Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nice Wingo 5000 praca z UPS

kosmos99 15 Sie 2017 05:38 663 18
  • #1 15 Sie 2017 05:38
    kosmos99
    Poziom 34  

Witam,

czy ktoś zasilał napęd Nice Wingo 5000 z UPSa?
    Jaka musi być jego minimalna moc (sprawdzona) i czy musi być "czysta" sinusoida?

Druga sprawa odnośnie samego UPSa to co ile musi on być doładowywany żeby zachował swoje parametry? Chodzi o to, że byłby podłączany tylko w przypadku zaniku napięcia, a nie standardowo w sposób ciągły jak to jest w przypadku komputerów.

0 18
  • Pomocny post
    #2 15 Sie 2017 08:24
    Erbit
    Poziom 33  

kosmos99 napisał:
    ... co ile musi on być doładowywany żeby zachował swoje parametry? Chodzi o to, że byłby podłączany tylko w przypadku zaniku napięcia...

Liczysz na to, że w przypadku zaniku napięcia UPS będzie właśnie rozładowany? Jeśli tak to dobry pomysł.

Na poważnie. W trakcie "normalnej pracy" na wyjście UPS podawane jest napięcie sieciowe (a nie z akumulatorów) więc akumulatory nie są obciążone. UPS sam decyduje kiedy ma się "doładować". Poza tym UPS dodatkowo zabezpieczy Tobie centralkę bramy - skoro myślisz o UPS to znaczy, że masz linie napowietrzne (tak jak ja) i stosunkowo często dochodzi do wyłączeń (mieszkając w mieście nawet przy silnych burzach nie miałem wyłączeń) a także do różnego rodzaju skoków napięcia w sieci.

Mając UPS uruchomiony "w mieście" nie doświadczałem zbyt często takich zakłóceń z sieci, które by powodowały załączanie UPS. Teraz jest to na porządku dziennym a jak już zbliża się burza to UPS "szaleje". To dowodzi jak bardzo przydaje się UPS także jako zabezpieczenie przed skokami napięcia.

Posiadam inną centralkę do bramy, UPS z pełnym sinus, 1000VA i wykorzystuję go do zasilania oświetlenia w garażu i drobnej elektroniki - więc nie podpowiem co w Twoim przypadku.
    [edyta]
    Wybacz - posiadam Wingo z centralą A400, to chyba to samo o co pytasz.

0
  • Pomocny post
    #3 15 Sie 2017 08:42
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

UPS do silników indukcyjnych powinien być z pełną sinusoidą - wszelkie schodki, trapezy i inne przybliżenia powodują duże straty mocy na silniku. I jak napisał kolega powyżej - nie trzeba go zewnętrznie przełączać - sam steruje ładowaniem jak i przełączaniem sieć - podtrzymanie.
    Mam podobnego UPSa (pełny sinus, 600VA) który zasila kotłownię (piec gazowy, elektrozawór, sterownik i pompy) i działa OK (właściwie to był założony właśnie z powodu zakłóceń - sterownik pieca w połowie przypadków wyłączeń prądu zawieszał się i było zimno).
    Tylko jedyna wada - żelowe akku - przeważnie china - bardzo szybko tracą parametry. W swoim, non stop podpiętym UPS coby utrzymać sensowny czas podtrzymania - akumulator wymieniam właściwie co 2-3 lata.
    A co do mocy - Wingo bierze 120W (x2=240W), centralka z lampką 230V- powiedzmy 50W czyli w sumie 290-300W, po doliczeniu zapasu i współczynnika UPS podtrzymujący pracę bramy przez czas ok 10 minut - czyli na jakieś 10 pełnych cykli - powinien mieć moc 500VA (zakładając czas otwarcia/zamknięcia z zapasem - 30 sekund) - czas podtrzymania sprzęta przez UPS ogólnie przyjmowany jest jako 5-10 minut a w/w podawana jego moc mówi tylko - jak duży sprzęt jest w stanie przez ten czas zasilić, dla dokładnego oszacowania czasu podtrzymania przez UPS danej mocy potrzebna byłaby pojemność akumulatorów)

0
  • #4 15 Sie 2017 08:48
    Erbit
    Poziom 33  

kotbury napisał:
    ...
    Tylko jedyna wada - żelowe akku - przeważnie china - bardzo szybko tracą parametry. W swoim, non stop podpiętym UPS coby utrzymać sensowny czas podtrzymania - akumulator wymieniam właściwie co 2-3 lata.

Posiadam dwa UPS (docelowo będą 3 może 4). Drugi (a właściwie pierwszy) właśnie do CO. Gdyby zastosować akumulatory "nie china" ? Uważasz, że ma to sens ?

Tak naprawdę dziś prawie wszystko to "china" ale pytam o sens montowania akumulatorów markowych.

0
  • #5 15 Sie 2017 09:13
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Cytat:
    naprawdę dziś prawie wszystko to "china" ale pytam o sens montowania akumulatorów markowych.

Prawdę mówiąc nie wiem - kiedyś miałem w starszym UPS akku Sanyo (12V/4Ah - na dzisiejsze czasy kosztowałby powiedzmy ok 100 zł, 2x droższy od noname - 30-40 zł) ale to były stare czasy, nie było akku AGM - ale raczej nie pracował jakoś super dłużej od następnego - już nieco noname.
    Prawdę mówiąc teraz poprzestaję na kupnie nie totalnego chińczyka od przypadkowego sprzedawcy z A...o ale akumulatora ze sklepu branżowego z jakimś opisem i sensowną gwarancją bez specjalnego drążenia jego pochodzenia.
    Ogólnie przy częstych wyłączeniach prądu akumulatory kwasowe stosowane w UPS mają tak ciężki żywot że firmowe czy nie - padają po rzeczonych 2-3 latach (pewnie głęboka china wysiądzie przed rokiem...).
    Jest jeszcze jedna opcja - cenowo korzystna - użyć do wszystkiego dużego, żelowego akumulatora formatu "samochodowego" - powiedzmy 100 Ah - sprzężonego z inteligentną osobną przetwornicą. za ok 500-600 zł masz dużo więcej amperogodzin niż z 4 UPS 1000VA po 400 (sinus po min 800) zł sztuka.
    Inna sprawa że taki zestaw wymaga pewnej troski - miałem do czynienia z przypadkiem gdy taki zestaw został pozostawiony sam sobie w miejscu, gdzie wyłączenia prądu były częste i długotrwałe, zasilanie chałupy było włączone a gospodarza nie było - i padł po 1,5 roku - znaczy kilka razy głęboko rozładowany żelowy 120 Ah spuchł i 400 zł jak psu w gardło..

0
  • #6 15 Sie 2017 10:18
    Erbit
    Poziom 33  

kotbury napisał:
    ... UPS 1000VA po 400 (sinus po min 800) zł sztuka.

To zależy. Mam tendencję do kupowania "starych, sprawdzonych" UPS - bardzo często markowych typu APC, Compaq. Przed chwilą na alledrogo widziałem UPS "noname" 1000VA (używany, sinus) za 180 zł (bez baterii), 280 zł z baterią (roczna gwarancja na UPS i baterie).

Oczywiście jeden centralny, duży UPS ma swoje zalety ale wg moich wyliczeń koszty jego zakupu i użytkowania są większe. Może patrząc na dłużysz okres czasu byłoby inaczej - przeliczę sobie.

0
  • Pomocny post
    #7 15 Sie 2017 15:40
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

Według mnie UPS-y (te typowe komputerowe) nie nadają się do zastosowań o których piszecie podłączone w "standardowy" sposób. Oczywiście mówię o pełnej sinusoidzie, bo "prostokąt" wykluczam z założenia, tak jak pisał 'kotbury'...
    Dlaczego? Ponieważ nawet nieobciążone podczas pracy z akumulatorów nie wytrzymują zbyt długo (ja na to mówię "zżerają same siebie" :D )...
    Jeżeli jest to odpowiednio "duży" UPS to kilka-kilkanaście godzin wytrzyma, ale powyżej 24h raczej marne szanse. Przerabiałem ten temat w jednej z sieciówek w marketach. Zastosowano tam Orvaldi 3000JP do awaryjnego podnoszenia krat...Z założenia miały wytrzymać 24h. W praktyce po kilkunastu godzinach od przerwy w zasilaniu do próby podniesienia kraty podnosiły ją tylko do kilkunastu/kilkudziesięciu centymetrów i akumulatory zostały odłączone (10,5V). UPS-y bez obciążenia "pożarły" około 90% energii z akumulatorów...
    Rozwiązaniem byłaby ingerencja w urządzenie z "zimnym startem" poprzez załączanie np. zdalne gdyby była taka potrzeba, jednak wyłączone urządzenie nie kontroluje stanu ładowania akumulatorów.
    Można ingerować dalej w elektronikę urządzenia, aby wyłączona była przetwornica i "choinka" którą załączamy zdalnie lub lokalnie, ale to już dość duże wyzwanie...
    Najlepszym rozwiązaniem (wg mnie oczywiście) jest zastosowanie przetwornicy z pełnym sinusem o odpowiedniej mocy z wbudowaną ładowarką oraz akumulatora o odpowiedniej pojemności. Przetwornica taka zużywa nawet do 3x mniej prądu z akumulatora/ów bez obciążenia ( w zależności od modelu/producenta/mocy).
    A jeżeli komuś naprawdę zależy na bardzo długim czuwaniu to proponuję podłączyć radiolinię. Najwygodniej (jeżeli jest wolny przycisk w pilocie) zastosować odbiornik uniwersalny kompatybilny z bramowym np Proxima, wtedy nie trzeba inwestować w nowe piloty.Zasilanie do zacisków akumulatora, a wyjście (przestawione na bistabilne) pod włącznik przetwornicy. Wtedy gdy nie ma zasilania 230V~, z akumulatora/ów jest pobierane tylko 15mA...

0
  • #8 15 Sie 2017 16:53
    Erbit
    Poziom 33  

Marek J. napisał:
    ... Najlepszym rozwiązaniem (wg mnie oczywiście) jest zastosowanie przetwornicy z pełnym sinusem o odpowiedniej mocy z wbudowaną ładowarką oraz akumulatora o odpowiedniej pojemności....

Czy możesz podać przykład takiej przetwornicy? Jestem zainteresowany mocą 3,5kW, w ostateczności 2,5kW.

Wracając na chwilkę do moich doświadczeń (domowych, nie profesjonalnych) UPS powinien wytrzymać tyle by udało się uruchomić agregat. Nie mam jeszcze agregatu, dwa UPS podtrzymują mi istotne elementy zasilania w domu (np. jednym z nich jest piec CO) i na UPS 1500VA udało się wytrzymać 8 godzin a baterie nie rozładowały się nawet do połowy. To była najdłuższa przerwa w dostawie energii. U mnie taki UPS się sprawdził.

0
  • #9 15 Sie 2017 18:51
    Marek J.

Erbit napisał:
    Czy możesz podać przykład takiej przetwornicy?

voltpolska.pl - tam jest dość duży wybór, opisy, parametry itp...
    Są jeszcze portale aukcyjne...
    Erbit napisał:
    udało się wytrzymać 8 godzin a baterie nie rozładowały się nawet do połowy

Jeżeli chcemy się zabezpieczyć tylko na kilka godzin, a pobór prądu zasilanego urządzenia jest niewielki (pompa obiegowa, elektronika pieca) w stosunku do wysokiej mocy UPS i dobrego akumulatora czy baterii akumulatorów, to takie rozwiązanie w zupełności wystarczy.
    Erbit napisał:
    UPS powinien wytrzymać tyle by udało się uruchomić agregat

Skoro zamierzasz inwestować w agregat ( rozumiem, że z AVR-em), a nie przeszkadza ci kilkuminutowa przerwa w zasilaniu, to po co bawić się z UPS-ami? Zamiast Ups-a i akumulatora/ów lepiej zainwestować w agregat z autostartem, AVR-em i automatycznym przełącznikiem źródła zasilania...

