wartość ? U mnie krzywą grzewczą można zmienić tylko z poziomu menu serwisowego, zmiany na Easy Remote nic nie dają. Zauważyłem też, że (mam też inne mieszkanie) w kotle Ecocondens z CR 11011 jest utrzymywana stała temperatura grzejników, tu zaś one podobnie jak w sterowaniu on/off nagrzewają się i stygną cyklicznie. Czy u was też tak jest? Wydaje mi się, że Easy Remote jest z nieco niższej półki niż Honeywell CR 11011. Tam też jest wprost napisane, że jest to regulacja PID, tu natomiast jest to nie doprecyzowane....
 • #11
  okifaro
  Level 10  
  Sezon grzewczy nadchodzi, odświeżmy więc wątek :)

  Wnoto: zdjęcia po Buderusie zaginęły, większość części po rozbiórce zabrała jedna osoba, kilka stówek odzyskałem ;)
  Piloo1: według instrukcji krzywą zmieniamy przez Easy Remote, z tego co pamiętam z zeszłego roku to zmiana była jak najbardziej zauważalna na kaloryferach, w menu serwisowym zmieniłem tylko opcję krzywej na zredukowana, standardowa moim zdaniem jest dużo na wysoka dla większości domków jednorodzinnych

  Poniżej kilka nowych spostrzeżeń po roku użytkowania Silvera:
  - zużycie gazu - nigdy dokładnie nie mierzyłem, ale poprzedni rok zamknął się w kwocie: 3120zł licząc od początku pazdziernika do końca kwietnia za 15 letni domek 180m2, w domu cały czas ktoś przebywa więc temperatura przez 24h wynosi 21.2C
  - kilka razy miałem problemy z błędem E01 (brak gazu, chociaż oczywiście był) szczególnie w początkowym okresie użytkowania, w połowie zimy przestał występować, latem przy c.w.u pojawił się raz, zawsze pomagał restart
  - można znaleźć opinię na necie, że trzeba zmniejszyć moc startową palnika i podnieść delikatnie moc minimalną pieca, trochę się tym pobawiłem, ale pewnie przydała by się dokładna regulacja przy wykorzystaniu analizatora spalin, btw: fachowiec podbijający gwarancję stwierdził, że przy pierwszym uruchomieniu szkoda niszczyć miernik i że patrzy się na oko
  - obadać jak wygląda zabrudzenie wymiennika, elektroday, palnika i syfonu kondensatu i tu miałem dwa zdziwka: wszystkie elementy oprócz palnika wyglądają jak prawie nowe, minimalne ślady użytkowania, dkurzono, ale praktycznie nie było czego, syfon bez zabrudzeń. Buderus rok rocznie miał w komorze spalania i syfonie kupę ciężkiego do wyczyszczenia syfu, może miał wymiennik al-si? -Termet ma z nierdzewki
  - za to to, co mnie bardzo zdziwiło do kształt palnika, wygląda jak pogięta puszka po piwie, nie był brudny, ale jego obecny kształt jest dla mnie niepokojący, nie wiem jak wygląda nówka z fabryki, ale ten wygląda dziwnie.

  Załączam fotki komory spalania i palnika.
 • #12
  piloo1
  Level 14  
  Może palnik jest nieco za długi i po zamontowaniu do komory spalania się po prostu zgniata...
 • #13
  bro2004
  Level 29  
  Pilo nie róbmy sobie jaj :)

  Użytkownik sam przyznał, że grzebal w ustawieniach serwisowych to "poprawil" palnik. Pierwszy raz na oczy takie coś widzę....radosna twórczość użytkowników :D
 • #14
  pogrodnik
  Level 2  
  Witam,

  Od dziś mam zainstalowany kocioł Silver ze sterownikiem Easy Remote.

  W związku z tym mam pytanie do innych użytkowników takiego zestawu. Czy Easy Remote ma jakieś podświetlenie?
  Próbowałem, ale nie udało mi się nigdzie tego znaleźć. Nie wiem czy ten model nie posiada podświetlenia, czy może egzemplarz który posiadam jest wadliwy.

  Pozdrawiam,
  Paweł
 • #15
  bro2004
  Level 29  
  Sterownik nie ma podświetlenia.
 • #16
  okifaro
  Level 10  
  bro2004 wrote:
  Pilo nie róbmy sobie jaj :)

  Użytkownik sam przyznał, że grzebal w ustawieniach serwisowych to "poprawil" palnik. Pierwszy raz na oczy takie coś widzę....radosna twórczość użytkowników :D


  Bro2004, bracie, w jaki sposób Twoim zdaniem zmieniając moc startową palnika można tak odkształcić palnik? To nie jest puszka, do tego potrzeba dużego młotka.
  Serwis stwierdził, że wyszło tak z fabryki, czyli radosna twórczość czyja?
 • #17
  sanek663
  Level 2  
  witam.
  ja z pytaniem do pana Okifaro, Mariusza i wszystkich którzy w praktyce już ustawiali parametry dot. regulacji/ustawień kotła gazowego.
  Czytam wasze wskazówki dot ustawień pieca ale nie do końca wszystkie są zrozumiałe. Rok temu zamontowałem piec Ecocondence Silver 20 kW 1f do tego mam zasobnik galmeta 120l. Próbując grzać dom 120m2 gazem bez żadnego sterownika tylko na minimalnych 40*C, dziennie wychodziło mi około 13m3. Mając porównanie do sąsiada to o 5 m3 więcej a powierzchnia u sąsiada większa do ogrzania.
  W tym roku zakupiłem easy remote i czujnik zewnętrzny, założyłem głowice termostatyczne na pietrze na grzejnikach i w piwnicy/garażu, parter gdzie jest sterownik bez regulatorów.
  Po przeczytaniu waszych opisów (m.in. z Mariuszem W.) mam pytanie: o co chodzi z nastawą kontrolera na 3? nie pojawia mi się symbol kd do ustawiania krzywej grzewczej na easy remote, jak ustawić kd. jakie ustawiać parametry? instalator raczej nie zagłębiał się w jakieś szczególne ustawienia wiec chodzi na standardowych parametrach.
  Jak narazie po wstępnej lekturze
  P02 - ustawiłem na zredukowany
  P07 - na 190 obr.
  P20 - zmniejszyłem do 2 ale potem wróciłem do domyślnej nastawy 30 czy to ta grzewcza (tylko tam nie ma po przecinkach),
  Czy mógłbyś mi podać swoje parametry czy mniej więcej podać mi co mógłbym przestawić i/albo co kontrolować i sprawdzać aby znaleźć ten złoty środek aby spalanie było jak najniższe a komfort cieplny taki żeby nie siedzieć pod kocem.
  ustawiłem grzanie na na dzień 22 st od 16-23 , nocne 21,5 od 23-16 w tym rano 22 sto 5:00 przed wyjściem do pracy na 1,5godz. nie jest to najlepsze raczej ustawienie bo grzejniki i podłogówka stygną.
  proszę o poradę bo po opisach widać ze juz to macie opanowane. Pozdrawiam
 • #18
  Mariusz Wolczek
  Level 7  
  Witaj.
  Jeśli masz podłogówkę to jak najbardziej P02 - zredukowany, co do P07 to nic nie zmieniałem. P20 - krzywe grzewcze przejmuje sterownik Easy Remote po podłączeniu jego do pieca (na piecu P20 jest nie aktywny po podłączeniu sterownika). Krzywą ustawia się przyciskiem z symbolem ,,SET, zegarek, temperatura,, Ustawiasz nim różne temperatury oraz krzywą grzewczą. Na Easy krzywa jest podana w zakresie od 1 do 3 z podziałką na dziesiętne.
  Kontroler - sterownik Easy pobiera dane o temperaturze albo z zpomieszczenia, albo z zewnątrz(cz. temp. zewn.) albo i z tego i z tego, jest to parametr P04 na Easy Remote. Instrukcja ładnie to podaje.
  Co do ustawień u mnie to mam stałą temperaturę 21 st przez całą dobę, margines załączenia pieca 0,2 st czyli 20,8 a wyłączenia 0,1 st czyli 21,1. Termostaty z grzejników zdjęte na dole domu (nie mam podłogówki), na poddaszu ustawione na 1-1,5 (żona :-) a i tak za ciepło.

  Do tej pory płaciłem średnio 420zł na m-c a teraz po roku używania nowego pieca 340 zł wyszło miesięcznie. Inwestycja się opłaciła.
  Pozdrawiam.
 • #19
  sanek663
  Level 2  
  Witam.
  Problem jest w tym że naciskając "SET" wszystkie parametry tzn godzina, temp. dzień, noc, temp. wody i grzejników (możliwośc ustawień) i wraca do pozycji początkowej nie ma możliwości ustawienia "kd" (nie wyswietla mi się ta ikonka). Jak ustawic kontroler opcja 3 zeby odczytywana była temperatura z czujnika zewnętrznego i ze sterownika wewnątrz? Żeby ustawić P04 mam odłączyć sterownik Easy? P02 czyli zredukowane grzanie ustawiłem po podłączeniu sterownika jako ustawienia serwisowe na piecu. P20 w serwisie pokazuje 30. Może problem jest tez dlatego ze piec nie był wyłączony od zasilania w trakcie montażu czujnika zewnętrznego i Easy Remot. Jaką macie ustawioną temperaturę grzejników, temp. dzień i noc ta sama? Mam obok sterownika na szafce termometr i wskazuje 1-2 st niższą temperaturę niż na sterowniku. Odłączyć od zasilania piec zrobić mu reset ? pokazuje mi temperature zewnętrzna wiec widzi czujnik. Odłączyć sterownik i ustawić najpierw w funkcji serwisowej jakieś parametry na piecu czy też mieliście podłączenie na ustawieniach domyślnych. Jak narazie widzę że gazomierz dalej ostro się kręci więc daleko mi do rachunków w kwocie nawet 400-500 zł. Pozdrawiam
 • #20
  Mariusz Wolczek
  Level 7  
  Witam.
  Sterownik podłączamy przy wyłączonym zasilaniu pieca. Czyli wtyczka od pieca wyjęta z gniazdka. Kabel od sterownika do pieca podłączamy do zacisków na panelu sterowania pieca RT/OT (trzeba zdjąć zworkę z tych zacisków), czujnik pogodowy do OTS.
  W Twoim przypadku teraz zresetował bym sterownik(zdjąć pokrywę i wcisnąć przycisk ,,reset,, z boku na pokrywie - strona 43 instrukcji sterownika.)
  Wszystkie ustawienia sterownika powrócą do fabrycznych. Odłącz sterownik od pieca. Wyłącz piec z zasilania. Podłącz sterownik na wyłączonym piecu. Włącz piec (wtyczka do gniazdka).
  Na sterowniku powinien pojawić się napis ,,Can,, a po kilku sekundach ,,OFF,,
  No i tu już dalej poprowadzi Cię instrukcja sterownika (strona 9,10,11,12 instrukcji). Wszystko jest ładnie opisane.
  Załączam instrukcję polską i włoską. We włoskiej ładnie są podane krzywe grzewcze na stronie 28.
  Powodzenia w działaniu.
 • #21
  Andrzej1218
  Level 2  
  Witam. Od lipca zeszłego roku używam pieca ecoondens Silver 24kw 1f,do tego mam sterownik Sallus. Do tej pory nie miałem podłączonego czujnika zewnętrznego,dzisiaj kupiłem czujnik zewnętrzny Termeta. Jutro będę go zakładał.Moje pytanie ,jak ustawić opcje krzywej w piecu?Fabrycznie jest ustawiona na podobno 30.czy to zostawić czy coś zmieniać.Jestem w tym temacie zielony.Regulator temperatury mam zwykły czyli krzywą grzewczą muszę zmieniać w ustawieniach pieca.Dom dwa poziomy ogrzewam około 170m. Temperatura w domu 21c. Na piecu próbowałem różnych temperatur.Średnio zużywam około 12m3. Wczoraj ustawiłem go na najmniejszą temperaturę czyli 40c,za dobę wyszło 12m3,tj.co, cwu ,kuchnia.Dzisiaj ustawiłem go na 60c zobaczę jak wyjdzie zużycie gazu? Od lipca zeszłego roku do lipca tego roku cały koszt gazu wyszedł 4400 zł. CO o tym sądzicie? Będę wdzięczny za sugestie i porady bardziej doświdczonych. Dom Budowałem w 80 latach .Pustak pianowy cały +połowa.Ocieplony 8 cm styropian,strych wełna 10cm,okna plastik 2 szybowe jeszcze w miare. Dzięki za ewentualne porady. Będę wdzięczny.
 • #22
  sanek663
  Level 2  
  Mariusz dzięki za podpowiedzi. Najważniejsze to przeczytać od początku instrukcję sterownika. Ja pominąłem strony o których pisałeś tzn 9, 10, 11 itd. Zrobiłem reset i doczytałem o ustawieniach P00-P04, ustawiłem kontroler na 3, krzywa obecnie na 1,5, temperatura 50 na "grzejniku", 20,5 st 24/7 i od jutra będę kontrolował, dostosowywał kd tak żeby w miarę sprawnie piec osiągał zadaną temperaturę i zużycie gazu. A na grzejniku masz ustawione max 55st? Bo rozumiem że właśnie za pomocą tej kd będzie dostosowywał sam temperaturę na grzejnik. Za parę dni napiszę moje obserwacje. Pozdrawiam
 • #23
  Mariusz Wolczek
  Level 7  
  Tak, woda C.O. ustawiona na max 55 st. ale pogodówka sama sobię ją reguluje i tak średnio wychodzi 42 - 45 st z pieca.
  Powodzenia w testowaniu, zmniejsz krzywą do 1 i zobacz co się będzie działo, chyba że masz ustawiony tryb pieca zredukowany.
 • #24
  jankes789
  Level 10  
  Witam, posiadam ten kociol i okolo 80 m2 podlogowki. Dobrze ocieplony dom i 7 pentli podlogowki. Do kotla podlaczona jest czujnik pogodowy na zewnątrz i sterownik tech st 292 wewnątrz. Przejrzalem instrukcje serwisowa lecz wogole nie moge dojsc do tego jak ustawić krzywa grzewcza za pomoca pozycji p29 i p20. Mam na pozycji p29 wartosc 5 a p20 mam wartosc 15. Prosze o wytłumaczenie.
 • #25
  Mariusz Wolczek
  Level 7  
  P29 - temperatura wody C.O po przekroczeniu której piec się wyłączy - patrz też parametr P26.
  Jeśli masz podłogówkę to dobrym rozwiązaniem będzie włączenie trybu zredukowanego i ustawienie P20 na 4 lub 5.
  Parametru P29 nie ruszaj bo masz sterownik który steruje piecem zał-wył więc po co tam grzebać.
 • #26
  jankes789
  Level 10  
  P26 mam na 000. Kociol od początku na zredukowanym chodzi. P20 nierozumiem jak te wartości maja sie do krzywych krzewczych KD. Im wyzsza wartosc tym szybciej dogrzewa do temperatury ustawionej na regulatorze pokojowym?
 • #27
  Mariusz Wolczek
  Level 7  
  Parametr P20 to są właśnie krzywe grzewcze, np. przy P20 ustawionym na 5 i temperaturze na zewnątrz 5stopni pogodówka ustawia temperaturę wody C.O. aby utrzymać żądaną temperaturę w pomieszczeniu przez Twój sterownik który w Twoim przypadku służy tylko jako włącznik i wyłącznik pieca. W poprzednim którymś moim poście podałem instrukcję mojego sterownika włoską gdzie jest podane graficznie przy jakiej krzywej grzewczej pięć podaje odpowiednią temperaturę wody c.o. Troszkę poczytać i wszystko się zrozumie😉
 • #28
  Andrzej1218
  Level 2  
  Witam kolegów. chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami co do pracy mojego kotła Ecodens Silver 1f 25 kw.Jak pisałem wcześniej do tej pory nie używałem czujki pogodowej,ale miesiąc temu założyłem ten czujnik.Kocioł testowałem na mocy normalnej i na zredukowanej.Na mocy normalnej P20 czyli krzywa grzewczą ustawiałem między 4-6. Później kocioł dałem na zredukowany, a p20 mam teraz ustawiony na013 i tak jest w zasadzie cały czas.Temperaturę na sterowniku pokojowym zwykły Salus, mam ustawioną na 21,2c. Kocioł praktycznie idzie cały czas bez wyłączania.Temperatura na kotle między 38 a 41c .O tyle to jest dobre że cały czas jest komfort w domu.Podobno dla kotła też jest lepiej jak pracuje ciągle.Co do zużycia gazu to przy ustawieniu kotła tak że się wyłączał przy dojściu do zadanej temperatury wychodziło 12m3, doba, podaje zużycie całkowite czyli CO-CWU-KUCHNIA .Natomiast przy pracy ciągłej wychodzi 12,5-13m3, doba, w zasadzie nieduża różnica ale komfort dużo większy.Kocioł pracuje mocą palnika,jak pokazuje parametr P3 czyl iw%między 3 a 7%.Czasami nie wiem czemu pokazuje 00%,a słysze że palnik się pali.Ale to trwa tylko chwilkę.Co do wcześniejszej wypowiedzi któregoś z kolegów na temat pokrzywionego palnika to wychodzi na to że nie jest to pojedynczy przypadek! bo u mnie przy pierwszym przeglądzie też okazało się że palnik jest pogięty!Może nie tak bardzo jak u kolegi ale też.Został wymieniony w ramach gwaranci.Serwisant twierdził że z takim czymś spotyka się po raz pierwszy.Ale z tego wynika że to chyba jakaś wada TYCH PALNIKÓW!Gorzej jak będzie po gwaranci trzeba wymieniać palnik. To na razie pierwsze moje spostrzeżenia co do pracy tego kotła.Na razie wygląda to nie źle,zobaczymy jak będzie dalej.POZDRAWIAM i proszę o wasze spostrzeżenia na temat pracy i ustawień waszych kotłów Silver.
 • #29
  kazmio
  Level 10  
  Witam wszystkich, kolego Andrzej a jaki masz ustawiony parametr P29??
 • #30
  Andrzej1218
  Level 2  
  Witam kolegów.Odpowiadam na pytanie kolegi kazmio. P 29 mam na 5 c. Tak jest ustawione fabrycznie.Pytanie?.Czy ten parametr też trzeba regulować?Moje spostrzeżenie jest takie że.Wzeszłym sezonie piec pracował bez czujnika temperatury zewnętrznej i na ustawieniach pieca 55 c a w domu 20,5 c spalał ogólnie około 10-11 m na dobę.Teraz po podłączeniu czujki zewnętrznej przy temperaturze 21,2 c w domu spala ogólnie między 12-14 m.W zeszłej doby temperatura zewnętrzna była -14 c. spalił 14 m. Różnica oprócz tego że pali trochę więcej jest taka, że komfort cieplny w domu jest większy bo temperatura w domu jest cały czas taka sama ,bo piec pali się cały czas.Natomiast bez czujki pogodowej dochodził do zadanej temperatury na sterowniku i się wyłączał.Kaloryfery stygły i niby na sterowniku temperatura utrzymywała się przez jakiś czas,ale czuć było taki chłodek od kaloryferów.Teraz temperaturę na piecu trzyma cały czas między 41-43 c.