Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino uno. Nieużywane piny

Bogdan 6 14 Sie 2017 18:03 687 8
  • #1 14 Sie 2017 18:03
    Bogdan 6
    Poziom 15  

Znalazłem w internecie poradnik dotyczący zasilania i zakłóceń oraz ich usuwania.
    Link

Cytat:
    Jeżeli nie potrzebujesz jakiegoś pinu sprawdź w dokumentacji Twojego mikrokontrolera co powinieneś z nim zrobić. A jeżeli nie znajdziesz takiej informacji to możesz zrobić jedną z tych czynności:

Czy w Arduino uno i na oddzielnym mikrokontrolerze (na płytce stykowej) również trzeba :
    Cytat:
    - zaprogramować pin jako wyjście i ustawić na nim 1 lub 0
    - zaprogramować pin jako wejście i włączyć wewnętrzny rezystor pull-up lub podłączyć zewnętrzny np. 1k?

Nigdy nie zostawiaj niepodłączonych pinów nie zaprogramowanych !

0 8
  • #5 14 Sie 2017 20:01
    Bogdan 6
    Poziom 15  

A ja zawsze myślałem że Arduino IDE kompiluje program i ustawia nie używane piny.
    Przeglądając inne programy pisane na Arduino IDE nie zauważyłem aby ktoś wyłączał w ten sposób piny mikrokontrolera.
    Ten program sterownika akwarium jest mój a wzorowałem się na prostszym sterowaniu pilotem.

0
  • #6 14 Sie 2017 20:06
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Bogdan 6 napisał:
    A ja zawsze myślałem że Arduino IDE kompiluje program i ustawia nie używane piny.

Nie sądzę żeby tak było, aczkolwiek nie wykluczam że tak jest - nie znam specyfikacji środowiska Arduino pod tym kątem.

Bogdan 6 napisał:
    Przeglądając inne programy pisane na Arduino IDE nie zauważyłem aby ktoś wyłączał w ten sposób piny mikrokontrolera.

Arduino to platforma dla osób nie będących specjalistami, dlatego nie spodziewaj się, że publikowane projekty będą reprezentować podejście inżynierskie.

Skoro o to pytasz, to jesteś jednym z tych nielicznych, którzy zastanawiają się nad tym, co czytają :)

0
  • #8 14 Sie 2017 22:34
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Oczywiście. Możesz zostawić je jako wejścia bez włączonego rezystora pull-up i mierzyć prąd zasilający mikrokontroler. Zaobserwujesz zmiany w szczególności, gdy zbliżysz do nich naładowany elektrostatycznie przedmiot np. palec. Najlepiej by było gdybyś go uśpił. Wtedy będziesz miał najłatwiej by to zobaczyć.

Za miast tego możesz przeczytać ten artykuł: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/01/bateria-zasila-mikrokontroler-czesc-2.html
    gdzie jest także film Atmela dot. między innymi tego zagadnienia.

Przeczytaj także pozostałe dwa artykuły z tego cyklu.

1
  • #9 15 Sie 2017 00:44
    Bogdan 6
    Poziom 15  

Rzeczywiście miałeś rację mikrokontroler reaguje zmianami poboru prądu na niezaprogramowane piny.

43mA normalnie bez dotykania ( niezaprogramowane piny)
    41mA podczas dotykania palcem (niezaprogramowane piny)

40mA normalnie bez dotykania (zaprogramowane piny)
    40mA podczas dotykania palcem (zaprogramowane piny)

Do programu dospać trzeba też to ustawienie pinom analogowym

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

1