Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa spawarki MMA/MIG w oparciu o transformator

Villen 15 Sie 2017 14:16 561 3
  • #1 15 Sie 2017 14:16
    Villen
    Poziom 21  

Witam wszystkich!

Na wstępie od razu chciałbym zaznaczyć że nie mam zbyt dużej wiedzy na temat spawarek i ich budowy, więc proszę o wyrozumiałość i poprawę jeżeli gdzieś popełniam gafę :)

Więc w skrócie: odziedziczyłem nieukończony projekt taty, którym jest spawarka oparta o transformator zasilany napięciem międzyfazowym, posiadający dwa uzwojenia wtórne (jedno przeznaczone dla "elektrody", drugie do spawania mig). Przełączanie uzwojeń zrealizowane jest na dwóch płaskownikach miedzianych, które należy "przekręcić" w zależności od potrzeby. Do tego półmostek sterowany wraz ze sterownikiem, do którego niestety nie mam żadnej dokumentacji. Spawarka ma obudowę-wózek, chłodzenie mostka, napęd drutu. Mam również trafo do zasilania napędu/sterownika MIG, stycznik do włączania trafa, wąż spawalniczy z wyłącznikiem, zawór do gazu z cewką 12V. Brakuje więc właściwie sterownika do MIG, który obsłużyłby włączanie prądu spawania oraz regulację posuwu drutu i gaz.

Spawarka działała kilka lat jako MMA, nigdy nie miała ukończonej "sekcji" MIG. Używana była dużo, ponieważ tata jest zapalonym majsterkowiczem :) Z różnych powodów była odstawiona na prawie 2 lata. Po tym czasie tata wrócił do majsterkowania, ale niestety pojawiła się usterka (o której zaraz) i sprzęt trafił do mnie.

Usterka: objawia się wręcz skrajnym, samoczynnym falowaniem prądu spawania - w jednej chwili jest dobrze, zaraz prąd spada tak, że nie da się spawać, a za chwilę pali dziury.

Nie mam pojęcia od czego zacząć diagnozę. Nie mogę znaleźć żadnej dokumentacji do sterownika półmostka oraz szczerze mówiąc nie wiem jak poprawnie sprawdzić sprawność półprzewodników mocy.
    Wiem że sterownik ma dodatkowe wejście na uzwojenie synchronizujące, ale takowego transformator nie ma, oraz nigdy nie było podłączone, a spawarka działała.

Czy ktoś z Was podpowiedziałby od czego zacząć diagnozę/naprawę?
    Zależy mi na tym, by ją uruchomić bo na prawdę niewiele brakuje do ukończenia całości...

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi!

Budowa spawarki MMA/MIG w oparciu o transformator Budowa spawarki MMA/MIG w oparciu o transformator Budowa spawarki MMA/MIG w oparciu o transformator Budowa spawarki MMA/MIG w oparciu o transformator Budowa spawarki MMA/MIG w oparciu o transformator Budowa spawarki MMA/MIG w oparciu o transformator Budowa spawarki MMA/MIG w oparciu o transformator Budowa spawarki MMA/MIG w oparciu o transformator Budowa spawarki MMA/MIG w oparciu o transformator Budowa spawarki MMA/MIG w oparciu o transformator

• #2 16 Sie 2017 01:49
    stasiekb100
    Poziom 19  

Połączenia przewodów z aluminiowymi radiatorami, potencjometr, któremuś elementowi na płytce też mogą jeździć wartości. Układ przejścia przez 0 wykrywa co drugie przejście.

• #3 16 Sie 2017 09:39
    SQ5AZP
    Poziom 25  

Ja zwróciłbym uwagę na elektrolity w zasilaczu.
    Jednak bez oscyloskopu i przy braku doświadczenia...ciężko będzie.

• #4 16 Sie 2017 11:03
    Villen
    Poziom 21  

Dzisiaj sprawdzę potenciometr oraz wszelkie polaczenia przewodow.
    Elektrolity "optycznie" są OK, ale w razie czego mogę je profilaltycznie wymienic, tak jak i właściwie wszystkie elementy na płytce sterownika. Poza trafkami do tyrystorów z tego ci widziałem są tam typowe elementy dyskretne.
    Jak to jest z tym uzwojeniem synchronizacyjnym? Jest ono konieczne do pracy sterownika mostka? Bo tak jak pisałem nigdy nie bylo podłączone, a spawarka działała. W razie czego mogę takowe dowinąć - tylko jakie ma miec parametry?
    Nie mam też pojęcia do czego służą dwa peerki na płytce sterownika.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo