Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód=12V > 5V=USB (x2)

13 Sie 2017 22:37 2301 38
  • Poziom 8  
    Witam
    Chcę zainstalować w samochodzie dwa gniazda usb o wyjściach 5v 1A każde
    Przygotowałem sobie taki oto schemacik:
    Jest on oparty na dwóch stabilizatorach 7805.
    Czytałem podobne tematy i widziałem że powinny być jeszcze kondensatory.
    W którym miejscu na schemacie powinny się znaleźć i jakie powinny mieć wartości?
  • Poziom 8  
    Niestety ale zbytnio mi to nie pomogło, na każdym schemacie jest podana inna wartość kondensatorów
  • Poziom 33  
    Prościej ogarnij przetwornicę impulsową, dużo mniej będzie się to grzać, a obecnie koszty groszowe, chyba że to dzieło sztuka dla sztuki, to jak najbardziej działaj :)
  • Poziom 37  
    Witam,
    co mają zasilać te gniazda USB ?
    Generalnie
    pitrala1 napisał:
    Prościej ogarnij przetwornicę impulsową, dużo mniej będzie się to grzać

ponieważ
    zasilaczen napisał:
    dwa gniazda usb o wyjściach 5v 1A każde

w skrajnym przypadku na każdym z tych stabilizatorów będzie tracona moc około 9 W, trochę słabo.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Może po prostu kup sobie tzw. "ładowarka samochodowa USB" cena to 3,50zł z wysyłką.
    Będzie taniej :)
  • Poziom 8  
    Trochę jeszcze poczytałem i zrezygnowałem z dwóch 7805 na rzecz jednego, który będzie rozgałęział na dwa usb.
    Tak to ma wyglądać:
    Proszę o analizę czy wszystko będzie w porządku i zabieram się do dzieła :)
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    zasilaczen napisał:
    Trochę jeszcze poczytałem i zrezygnowałem z dwóch 7805 na rzecz jednego, który będzie rozgałęział na dwa usb.
    Tak to ma wyglądać:
    Proszę o analizę czy wszystko będzie w porządku i zabieram się do dzieła :)

Będziesz miał ogromny problem z chłodzeniem tego regulatora.
    Poza tym, abstrahując od rodzaju regulatora, w urządzeniach zasilanych z instalacji samochodowej należy zastosować na wejściu stosowne zabezpieczenie przed przepięciami i zakłóceniami.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    zasilaczen napisał:
    Proszę o analizę czy wszystko będzie w porządku i zabieram się do dzieła
    W zasadzie dobrze, ale będziesz musiał w najgorszym wypadku wychłodzić około 15W - prąd 1A i Uwe przy ładowaniu około 14,4V więc radiator musi być spory.
  • Poziom 8  
    Regulator będzie przytwierdzony do karoserii samochodu, a dla poprawy oddawania ciepła mogę dodać jeszcze pastę termoprzewodzącą . Taki płat blachy chyba dobrze rozprowadzi ciepło. Co do przepięć to regulator obsługuje do 35V, na instalacji samochodowej przy uszkodzonym regulatorze napięcia alternatora da do 16V tak więc zapas jest spory.
    Co do filtra przeciwzakłóceniowego - jeśli go nie będzie, to jakie negatywne skutki będę odczuwał podczas użytkowania?
  • Poziom 43  
    zasilaczen napisał:
    Co do przepięć to regulator obsługuje do 35V
    Tu nie chodzi o przepięcia, ale o straty jakie będą w regulatorze.
    Filtr przeciwzakłóceniowy przydałby się.
    Czemu nie chcesz zastosować innego układu?
  • Poziom 37  
    zasilaczen napisał:
    Co do przepięć to regulator obsługuje do 35V, na instalacji samochodowej przy uszkodzonym regulatorze napięcia alternatora da do 16V tak więc zapas jest spory.

