Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jubilat, Dominik - bądź inne tzw. klocki dzierżoniowskie- dołożenie ARC

Bieda z nędzą 15 Sie 2017 19:21 1377 7
  • #1 15 Sie 2017 19:21
    Bieda z nędzą
    Poziom 28  

Schemat jest tu:
    http://www.oldradio.pl/foto_schematy/00465_101210144940_Jubilat_stereo_sch.gif
    Głowice UKF owych odbiorników, ze względu na swoją prostotę układową mają tę cechę, że odstrajają się po czasie od nastawionej stacji; zauważyłem, że zasadniczą rolę odgrywa temperatura na zewnątrz odbiornika.
    Jak najprościej wprowadzić tam ARC? To z pewnością zniwelowało by tą uciążliwość.
    Mogło by być "na stałe", lub włączane zależnie od woli użytkownika.
    Można się w jakiś sposób posiłkować rozwiązaniem z odbiornika Duet?
    https://www.oldradio.pl/foto_schematy/00752_101119214109_Duet_DSP301_schemat.gif

• Pomocny post
    #2 15 Sie 2017 21:39
    gumisie
    Poziom 32  

Bieda z nędzą napisał:
    Można się w jakiś sposób posiłkować rozwiązaniem z odbiornika Duet?
    Witam, teoretycznie tak a ja to w praktyce się sprawdzi to niestety okaże się (przepraszam za kolokwializm) w praniu. Napięcie dostrojenia ARCz, pobrać ze złącza R29, R30 (wyjście demodulator FM) Jubilata.
    Pozdrawiam.

• #3 15 Sie 2017 21:49
    Bieda z nędzą
    Poziom 28  

gumisie napisał:
    to niestety okaże się (przepraszam za kolokwializm) w praniu..

Próba nie granat, ręki nie urwie. :)
    Też pozdrawiam.

• #5 01 Wrz 2017 21:18
    Bieda z nędzą
    Poziom 28  

No sukces jakiś jest, posiłkowałem się rozwiązaniem stosowanym w odbiorniku Taraban DMP-602.
    Mam wrażenie, że ARCz (wprowadzone "na stałe" z powodu braku przycisku; nie da się wykorzystać w zasadzie nieprzydatnego przycisku magnetofon/adapter) działa-brakuje mi słowa-zbyt stanowczo. Po prostu omija słabe stacje natychmiast doregulowując odbiornik do sąsiedniej, silnej stacji.

• Pomocny post
    #6 01 Wrz 2017 22:04
    gumisie
    Poziom 32  

Bieda z nędzą napisał:
    Po prostu omija słabe stacje natychmiast doregulowując odbiornik do sąsiedniej, silnej stacji.
    Witam.
    W celu zapobieżeniu tego typu sytuacji należy zmniejszyć pojemność kondensatora. Zobacz na przykładzie.

• Pomocny post
    #7 02 Wrz 2017 11:26
    Adamcyn
    Poziom 33  

Bieda z nędzą napisał:
    działa-brakuje mi słowa-zbyt stanowczo

Bardzo ładnie to określiłeś. :)
    Zmniejsz wartość C69.

Dodano po 13 [godziny] 18 [minuty]:

Bieda z nędzą napisał:
    Głowice UKF owych odbiorników, ze względu na swoją prostotę układową mają tę cechę, że odstrajają się po czasie od nastawionej stacji; zauważyłem, że zasadniczą rolę odgrywa temperatura na zewnątrz odbiornika.

Jest możliwe, że oryginalny C13, 43 pF zapewniał odpowiednią kompensację temperatury.

• #8 02 Wrz 2017 21:23
    Bieda z nędzą
    Poziom 28  

Dziękuję Kolegom za pomoc. Zastosuje się do rad i o wynikach powiadomię. Chyba troszeczkę przedobrzyłem sprawę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME