Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ecocondens Silver 20kW 1F + easyremote+zasobnik c.w.u.100l Biawar

Mariusz Wolczek 13 Sie 2017 21:25 882 8
  • #1 13 Sie 2017 21:25
    Mariusz Wolczek
    Poziom 2  

Witam.
    Założyłem piec i sterownik dedykowany do niego jak w temacie i mam parę pytań do praktyków.
    1. Sterownik esyremote ma funkcję pogodówki więc powinien ustawiać na piecu krzywą grzewczą ale u źródeł czyli w Termecie miły Pan stwierdził, iż w tym piecu można takową ustawić tylko w trybie serwisowym. Zaznaczam, iż sterownik pokojowy widzi czujnik pogodowy bo wyświetla temperaturę zewnętrzną. Czy ktoś z Panów praktyków obsługiwał taki sterownik pokojowy i jak to jest faktycznie z tą pogodówką?
    2. Domek wolnostojący, ściany gr. 42 cm + izolacja 5 cm styropian, pod dachem 15 cm wełny, ogółem 110m2, dół 60m2, góra 50m2, wysokość pomieszczeń 2,40 cm, rok budowy przedwojenny, instalacja w miedzi, grzejniki płytowe z głowicami termostatycznymi. Powierzchnia grzejników - góra 2,8 m2, dół 3,7m2. Górę miałem przykręconą praktycznie na pół gwizdka. Jak dobrać do tego krzywą grzewczą, jestem kompletnym laikiem w tym temacie. Lokalizacja miejscowości, okolice Słubic, Lubuskie.
    3. Jak rozkminić te krzywe grzewcze? Czytam i czytam i niestety nie mogę zrozumieć. Kiedy podnieść a kiedy przesunąć? Na kotle w trybie serwisowym parametr P20 jest ustawiony na 30, na pokojowym po ustawieniu ,,kd,, na 1,5 na piecu nic się nie zmienia.
    4. Instrukcja do esyremote na str. 27 coś wspomina o jakiś temperaturach S01, S02, S03, S04. Co to za temperatury i kiedy się one wyświetlają?
    Z góry dziękuję za informacje.

0 8
  • Fibaro
  • #2 14 Sie 2017 20:38
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Teraz w lato raczej nic nie ustawisz. Krzywa odzwierciedla zmiany temp. czynnika grzewczego ( czyli tej na kotle przy grzaniu CO) w zależności od temp. zewnętrznej.

0
  • Fibaro
  • #3 08 Wrz 2017 18:11
    Mariusz Wolczek
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź.
    A może ktoś instalował i ustawiał regulator pokojowy Easy Remote Termetu? Jeśli tak to co z ustawieniem krzywych grzewczych na piecu poprzez ten sterownik? Czy to działa? Bo u mnie niestety nie. Może mam felerny? Instrukcja wyraźnie mówi że można ustawiać nim krzywą grzewczą na piecu jeśli parametr P04 sterownik ustawiony na 2 lub 3 i zmieniając ,,kd,,. U mnie nie ma to żadnego wpływu na wartość parametru P20 na piecu. Zaznaczę jeszcze, że po ustawieniu parametru P04 na wartość 1 nie ma możliwości ustawiania krzywej grzewczej tzw. ,,kd,, po prostu nie ma takiej opcji.
    Panel sterujący pieca Silver jak i sam sterownik Easy Remote jest produkowany przez Nordgas Włochy i nie sądzę aby ta firma robiąc obie rzeczy współpracujące ze sobą nie dograła w oprogramowaniu tej opcji.
    Odpowiedzi z Termetu czy to telefoniczne czy mailowe są tak ogólnikowe i zbywające że aż szkoda. Bardzo proszę o jakąkolwiek informację tutaj i ewentualnie pod nr tel. 602636789.
    Z góry dziękuję.

0
  • #4 13 Paź 2017 01:29
    okifaro
    Poziom 9  

Tydzień temu zamontowałem Silver'a 20kw 1F, poniżej moje spostrzeżenia i obserwacje, może komuś się przydadzą:
    - lubię sam pogrzebać w przydomowych sprzętach
    - Silver to jeden z tańszych kotłów kondensacyjnych na rynku, koszt 3050 + kontroler Easy Remote za 290zł z perspektywą tańszych części zamiennych niż w przypadku firm zachodnich o większej renomie
    - wcześniej użytkowałem przez 15 lat Buderus GB122 24KW, nie mogę powiedzieć, że był bez awaryjny, ale swoje przepracował chodź tani nie był, po rozebraniu komory palnika w tym roku po raz kolejny rozsypały mi się obie izolacje wymiennika ciepła. Generalnie w tym sezonie do wymiany miałem duperelki za 488zł:
    1) izolacja przednia ( z promu kosmicznego) 150 zł
    http://www.buderussalon.pl/czesci-zamienne/cz...gazowych/izolacja-wymiennika-przod,p944524221
    2) izolacja tylna 173 zł(droższa bo ma dwie dziurki)
    http://www.buderussalon.pl/czesci-zamienne/cz...-gazowych/izolacja-wymiennika-tyl,p1352306942
    3) kosmiczna uszczelka palnika, która wytrzymuje też ze dwa sezony 47 zł: http://www.buderussalon.pl/czesci-zamienne/cz...-kotlow-gazowych/uszczelka-palnika,p723995426
    4) elektroda jonizacyjna ostatnio szwankować zaczęła mimo czyszczenie, ale działała od nowości: 118zł za kawałek drutu
    Tak więc zapadła decyzja, że Buderus już się zamortyzował i czas na wymianę na coś taniego.
    - podłączenie wykonywałem we własnym zakresie, instalacje wymagała niewielkich przeróbek
    - piec jest mniejszy i lżejszy od Buderusa, obudowa oraz stelaż wykonane są z cieńszej blachy w Termecie, głośność porównywalna
    - Silver ma dużo włoskich bebechów, więc zamieniłem starego Passata B5 na nowe Tipo ;)
    - do pieca podłączony został kontroler EasyRemote i stary czujnik temperatury zewnętrznej Buderusa (piec wykrywa czujnik sam wyświetlając ikonkę słoneczka). Po podłączeniu kontroler przejmuje kontrole nad kotłem i zablokowana zostaje możliwość sterowanie przyciskami na kotle (oprócz informacji i menu serwisowego). Ustawiłem tryb pracy na modulację według czujnika zewnętrznego i sterownika wewnętrznego (opcja 3), krzywa grzewcza 0,6. Działanie czujnika zewnętrznego powoduje, że kocioł stara się utrzymać jak najniższą (według krzywej grzewczej) temperatura wody w CO, a czujnik wewnętrzny mówi tylko kiedy ma się wyłączyć bądź wyłączyć (n.p. jak otworzone zostaną okna albo wyjdzie słońce). Temperatura w pomieszczeniu ustawiłem na 21C, modulacja od ok 3kW działa pięknie, jeszcze za wcześnie powiedzieć, czy krzywa jest prawidłowa, ale przy temperaturze na zewnątrz 4-11C, woda na wyjściu miała 27-31C a kocioł modulował pracę nie wyłączając się przez ponad 24h, komfort cieplny dzięki delikatnie ciepłym kaloryferom jest bardzo wysoki (nie mam podłogówki, powierzchnia domu 190m). Niestety opcje konfiguracji krzywej grzewczej są ograniczone do wyboru krzywej bez możliwości wprowadzania jej korekt, krzywe znajdują się w instrukcji, bez oznaczenia temperatury na kotle, ponieważ kocioł ma dwa zakresy temperatur w jakich pracuje: standardowa 40-80C oraz zredukowana 25-55C, parametr do ustawienia w menu serwisowym, mam duże grzejniki więc ustawiłem zakres na zredukowany, dzięki czemu wykorzystujemy minimalną moc kotła i ograniczam taktowanie. W zakresie zredukowanym jedna kratka odpowiada 3C a w standardowym 4C. Czyli dla zakresu zredukowanego na wykresie MIN=25C a MAX=55C, czyli n.p dla krzywej KD=0,5 dla 5 na zewnątrz (T.Ext) kocioł będzie utrzymywał temperature na wyjściu (T.Mand) ok 30C

- nie warto korzystać tylko z temperatury wewnętrznej, ponieważ kocioł będzie grzał wodę w CO do zadanej stałej temperatury i albo będzie się wyłączał i taktował albo będzie nie dogrzewał
    - dla kolegi Mariusz: ustaw kontroler w tryb 3, temperature jaką chcesz mieć, oraz krzywą grzewczą na n.p 0,6 i obserwuj kocioł: jak nie będzie mógł dociągnąć do zadanej temperatury zwiększaj powoli krzywa o 0,1, jak będzie zbyt szybko osiągał zadana temperature pokojową i się wyłączał to zmniejsz krzywą o 0,1 ,powoli obserwuj kiedy piec osiągnie złoty środek, testy zacznij jak temperatura spadnie poniżej +10, nie wiem jak piec i jego mało konfiguracyjne krzywe zachowają się przy -20, ale zawsze można zwiększyć krzywą w czasie większych mrozów.
    - jeszcze z ciekawostek napiszę, że pompa obiegowa Wilo w Silverze posiada dynamiczne sterowanie PWM, domyślnie w zakresie 50-100%, co można zmienić w menu serwisowym. U mnie musiałem podnieść minimalna moc na 80%, ponieważ nie dawała rady dogrzewać ostatnich pomieszczeń (mimo zkryzowanej instalacji) na ostatnim piętrze, ale i tak ciągnie ok 15W mniej niż w poprzednim piecu
    - kocioł został odebrany przez autoryzowanych serwisantów Termetu i gwarancja podbita, ale podczas rozmowy miałem wrażanie, że o kotle wiem więcej niż oni, szczerze mówiąc to jeszcze nie spotkałem kompetentnego serwisanta od kotłów a z kilkoma miałem do czynienia
    - ciekawi mnie trwałość podzespołów zastosowanych w modelu Silver i czy pociągnie z 10 latek chociaż, coraz częściej czytam, że kotły są projektowane na teraz na 10 lat no ale Buderus pociągnął 15 ;) i może jeszcze bym z niego trochę wycisną, niedługo go rozbiorę i zobaczę jak wygląda wymiennik od środka
    - i jeszcze mała uwaga odnośnie modulacji i najmniejszej mocy z jaka może pracować kocioł, temperaturę zawsze utrzymujemy ok 21,2C Buderus minimalnie pracował na około 10Kw, co powodowało, że większą cześć sezonu taktował, co objawiało marudzeniem szanownej małżonki że jej zimno, a marudziła tylko wtedy, kiedy akurat robił pauze... ;) W czasie mrozów nie było problemu :) Mam nadzieję, że teraz będzie mniej marudzenia :) O ile od pukać kocioł będzie się w miarę sprawował.

1
  • #5 13 Paź 2017 08:49
    Mariusz Wolczek
    Poziom 2  

Dzięki kolego Okifaro za podpowiedzi, wg Twoich sugestii ustawiłem parametr pieca P02 na zredukowany bo do tej pory chodził na standardowej a krzywą miałem ustawioną na 1,0. Kontroler jest cały czas ustawiony na 3. Piec nie taktował ponieważ budynek ma dużą bezwładność (tak mi się wydaje choć jest poniemiecki). Przy obecnych temperaturach nocnych temp. wewnętrza nie spada mi poniżej 20 stopni a w dzień mam ustawione 21 i to w 3 okresach, rano 5.30 do 8.00; 11-13; 16-23. Rano piec zaczyna grzać i spokojnie około 7 się wyłącza, w południe albo się włączy albo nie a po południu raz albo dwa razy dogrzeje mieszkanie.
    Przy ustawieniach standardowych różnica temperatury z wyjścia pieca na powrocie wynosiła 2 a porywach 3 stopnie. Zobaczę jaka będzie teraz.

0
  • Fibaro
  • #6 13 Paź 2017 11:02
    okifaro
    Poziom 9  

Nigdy tego nie weryfikowałem praktycznie, ale wydaje mi się, że nie warto robić skomplikowanych harmonogramów na kontrolerze, tylko zmianę dzień/noc. Z racji tego, ze u mnie zawsze jest ktoś w domu to temperaturę mam stałą 24h. Mi żona by marudziła, ale w Twoim przypadku zrobiłbym 21C w godzinach 5.30-23.00 i obniżenie 20C w godzinach 23.00-5.30.

0
  • #7 14 Paź 2017 17:44
    wnoto
    Poziom 30  

okifaro napisał:
    Buderus minimalnie pracował na około 10Kw, co powodowało, że większą cześć sezonu taktował, co objawiało marudzeniem szanownej małżonki że jej zimno, a marudziła tylko wtedy, kiedy akurat robił pauze... ;)

Jak długie były te pauzy ? Temperatura w kaloryferach istotnie spadała ?

0
  • #8 15 Paź 2017 09:56
    okifaro
    Poziom 9  

Pauzy były zależne od temperatury na zewnątrz, im cieplej tym dłuższe, tak kaloryfery robią się zimne jak kocioł nie grzeje i komfort cieplny spada.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo