Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dzielnik napięcia i pomiar napięcia zasilania Arduino

guzik121 15 Aug 2017 16:15 6396 5
    guzik121
    Level 9  
    Witam,
    Proszę o podpowiedź w zakresie dzielnika napięć.
    Chcę przy pomocy Arduino mierzyć napięcie akumulatora samochodowego 12V.
    Będę do tego wykorzystywał analogowy pin arduino oraz dzielni napięć jak na schemacie.
    Przy wyliczaniu rezystora R1 i R2 przyjąłem, że maksymalne Uwe to 15V, a Uwy ma być 5V.
    Dzięki programowi "Asystent elektronika 2.2.5" obliczyłem, że jeżeli R1 =2 to R2 = 1 ale to nie są wartości rezystora tylko stosunek R1 do R2.
    Pytanie:
    Jaki powinny być rezystory R1 i R2 ? Jaki rząd wielkości Ohm, kOhm, MOhm ?
    Dla testów przyjąłem R1=20kOhm, a R2=10kOhm i działa, ale jakie powinny być najbardziej optymalne wielkości rezystorów R1 i R2.
    Z góry dziękuje.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
    Defensore.Puniti
    Level 11  
    Witam,
    guzik121 wrote:
    Witam,
    Proszę o podpowiedź w zakresie dzielnika napięć.
    Chcę przy pomocy Arduino mierzyć napięcie akumulatora samochodowego 12V.
    Będę do tego wykorzystywał analogowy pin arduino oraz dzielni napięć jak na schemacie.
    Przy wyliczaniu rezystora R1 i R2 przyjąłem, że maksymalne Uwe to 15V, a Uwy ma być 5V.
    Dzięki programowi "Asystent elektronika 2.2.5" obliczyłem, że jeżeli R1 =2 to R2 = 1 ale to nie są wartości rezystora tylko stosunek R1 do R2.
    Pytanie:
    Jaki powinny być rezystory R1 i R2 ? Jaki rząd wielkości Ohm, kOhm, MOhm ?
    Dla testów przyjąłem R1=20kOhm, a R2=10kOhm i działa, ale jakie powinny być najbardziej optymalne wielkości rezystorów R1 i R2.
    Z góry dziękuje.
    wszystko zależy, od tego jaka jest wartość rezystancji wejściowej RW w/w pinu wejścia analogowego na które to wejście będzie podawane napięcie z tego dzielnika.
    Praktycznie przyjmuje się, iż wartość rezystancji zastępczej RZ dzielnika rezystancyjnego, a widzianej od owego pinu w kierunku rezystorów dzielnika, powinna być co najmniej sto razy mniejsza od RW.
    A wartość RZ - wykorzystując Twoje oznaczenia rezystorów dzielnika - wynosi:
    RZ = 1/(1/R1 + 1/R2), jest to ich połączenie równoległe.
    I dalej, skoro; R1 = 2•R2, mamy:
    RZ = 1/(1/(2•R2) + 1/R2) = R2/(1/2 + 1/1) = R2/((1+2)/2) = R2•(2/3), czyli;
    R2 = (3/2)•RZ.
    Ale skoro ma być:
    RZ = (1/100)•RW, to mamy:
    R2 = (3/2)•(1/100)•RW.
    Dalej musisz policzyć sobie sam, ponieważ ja nie znam wartości rezystancji wejściowej RW.
    Oczywiście,
    R1 = 2•R2.

Pozdrawiam
    guzik121
    Level 9  
    Witam,
    Mam jeszcze jedno pytanie.
    Układ z pierwszego postu działa idealnie pod warunkiem, że mierzy się napięcie z akumulatora z którego zasilane jest arduino.
    Jak zmierzyć przy pomocy arduino napięcie z kilku akumulatorów np. 2, w przypadku gdy samo arduino zasilane będzie oddzielnie z baterii 9V.
    Z góry dziękuje za podpowiedź.
  • Helpful post
    zster

Level 28  
    Tak samo :) Robisz dzielnik napięcia obliczony tak, by na jego wyjściu napięcie nigdy nie przekroczyło 5V , minus tych akumulatorów podłączasz do masy Arduino a plus do wejścia dzielnika napięcia.