0
  • #10 15 Sie 2017 22:36
    kosmos99
    Poziom 34  

Dziękuje za odpowiedzi, mi zależy na trochę innym zastosowaniu.
    UPS wykorzystywany będzie raczej rzadko, zaniki napięcia nie są jakieś częste do tego mam agregat. Ale są przypadki gdy nie ma mnie w domu, a żona chce wyjechać samochodem, więc trzeba otworzyć dwie bramy. Podniesienie garażowej jak i rozsprzęglenie wjazdowej nie jest takie lekkie, a agregat trzeba ręcznie odpalić. Stąd pomysł zastosowania UPSa, z tym że nie w sposób standardowy a taki, że go naładuję, wyłączę i będzie "czekał" jak będzie potrzebny.
    Pytanie co ile czasu muszę go doładowywać?

0
  • #11 15 Sie 2017 23:30
    Marek J.

Rozumiem, że obwód bramy garażowej i wjazdowej będziesz miał "zakończony" przełącznikiem zasilania lub chociaż wtyczką i w momencie braku zasilania przełączysz na UPS i go załączysz?
    No to potrzebujesz koniecznie UPS-a z zimnym startem, sinusoidą i mocą co najmniej 1000VA... aby wystarczyło na kilka cykli (otw/zam) bramy garażowej i wjazdowej.
    Niektóre UPS nie muszą być załączone aby ładowały akumulatory. Wystarczy je podłączyć do zasilania 230V~. Musisz o to pytać sprzedawcę /importera/producenta. Spytaj również o to czy mogą pozostać włączone cały czas w trybie off bez konsekwencji dla akumulatorów...

0
  • #12 09 Paź 2017 17:02
    kosmos99
    Poziom 34  

Możliwe jest, że przez UPS uszkodziła się centrala?
    Sytuacja wygląda następująco po otwarciu bramy zasilanej z UPSa, brama się otworzyła i nie daje się zamknąć. Wcześniej kilka razy go używałem i nie było tego problemu. Teraz nie działa nawet przy podłączeniu do sieci.
    Sterowanie realizowane jest Step by step z pilota i manipulatora alarmu dającego sygnał na listwę centrali.
    Obydwa sygnały dochodzą do centrali i uruchamiają oba silniki jednak zawsze w kierunku otwarcia. Sygnały z fotokomórek są prawidłowe (świecą diody STOP, PHOTOCELL, PHOTOCELL 1), podanie sygnału, na krótko w kierunku "zamknij" powoduje zaświecenie diody jednak brak jest wysterowania silników.
    Wygląda tak jakby brama widziała przeszkodę i dlatego chce się otwierać, jednak podane wyżej sygnały są prawidłowe do jej zamknięcia.
    Jest coś jeszcze co można sprawdzić, czy to objaw jakiegoś typowego uszkodzenia?

0
  • #13 09 Paź 2017 17:09
    Erbit
    Poziom 33  

kosmos99 napisał:
    Możliwe jest, że przez UPS uszkodziła się centrala?...

Jak pisałem wcześniej ja mam do takiej centralki podłączony UPS. Żyje od półtora roku, nic jej nie jest.

Jaki UPS (model) ?
    Czy ma pełną sinusoidę?
    Czy robiłeś tak jak zamierzałeś - to znaczy podłączałeś centralę bramy tylko gdy była taka potrzeba czy cały czas UPS był podłączony ?

0
  • #14 09 Paź 2017 17:23
    kosmos99
    Poziom 34  

UPS z tych tańszych 400W, moc wystarczająca na dwa cykle. Na razie nie chciałem inwestować w coś konkretniejszego. Kilka razy go zastosowałem i nie było problemu.

Erbit napisał:
    Czy robiłeś tak jak zamierzałeś - to znaczy podłączałeś centralę bramy tylko gdy była taka potrzeba czy cały czas UPS był podłączony ?

Stał naładowany i podłączałem jak była potrzeba.

