Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Asembler] Zmiana ASCII na liczbę i na odwrót

14 Sie 2017 09:53 1305 6
 • Poziom 2  
  Dzień dobry,
  To mój pierwszy post tutaj, więc jeśli pomyliłem działy lub coś wykonałem niepoprawnie to proszę od razu mnie poinformować - usunę lub przeniosę swój temat. Tak czy inaczej...
  Asemblerem zajmuję się od niedawna i właśnie próbuję napisać program, który będzie pobierał liczbę dodatnią z klawiatury, zapisywał ją do zmiennej, a następnie dodawał do niej np 11 (ta liczba już nie jest wprowadzana z klawiatury) i wyświetlał wynik operacji na ekranie. Napisałem taki kod, zapewne chaotyczny, ale to wina mojego braku doświadczenia w tym temacie :) Tak czy inaczej czy mógłbym prosić o jego sprawdzenie? Wprowadzanie danych z klawiatury i zapis w postaci ciągu znaków działa poprawnie, ale pojawił się problem w zamianie ASCII na liczbę... Oto kod, który udało mi się naskrobać:
  Kod: armasm
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Poziom 37  
  po jakimś czasie nad kodem doczytałem się, że konwencję 'liczby' masz jako znaki, jedno z trudniejszych do obliczeń (a tradycyjnie konwersja jest serią mnożeń rzez 10).
  Bez wódki tego nie wyobrażę sobie :) jak mawiali starożytni Rosjanie.
  Gdybym ja robił, wyznaczył bym sobie trzymanie liczby binarnie, w rejestrze, skonwertował do/z (nie ukrywam, mógłbym sobie pomóc jakąś próbką w C i zobaczyć jak sie rozwija)
  Procesor posiada też jakieś wsparcie BCD (czyli po dwie cyfry w bajcie), też to można gryźć w assemblerze.

  druga uwaga na marginesie, to 'jednostki wywoływania' ja bym robił jako wywołania call / ret (funkcje) a nie makra. Makra dają na pewno kilka cykli CPU zysku, ale ...

  Nie pomogę bardziej konkretnie, nie mam już nic na 16bit/DOS, ech były czasy :)
 • Poziom 2  
  Trochę szkoda :C Bo to jest takie zadanie do przećwiczenia, sam dla siebie. Wiem, że powinienem znaki ASCII z łańcucha znaków, do którego wprowadziłem cyfry (w postaci kodów ASCII właśnie) z klawiatury zamienić na postać binarną, dodać wówczas 11 zwykłą operacją add i następnie wykonał odwrotną operację, zamienić tą liczbę znowu na łańcuch znaków i wyświetlić go. Ale coś mnie ta przygoda przerosła i nie mogę wymyślić nic ponadto, co tu mam.
  Czy ktoś ma jakiś pomysł i byłby w stanie pomóc lub wskazać błędy w kodzie?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  Dziękuję, ale powiem szczerze, że mój poziom Asemblera jest szczerze mizerny, ledwie nabazgrałem wczytywanie z klawiatury znaku i zapis a nie tylko wyświetlanie echa na ekranie. Widziałem kilka programów, które podobny problem rozwiązują jak mój, ale są dla mnie zbyt skomplikowane, a poza tym nie chciałbym przepisywać gotowych rozwiązań :)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  Okey, tak zrobię. A swoją drogą Debbuger mówi mi, że gdzieś w moim programie występuje dzielenie przez zero, ale nie jestem w stanie określić kiedy to może się dziać. Byłbyś w stanie pomóc z tym?