Niekoniecznie:
    http://www.littelfuse.com/~/media/electronics...utomotive_tvs_diodes_application_note.pdf.pdf
    zgodnie ze sztuką powinno jednak być zabezpieczenie.

zasilaczen napisał:
    Co do filtra przeciwzakłóceniowego - jeśli go nie będzie, to jakie negatywne skutki będę odczuwał podczas użytkowania?

Możesz słyszeć zakłócenia w odtwarzaczu tudzież rejestrować jakieś "dziwne i niewytłumaczalne" zawieszanie się urządzeń.
  • Poziom 27  
    Chciałem u siebie niedawno zrobić tak do ładowania telefonu. Potrzebowałem 1A prądu ciągłego. Aby to stabilnie pracowało musiałem wspomóc 7805 przez TIP147 (taki miałem) i radiator wielkości pięści. A i tak się grzało. Zrezygnowałem i kupiłem gotową ładowarkę impulsową 1.5A co nie zakłóca mi CB za 20 zł. Sam 7805 nie da rady tutaj, będzie się momentalnie przegrzewał, a w konsekwencji zabezpieczenie w nim będzie ograniczało prąd.
  • Poziom 39  
    Nie polecam stabilizatora liniowego 7805 ze względu na duże straty.
    Poza tym, kiedy przeciążysz stabilizator i się rozwali a w najgorszym przypadku będziesz miał gnieździe USB 12V.
    Nawigacja nie przeżyje.
  • Poziom 8  
    Dobra, widzę że największym problemem jest odprowadzenie ciepła. Jeśli dobrze kminię to 7V jest zamieniane w ciepło? A gdyby na dojściu do stabilizatora dać rezystory albo diody to wtedy stabilizator nie miał by takiego nadkładu?
    Np. w tym module na wejściu wrzucili diody 1N4007
    https://elty.pl/pl/p/Modul-zasilania-z-LM7805-/731

Poza tym znalazłem jeszcze taki opis u producenta podobnego modułu opartego na 7805:
    Radiator jest w stanie odprowadzić max 10W ciepła, co wystarcza np.
    5V 1,5A przy napięciu wejściowym od 7,5V-11V
    5V 1A przy napięciu wejściowym od 7V-15V
    5V 0,5A przy napięciu wejściowym od 7V-25V
    W celu uzyskania większych prądów przy większej różnicy między napięciem wyjściowym a wejściowym potrzebny jest większy radiator.
  • Poziom 39  
    zasilaczen napisał:
    Np. w tym module na wejściu wrzucili diody 1N4007

Młody niedoświadczony elektroniku, to jest układ diod w układzie mostka prostowniczego.
    Czyli zmiana napięcia z przemiennego na stałe.

Dodano po 1 [minuty]:

Lecz z diodami dobrze kombinujesz, na każdej diodzie masz spadek napięcia około 0,7V
  • Poziom 8  
    To idąc tym tropem - Dioda Zenera podłączona oporowo.
    Obniża napięcie i zabezpiecza przed przepięciem.
    Chyba mogę z powodzeniem wykorzystać ją w tym projekcie wstawiając przed stabilizatorem 7805?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Słyszałem o podłączeniu szeregowo/równolegle albo też w przypadku diody w stronę przewodzenia/zaporową. O podłączeniu oporowym nie słyszałem.
    Mam wrażenie, że mówisz o połączeniu tej diody równolegle zaporowo- tak się podłącza diody zenera w celu stabilizowania napięcia(musi tworzyć dzielnik z rezystorem). Problem polega na tym, że 7805 jest ulepszoną wersją stabilizatora z taką diodą. I by zrobić stabilizator na takie prądy z takimi różnicami napięć jak są w aucie prawdopodobnie trzeba byłoby użyć kilkudziesięciu/set diód zenera i wypromieniować na nich i rezystancji kilkakrotnie więcej energii niż w przypadku 7805.

Co do pierotnego pomysłu, brat na 317/350 kiedyś zrobił taką ładowarkę(działa identycznie jak 7805 tylko z regulacją). Radiator zastosował od procesora(od PCta). Ładowarka ma jedyną zaletę jaką jest to, że nie zakłóca urządzeń audio w aucie. Nie ma szans byś wychłodził ją jakąś blaszką. Tego typu konstrukcja wydziela na tyle dużo ciepła, że radiatora z procesora na chłodzeniu pasywnym nie dało się dotknąć.

@Rezystor240 Dla ścisłości mostek prostowniczy służy do zamiany napięcia przemiennego na zmienne, nie stałe.

Dodanie diod szeregowo w kierunku przewodzenia do zasilania 7805 spowoduje, że energię częściowo wytracą te diody, resztą będzie musiał się zająć 7805. Ta reszta to co najmniej połowa ciepła, bo zasilanie w samochodzie ma znaczne wahania, przez co nie da rady więcej wytracić na tych diodach(ilość ciepła się nie zmieni/ew wzrośnie).

Kondensatory mają byc według noty katalogowej 0,33uF na wejściu i 0,1uF na wyjściu.

Musisz określić się do czego ta ładowarka/ jeśli w celach edukacyjnych to jak najbardziej pokazuje pracę stabilizatorów liniowych i powód dlaczego od dawna nie stosuję się ich w większości elektroniki. Jeśli w celach użytkowych, to słabe rozwiązanie, jeśli nie jest spowodowane zakłóceniami urządzeń audio. Jeśli to jest powodem to inni koledzy z elektrody pomogą Ci z tymi zakłóceniami sprzętu audio(ja mogę ew. powiedzieć, że jak nie chce się mieć jakiegoś dużego prądu można podpiąć pod gniazda USB radia, ono dobrze chroni przez zakłóceniami. Rozwiązanie nie jest żadnym rozwiązaniem, ale jednak jest.
    Z punktu widzenia ekonomicznego taka ładowarka będzie droższa kilkukrotnie od impulsowej kupionej w sklepie.

Zastepowanie 2ch 7805 jednym nie ma najmniejszego sensu. przy takim napięciu i prądzie to 2 trzeba będzie dobrze chłodzić by nie padły.
  • Poziom 33  
    Rezystor240 napisał:
    Nie polecam stabilizatora liniowego 7805 ze względu na duże straty.
    Tak napisałeś jakby on był gorszy od innych liniowych. :)

Rezystor240 napisał:
    Poza tym, kiedy przeciążysz stabilizator i się rozwali a w najgorszym przypadku będziesz miał gnieździe USB 12V.
    Nawigacja nie przeżyje.
    Teoretycznie stabilizator ma zabezpieczenie przed przegrzaniem i zwarciem. W przypadku przetwornicy (buck) efekt uszkodzenia może być taki sam.
  • Poziom 39  
    pawel1148 napisał:
    @Rezystor240 Dla ścisłości mostek prostowniczy służy do zamiany napięcia przemiennego na zmienne, nie stałe.

Mostek prostowniczy to nie falownik, nie zmienia napięcia przemiennego na zmienne.
    Mostek prostowniczy przetwarza napięcie sinusoidalne w napięcie tętniące.
    Za wygłaszanie takich bredni powinieneś dostać blokadę pisania!

Radzę zapoznać się z tym tematem i zapoznać się z zasadą działania mostka prostowniczego w układzie Graetza!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1024062.html

Dodano po 4 [minuty]:

LED5W napisał:
    Tak napisałeś jakby on był gorszy od innych liniowych.

To tego celu jest gorszy, niż impulsowa przetwornica.

LED5W napisał:
    Teoretycznie stabilizator ma zabezpieczenie

Praktycznie niekonieczne.
  • Poziom 8  
    @pawel1148
    Oczywiście miałem na myśli podłączenie zaporowe.
    Wracając do 7805, który czynnik generuje ciepło? zbalansowanie nadmiaru 7V czy pobór mA przez urządzenia wyjściowe?
    Interesuje mnie ten układ gdyż jest bardzo tani i prosty w budowie dla takiego laika jak ja.
    Zresztą trafiłem na ten układ googlując, gdzie są dziesiątki poradników jak robi się z tego układu ładowarki do telefonów i wszystko działało bez większych problemów, a tu się nagle okazuje że 78XX ma jedyne zastosowanie do ogrzewania domów. Więc jestem trochę skonsternowany.
    Zasilać ma to jak już wcześniej wspominałem głównie chińską MP3 (takie cos https://www.euro.com.pl/ipod-odtwarzacze-mp3-mp4/quer-kom0547.bhtml ) nie wiem jakie ma to zapotrzebowanie na prąd ale bateria jest w tym marna na kilkaset mAh.
    A drugie gniazdo opcjonalnie do zasilenia nawigacji samochodowej (500mA) lub Telefonu komórkowego (bateria w nim 1200mAh).

Jeśli jeden układ sobie nie poradzi to nie można zastosować dwóch aby równomiernie rozłożyć ciepło na oba stabilizatory? tylko nie tak jak w pierwszym założeniu tj.2x 7805. Tylko najpierw dać to 7809 który zredukuje napięcie na 9v a potem w szeregu dodać 7805 który dopełni reszty na 5v ?
    W końcu musi być jakiś sposób żeby odciążyć go aby się tak nie grzał.
  • Poziom 39  
    zasilaczen napisał:
    Tylko najpierw dać to 7809 który zredukuje napięcie na 9v a potem w szeregu dodać 7805 który dopełni reszty na 5v ?

Tak, czy inaczej masz grzejnik.
    Nie prościej zastosować przetwornicę impulsową?
  • Poziom 8  
    Rezystor240 napisał:
    zasilaczen napisał:
    Tylko najpierw dać to 7809 który zredukuje napięcie na 9v a potem w szeregu dodać 7805 który dopełni reszty na 5v ?

Tak, czy inaczej masz grzejnik.
    Nie prościej zastosować przetwornicę impulsową?

Pokaż mi taką przykładową przetwornicę na allegro która będzie spełniała powyższe założenia. Z zasilacza sieciowego 5v da radę to uzyskać czy musi być na 12v?

Dodano po 1 [minuty]:

A te wszystkie wtyki usb w zapalniczkę samochodową na jakiej zasadzie działają?
  • Poziom 39  
    zasilaczen napisał:
    Z zasilacza sieciowego 5v da radę to uzyskać czy musi być na 12v?

To zależy od danej przetwornicy.

Dodano po 1 [minuty]:

zasilaczen napisał:
    A te wszystkie wtyki usb w zapalniczkę samochodową na jakiej zasadzie działają?

Zasada działania przetwornic:
    https://www.youtube.com/watch?v=G_3W4IdMnnU
  • Poziom 8  
    Takie coś?
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
    [retrofood]

Po przeróbce pociągnie na dwóch gniazdach usb z podłączoną mp3 i nawigacją?
  • Poziom 33  
    zasilaczen napisał:
    Wracając do 7805, który czynnik generuje ciepło?
    Moc - iloczyn napięcia między wejściem a wyjściem i prądu. Zbuduj układ to poczujesz tą moc. :) Przed podłączeniem sprawdź napięcie i polaryzację.

Dodano po 16 [minuty]:

zasilaczen napisał:
    Po przeróbce pociągnie na dwóch gniazdach usb z podłączoną mp3 i nawigacją?
    Jeśli nie przekroczysz maksymalnego prądu to dlaczego nie?
  • Poziom 37  
    Jeszce jedna uwaga.
    Jeżeli ewentualnie będzie tam podłączany telefon powinieneś ustalić w jaki sposób Twój telefon negocjuje ładowanie w profilu USB DCP, różni producenci stosują różne "chwyty": zwieranie linii sygnałowych, dzielniki napięcia, itd.
  • Poziom 39  
    chisel napisał:
    Możesz zrobić najprościej 7805+ tranzystor PNP (np. TIP147). Na takim zestawie możesz uzyskać spokojnie nawet do 10A.

Tak i wtedy ma grzejnik i stabilizator w jednym.
    Odpuście sobie stabilizatory liniowe!