Dodam jeszcze, że w krótkim czasie zrobiłem kilka przełączeń może to coś uszkodziło?
    Może ktoś miał podobny problem niekoniecznie z UPSem w tle?

0
  • #15 09 Paź 2017 18:08
    Erbit
    Poziom 33  

kosmos99 napisał:
    ...
    Dodam jeszcze, że w krótkim czasie zrobiłem kilka przełączeń może to coś uszkodziło?

Takie operacja zawsze są zagrożeniem. W szczególności moment wkładania wtyczki gdy następuje iskrzenie.

Skoro jednak centrala żyje to nie sądzę aby akurat to było przyczyną uszkodzenia.
    kosmos99 napisał:
    ... uruchamiają oba silniki jednak zawsze w kierunku otwarcia...

Drugi przekaźnik od lewej to przekaźnik "otwieraj/zamykaj" - on odpowiedzialny jest za zmianę kierunku.
    Wcześniej jednak skasował pamięć i przyuczyłbym centralę od nowa. Jeśli w trakcie przyuczania nadal będzie źle działała to zacząłbym od przekaźnika obrotów.

0
  • #16 09 Paź 2017 18:13
    kosmos99
    Poziom 34  

Erbit napisał:
    W szczególności moment wkładania wtyczki gdy następuje iskrzenie.

Przełączenie robiłem manipulatorem, a nie zasilaniem.
    Erbit napisał:
    Drugi przekaźnik od lewej to przekaźnik "otwieraj/zamykaj" - on odpowiedzialny jest za zmianę kierunku.

Jeśli by tak było to chyba przy funkcji step by step na ruch "zamknij" nie byłoby reakcji, a ewidentnie centrala chce otwierać.
    Erbit napisał:
    Wcześniej jednak przyuczyłbym centralę

Co to znaczy? Jak montowałem to podpiąłem sygnały, ustawiłem switche i nauczyłem tylko pilota.

0
  • Pomocny post
    #17 09 Paź 2017 18:25
    Erbit
    Poziom 33  

kosmos99 napisał:
    ... Co to znaczy?

https://www.google.pl/search?newwindow=1&sour...+poprawiona.pdf&oq=A400+wyd.00+poprawiona.pdf

Poczytaj od "2.5) Poszukiwanie „zatrzymań mechanicznych”"

Dodano po 2 [minuty]:

kosmos99 napisał:
    ...Jeśli by tak było to chyba przy funkcji step by step na ruch "zamknij" nie byłoby reakcji, a ewidentnie centrala chce otwierać.

Nie sądzę. Ten przekaźnik zmienia tylko kierunek. Jak jest "wyłączony" to otwiera, jak jest "załączony" to zamyka (lub odwrotnie). Pierwszy przekaźnik odpowiedzialny jest za ruch, drugi za kierunek ruchu. Nie wiadomo dlaczego drugi nie przełącza na zamykanie. Albo jest uszkodzony (przepalone uzwojenia cewki albo sklejone / wypalone styki) albo (co gorsze) nie otrzymuje polecenia zmiany kierunku. Wtedy doszukiwałbym się albo w pamięci centrali albo w podłączonych czujnikach (choć twierdzisz, że czujniki są OK).

0
  • #18 09 Paź 2017 19:41
    kosmos99
    Poziom 34  

Ja mam centralę A60 i ją się ustawia switchami, ale w tym przypadku to nie ma znaczenia.

Erbit napisał:
    Ten przekaźnik zmienia tylko kierunek

To pewnie będzie to. Można go gdzieś dostać?

Pytanie czy jeśli tego napędu nie instalowała firma to czy to podlega reklamacji gwarancyjnej?

0
  • #19 09 Paź 2017 19:55
    Erbit
    Poziom 33  

kosmos99 napisał:
    Ja mam centralę A60...

Tośmy się zgadali ;)

Na szczęście u Ciebie też jest taki przekaźnik (trzeci od góry). Manual w Google oczywiście.

Przejrzyj tę instrukcję, może czegoś ciekawego się dowiesz.

0