Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wzmacniacza masztowego/domowego

danmuz 14 Sie 2017 20:45 1035 29
  • #1 14 Sie 2017 20:45
    danmuz
    Poziom 9  

Mieszkam w Płońsku. Obieram DVB-T z Raszyna/PKiN. Posiadam antenę UHF ATX-91 i VHF Hirschmann k.6-9. Obie wyposażone w symetryzatory.
    W układzie pasywnym działa to tak:

Mux 1 k.58 - 50 siła/100 (czasem jakość zmniejszy się do 70 ale zaraz wraca znów na 100)
    Mux-T k.53 - 47/100
    Mux 2 k.48 - 63/100
    Mux 3 k.27 - 80/jakość skacze w przedziale od 60% do 100% i zatrzymuje się na 100% ale na krótko
    Mux 8 k.7 - 90/100

Dziś miałem chwilę na testy więc podłączyłem na chwilę taki wzmacniacz:
    http://www.ams.waw.pl/spip.php?article37

Kiedyś go kupiłem jakoś przy okazji. Leżał na strychu nieużywany. Zgodnie z instrukcją montuje się go na maszcie za zwrotnicą. Wykorzystałem zasilacz Telmora 12V. Dodatkowo wpiąłem rozgałęźnik na 3 wyjścia z poznańskiej Delty gdzie wyjście przekazujące napięcie daje stratę 3,9 dB.
    Sygnały były następujące:

Mux 1 k.58 - 90/100 - nie zauważyłem żeby się zmieniało
    Mux-T k.53 - 86/100 - tutaj pojawiły się drobne skoki jakości ze 100 na 76 i ponownie 100
    Mux 2 k.48 - 92/100
    Mux 3 k.27 - 93/jakość dalej skacze w przedziale 60-100 ale wartość 100% pojawia się częściej i na dłużej
    Mux 8 k.7 - 95/100

Na razie zdemontowałem ten wzmacniacz. Trzeba się będzie zastanowić jak to zrobić żeby podnieść siłę ale nie przesterować.... Czy można coś zrobić jeszcze z tą jakością żeby była bardziej stabilna ?
    Czy zastosować zwrotnicę ze wzmacniaczem i potem rozgałęźnik w domu na 3-4 punkty ?
    Czy jednak oddzielny domowy wzmacniacz rozgałęziający ?

• #3 14 Sie 2017 22:33
    TELMOR_PL
    Poziom 25  

Kolega ma problem z czym?
    Coś źle działa, że ten "odkurzony" wzmacniacz ma pomóc?

• #4 14 Sie 2017 22:58
    danmuz
    Poziom 9  

Ten w zasadzie "przedwzmacniacz" to tylko podłączyłem tak na próbę dla "testu" :) Problem jest ze skaczącą jakością sygnału która podobno jest podstawowym parametrem sygnału. Na szczęście nie ma to wpływu na obraz wyświetlany na ekranie tv - przynajmniej nic takiego nie zauważyłem. Przydałoby by się chyba "trochę" tej siły syg (zwłaszcza UHF) skoro będę stosował rozgałęźnik na 4 punkty. Przynajmniej tak mi się wydaję ;)

• #5 14 Sie 2017 23:09
    LeDy
    Poziom 43  

danmuz napisał:
    Przydałoby by się chyba "trochę" tej siły syg (zwłaszcza UHF) skoro będę stosował rozgałęźnik na 4 punkty. Przynajmniej tak mi się wydaję ;)

Cytat:
    Czy jednak oddzielny domowy wzmacniacz rozgałęziający ?

Jak napisałeś prawidłowo to ma być jeszcze rozgałęźnik aktywny. wzmacniacz z xx wyjściami?

• #6 14 Sie 2017 23:16
    danmuz
    Poziom 9  

Te 4 punkty to dokładnie 3 TV i odbiornik radia DAB+. Nie wiem co będzie najlepszym rozwiązaniem. Dlatego postanowiłem tutaj napisać. Już mi tu w innych tematach nie raz ktoś dobrze doradził :)

• #8 15 Sie 2017 00:06
    danmuz
    Poziom 9  

Obie anteny są Pasywne. Połączone są już odpowiednią zwrotnicą. Przeglądałem net i natknąłem się na ten wzmacniacz :) Zastanawiam się czy może najpierw nie spróbować z aktywnym rozgałęźnikiem na 4TV np Telmora ? Żeby nie przesadzić z tym wzmocnieniem...

• #10 15 Sie 2017 10:35
    TELMOR_PL
    Poziom 25  

Należy pamiętać, że każde wprowadzenie elementu czynnego np. wzmacniacza do systemu powoduje "dołożenie" dodatkowych szumów do sygnału. Ciekawe co powoduje "pływanie" jakości? Rozgałęźnik aktywny to też wzmacniacz. Ten o którym kolega myśli (RTA-140) również, tyle że nie o tak dużym wzmocnieniu. To raczej kompensata strat na rozgałęzieniu.

• #11 15 Sie 2017 12:42
    danmuz
    Poziom 9  

Niestety nie mam miernika dvb-t żeby coś więcej powiedzieć o sygnale. Dziś podłączyłem pasywny rozgałęźnik poznańskiej Delty na 3 wyjścia. Taki akurat mam. Sygnał jest na wszystkich wyjściach. Oczywiście wskazania siły są trochę słabsze ale nie ma to żadnego wpływu na obraz. Nic się "rwie" na ekranie, nie ma pikselozy.... Za to "pływanie" jakości odpowiadają pewnie te "cudowne" doświetlenia Raszyn-PKiN.... głowice tv "głupieją" od tego.... Ten rozgałęźnik RTA-140 pewnie zrekompensuje straty sygnału. Czy jest wzmacniacz rozdzielający na 4 z mniejszym wzmocnieniem niż AWS-1036 ?

• #12 15 Sie 2017 13:33
    irekr
    Moderator

Pytania pomocnicze: jak daleko jesteś od takich obiektów jak Przemysłowa 2 (Komin PEC) oraz Grunwaldzka 42 (SLR Emitel) .
    Podzielam opinie na temat wpływu doświetlenia PKiN, moim zdaniem moc doświetlenia na k.27 jest za duża - obecnie 10 kW przy 3 kW pozostałych MUX-ów. Dla PKiN mocami optymalnymi powinno być max 0,8 kW ERP. Płońsk jest tak zlokalizowany, że sygnały z PKiN i Raszyna są obecnie podobnej wielkości. Fizyki się nie oszuka.

Propozycja zrobienia dwóch eksperymentów:
    1. W pasywnym układzie antenowym włączyć w kabel regulowany tłumik i ustawić go tak, by wielkość sygnału nie przekraczała 65%. Jakość nie powinna się obniżyć więcej niż 5% - należy się spodziewać że pozostanie na tym samym poziomie. Obserwować stabilność stopy błędu/jakości na wyjściu dekodera.
    2. Sprawdzić parametry odbioru z kierunku Rachocina; kanały 25, 57, 39 i 12 dla MUX8 w polaryzacji pionowej o ile to możliwe.

• #13 15 Sie 2017 14:12
    danmuz
    Poziom 9  

Wedle Targeo.pl od Przemysłowej - 3,7 km a od Grunwaldzkiej - 1,4. Mieszkam na Poświętnem. Od obu tych miejsc oddzielają mnie wysokie topole i lasek. Nie ma fizycznej widoczności tych obiektów. Kierunek na Rachocin wypadłby w te drzewa.... Na Raszyn-PKiN mam czysty horyzont.

Gdzieś czytałem że jakiś baran wymyślił że MUX-3 ma być "mobilny" w Wawie i dlatego leci z aż 10kW z PKiN. Wczoraj się nakręciłem masztem i praktycznie nic to nie dało. Zmieniała się siła - a jakość jak skakała tak skakała.... Tak z mojej obserwacji wynikało tylko że jak siła rosła to jakość coraz częściej skakała do 100%....

Ze 2m temu robiłem testy z MUX8 z Ciechanowa. Ma wyższą moc niż Rachocin - mowa o k.12. Powiem szczerze że myślałem że jak mam 29km do nadajnika to wskazania "zamkną" skalę :) ale nic z tego.... sygnał miałem podobny jak nie taki sam jak teraz z 2 razy dalej oddalonego PKiN... Tu pewnie duże znaczenie ma wysokość masztów nadawczych....

Kierunek Raszyn/PKiN musi zostać. Całkiem dobrze chodzi ten MUX-TVN i potrzebuje sygnał DAB+. Niestety z Rachocina czy Ciechanowa nie ma ani tego ani tego....

Mogę zrobić test z tłumikiem. Możesz podlinkować konkretny model ? Tylko czy tłumik nie obniży siły wszystkich muxów łącznie? Mux1, 2 i TVN HD nie mają siły 65%.
    Może lepszym wyjściem będzie filtr na k.27 np taki ?
    https://sklep.delta.poznan.pl/filtr-fsz-2715db_l1_p7149.html jest też wersja 30dB https://sklep.delta.poznan.pl/filtr-fsz-2730db_l1_p7150.html

A może zastosować wzmacniacz Telmora ?
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Wzmac...WK-410-przestrajany-wzmacniacz-masztowy-DVB-T

Tam są 4 filtry a mam 4 muxy o różnej mocy sygnału....

• #14 15 Sie 2017 19:09
    TELMOR_PL
    Poziom 25  

WK-410 to ciekawe rozwiązanie małego wzmacniacza kanałowego z niezależną regulacją wzmocnienia dla czterech kanałów UHF. Należy przy tym pamiętać, że pasma VHF i FM nie są wzmacniane a jedynie sumowane z UHF.

• #15 15 Sie 2017 19:12
    danmuz
    Poziom 9  

Akurat FM mnie nie interesuje a VHF nie wymaga u mnie wzmocnienia. Minuj jest taki że trzeba to robić w zasadzie na zewnątrz - zamiast zwrotnicy która wisi u mnie wysoko ;) ....

• #16 15 Sie 2017 19:25
    TELMOR_PL
    Poziom 25  

Przydałby się również miernik aby ustawić/wyregulować dla poszczególnych kanałów m/w podobny poziom,, :D

• #17 15 Sie 2017 19:44
    danmuz
    Poziom 9  

No właśnie..... a jaki zasilacz jest potrzebny do poprawnej pracy tego wzmacniacza ? Możesz podesłać linka do konkretnego modelu ? Jaki miernik byś polecił ? w rozsądnej cenie poproszę ;)

• Pomocny post
    #18 15 Sie 2017 20:30
    irekr
    Moderator

Jeżeli stosujesz jakikolwiek wzmacniacz to musi być wyposażony w filtry pasma UKF - z uwagi na pobliskie 3 nadajniki radiowe - oraz filtr LTE - kanały pow.61 - masz w Płońsku 7 BTS-ów z LTE w pasmie 800 MHz, łącznie ponad 0,6 kW ERP. Najbliższe na Młodzieżowej i Grunwaldzkiej.

• #19 15 Sie 2017 21:02
    danmuz
    Poziom 9  

Na chwilę obecną nie stosuję żadnych wzmacniaczy. Mam 5-elementową antenę UKF niemieckiej produkcji i ona też działa pasywnie. Dokładnie jak piszesz u mnie sygnał LTE800 jest mocny. Mam router któremu można wymusić pasmo LTE i to na 800Mhz jest silne. Akurat ja korzystam z 1800. Z grubsza już trochę obmyśliłem sobie to wszystko. Wolałbym zakupić wzmacniacz domowy. Bo nie chce mi się wchodzić i ustawiać go na drabinie ;) Taki który ma niezależne wzmocnienie VHF i UHF bo w zakresie VHF nie widzę potrzeby dużych manewrów. Najlepiej od razu z własnym zasilaniem żeby nie montować jeszcze zasilacza i 4 wyjściami żeby odpadło montowanie rozgałęźnika. Zgodnie z tym co pisze kolega "irekr" żeby nie miał pasma FM i miał filtr LTE. Ktoś może coś takiego polecić ???

• #21 16 Sie 2017 00:01
    danmuz
    Poziom 9  

Bez FM najlepiej - lub oddzielne wejście FM tak żeby nie było przypadkiem razem z VHF. Filtr LTE to teraz już chyba norma. Jak się nie da na 4 to trudno - dam rozgałęźnik. Nie musi być aż kanałowy. Ważne żeby miał oddzielną regulację dla VHF i UHF. Może być nawet masztowy byle bym nie musiał ślęczeć godzinę na drabinie :) A jaki zasilacz jest potrzebny do tego WK-410 ?

• #22 16 Sie 2017 10:19
    TELMOR_PL
    Poziom 25  

Proponuję WSS-2138Z (masztowy - zasilanie po kablu) lub bez "Z" - WSS-2138 - zasilanie tradycyjne bezpośrednio z zasilacza. Osobne wejścia i niezależna regulacja wzmocnienia na pasma VHF i UHF.
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anten...-ULTRA-JET-mikrowzmacniacz-abonencki-masztowy
    Do tego rozgałęźnik 1/4 RF-14
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasyw...ry/Rozgalezniki/RF-1x-rozgalezniki-RTV-SAT-DC

• #23 16 Sie 2017 11:41
    danmuz
    Poziom 9  

Przeglądałem net i nie ma nic co spełnia moje wszystkie kryteria :( Wzmacniacze domowe jeśli już są na 4 wyjścia to 47-862 MHz. Wzmacniają więc wszystko. Jeśli nie miałby pasma FM to w sumie najlepszy byłby ten:
    https://dmtrade.pl/p6123,johansson-7724l-wzmacniacz-4g-lte.html

Skorzystam zatem z drugiego wariantu czyli zwrotnicy-wzmacniacza masztowego z oddzielnym wejście FM (które nie jest wzmacniane i przeze mnie nie będzie wykorzystywane w ogóle w tej instalacji) oraz ma filtr LTE. Znalazłem coś takiego z oddzielną regulacją dla VHF i UHF:
    https://dmtrade.pl/p7337,televes-nanokom-561801-wzmacniacz-masztowy-uhf-vhf-biii-bi-fm.html
    Zasilanie zgodnie z podanym schematem.

Po wyjściu sygnału z zasilacza wpiąłbym jeszcze tylko pasywny rozgałęźnik na 4 wyjścia:
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_czterodrozny_r-4_signal_R60104.htm

Co myślicie o takim rozwiązaniu ???

• #25 16 Sie 2017 16:43
    danmuz
    Poziom 9  

Tak ale z pasmem FM i bez filtra LTE..... Przejrzałem ofertę Telmora i macie dużo dobrego sprzętu ale ja potrzebuje rozwiązać konkretne problemy w swojej instalacji..... Raczej zrobię to wedle tego co opisałem post wyżej. Można jeszcze pomyśleć to filtrze na silny k.27 - do wyboru jest sterowany Alcad na maszt lub Waldiego. Jakby dać oddzielną puszkę przed wzmacniaczem i w niej schować któryś z tych filtrów Waldiego na k.27 to też by chyba śmigało. Do wyboru są 2 modele - 15dB lub - 30 dB.

• #26 16 Sie 2017 18:11
    TELMOR_PL
    Poziom 25  

Rzeczywiście mamy dużo sprzętu, którym można rozwiązać wiele problemów ale z pewnością nie wszystkie. Każda instalacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Moim zdaniem zastosowanie WSS-2138Z plus rozgałęźnik 1/4 (RF-14) temat by załatwił prawie w 100%.
    Powodzenia w poszukiwaniach i doborze odpowiednich urządzeń.

• #27 17 Sie 2017 20:43
    danmuz
    Poziom 9  

Zrobię to wedle tego co opisałem wyżej. Powinno być dobrze. Rozwiązań jest cała masa.... Pewną koncepcję już mam. W przyszłym tyg zamówię potrzebny sprzęt i będę działał :)

• #28 26 Sie 2017 19:09
    danmuz
    Poziom 9  

Tak więc dziś przy ładnej pogodzie zainstalowałem wzmacniacz masztowy Televes - model 561801. Wyregulowałem go tak, że na wszystkich muxach jest siła ok.90% a jakość 100%. Tylko na MUX-3 jakość czasem przeskoczy ze 100 na 70-80 i potem znów 100% ale to już "zasługa" expertów Emitela niż wada sprzętu/instalacji. To samo było na samym symetryzatorze. Na szczęście nie ma to żadnego wpływu na obraz na ekranie żadnego z tv w domu. Nie cisnąłem też wzmocnienia na maxa bo 90% siły to w zupełności wystarczy. Teraz mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z efektów :) i dziękuję za wszystkie porady ;) .

• #29 26 Sie 2017 19:31
    Fotodetektor

Poziom 29  

Dobry wybór !

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME