Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Indesit WISL 105 - czasem zawiesza się

krisg1 14 Lip 2018 08:19 5604 44
    Robo-technical
    Specjalista AGD
    1. Jeszcze raz sprawdź układ hydrostatu (czysty?) i hydrostat (styki?)
    2. Wyjmij szczotki silnikowe. Nie są za krótkie?
    3. Moduł. Sprawdź wszystkie złączki. Przeczyść styki prądowe. Przypuszczam że będą koloru czarno-brązowego. Kondensatory też mogą wymagać już wymiany bo tracą swoje parametry
    krisg1
    Poziom 6  
    Sprawdzę szczotki. Na chwilę obecną to się wydaje być głównym tropem.
    Co do modułu - to tak jak wspomniałem - robiłem testy na innym module, o 2 lata młodszym, (ale z tą samą wersją firmware'u) więc raczej wykluczam jego uszkodzenie czy utratę parametrów (zbyt mało prawdopodobne aby 2 moduły miały dokładnie to samo uszkodzenie).

Wyczyściłem też styki od pompy (przy module). Układ presostatu czysty - to już wcześniej sprawdzałem i czyściłem.
    krisg1
    Poziom 6  
    Szczotki są już w drodze.

W międzyczasie zauważyłem, że jeżeli wyłączę na chwilę wtyczkę przed włączeniem pralki to program też przechodzi. To już zupełna magia dla mnie.
    Tak naprawdę zauważyłem to przy wymianie modułów - każdorazowo po ich zamontowaniu 2 czy 3 programy pod rząd przechodziły.

Czy ktoś wie co tak naprawdę wyłącznie z prądu może "polepszać"? Bo to w zasadzie wyklucza problemy powstające podczas prania jako takiego (np. iskrzenie). Przynajmniej tak myślę.
    krisg1
    Poziom 6  
    No więc jestem po wymianie szczotek... Faktycznie były bliskie dokonania żywota, ale niestety pralka dalej się zawiesza. Po włączeniu wtyczki - pierwsze pranie przeszło. Drugie znów się zawiesiło tam gdzie zwykle z tą różnicą, że bęben zdążył się "rozkręcić" do wyższej prędkości. Czy w silniku są jakieś czujniki, które mogą szwankować np. (tacho)? Ręce opadają i nie wiem gdzie szukać.
    krisg1
    Poziom 6  
    Tutaj jest filmik jak poprawnie działa:
    1. Podczas odpompowywania wody bęben jednostajnie układa pranie,
    2. Po chwili raptownie przyspiesza aby dalej układać,
    3. Hamuje i znów powtarza pkt 1. I tak 3 razy zanim nastąpi maksymalna prędkość wirowania które potrwa pojedyncze minuty.

A tutaj widać niepoprawne działanie - co się stało podczas pkt 1. Bęben POWOLI przyspieszył do tej prędkości i zostanie tak aż do resetu (czekałem kiedyś ponad godzinę). Nie przechodzi do raptownego przyspieszenia.
    Ta prędkość jest znacznie niższa od tej z pkt 2 (na tym konkretnym filmiku jest akurat dość wysoka, w 95% przypadków jest tylko ze 2 razy większa od tej w pkt 1).

Co do programatora - jak pisałem w poście #28, miałem przez chwilę młodszy moduł i objawy były dokładnie takie same. Stąd wykluczyłem usterkę programatora jako zbyt mało prawdopodobną aby była dokładnie taka sama w 2 różnych sztukach. No chyba, że nagminnie się to zdarza w tym modelu...

Co do czyszczenia styków to jakieś trochę "poskrobałem" ale faktycznie ciężko to nazwać dobrą robotą. Taki powziąć trop? Przede wszystkim te od pompy?
    Balzat
    Poziom 14  
    Jakieś postępy?

Trafiłem na ten wątek bo moja pralka od jakiegoś czasu robi dokładnie to samo. Z tym że jak na razie zdarzyło się to z 5/6 razy.
    Dziś pierwszy raz udało mi się zaobserwować sam moment wystąpienia usterki. Pracowałem przy komputerze i moją uwagę zwrócił dziwny dźwięk wydawany przez pralkę. Poszedłem do łazienki poobserwować co się dzieje.
    Pralka akurat wypompowywała wodę, bęben kręcił się raz w jedną raz w drugą jak podczas prania z tym że przy ruszaniu bębna pralka wydawała dziwny dźwięk, coś jak iskrzenie/szorowanie przez chwilę w momencie ruszania silnika i to nie za każdym razem.
    Z początku myślałem że to może jakiś suwak czy guziki ocierają o drzwiczki.
    Niedługo potem pralka się zawiesiła w identyczny sposób jak opisuje krisg1

Pralka Indesit WIL105

Odłączenie pralki na chwilę od prądu pchnęło program dalej. Do pralki jeszcze nie zaglądałem.
    Robo-technical
    Specjalista AGD
    Balzat napisał:
    Jakieś postępy?

Trafiłem na ten wątek bo moja pralka od jakiegoś czasu robi dokładnie to samo. Z tym że jak na razie zdarzyło się to z 5/6 razy.
    Dziś pierwszy raz udało mi się zaobserwować sam moment wystąpienia usterki. Pracowałem przy komputerze i moją uwagę zwrócił dziwny dźwięk wydawany przez pralkę. Poszedłem do łazienki poobserwować co się dzieje.
    Pralka akurat wypompowywała wodę, bęben kręcił się raz w jedną raz w drugą jak podczas prania z tym że przy ruszaniu bębna pralka wydawała dziwny dźwięk, coś jak iskrzenie/szorowanie przez chwilę w momencie ruszania silnika i to nie za każdym razem.
    Z początku myślałem że to może jakiś suwak czy guziki ocierają o drzwiczki.
    Niedługo potem pralka się zawiesiła w identyczny sposób jak opisuje krisg1

Pralka Indesit WIL105

Odłączenie pralki na chwilę od prądu pchnęło program dalej. Do pralki jeszcze nie zaglądałem.

Hmm, w Twoim przypadku sprawdziłbym czy szczotki silnikowe się nie zawiesiły
    krisg1
    Poziom 6  
    U mnie na razie bez postępów. Radzę sobie w ten sposób, że przed praniem wyciągam wtyczkę. Programy przechodzą.

Teraz się zastanawiam czy po prostu po każdym praniu nie jest ustawiana jakaś "flaga" w jakimś rejestrze (czy też ulotnej pamięci sterownika) z jakiegoś nieznanego mi powodu. Skoro wyciągnięcie wtyczki przed praniem rozwiązuje problem nie może to być jakieś trwałe uszkodzenie.

Nie zwróciłem uwagi, czy przy pierwszym "objawieniu" pralka wydawała takie dźwięki o jakich pisałeś. Niemniej ja wymieniłem szczotki, mimo iż stare miały jeszcze troszkę zapasu.
    Balzat
    Poziom 14  
    Dziś pralka znowu wydawała te dziwne dźwięki podczas ruszania silnika. Wyjąłem wtyczkę z gniazdka na chwilę dziwne dźwięki zniknęły i program przeszedł bez problemu.
    Czy w tej pralce jest kondensator rozruchowy do silnika? Może on jest problemem.
    Kenworth 18
    Poziom 37  
    Ten model ma silnik komutatorowy czyli szczotkowy co oznacza, że nie ma kondensatora rozruchowego silnika.
    Niech kolega sprawdzi silnik za wczasu a szczególnie stan szczotek węglowych jak pisał kolega Robo-technical bo te dźwięki o których pisze kolega świadczą o problemie z silnikiem i by nie uległ uszkodzeniu należy zareagować natychmiast.
    Jeśli chodzi o "zawieszanie" cyklu prania to warto przejrzeć moduł sterujący bo w pralkach Indesit często problemem bywają kondensatory elektrolityczne.
    Balzat
    Poziom 14  
    Sprawdzałem silnik, szczotki i komutator są w porządku.
    Kenworth 18
    Poziom 37  
    Może kolega zamieścić film na którym będą zarejestrowane te dźwięki?
    Balzat
    Poziom 14  
    Jasne. Następnym razem nagram ale usterka występuje raz na kilka/kilkanaście prań, więc minie parę dni.